Autor Wątek: Macbook Air + Logic Pro X - projekty utworów na koncerty z metronomem  (Przeczytany 9741 razy)

Offline Palut

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 36
Hej , interesuje mnie bardzo temat wykorzystania Macbooków z odpalonym Logic Pro (lub jakiegokolwiek innego kompa z DAWem) na koncertach.

Otóż planuje zrobić następująca rzecz w zespole:

1.Mamy kawałek pt. "X"
2.Wszystkie synthy w kawałku , sample i inne drobne efekty umieszczam w projekcie w Logicu , z myślą żeby odpalić je jako playback na koncercie i grać na żywo jedynie perkusję , gity oraz wokal.
3.Oczekiwany efekt : perkusista dostaje do ucha metronom , a w przodach lecą same ścieżki synthów/sampli bez metronomu.

Czy ktoś ma doświadczenie jak przygotować się do takiego liveu? Co z hardwareu i softwareu jest potrzebne? 
Sprzęt którym dysponuje to: Macbook Air 13'' 2014 , Focusrite 2i2

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 503
  • Venus as a goodboi
Zawsze można zrobić bounce podkładu w jeden track, żeby nie ryzykować tym, że np. Logic się wysypie/ogólnie oszczędzić w ten sposób zasobów komputera, dograć osobny track z klikaniem metronomu, który puścić go tylko w odsłuch i voila.

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Gramy tak od dłuższego czasu z Daimą. Używamy Cubase'a na starym MacBooku z C2D.

Po pierwsze robisz routing - tworzysz Stereo Out 1 (to będzie ten z samplami), do którego  przyporządkowujesz dwa Line Outy z tyłu interfejsu, potem tworzysz Click Out i przyporządkowujesz mu wyjście słuchawkowe. Potem wysyłasz ścieżki sampli do Stereo Out 1, do drugiego ścieżkę metronomu (lub zaznaczasz "Click" w opcjach tego kanału, przy czym musisz wtedy robić tempo tracka na cały set koncertowy).
I to tyle.

Aha, rada jest taka, żeby jednak wysłać na Click Out ścieżki z samplami, może nawet omikrofonować wzmak i zrobić wysyłkę dla drummera - żeby się formy nie popierdoliły, jak już się odseparuje od otoczenia i zamknie w świecie metronomu.

Jeśli to zbyt mgliste wyjaśnienie - mogę wytłumaczyć krok po kroku. Ewentualnie, jakby było więcej chętnych, zrobię tutorial.



Hardware masz wystarczający, soft - zależy czym dysponujesz, w zasadzie wystarczy każdy pełnoprawny DAW.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 580
  • Join the Dark Side and get a free cookie!

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
2i2 nie wystarczy, słuchawki mają to samo co main out, musi to być conajmniej 2i4, albo podkład mono.

Offline Palut

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 36
Gramy tak od dłuższego czasu z Daimą. Używamy Cubase'a na starym MacBooku z C2D.

Po pierwsze robisz routing - tworzysz Stereo Out 1 (to będzie ten z samplami), do którego  przyporządkowujesz dwa Line Outy z tyłu interfejsu, potem tworzysz Click Out i przyporządkowujesz mu wyjście słuchawkowe. Potem wysyłasz ścieżki sampli do Stereo Out 1, do drugiego ścieżkę metronomu (lub zaznaczasz "Click" w opcjach tego kanału, przy czym musisz wtedy robić tempo tracka na cały set koncertowy).
I to tyle.

Aha, rada jest taka, żeby jednak wysłać na Click Out ścieżki z samplami, może nawet omikrofonować wzmak i zrobić wysyłkę dla drummera - żeby się formy nie popierdoliły, jak już się odseparuje od otoczenia i zamknie w świecie metronomu.

Jeśli to zbyt mgliste wyjaśnienie - mogę wytłumaczyć krok po kroku. Ewentualnie, jakby było więcej chętnych, zrobię tutorial.



Hardware masz wystarczający, soft - zależy czym dysponujesz, w zasadzie wystarczy każdy pełnoprawny DAW.

2i2 nie wystarczy, słuchawki mają to samo co main out, musi to być conajmniej 2i4, albo podkład mono.


Powiem wam , że grzebie przy projekcie w Logicu i niespecjalnie mogę wysłać sample na Line Outputs (L+R) z tyłu Focusrite oraz sam metronpm na wyjście słuchawkowe z przodu interfejsu.

Przemak może mieć racje że 2i2 nie wystarczy. Chyba że ktoś ma jakieś pomysły?

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Możesz zawsze spróbować zrobić merge sampli i clicka do jednego wave i jemu dać split na left/right, ale wtedy sample na FOH pójdą mono.

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Teraz doczytałem, 2i2 faktycznie ma line outy i słuchawy na jednej szynie.

Tak jak pisze @Nightmarishreaper, możesz zrobić wave'a stereo, gdzie na jednym kanale (np lewym) lecą same sample, a na drugim np sample + click. Ale imo nie po to się robi fajne sampelki, żeby publika dostała je potem w mono. ;)


Będzie tutek zatem. :P

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Mimo wszystko sporo kapel tak właśnie robi i sample idą w mono. Ja na FOH mam wyprowadzony ogólny mix wraz samplami stereo, a w uchach każdy ma swój indywidualny mix instrumentalny wraz klikiem. Zero paczek, cicha scena, amen.

