Autor Wątek: [Help] Blackstar S1-100 - problem z końcówką mocy  (Przeczytany 1485 razy)

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Wstęp, bo dawno mnie tu nie było:
Spoiler

Do rzeczy:
Ostatnio na próbie zauważyłem, że lampy mocy nie święcą równo - 2 żarzyły się bardzo bardzo jasno, a dwie tak "normalnie". Nie towarzyszył temu spadek głośności wzmacniacza. Pojawił się natomiast dość mocny przydźwięk (buczenie). Myślałem że to może kwestia złego zasilania, bo wisieliśmy we trzech na jednym gniazdku i jeszcze do tego był wpięty grzejnik (zima na salce;). Jednak po powrocie do domu okazało się, że problem jest nadal. Przydźwięk jest teraz jeszcze silniejszy.
Zmieniałem kolejność lamp - zawsze świecą 2 pierwsze, więc to raczej nie ich wina :( Tak to wygląda teraz:
Spoiler

Ktoś ma jakiś pomysł co jeszcze mógłbym zrobić w domowych warunkach czy od razu mam szukać kogoś kto w tym siedzi?

M.

Offline admaxo

  • Pr0
  • Wiadomości: 764
  • Bogdan Grad Fan
A gwarancji nie masz?
"Trzeba sciszyc gitare, zeby wydobyc specjalne pasmo z 8 struny, ja tylko tak podpowiadam" - Bogdan Grad

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Nie, używkę kupiłem.
Twoje pytanie nie sugeruje niczego dobrego… ;)

Offline Paweł.O

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 18
Zamień miejscami środkową świecącą z prawą skrajną nie świecącą i sprawdź czy przydźwięk się zmniejszy.
A ten przydźwięk to "dzydzydzydzy" jak kto woli "zyzyzyzy" czy "bubububu" tzw buczenie? Widzę, że napisałeś "przydźwięk (buczenie)" dlatego dopytuję.
Te lampy mają wspólne zasilanie i jeżeli po zamianie jest taka sama sytuacja to raczej wina leży po stronie doprowadzenia zasilania.
Podstawki do lamp są montowane na pcb wiec mogła(y) uszkodzić się ścieżki bądź poluzować przewód doprowadzający żarzenie.
Myślę,że bez ingerencji lutownicą się nie obejdzie.
« Ostatnia zmiana: 22 Gru, 2014, 15:58:08 wysłana przez Paweł.O »

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Przydźwięk do zdecydowanie "buuuuuu".
Lampy zamieniałem chyba wszystkie możliwe sposoby, ale patrzyłem na żarzenie lamp, nie słuchałem co sie dzieje z przydźwiękiem. Sprawdzę to.

Dzieki!
(a moze masz schemat tego wzmacniacza?:)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Jeżeli przy włączonym przełączniku power (standby - wyłączone)wszystkie lampy mocy się nie żarzą, to winą jest oczywiście żarzenie lamp mocy. Brumi z tego powodu, że te dwie lampy są praktycznie wyłączone i prądy w transformatorze głośnikowym się nie równoważą. Trzeba sprawdzić wzmacniacz od środka co jest tego powodem :)

Gorsza jest sytuacja jeżeli lampy żarzą się normalnie (nie widać dokładnie na zdjęciu) to powodem mocniejszego świecenia tych lamp może być uszkodzenie układu biasu lub przebicie kondensatora na wyjściu inwertera i przenikanie dodatniego napięcia stałego na siatki lamp mocy. W takiej sytuacji lampy ulegną szybkiemu zużyciu z powodu przeciążenia.

Musisz sprawdzić czy te lampy się żarzą czy nie. 
« Ostatnia zmiana: 22 Gru, 2014, 17:31:35 wysłana przez Razor89 »

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Dwie lampy po prawej nie żarzą się w ogóle.
Dowiedziałem się, że w tym wzmacniaczu żarzenia są połączone szeregowo parami, zatem podejrzenie pada na żarzenie właśnie. Jutro wyjmę chasis i zobaczę czy widać tam coś oczywistego.

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
To masz pierwszy wariant który opisałem :) Zlokalizuj gdzie zanika napięcie żarzenia i spróbuj to naprawić. Nie powinno to być za skomplikowane.

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Żeby nie zostawiać tematu bez zakończenia:

Rozkręciłem dziada. Wewnątrz jakby dopiero z taśmy zszedł - zero kurzu, brudu, brak jakichkolwiek śladów przypalenia, nierównych ścieżek, luźnych złączy. No ideał. Nie powstrzymało mnie to przed dociśnięciem wszystkich złącz. Podłączyłem, włączyłem - lampy żarzą się równiutko, w głośniku tylko lekki syk (standardowy). Działa.

Sprawa zatem załatwiona, jednak jest to najgorsze spośród szczęśliwych zakończeń, bo niby wszystko ok, ale nie wiem co tak naprawdę się wydarzyło. Tak czy siak zainwestuję w komplet lamp mocy.

Dzięki za pomoc!
M.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
82 Odpowiedzi
40852 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2012, 09:28:56
wysłana przez Baszoo
9 Odpowiedzi
6457 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2011, 16:32:46
wysłana przez g-zs
24 Odpowiedzi
11645 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Mar, 2012, 15:14:27
wysłana przez purpleman
2 Odpowiedzi
1830 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Lut, 2012, 22:08:08
wysłana przez fireboy
8 Odpowiedzi
4512 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Mar, 2012, 04:59:46
wysłana przez mlodysatan