Autor Wątek: 8strun - kursy/lekcje/porady  (Przeczytany 10678 razy)

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
8strun - kursy/lekcje/porady
« 22 Paź, 2013, 13:28:44 »
Poszukuję godnych polecenia polskich i zagranicznych materiałów dotyczących gitar 8-strunowych strojenia/ustawiania instrumentu/gry/tricków/dodatkowego osprzętu.

Moje doświadczenie w tym temacie jest praktycznie zerowe - dlatego byłoby MEGA gdyby oprócz standardowych lekcji dla ludzi ogranych, znalazły się również materiały dla 8strunowych żółtodziobów ;)

Wiele osób bardzo szybko zraża się do tego typu gitar - sam uśmiechnąłem się do siebie jak zobaczyłem lekcje gitarowe Tosin'a :D , ale liczę że podpowiecie od czego zacząć i na co zwracać uwagę ;)


Offline escape_artist

  • Pr0
  • Wiadomości: 903
  • Drę morde oraz zabijam szałtę. Majkel Patrz Wyżej!
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #1 22 Paź, 2013, 13:41:43 »
Odnosnie strojenia, to w pierwszej kolejnosci przychodza mi takie do głowy:

- Drop E, jezeli masz wioslo w F# standard cale, chyba najprostszy mozliwy patent
- Drop E plus B obniżone do A, takze masz dwa dropy i operujesz reszta jak standardowa 6tka
- mozesz tez wziac wszelkie mozliwe stroje z 7ki i dodac sobie górną strunę jeszcze cieńszą czyli np B standard i A najciensza, albo A najgrubsza, 6 w srodku w E std i potem A najciensza

- F, Bb, F, Bb, Eb, F, Bb, Eb - tak ma nastrojona ósemkę Browne z Monuments
||Po prostu troche sie przyczepiliscie szczegolow zupelnie nie istotnych w tym momencie... || !!!!MAJKEL RÓB CEBULE!!!! ||Początkujący treser Lewiatanów ||

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #2 22 Paź, 2013, 15:06:31 »
aktualnie gram na strojeniu A-D-G-C-F-A-D-D. taka siódemka o pełen ton w dół z dopałem na najniższej strunie x2.

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #3 22 Paź, 2013, 15:44:36 »
Jakieś JuTubowe Widełka godne polecenia na początek? Strony z rysunkami/fotami?

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #4 22 Paź, 2013, 15:47:35 »
Jakieś JuTubowe Widełka godne polecenia na początek?

?????

Strony z rysunkami/fotami?

rysunkami fotami czego???
« Ostatnia zmiana: 22 Paź, 2013, 15:59:20 wysłana przez y »

Offline fk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • NailbombAudio
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #5 22 Paź, 2013, 16:00:45 »
najwazniejsze to miec gitare z coil-tapem

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #6 22 Paź, 2013, 16:18:46 »
o ile tego potrzebujesz w brzmieniu i graniu

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #7 22 Paź, 2013, 16:26:15 »
Chodzi mi o pokazanie np:. jakie strojenie 8 strun sprzyja jakiemu graniu, jak łapać akordy na takim potworze, na co zwrócić uwagę przy nagrywaniu tak niskich częstotliwości na przesterze/clean'ie, jak dobierać struny (kupować komplety do gitar 8strunowych, czy dobierać), 

Wiem, że dużo zależy od dechy, profilu gryfu ale i stylu gry dlatego interesują mnie wasze wypowiedzi. Nie chcę zbierać tu informacji pt. jak ćwiczyć palce czy co to jest vibrato bo zakładam, że każdy grający na 6 strunach powinien to ogarniać, chodzi mi o charakterystyczne dla 8 strunowców porady.

Co do wideło to szukam bardziej lekcji/porad, wytłumaczenia co i jak niż 8strunowych cover'owców. Dlatego w wątku bo może dysponujecie materiałami, które warto oblookać, a nie zawsze są one dobrze otagowane w sieci.

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #8 22 Paź, 2013, 16:41:04 »
Chodzi mi o pokazanie np:. jakie strojenie 8 strun sprzyja jakiemu graniu, jak łapać akordy na takim potworze, na co zwrócić uwagę przy nagrywaniu tak niskich częstotliwości na przesterze/clean'ie, jak dobierać struny (kupować komplety do gitar 8strunowych, czy dobierać), 

Wiem, że dużo zależy od dechy, profilu gryfu ale i stylu gry dlatego interesują mnie wasze wypowiedzi. Nie chcę zbierać tu informacji pt. jak ćwiczyć palce czy co to jest vibrato bo zakładam, że każdy grający na 6 strunach powinien to ogarniać, chodzi mi o charakterystyczne dla 8 strunowców porady.

Co do wideło to szukam bardziej lekcji/porad, wytłumaczenia co i jak niż 8strunowych cover'owców. Dlatego w wątku bo może dysponujecie materiałami, które warto oblookać, a nie zawsze są one dobrze otagowane w sieci.

Wszystko co tu napisałeś to są indywidualne preferencje, które musisz wypracować sam metodą prób i błędów.
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline vinz893

  • Gaduła
  • Wiadomości: 227
  • DJAZZ.
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #9 23 Paź, 2013, 01:10:49 »
Bierzesz gitejrę. Masz tam ukrytą normalną 6ke, i dwie dodatkowe struny. Jedyne co musisz pamietać, to że ta ostatnia taka gruba to nie jest jak G, tylko jak każda symetrycznie strojona struna. Tyle, cała reszta tak samo. A jak masz w dropie to potraktu to tak, jakby E i A były dodatkowe, a nie te dwie najgrubsze - łatwiej jest.