Offline Palut

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 36
Dzięki za pomoc  ;) Na razie zrobię tak jak mówicie, jeśli zainwestuje w lepszy interfejs to uraczę ludzi synthami w stereo :D

@Dun jakby kiedyś pojawił się tutorial byłoby super  ;)

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Mimo wszystko sporo kapel tak właśnie robi i sample idą w mono. Ja na FOH mam wyprowadzony ogólny mix wraz samplami stereo, a w uchach każdy ma swój indywidualny mix instrumentalny wraz klikiem. Zero paczek, cicha scena, amen.

Mamy identyczną sytuację. Focusrite Saffire Pro 40, sample w stereo na FOH, każdy dostaje swój osobny mix stereo do ucha = szczęście pierdyliard. Od razu gramy równiej :d

Natomiast sample w mono, tak jak piszesz (i tak jak planuje aktualnie Palut) mogą iść nawet z telefonu czy innego iPada. Kwestia kupienia kabla mini jack TRS -> 2x duży jack TR / 2xRCA. Zawsze to mniej targania sprzętu. I powinno być mniej awaryjnie.


@Palut - screeny już zrobiłem, niebawem złożę tutka do kupy. ;)

Offline Palut

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 36
Mimo wszystko sporo kapel tak właśnie robi i sample idą w mono. Ja na FOH mam wyprowadzony ogólny mix wraz samplami stereo, a w uchach każdy ma swój indywidualny mix instrumentalny wraz klikiem. Zero paczek, cicha scena, amen.

Mamy identyczną sytuację. Focusrite Saffire Pro 40, sample w stereo na FOH, każdy dostaje swój osobny mix stereo do ucha = szczęście pierdyliard. Od razu gramy równiej :d

Natomiast sample w mono, tak jak piszesz (i tak jak planuje aktualnie Palut) mogą iść nawet z telefonu czy innego iPada. Kwestia kupienia kabla mini jack TRS -> 2x duży jack TR / 2xRCA. Zawsze to mniej targania sprzętu. I powinno być mniej awaryjnie.


@Palut - screeny już zrobiłem, niebawem złożę tutka do kupy. ;)

Czekam z niecierpliwością na tutorial  :headbang: Pozdro!

Offline p0ison

  • Gaduła
  • Wiadomości: 115
Mimo wszystko sporo kapel tak właśnie robi i sample idą w mono. Ja na FOH mam wyprowadzony ogólny mix wraz samplami stereo, a w uchach każdy ma swój indywidualny mix instrumentalny wraz klikiem. Zero paczek, cicha scena, amen.

Mamy identyczną sytuację. Focusrite Saffire Pro 40, sample w stereo na FOH, każdy dostaje swój osobny mix stereo do ucha = szczęście pierdyliard. Od razu gramy równiej :d

Natomiast sample w mono, tak jak piszesz (i tak jak planuje aktualnie Palut) mogą iść nawet z telefonu czy innego iPada. Kwestia kupienia kabla mini jack TRS -> 2x duży jack TR / 2xRCA. Zawsze to mniej targania sprzętu. I powinno być mniej awaryjnie.


@Palut - screeny już zrobiłem, niebawem złożę tutka do kupy. ;)

Z czystej ciekawości, bo kiedyś podchodziłem do tematu IEM i zrozumiałem, że to może być bardzo droga zabawa - czy mógłbyś opisać czego używacie jako nadajnika do IEM (który rozumiem, że jest podłączony do miksera zbierającego tory sygnałów ze wszystkich instrumentów), a czego jako odbiornika ?

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Jeśli o nas chodzi, to póki co po kablu, docelowo pewnie Shure PS200 lub coś podobnej klasy. Ofc aktualnie brak funduszy...

Offline p0ison

  • Gaduła
  • Wiadomości: 115
A sound jak zbieracie ? Rozumiem, że każdy instrumentalista (zakładam, że perkusja na 2-3 mikrofonach, 2 x gitara, 1 x bas, 1 x wokal - łącznie 6-7 mikrofonów) jest puszczony do miksera, a stamtąd wychodzi sygnał stereo do 5 par słuchawek ?

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Focusrite Saffire 40 Pro robi za cos na kształt miksera.

Pałker na mikrofonach (stopa werbel), gitary z Fractali, bas z DI Outa Darkglassa. Gdybym miał to ogarnąć bez Fractali, to na 4 mikrofony (stopa, werbel, 2x gitara, bas spokojnie jako DI do kompa i tam mozna wrzucić jakiegos ampsima), ale moim zdaniem to już nie jest wtedy takie wygodne, chyba że akustyk bedzie tak łaskaw, zeby zrobić wysyłkę od siebie z konsolety do interfejsu. Wtedy bajeczka.

Wokalu nie mamy.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Nauka utworów...

Zaczęty przez quorton « 1 2 3 » Warsztat

65 Odpowiedzi
35977 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Lut, 2010, 23:11:40
wysłana przez terrormuzik
0 Odpowiedzi
1221 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Gru, 2011, 21:10:19
wysłana przez kamilo
2 Odpowiedzi
1710 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Sty, 2012, 08:54:55
wysłana przez commelina
0 Odpowiedzi
2049 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Kwi, 2015, 19:15:49
wysłana przez Ledjent
4 Odpowiedzi
3335 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Mar, 2020, 13:15:59
wysłana przez Mat