Autor Wątek: Jak zrobić zasilacz do efektów gitarowych - fotoporadnik  (Przeczytany 5060 razy)

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
Witam. Ostatnia sytuacja zmusiła mnie do kupna zasilacza do efektów gitarowych lepszego niż mój Warwickowy RP NT1 dzięki któremu wzmacniacz szumiał gdy tylko wetknąłem do prądu zasilacz - nie podłączałem go nawet do żadnej kostki. Przejrzałem ofertę wielu producentów, najbardziej chyba zachęcił mnie Tomanek, jednak zaintrygowała mnie różnica w cenie pomiędzy zasilaczami z transformatorem kształtkowym i transformatorem toroidalnym. Na wikipedii czytamy, że transformator toroidalny w stosunku do transformatorów kształtowych ma mniejsze straty w rdzeniu, małą reaktancję rozproszenia jak również mniejszy poziom hałasu. Zdecydowałem wtedy, że wykonam samodzielnie taki zasilacz. Kompilując swoją wiedzę z projektami zaczerpniętymi z internetu zaprojektowałem swój układ. Plan był prosty - jedna sekcja, 4 wyjścia 9V, 1500mA.


Następnie zamówiłem transformator toroidalny 230V/12V 50VA (trochę za duży, ale YOLO) i starałem się dopasować go do jednej z obudow dostępnych w internecie.


Wybór padł na plastikowa puszkę 120x80mm.


Pasuje idealnie :3 Teraz przyszedł czas na resztę części. Zamówiłem wszystkie pierdoły, wytrawiłem płytkę, i zacząłem montować wszystko do kupy.






Po złozeniu do kupy wszystkiego prezentuje się to w środku mniej więcej tak:


Z zewnątrz:



Generalnie nie zrobiłem jeszcze otworu na diodę (świeci na razie w środku).

Kosztorys:
Puszka 8zł
Przewody zasilające, gniazda 5,5/2,1, gniazdo AC IEC, bezpiecznik 5x20 szybki 20szt. stabilizator, przełącznik, mostek prostowniczy - 25zł
Kondensatory, rezystor, przewód - 5zł
Transformator 30zł

Zamknąłem się więc w 70zł. Czy było warto? Myslę, że tak, nabrałem doświadczenia, no i ta duma że że jednak coś potrafię zrobić od początku do końca w mniej niż 3 lata (konkretnie 2 dni). Zasilacz działa, nie szumi, wszystko gra jak trzeba. Polecam!

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Gratki, wygląda nawet nie najgorzej :) planujesz robić więcej? ;)

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
W sumie to robiłem już MXR dist. +, ibanez heavy metal, tube screamera, kranka distortiona i parę efektów których jednak do kupy  nie złożyłem. Planuje zrobić na nowo MXR dist. + i wsadzić do obudowy na efekt gitarowy, a nie do puszki po sardynkach jak ostatnio :D

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
I jak z szumami w tym zasilaczu?

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22

Offline Konik1883

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 53
Wymaga testu.












                                                                                                       Bateria-zasilacz

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
W zasadzie kondensator odsprzęgający 100nF powinien być zaraz po stabilizatorze i dopiero potem elektrolit. Lepsza by była obudowa aluminiowa lub stalowa, podłączona do uziemienia w gnieździe. Jeszcze jedno. Dlaczego 99% ludzi lutujących graty totalnie olewa estetykę montażu (równe osadzenie elementów, proste wyprowadzenia itp. ) Wygląda to zaraz bardziej profesjonalnie i jest bardziej niezawodne. Co do estetyki to mam w tej kwestii zboczenie i poświęcam na to masę czasu haha. To takie rady na przyszłość :)

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
Wg mnie to jest estetyczne :D A uznałem że jak Tomanek daje plastikowe obudowy to nic się nie stanie jak i ja dam. A uważam też, ze moj wyrób jest estetyczny  :lol: wszystkie elementy na obudowie osadziłem możliwie najoptymalniej, a nie wygląda to jakoś źle.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Tragedia.  W środku jeden wielki burdel i kłębowisko, płytka wygryzana chyba zębami, a wiszące na kabelkach gniazdo bezpiecznika do druku to już szczyt.
Plus za obudowę, bo dobra a tania.
« Ostatnia zmiana: 05 Gru, 2015, 15:45:20 wysłana przez theremin »
4string

