Autor Wątek: Jet city 22h pierwsza wymiana lamp i noobskie pytania...  (Przeczytany 2610 razy)

Offline obzZzen

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 5
Witam, na wstępie chciałbym dodać, że jestem kompletnie zielony w kwestii wzmacniaczy lampowych, jest to moja pierwsza lampa i wydaje mi się że w moim headzie przyszedł czas na wymianę lamp. Piec brzmi nieco "fuzzowato" i gra gorzej niż wcześniej, a lampy w środku mają lekki osad. Na stronie producenta napisane jest, że ten head ma lampy: 5x 12AX7 Preamp / 2x EL84 Power. Na mój chłopski rozum oznacza to, że ma łącznie 7 lamp, ale jego wnętrze wygląda tak jak na tym filmiku:

Ma dwie "większe lampy" i trzy "mniejsze", obok tych mniejszych są jakieś metalowe tuby, które na moje nieprofesjonalne oko, nie wyglądają jak lampy.
To jak jest w końcu na serio? Na preampie jest w końcu 5, czy 3 lampy? i Co to są te metalowe okrągłe tuby?

Mógłby ktoś jeszcze mi podać, jak idiocie linki do sklepu, z konkretnymi modelami lamp, które mógłbym władować w mój head? Najchętniej jakieś tańsze, ruskie albo JJ.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300

Zomballo

  • Gość
Po pierwsze! W wzmacniaczu lampowym występują bardzo wysokie napięcia, które mogą Cię zabić. Nie grzeb tam sam! Oddaj wzmacniacz do serwisu lub elektronika, który miał do czynienia z lampami. Po drugie. Te metalowe tuby to ekrany. Pod nimi są dwie takie same lampki jak te pozostałe trzy mniejsze. Te 5 małych lamp to preamp (4 sztuki) i inwerter (1 sztuka) końcówki mocy. Wszystkie to typ 12AX7 (inne oznaczenie ECC83 ale to to samo). Dwie większe bańki to końcówka mocy. Para EL84. Parowane czyli dobrane w dwójkę o bardzo podobnych parametrach.

Offline obzZzen

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 5
Dobra, czyli po prostu jakbym chciał wymienić lampy, najlepiej wszystkie, bo te oryginalne chinole ponoć średnio grają, to kupuję 2xEL84(parowane) i 5x12AX7, wyciągam stare i wkładam nowe, oczywiście piec odłączony od prądu, najlepiej przez dłuższy czas przed wymianą. Jeszcze jedno pytanie, patrząc na stronie http://amptone.pl/c/12/lampy-elektronowe.html - Kategoria lampy 12AX7/ECC83, czym róznią się od siebie lampy np. 5751 JJ, ECC803S JJ, ECC83S JJ i czy każda z nich pasowała by tak samo do mojego pieca? Różnią się one brzmieniem/żywotnością?                 

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Lampy preampu różnią się stopniem gainu i barwą poprzez parametry i budowę. Lampy mocy również różnią się miedzy sobą. Jeżeli sam nie potrafisz ustawić odpowiedniego biasu na lampach mocy, a zakładam, że tak właśnie jest to oddaj chłopie wzmaka do magika, który Tobie to wszystko zrobi i wyjaśni. Jeżeli tylko wsadzisz sobie lampy mocy do wzmaka bez regulacji to prawdopodobnie po jakimś czasie możesz być świadkiem ciekawych fajerwerków. Niekoniecznie musi się tak stać bo lampy mogą pracować w rejonie cold bias, natomiast jeżeli lampy będą zmuszone do pracy w wysokich mA/mV czyli rejonie zwanym W CHUJ JA CIĘ PIERDOLĘ HOT BIAS no to udanego smażenia życzę :)...    ...ale i to się nie musi wydarzyć jeżeli Jet City ma jakąś technologię samo-biasowania. Ja tym piecem nie interesowałem się więc polemizuję, ale dowiedz się gdzieś od kogoś detali i leć do magika niech Tobie to zrobi bo tak jak Zomballo przedstawił zanim Twoi rodzice będą musieli szykować trumienkę :)

...a tak na poważnie przeszperaj i poczytaj bo to ciekawy temat i zdecydowanie wpływa na brzmienie głowy. Pozdro
« Ostatnia zmiana: 02 Lip, 2016, 09:49:05 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline obzZzen

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 5
Ok, dzięki Panowie za pomoc, a co do biasu, to head ma w sobie auto-bias, czy cuś takiego i nie ma potrzeby ustawiania biasu, pisałem maila, do jet city i miły Pan wyjaśnił mi, wszystko odnośnie biasu, na 100% nie trzeba go ustawiać i nic złego nie powinno się stać po wymianie lamp. Wymienię lampy EL84 i dam znać co i jak, aż taki upośledzony nie jestem :) Pozdrawiam

Offline Olcha

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Uważam że gówno prawda. Bias trzeba ustawiać dla każdej pary/kwartetu itd. A to że występuje coś takiego jak "bezpieczne rejony" to.. hmm osobiście nie uznaję tego typu kompromisów.
I oczywiście Jet City nie ma żadnego "auto biasu" w środku normalnie jest regulacja na płytce. Miałem 3 sztuki.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
...hehe no i sprawa jasna.
INTERSTELLAR

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
9 Odpowiedzi
2854 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Lut, 2012, 12:06:16
wysłana przez dziador1
21 Odpowiedzi
3799 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Paź, 2015, 13:02:01
wysłana przez Stivo2005
28 Odpowiedzi
27022 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2016, 10:36:15
wysłana przez kermcio
4 Odpowiedzi
1913 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Lis, 2016, 21:31:06
wysłana przez Razor89
21 Odpowiedzi
5489 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2020, 09:25:18
wysłana przez wuj Bat