Autor Wątek: ESP LTD SC607B - moja pierwsza siódemka, próbki + pytania  (Przeczytany 27021 razy)

Offline bonedeth

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Witam wszystkich!

Co prawda konto na forum mam od dłuższego czasu, lecz ograniczałem się jedynie do czytania Waszych postów.
Wczoraj nadszedł ten długo wyczekiwany dzień, moja pierwsza siódemka zapukała z rana do mych drzwi. Przymierzałem się do tego zakupu bardzo długo. Przez ręce przeszły mi w życiu może 4 siódemki zatem wybór był trochę w ciemno. Gdy zobaczyłem ogłoszenie miałem mieszane uczucia, LTD - nie przepadałem za tą marką. Nie wiem dlaczego, tak po prostu. Baryton? Przez ostatnie 3 lata grałem na Gibsonie SG standard. Obaw było sporo.

Do rzeczy:

Gitarę kupiłem z OLX, człowiek przez telefon wydawał się rzetelny. Powodem sprzedaży był zakup samochodu, prześledziłem jego posty i fakt, pozbywał się wszystkiego co z gitarą związane. Stan określał jako niemal idealny oprócz 2 obić. Tak też się okazało. Gitara przyszła do mnie bardzo solidnie zapakowana. Na prawdę bardzo.. Kurier czekał z 15 minut zanim dokopałem się do instrumentu :). Gitara prezentuje się tak:








Wrażenia estetyczne

Gitara prezentuje się ślicznie, lakier zadbany, niewiele rys, 2 obicia ładnie zakamuflowane. Pod względem wykonania bardzo na +. W porównaniu z Gibsonem Sg Standard wypada lepiej. Według modelu seryjnego jest to rocznik 2007. O dziwo progi prawie w idealnym stanie. Jedynym elementem, który uległ sile czasu jest binding- lekko zżółkł. Wydaje mi się jednak, że da się go przywrócić do oryginalnego stanu ponieważ w miejscu, gdzie dotyka podstrunnicy jest jaśniejszy, zapewne od używania płynu. Na pokrywie od baterii widnieje folia.
Wiosło przyszło w kejsie ESP. Lekko obity, lecz funkcjonalnie w 100% sprawny. Szukałem informacji na ten temat i wydaje mi się, że w chwili obecnej te gitary sprzedawane są bez kejsów.

Specyfikacja

kala: 27"
Korpus: mahoń [!]
Szyjka: klon
Podstrunnica: palisander
Siodełko: 48mm
Profil szyjki: Thin U
Progi: 24 XJ
Osprzęt: Black
Klucze: Blokowane
Mostek: Tonepros TOM blokowany
Pickup: 2x EMG 81-7
Kolor: BLK

Jak to brzmi?

