Autor Wątek: Skala w siódemkach, różnice między 25.5, 26.5, a 27.  (Przeczytany 9608 razy)

Offline GhostAT69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 105
Witam!
Jako, że przymierzam się do swojego pierwszego 7s zastanawia mnie fakt skali w gitach.
Spotkałem się z opiniami "Paanie, jak 7mki to tylko 26.5 wzwyż bo reszta to ch...",z drugiej strony znam sporo osób grających na 25.5 i chwalących to sobie, więc w czym rzecz?:D
Do tej pory ogrywałem kilka siódemek w różnych skalach, niestety nie mogłem każdej z nich przestroić pod siebie ( drop A# ) i poogrywać ich spokojnie w domowych warunkach.
Co mnie interesuje? Jak to wpływa na brzmienie, grubość drutów i wszystkie inne aspekty na które mogłem nie zwrócić uwagi.
Jak do tej pory w cenie koło 2k znalazłem większość 7s w skali 25.5 nie licząc kilku szeków w 26.5 i EVL w 27.
« Ostatnia zmiana: 14 Mar, 2015, 12:59:33 wysłana przez GhostAT69 »

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Jak masz dłuższą skale to możesz wsadzić cieńsze druty i jest bardziej dzyń dzyń wtedy. Im krótsza skala tym łatwiej się gra. Jak masz dłuższą skale, to możesz zejść niżej bez wsadzania lin cumowniczych. Jeśli grasz w drop A, to w sumie każda skala będzie spoko ;)
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 430
  • It is useless, to resist.
Im więcej tym lepiej. Po prostu. Nie pytaj o więcej. Tak jest. I tyle. Feel with it.

Im dłuższy gryf, większe naprężenie, cieńsze struny, możesz niżej stroić etc etc. Grubość drutów zależy tylko od Ciebie, jakie se założysz i nastroisz takie będziesz mieć. Lepiej stroi generalnie gitara na grubych batach jak ma długą skalę. Aha i dłuższa skala tym generalnie wioliny grają chujowiej, ja tylko tak podpowiadam. Można gadać wiela, musisz organoleptycznie doświadczyć potęgi ERGów.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline krzy1125

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
jako że miałem siódemki ze skalami 25,5 (taką nadal mam, miałem Ibaneza 7621, Flame EXG-7), 26,5 (dwa Schectery - Blackjack, Loomis), 27 Pas Custom to się wypowiem

Tak się składa, że gram aktualnie w drop A, wcześniej grałem na siódemkach w standardowym strojeniu. Mimo, że nie ma jakiejś ogromnej różnicy pomiędzy 25,5 a 26,5 czy nawet 27 cali jest do ogarnięcia to jednak najwygodniejsza po tych wszystkich opcjach wydaje mi się skala 25,5. Spokojnie da się też zestroić o cały ton w dół albo nastroić w dropie. Co do strun to jest zawsze kwestia indywidualna. Po różnych testach moim ulubionym setem pozostaje 10-56 od Ernie Balla, odkąd gram w drop A siódmą strunę wymieniam na rozmiar 64 i jest jak dla mnie odpowiedni balans pomiędzy stabilność stroju, wygodą gry i pierdolnięcie jest jak należy

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 828
Jeśli grasz w drop A, to w sumie każda skala będzie spoko ;)
A w A# to już zupełnie.