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
Płytka działa, nie widziałem sensu jej idealnego wycinania (po prostu kilka lat temu coś tak dociąłem i teraz tylko ją wykorzystałem) a gniazdo bezpiecznika pierwotnie miało być na płytce, jednak się na niej nie znalazło. Łatwiej wymienić bezpiecznik, i też kurde działa.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Przez  takie "i też kurde działa" patenty codziennie giną ludzie. Jak chciałeś się pochwalić, to trzeba było zrobić porządnie, a tak to nie masz czym.
« Ostatnia zmiana: 05 Gru, 2015, 15:45:56 wysłana przez theremin »
4string

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 418
  • It is useless, to resist.
Wg mnie to jest estetyczne :D A uznałem że jak Tomanek daje plastikowe obudowy to nic się nie stanie jak i ja dam. A uważam też, ze moj wyrób jest estetyczny  :lol: wszystkie elementy na obudowie osadziłem możliwie najoptymalniej, a nie wygląda to jakoś źle.

Nie, nie jest. Jeden jeden wielki burdel i syf z tymi kablami. Macie jakieś dziwne poczucie estetyki w tym Radomiu. Znaczy ja wiem, bo elektrycy dzielą się na takich, co mają wyjebane na plątaninę kabli (no bo jak działa, to po chuj zmieniać) i na tych co się przykładają do dość istotnej pod kątem wytrzymałości kwestii.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
Bardziej chciałem się pochwalić całościowo konstrukcją, niż wykonaniem, fakt. Ktoś nie będzie chciał miec tych kilku cm przewodów więcej to sobie skróci, i po problemie. A nie wiem czemu bezpiecznik ma nie zadziałać bo jest na kablu a nie w płytce.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Bo jak się znienacka urwie, to będzie działać aż za dobrze  :D

Oprawki do PCB lutuje się na PCB, do lutowania na kabelkach są oprawki wkręcane. 
« Ostatnia zmiana: 05 Gru, 2015, 15:46:25 wysłana przez theremin »
4string

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
Jak sie urwie, to nie będzie wgl działać zasilacz.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
4string

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
theremin jesteś mistrzem :D

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
4string

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
Przewody nie urywają sie same "znienacka". Przynajmniej mi się nigdy tak nic nie urwało.  ::)

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Jak coś na przewodzie dynda, to jego urwanie się jest tylko kwestią czasu i nastąpi to szybciej niż myślisz.
4string

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22

Offline elektroman

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 17
Tak jak napisał Razor89. Powiem więcej kondensatory 100nF powinny i najlepiej aby były przylutowane bezpośrednio przy stabilizatorze 78xx lub 79xx.

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Przyjrzałem się tej płytce i powinna być zrobiona od nowa. Totalnie masz pomieszane kolejności elementów. Stabilizator jest bliżej prostownika niż elektrolit 2200uF. Tak samo bezpiecznik powinien być przed prostownikiem, a nie za nim. Padnie Ci prostownik i usmażysz trafo, a bezpiecznik dalej będzie ok. Wcale nie pisze tego złośliwie. Piszę to jako poradę na przyszłość ;)

Offline karfil29

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
Stabilizator nie jest bliżej prostownika niż elektrolit 2200uF, na schemacie jest to samo co na płytce. A bezpiecznik dałem zaraz po prostowniku więc tutaj jest git akurat  ;)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Nie sprzeczam się, bo nie widzę dokładnie płytki, aczkolwiek z zamieszczonych fotek tak wynika  ;)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
29 Odpowiedzi
10751 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2010, 17:40:10
wysłana przez Wilk
6 Odpowiedzi
3086 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Wrz, 2017, 07:34:29
wysłana przez Orange
10 Odpowiedzi
9776 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2017, 21:13:16
wysłana przez gizmi7