Gitara podróżowała w syberyjskich mrozach. W nocy kiedy do mnie jechała było chyba -20 stopni. Odczekałem 2 godziny zanim zmieniłem struny by trochę ochłonęła. Założyłem standardowy set EB 10-46+60 Daddario. Wziąłem do ręki i... zakochałem się od pierwszego.. dotknięcia? Niesamowicie wygodny gryf. Określony jako Thin U. Wydawało mi się, że jestem entuzjastom grubych gibsonowskich gryfów lecz w przypadku siódemki wygodniejszego nie mogłem sobie wymarzyć. Mogę odnieść się do Schectera Hellraisera i Loomisa. Jest on nieco grubszy od Hellraisera, nie ma również wypłaszczenia w miejscu podporu palca na gryfie. Do Loomisa to mu bardzo daleko. Jest znacznie poręczniej i milej. Gdy ogrywałem Loomisa ( dzięki Aremenius) bardzo mi się podobał, fajnie leżał w łapie. Gitara budziła respekt, lecz była to znacząca różnica w stosunku do gitary 6-strunowej. W przypadku LTD czuje się jakbym grał na szóstce. Na prawdę.
Gitary nie regulowałem, akcja strun jest znośna, menzura jest też okej. Zaniosę ją do Pana Przemysława Sułkowskiego przy kolejnej zmianie strun (bo teraz nie przeżyłbym tej rozłąki :) ) i napisze wam czy Pan Przemek doszukał się czegoś, czego ja nie zauważyłem.
Gitarę ograłem na moim Peaveyu 6505 na paczce DL V30. Pierwsze wrażenie? Jezu jak potężnie. Sound powala mury. Kręcenia gałami było co nie miara. Chyba przez te pickupy. Radykalnie ściąłem górę, dodałem midów. W bardzo przyjemny sposób reaguje na podbicie basu. Nie zamula, nabiera głębi. Podoba mi się atak tej gitary, jest zwarty, dżdżdż jak należy.
Kolejnym zaskoczeniem był clean. Byłem pewny, że przy tym ustawieniu pipaków, i to takich pipaków, jedynym soundem jaki uzyskam będzie ohydny brudny country. Nic bardziej mylnego. Nie bije on rażąco górą, jest miło zbalansowany. Wydaje mi się, że wynika to z faktu, że środkowy przetwornik jest o wiele niżej osadzony niż ten przy mostku. Zabieg udany, lecz ma też swoje minusy. Przy graniu na przesterze przełączenie się na środkowy pickup skutkuje mniejszym gainem i volumem. W przypadku cleanów zauważyłem również dość ciekawe brzmienie struny e. Jest ono specyficzne, bardzo dźwięczne, trochę dzwoni. Czytałem, że w przypadku barytonów tak bywa. Bardzo mi się to podoba.
Chciałbym oddzielną linijkę poświęcić skali instrumentu. Obawiałem się strasznie, że moje palce nie poradzą sobie z tym wyzwaniem. Baryton była to najlepsza decyzja w ciemno w moim życiu. Gitara w drop A. Struna (60) jest naprężona, zachowuje się zupełnie inaczej niż ta sama struna zestrojona do C w Gibsonie. Po prostu pięknie, aż chce się szarpać. Napotkałem tutaj wiele tematów odnośnie skal instrumentu. Pisano, że 24.75 to i A ogarnie. Ogarnie, ale to zupełnie inna bajka! Z akordami nie jest najgorzej, po godzinie było już całkiem okej.

Tajemnice instrumentu próbki i pytania

Gdy poprzedni właściciel kupował te wiosło dowiedział się, że klucze wymienione były na blokowane. Nie wiem po co, w większości specyfikacji gitara ta posiada klucze blokowane ESP (napotkałem też na LTD w niektórych opisach). Dziwne są te klucze. Budowa jak w Sperzelach, bez śrubki. Ba, nawet nie doszukałem się gwintów w główce na inne klucze.. Macie może pomysł jakie maszynki to mogą być? Napisów brak. Nie zdejmowałem ich bo wychodzę z założenia że kręcę w drewnie jedynie kiedy trzeba. Motylki kluczy osadzone są ekstremalnie blisko główki, co wpływa na wygodę strojenia ale nie jest źle.

Chciałbym Was spytać również o drewno. Znalazłem na sevenstring.org, że mahoniowe topy były montowane jedynie w roczniku 2007. Teraz jest to olcha. Prawda to? Wiecie może czy te wiosła sprzedawane są z oryginalnymi kejsami ESP? Trochę szkoda, że nie wiem zbyt wiele o pochodzeniu tej gitary ale w tym jej urok.

Ogólnie rzecz biorąc jestem szalenie zadowolony. Właściciel dorzucił się nawet do przesyłki i wypakował kejs sprzętem o wartości 250zł (pasek Dimarzio, przewód PlanetWaves, olejek do czyszczenia, krótkie przewody). Chciałbym również podziękować użytkownikowi g-zs z którym pisałem odnośnie jego Jacksona i namówił mnie do pasta na tym forum.

Pewnie jest milion rzeczy o których sobie przypomnę po tym jak wstawię ten post no ale taki to już pierwszy raz jest.. :)

Załączam bardzo prymitywne próbki nagrane przez interfejs :

Distorted: http://picosong.com/EPAw/
Clean: http://picosong.com/ECin/
           http://picosong.com/ECi4/

Pozdro ! :headbang:

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
gratulowałem już mailowo, gratuluję raz jeszcze :) Happy NGD!
B ( o ) ( o ) B S

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
W niektórych rocznikach LTD były pakowane klucze Schallera więc może masz szczęście i właśnie na nie trafiłeś.
Kejsy ESP też chyba były kiedyś w standardzie, bo moja też w takim przyjechała.
Co do brzmienia, dopóki jej dobrze nie ograłeś będziesz zachwycony, nadejdzie jednak chwila że trzeba będzie zagrac coś szybciej i pojawią się problemy ;)
Chyba, że nie grasz szybko, to problemów będzie.

