Autor Wątek: Ciężka rozkmina: Dysk SSD vs. instrumenty VST i latencja  (Przeczytany 4536 razy)

Offline kaz

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 10
Panowie, sprawa jest taka: mam SSD Plextor M5 Pro 128GB (podobno mega szybki SSD) i kilka dysków twardych konwencjonalnych. Dysku SSD używam na Windowsa 7 plus różne programy i zostaje mi na nim wtedy ok 50GB wolnego miejsca. No i tak sobie myślę, że 50 GB to zdecydowanie za mało na wtyczki VSTi z ogromnymi bibliotekami sampli. Więc trzymam je na dyskach starego typu (w sumie na JEDNYM dysku 256GB) i teraz pytanie, czy dobrze robię, czy jednak lepiej przerzucić co się da na SSD? Zmniejszyłoby mi to latencję? Wtyczki VSTi jakie głównie używam to Superior Drummer, Trilian, Omnisphere, Synthogy Ivory, NI Alicia's Keys.

Zastanawia mnie to czy te wtyczki korzystają z dysku czy całość sampli kopiują do RAMU i dysk przestaje się wtedy liczyć w latencji bo wszystko jest w takim układzie na bieżąco odczytywane tylko z RAMU? (RAMu mam 8 GB 1600Mhz Dual Channel) A może część sampli jest magazynowana w RAM a część leci z dysku??

Generalnie jak sobie z kumplami robimy jama czyli np kumpel gra na elektronicznej perce z SD2.0, drugi na klawiszach gra partię basu z Trilian na lewej ręce a sample fortepianu na prawej ręce a ja do tego gitara z takim Overloud TH1 to mimo że mam dobrego kompa i Profire 610 ustawione na 128 sampli (brak trzasków) to jednak każdy z nas czuje lekkie opóźnienie. Czy przeniesienie bibliotek sampli na SSD coś zmieni in plus?? Bo jeśli warto, to przeniosę cały Win7 na HDD a wtedy cały SSD wykorzystam na sample. Pytanie czy jest to warte zachodu? Bo nie chce mi się robić takich cyrków póki nie mam pewności czy to w ogóle ma sens :D
« Ostatnia zmiana: 09 Kwi, 2014, 19:18:44 wysłana przez kaz »

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com

Offline firejump

  • Gaduła
  • Wiadomości: 296
    • Mniejszość
wszystko jest w takim układzie na bieżąco odczytywane tylko z RAMU?

Przynajmniej w SD, jeśli nic nie grzebałeś w ustawieniach, to tak, wszystko jest ładowane do ramu.
Po lewej na dole na głównej stronie jest przycisk "cached" który to kontroluje. Niezależnie od tego z jakiego dysku byś nie korzystał to włączenie tego powinno spowodować dropouty. Ram jest po prostu o rząd wielkości szybszy przy małych i częstych odczytach, nawet w stosunku do SSD.

Cytuj
128 sampli (brak trzasków) to jednak każdy z nas czuje lekkie opóźnienie.

128 sampli przy 44kHz to jest 2.9ms. Nie wierzę, że to czujecie. Polecam połączyć wejścia i wyjścia interfejsu jednym kablem i sprawdzić opóźnienie, pewnie w praktyce jest znacznie wyższe i coś (DAW?) jest źle skonfigurowane i je pogarsza.

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
niektóre vst dodają laga więc zobacz czy tam czegoś nie masz na master bus

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
To jest też spory wpływ CPU i procesów działających w tle. Na engine audio nie tylko operacje I/O dysku mają wpływ...

Offline wojasheck

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 68
  • Live a life you will remember.
Wątpię, żeby zwykły "talerzowiec" nie dawał rady przy VST porównując do SSD. Szybki i pojemny RAM to podstawa wraz z procem :)

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
128 sampli przy 44kHz to jest 2.9ms. Nie wierzę, że to czujecie.

Bufor 128 próbek to opóźnienie CONAJMNIEJ 10ms, do tego interfejs firewire w porównaniu z USB czy PCI dodaje swoje, profire przy tym buforze to latencja wejście-wyjście około 12ms...

http://nagrywamy.com/2014/10/15/uwaga-latencja-m-audio-profire/

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
14 Odpowiedzi
7826 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2009, 13:14:30
wysłana przez terrormuzik
33 Odpowiedzi
20262 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2010, 14:47:13
wysłana przez maślak
16 Odpowiedzi
5312 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2012, 19:38:04
wysłana przez Patyk
15 Odpowiedzi
5138 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Sie, 2012, 19:25:06
wysłana przez sify11
14 Odpowiedzi
11775 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Maj, 2014, 01:01:33
wysłana przez bandit112