Im więcej tym lepiej. Po prostu. Nie pytaj o więcej. Tak jest. I tyle. Feel with it.
Excuse me, ale to bezedura. Wiele osób nie lubi tego barytonowego bździągu, poza tym cienkie struny zaczynają strasznie piszczeć. No i co, będziesz na np. 30,3" grał na cienkiej strunie 007? Bo ja na 27" musiałem zejść do 008. A bendy? Ćwierć tonu i struna trach. A gdzie w ogóle komfort grania? Nie wszyscy grają zera ;). Niektórzy nawet solują! Dla mnie 27 było już lekko męczące po dłuższym graniu,a nie lubię nabierać podświadomej niechęci do instrumentu, bo to zabija kreatywność. To co najmniej tak samo ważne jak skale i inne cyferki opisujące gitarę. Coś jak seks z za wysoką dziewczyną.
Najlepiej problem rozwiązuje multiskala, np. 25,5-27" i jej wersje około tych wartości, ale to już nie temat gitar sklepowych za 2k.
Ergo do aisów i takich tam bym był zupełnie spokojny przy 25,5".
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2015, 08:04:13 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 430
  • It is useless, to resist.
Mam 28,625, więc o tym nie musisz mi mówić. Trochę z przymrużeniem oka to powiedziałem Baciu rzecz jasna. ;) do solowania mam gitary w krótszej skali, które jednocześnie mam nastrojowe wyżej. Do typowo siedmio i ośmio strunowej mam bdziągbarytongi i wioliny mnie intereszą. :)

I tak. Najlepszym kompromisem byłaby multiskala. Ale na takie zabawy jestem zbyt wielkim plebejuszem :(
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline guitarfreak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Mam 25,5 i stroje się dziwnie i zajebiście nisko jak na taką skalę, nie że lubie tylko tak wyszło. Pierwsze sześć strun do drop C a siódma w zwykłej kwarcie do C czyli G, struny 10-52 + 64 i nie czuje żadnych flaków, a że też solówkuje to chce żeby było jak wuj Bat wspomnał wygodnie. Miałem raz Schectera w skali 26,5 można się przyzwyczaić oczywiście, ale dalej bym nie poszedł na pewno. Nawet Gibona stroiłem do drop H a tam skala jeszcze krótsza i też było spoko  ;) Kwestia odpowiednich strun i ustawienia, więc stwierdzenie że jak siódemka to tylko powyżej 25,5 to wg mnie pierdolenie.
A co do strojenia może źle rozumiem, ale jak chcesz 7mkę nastroić do drop A#? Tzn że pozostałe sześć strun nastroisz o pół tonu do góry od F do F?

Franq

  • Gość
W tej chwili na 6 25,5' w drop Ab gram na 15-70 i jest fajnie. Do jednego kawalka nastroiłem do F# i tez brzmi imo dobrze. Pewnie też sama gitara ma znaczenie ;)
Barytony mi nie leżą z powodów wymianionych już w wątku. Ciekawą opcją na pewno jest multiskala (ale nie wiecej niż 26,5 dla mnie).

Offline GhostAT69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 105
A co do strojenia może źle rozumiem, ale jak chcesz 7mkę nastroić do drop A#? Tzn że pozostałe sześć strun nastroisz o pół tonu do góry od F do F?

Chce stroić 2- 7 struna do A#, a 1 strunkę wyżej , tj dla mnie 1 struna jest najcieńsza,a 7 najgrubsza - bo niektórzy rozkminiają to inaczej.

Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi, jako nie potrzeba mi gity tylko do bździągania raczej skuszę się na 25.5 jako, że w tej kasie jest git najwięcej z tą skalą tylko ułatwia mi zadanie, tylko zostaje teraz najtrudniejsza rzecz -> wybranie wiosła. Niestety mieszkam na zadupiu i nie mam możliwości ogrywać gitar po sklepach zostaje mi tylko słuchanie forumowych mądrości i wybranie w ciemno.
Jak na tą chwile zastanawiam się nad opcja Ibków rga7 ( z blekałtem stoi za 1,6k ), 7321 ( z sabotage ( chyba ) za 800zl ), Szek 007 elite ( z sabotage i clasic fend coś koło 2k ) i trochę ponad mój budżet stoi Jacek DKM7 stockowy za chyba 2,4k i LTD mh-417 za 2,2 k na 707. 
Imo Szek się fajnie prezentuje na dniach zobaczę jak gada, RGA7 z błekałtem do rozważenia i 7321 gdzie mógłbym w mojej kasie wywalić merlina i zarzucić BKP .

