Autor Wątek: Boss DS-1 Distortion  (Przeczytany 7288 razy)

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Boss DS-1 Distortion
« 10 Lip, 2007, 15:56:14 »
Wstęp:
Przedmiotem dywagacji z cyklu za i przeciw jest tym razem efekt kompaktowy firmy Boss DS-1 Distortion z chipem TA7136AP – Pierwsza seria Tajwańska, numer seryjny 134067 dzięki dekoderowi na stronie www.bossarea.com mówi nam, ze jest to efekt wyprodukowany w grudniu 1981 roku



Budowa:
Garść rezystorów, kondensatorów i innych podzespołów elektronicznych upchanych na płytce PCB i zamkniętych w zgrabnej pomarańczowej obudowie typowej dla linii efektów kompaktowych firmy Boss, produkowanych po roku 1977

Kontrola:
Klasyczna dla tej linii, czyli trzy pokrętła odpowiedzialne za;
-   Tone – dodawanie denerwującej drapieżnej góry i zapiaszczanie sygnału
-   Dist – nasycenie sygnału pożądanymi zniekształceniami
-   Level – głośność

Brzmienie: jest bardziej ciepłe, czystsze w porównaniu do nowych serii DS-1 jednocześnie pozostające w charakterystyce efektów typu distortion, bardzo fajnie pracuje na moim neckowym przetworniku (SD Jazz Model) dając fajny organiczny przester. Gała tone działa typowo, czyli dodaje denerwującego jazgotu, którego nie znoszę, toleruje jej zakres pomiędzy godzina 9tą, a 11tą, w innych ustawieniach mi nie brzmi. Nie wiem czy to tylko moje wrażenie, ale wydaje mi się, ze ten model ma mniej gainu niż mój pierwszy DS-1 (nówka sztuka), na pewno jest o wiele bardziej czytelny.



Podsumowanie:
Opisany efekt kupiłem na ebayu w celu edukacyjno eksperymentalnym, po zdobyciu zestawu wytycznych dotyczących modyfikacji tej popularnej serii. Niestety (lub stety) okazało się, ze jest to pierwsza linia z Tajwańskiej fabryki charakteryzująca się poza drobnymi różnicami w budowie zewnętrznej (inaczej montowane gniazdo zasilacza, czarny label typowy raczej dla edycji japońskich, choć nie tylko), zawiera, co bardziej istotne stary typ chipa firmy Toshiba TA7136AP ten sam, co serie „made in Japan”, w odróżnieniu od nowej serii z Tajwanu, która od roku 2000 zawiera kość Mitsubishi M5223AL brzmi po prostu subiektywnie lepiej, a już na pewno inaczej.



Brzmienie do tego stopnia uważam za zadowalające, że postanowiłem sobie ten egzemplarz zostawić, a na doświadczenia kupić nowy, którego brzmienie równie subiektywnie oceniam bardzo niepochlebnie ;) Wiem, bo miałem... Oddałem, a szkoda, byłoby pole do doświadczeń ;) Dla pełni informacji warto dodać, ze w trakcie niemal 30 letniej historii DS-1 Boss’a, chip był zmieniany trzykrotnie. W roku 1994 pierwotny chip Toshiby (ten, który jest w testowanym urządzeniu) został zamieniony na kość Rohm BA728N



Warto także dodać, ze sam Analog Man, legenda i geniusz w dziedzinie modyfikacji efektów, w swojej ofercie dotyczącej Bossa DS-1 nie oferuje modyfikacji DS-1/Pro mod (wymiana standardowego chipa na op-amp) w wydaniach Japońskim i opisywanej tutaj pierwszej serii Tajwańskiej, ponieważ jak twierdzi, ten typ chipa brzmi wystarczająco dobrze i te serie brzmią świetnie już z modyfikacja DS-1/Super mod

Bardzo miłym zjawiskiem jest fakt, ze wszystkie podzespoły mechaniczne, czyli gniazda, potencjometry, włącznik (typ FET, bardzo awaryjne) w tym ponad ćwierwiecznym efekcie sprawują się bez zarzutu, nic nie trzeszczy i nie przerywa.



Dodatkowe info
Strona producenta
Opis DS-1 na Boss Area
Boss labels
Dekoder numerów seryjnych
Boss – historia w obrazkach

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Boss DS-1 Distortion
« Odpowiedź #1 05 Wrz, 2007, 23:57:28 »
Jak na mnie bez korekcji lub dobrego wzmaka po prostu pierdzi.
A jeden pot. barwy to mało.

Tyle dobrego że jak się utnie środek, podbije wysokie i usunie siarę >16kHz to brzmi świetnie.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Boss DS-1 Distortion
« Odpowiedź #2 06 Wrz, 2007, 00:54:57 »
No wlasnie o to chodzi, ze DS1 z chipem TA7136AP "siary" ma o wiele mniej

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Boss DS-1 Distortion
« Odpowiedź #3 06 Wrz, 2007, 13:16:09 »
A tak z ciekawości spytam, bo recenzja napisana tak, ze nie ma się do czego przyczepić, co to znaczy organiczny przester?  :roll:

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Boss DS-1 Distortion
« Odpowiedź #4 06 Wrz, 2007, 13:17:05 »
Cytat: "Invivo"
A tak z ciekawości spytam, bo recenzja napisana tak, ze nie ma się do czego przyczepić, co to znaczy organiczny przester?  :roll:


A jednak sie czepiasz ;)

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Boss DS-1 Distortion
« Odpowiedź #5 08 Wrz, 2007, 11:46:07 »
Cytat: "Sinner"
No wlasnie o to chodzi, ze DS1 z chipem TA7136AP "siary" ma o wiele mniej


To muszę powęszyć za takim, bo ja mam w zasadzie nówkę (2006), która bez equalizera nie daje rady...

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Boss DS-1 Distortion
« Odpowiedź #6 08 Wrz, 2007, 13:18:43 »
Probuj na serwisach aukcyjnych, pytaj o numer seryjny i wklep na dekoder ktory dodalem do recenzji... Albo kup u analogman'a ;)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Poteżny Distortion

Zaczęty przez DeathMaster « 1 2 3 » Efekty

52 Odpowiedzi
34089 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Lut, 2009, 14:18:35
wysłana przez Aston
zawodowy distortion

Zaczęty przez Aerosmith « 1 2 » Efekty

28 Odpowiedzi
17112 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Lip, 2010, 10:55:04
wysłana przez niedziak
13 Odpowiedzi
6982 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Wrz, 2010, 21:18:10
wysłana przez Pan Sinner
2 Odpowiedzi
3711 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Lut, 2011, 12:00:29
wysłana przez jaca2303
Distortion

Zaczęty przez indabrain Efekty

18 Odpowiedzi
8342 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Wrz, 2012, 00:19:15
wysłana przez Orange