Gratulacje, bardzo fajne wiosło, ale nie dla wszystkich.
mniut i piah

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 418
  • It is useless, to resist.
Odległość pikapów od mostka jest wręcz kolosalna. Tight to to na pewno nie jest ;) Ale poza tym badyl fajny, to ten z Wrocławia, co z pół roku na allegro wisiał? :D
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline bonedeth

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Odległość pikapów od mostka jest wręcz kolosalna. Tight to to na pewno nie jest ;) Ale poza tym badyl fajny, to ten z Wrocławia, co z pół roku na allegro wisiał? :D

Niee, jakaś miejscowość 30km od Łodzi :)

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Nie ma lekko, teraz ja wbijam obadać wiesło :D Moje gratulacje, a Flame też już mi zszedł więc można balować :D

Offline bonedeth

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Nie ma lekko, teraz ja wbijam obadać wiesło :D Moje gratulacje, a Flame też już mi zszedł więc można balować :D

Zapraszam ! numer znasz :p

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Klucze to na 99% Schaller. Graty wiosła, grałem na tym modelu i jest wygar. Od razu przychodziły mi na myśl riffy Deftones.
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline vastio

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Coś nie ten teges z tymi pupami, ale jak Tobie pasi to najważniejsze ;) Gratulacje!

Offline bonedeth

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Coś nie ten teges z tymi pupami, ale jak Tobie pasi to najważniejsze ;) Gratulacje!

Dlaczego? Chodzi Ci o rozstawienie pickupów? Rzeczywiście w zależności od zdjęcia jakie wyszukuję jest inaczej. U mnie wygląda to tak jak tutaj
Nie mam pojęcia od czego to może zależeć. Wydaje mi się że w wersji 25.5 mostek jest bliżej przez co może się wydawać że pipaki są bliżej gryfu. Może kwestia rocznika?

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Tak chodzi o rozstaw - po prostu dziwnie to wygląda według mnie - ale to czysta estetyka.

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Stefan mówi że looks badass to nie narzekaj tak?

Offline michu123PL

  • Pr0
  • Wiadomości: 558
  • Rycerz Cebulowego Stołu
Nie gram na siódemkach*, ale tą i Tele Stefana to bym przygarnął. Gratuluję!

Spoiler

Offline kermcio

  • Gaduła
  • Wiadomości: 101
Z tego rocznika nie było futerałów w zestawie, więc pewnie jakiś poprzedni właściciel dokupił. Przynajmniej tyle udało mi się dowiedzieć i potwierdzić w katalogach.
Klucze to Schallery.
A odległość przystawek od mostka faktycznie w 607B jest większa niż w zwykłym 607. A co ciekawe w STEF B-7 od ESP jest już tak samo (mniejsza odległość) co w STEF-7.

A tak z mojej strony: jak sprawuje się mostek w twoim egzemplarzu? Mógłbyś zrobić jakieś zdjęcia żeby było widać promień mostka?

Offline bonedeth

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Z tego rocznika nie było futerałów w zestawie, więc pewnie jakiś poprzedni właściciel dokupił. Przynajmniej tyle udało mi się dowiedzieć i potwierdzić w katalogach.
Klucze to Schallery.
A odległość przystawek od mostka faktycznie w 607B jest większa niż w zwykłym 607. A co ciekawe w STEF B-7 od ESP jest już tak samo (mniejsza odległość) co w STEF-7.

A tak z mojej strony: jak sprawuje się mostek w twoim egzemplarzu? Mógłbyś zrobić jakieś zdjęcia żeby było widać promień mostka?

Dzięki za info ! Mówiąc promień masz na myśli zdjęcie z tyłu mostka , tak aby za nim była podstrunnica ? Jak na razie wszystko gra jak należy, z menzurą żadnych problemów nie miałem. Jedynie zastanawiam się czy aby promień otworów na struny w topie nie jest za mały na jakieś ekstremalnie grube struny. Muszę to zmierzyć bo zaciekawiło mnie to jaka maksymalna grubość przez to przejdzie. Na dokładniejsze oględziny i regulację przyjdzie czas przy następnej wymianie strun bo teraz zrobiłem na szybko menzurkę tylko by się wiosłem nacieszyć :) Podeślę zdjęcia w piątek jak Cię interesują.