Offline vysnafca75

  • Gaduła
  • Wiadomości: 244
Nie bier 7321. Jak już to7621. Między tymi wiosłami jest przepaść brzmieniowa

Offline ma95

  • Gaduła
  • Wiadomości: 149
dokładnie tak jak @vysnafca75 napisał. 7621 to taka granica przyzwoitości, kapitalne wiosło jak za swoje hajsy.

Co do skali i drutów - ja na 25.5 do B pakuje 10-58. Do siódemki przy tej samej skali miałem 8-58. Przy 27" jacksonie szóstce mialem 9-54 w B. Wszystko jest kwestią ustawienia, to ze niektórzy mają flaki to ich problem  :devil:
Czerwona dziewczynka przekrojona na krzyż
Czemu ty jabłuszko krzywo na mnie patrzysz ?

Offline GhostAT69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 105
Nie bier 7321. Jak już to7621. Między tymi wiosłami jest przepaść brzmieniowa

Wszystko spoko tylko trzeba jeszcze trafić to 7621 bo przez jakiś czas gdzie przeglądam na bieżąco gity nie trafiłem na żadnego :<
Ktoś miał rga7 i warte to to zachodu czy się wstrzymywać i szukać 7621 albo czegoś innego?

Offline krzy1125

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
7621 - wiem, że trudno trafić ale jak myślę o tym za ile sprzedałem swoją żeby tylko mieć kasę na Skervesena to mi do dzisiaj się łza w oku kręci  :facepalm: nie mówiąc o moim kumplu z kapeli, któremu chciałem opchnąć mojego Iba  stwierdził, że mu niepotrzebny a potem sobie pluł w brodę jak kupił RG8 a potem RGA 7

Offline Ewolter

  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
  • Opanuj swoj GAS!
Kup 25.5 z floydem to spokojnie to mniej niż dropA nastroisz bo floyd napina CI druty i nie trzeba tak grubych jak w stałych.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Kup 25.5 z floydem to spokojnie to mniej niż dropA nastroisz bo floyd napina CI druty i nie trzeba tak grubych jak w stałych.


Offline rockstarzzz2

  • Gaduła
  • Wiadomości: 205
Im dłuższa skala tym lepszy bździąg na niższych strojach, intonacja. Aczkolwiek łatwość gry, niekoniecznie komfortowa. Mam 26,5 i 25,5 oby dwie 7 i wole dłuższa skale bo mam krzywy ryj i palce. na moje, bierz dłuższą skale i wypróbuj w lokalnym sklepie a potem porównaj 25,5.
Djent to kópa.

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Rozgrzewka z rock discipline i 27" ftw ;) więcej bez multiskali nie ma co, jeśli używasz też wiolinów, a zakładam że używasz skoro szukasz siódemki. 27" nie jest jeszcze tak wymagające manualnie. A najlepsza metoda, żeby menzura przestała sprawiać problemy, to wziąć na 15 minut pełnowymiarowy bas do ręki. Po przesiadce z powrotem i tak będzie się wydawać krótka. Jak biorę do ręki Gibsona po basie, wrażenie że ma się w rękach gitarę w najlepszym razie 3/4 utrzymuje się dosyć długo ;)

Offline GhostAT69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 105
Dzięki wszystkim za pomoc, także raczej zostaje mi 25.5 ew 26.5, teraz najgorsza część, a mianowicie trzeba znaleźć sobie wiosło, jakby ktoś coś w okolicach 2k i nie spamuje tym na allegro/olx niechaj pisze !

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 828
27" ftw ;) więcej bez multiskali nie ma co, jeśli nie używasz wiolinów, a zakładam że nie używasz skoro szukasz siódemki.
:D
Paczki z głów!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
19 Odpowiedzi
7930 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Wrz, 2009, 08:52:54
wysłana przez primer
32 Odpowiedzi
12748 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Lis, 2011, 08:31:34
wysłana przez fachmann
17 Odpowiedzi
6521 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Lut, 2012, 08:22:36
wysłana przez dziador1
5 Odpowiedzi
2070 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Cze, 2013, 02:14:59
wysłana przez Yakus
2 Odpowiedzi
3521 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lip, 2017, 19:52:42
wysłana przez Smiersz666