Offline kermcio

  • Gaduła
  • Wiadomości: 101
Problem z TOMami jest taki, że z czasem pod wpływem nacisku strun się wyginają (uśmiechają się) i promień mostka z czasem staje się większy niż promień podstrunnicy, a co za tym idzie skrajne struny są wyżej nad progiem niż środkowe. Druga sprawa jest taka, że zazwyczaj struna na mostku powinna opierać się tylko na kostce. Co ze względu na brak regulowanego strunociągu (struny przez korpus), w tej gitarze jest praktycznie nie możliwe i struna opiera się też na tylnej krawędzi mostka. Trochę mnie to zdziwiło.

Grube struny prędzej przejdą przez korpus niż przez klucze. Ja mam 70 i bez ściągania owijki się nie obyło.

Online niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Problem z TOMami jest taki, że z czasem pod wpływem nacisku strun się wyginają (uśmiechają się)

Tanie kompozyty tak mają, Gotoh albo TonePros już takich problemów absolutnie nie mają.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
w schallerze tez sie nie spotkalem z czyms takim
i always go full retard

Offline bonedeth

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Problem z TOMami jest taki, że z czasem pod wpływem nacisku strun się wyginają (uśmiechają się)

Tanie kompozyty tak mają, Gotoh albo TonePros już takich problemów absolutnie nie mają.

Słyszałem o takiej historii kiedyś z wiosłem ESP LTD MH-417, nie wiem czy był tam oryginalny mostek czy montowany przez kogoś. Świadczyło to raczej o wadzie konkretnego mostka bo pytałem paru innych posiadaczy tej gitary i nigdy się z tym nie spotkali.

Offline kermcio

  • Gaduła
  • Wiadomości: 101
Problem z TOMami jest taki, że z czasem pod wpływem nacisku strun się wyginają (uśmiechają się)

Tanie kompozyty tak mają, Gotoh albo TonePros już takich problemów absolutnie nie mają.

Ja właśnie mam delikatne problemy. Podejrzewam, że to problem mojego konkretnego egzemplarza. Mogę powiedzieć jednak, że odpowiedź Tonepros jest bardzo pozytywna. Jak się cała sytuacja rozwiąże to opiszę ją dokładniej.

Offline bonedeth

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Problem z TOMami jest taki, że z czasem pod wpływem nacisku strun się wyginają (uśmiechają się)

Tanie kompozyty tak mają, Gotoh albo TonePros już takich problemów absolutnie nie mają.

Ja właśnie mam delikatne problemy. Podejrzewam, że to problem mojego konkretnego egzemplarza. Mogę powiedzieć jednak, że odpowiedź Tonepros jest bardzo pozytywna. Jak się cała sytuacja rozwiąże to opiszę ją dokładniej.

A masz tę samą gitarę? Jutro się dokładnie przyjrzę mojemu mostkowi.

Offline syropiusz

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 10
Hej, mam nadzieję że pytanie mieści się w temacie, mianowicie czy wie ktoś gdzie czy ten model oraz ESP LTD SCT 607B są produkowane czy to też w zależności od rocznika ?

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 418
  • It is useless, to resist.
SCT na pewno Indo, bo to nowa produkcja. SC 607B to już Indo i Korea w zależności od rocznika właśnie.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline oz

  • Pr0
  • Wiadomości: 968
SCT na pewno Indo, bo to nowa produkcja. SC 607B to już Indo i Korea w zależności od rocznika właśnie.
niekoniecznie, z tego pamiętam seria deluxe i wysokie sygnatury korea, reszta indo i chiny

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
33 Odpowiedzi
28072 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Lis, 2008, 09:31:07
wysłana przez wuj Bat
13 Odpowiedzi
5279 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Paź, 2014, 19:37:32
wysłana przez Johnny
7 Odpowiedzi
2609 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Lip, 2016, 19:27:46
wysłana przez ITHMW
5 Odpowiedzi
8525 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Lip, 2019, 08:42:11
wysłana przez Omlet
21 Odpowiedzi
5488 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2020, 09:25:18
wysłana przez wuj Bat