Offline fk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • NailbombAudio
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #10 23 Paź, 2013, 10:56:37 »
o ile tego potrzebujesz w brzmieniu i graniu

OP potrzebuje

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #11 23 Paź, 2013, 13:37:28 »
o ile tego potrzebujesz w brzmieniu i graniu

OP potrzebuje

beczka smiechu ;D
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline escape_artist

  • Pr0
  • Wiadomości: 903
  • Drę morde oraz zabijam szałtę. Majkel Patrz Wyżej!
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #12 23 Paź, 2013, 15:45:58 »
Chodzi mi o pokazanie np:. jakie strojenie 8 strun sprzyja jakiemu graniu, jak łapać akordy na takim potworze, na co zwrócić uwagę przy nagrywaniu tak niskich częstotliwości na przesterze/clean'ie, jak dobierać struny (kupować komplety do gitar 8strunowych, czy dobierać), 

Wiem, że dużo zależy od dechy, profilu gryfu ale i stylu gry dlatego interesują mnie wasze wypowiedzi. Nie chcę zbierać tu informacji pt. jak ćwiczyć palce czy co to jest vibrato bo zakładam, że każdy grający na 6 strunach powinien to ogarniać, chodzi mi o charakterystyczne dla 8 strunowców porady.

Co do wideło to szukam bardziej lekcji/porad, wytłumaczenia co i jak niż 8strunowych cover'owców. Dlatego w wątku bo może dysponujecie materiałami, które warto oblookać, a nie zawsze są one dobrze otagowane w sieci.

wszystko zależy od Ciebie, musisz tak naprawde wiedziec co chcesz robic na tych 8 strunach. Ja czekałem prawie rok zanim sobie kupilem w koncu ósemke i do tego czasu zdążyłem wiele razy zmienić zdanie, ale zasadniczo koncept w głowie miałem cały czas. Musisz mieć pomysł na ten instrument, co chcesz na nim grać. W zależnosci od potrzeb strój z jednym dropem albo podwójnym dropem ułatwi Ci chwytanie rozbudowanych akordow. To jest jeden przyklad.

Ja w ciagu kilku miesiecy eksperymentowalem z 4 roznymi strojami i w przypadku kazdego zawsze byl czas adaptacji kiedy przyzwyczajasz sie do innego rozkladu dzwiekow i ostatecznie zawsze znajduje sie cos ciekawego czego nie mozna bylo zagrac w poprzedniej konfiguracji. Po 2h brzdąkania na nowym stroju zaczynałem układać już coś bardziej spójnego z czego byłem zadowolony.

Najlatwiej jest traktowac 8ke jak 6tke z dwiema dodatkowymi strunami tak jak Vinz napisal. Wszystko inne potem to eksperymentowanie i dobranie stroju pod siebie w zaleznosci od tego co chcesz osiagnac.
||Po prostu troche sie przyczepiliscie szczegolow zupelnie nie istotnych w tym momencie... || !!!!MAJKEL RÓB CEBULE!!!! ||Początkujący treser Lewiatanów ||

Offline vinz893

  • Gaduła
  • Wiadomości: 227
  • DJAZZ.
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #13 23 Paź, 2013, 16:40:03 »
dobrze Escape powiada. Obczaj sobie jak w muzyce różnie stosuje się 8ki. Nie jest to tylko prostacki żęt. Porównaj Meshuggah, Animals As Leaders, Syqem (ja też sykłem), zobacz jak jazz grają na ósemkach. Te gitary mają multum zastosowań. No i wiesz, nikt nie mówi, że musisz to stroić "prawidłowo". Ja miałem zajebiste efekty robiąc sobie dropa od drugiej strony... Tzn, zamiast opuszczać ostatnią strunę o 2 progi, podciągałem przedostatnią o 2. To zmienia zupełnie sposób patrzenia na kompozycję. Albo zamiast dodawać jedną strunę niżej, dodaj jedną wyżej. Magiczne możliwości kucyki Pony.

Ja na początku nienawidziłem ósemek. Nie miałem pojęcia co z tym zrobić, ponadto miałem kontakt tylko z bardzo kiepskimi modelami. Mój nowy Łaptoł to pierwsza high endowa ósemka jaką posiadam na własność. To robi jednak wielką różnicę, jaka jest jakość instrumentu. Na gównie poprostu nie chce się grać. A teraz stwierdzam, że jedna ósemka na stanie to mało. Chodzi o to, żeby zapomnieć wszystko co się pamięta i nauczyć się od początku podejścia do instrumentu.

Moja rada jest taka, zaklej sobie pierwsze trzy albo dwie struny taśmą, żeby nie brzęczały i zapomnij o nich na jakiś czas. Skup się na najniższych strunach, przyzwyczaj dłoń do nowej grubości gryfu. Naucz się poruszać po dźwiękach w takim niskim rejestrze. Po kilka dniach/tygodniach, jak już będziesz czuł się komfortowo z nowymi brzmieniami, zdejmij taśmę, a zobaczysz, że wszystkie struny ogarniasz zupełnie naturalnie.

GOOD LUCK AND KEEP MOTHER FUCKING.

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #14 23 Paź, 2013, 18:14:01 »
Dzięki za podpowiedzi. Obniżyłem żeby mieć 1 droppa i teraz mam 3 struny strojone do E - E1 B1 E2 A2 D3 G3 B3 E4:) Teraz widzę, że opcji strojenia jest mnóstwo.

Fakt, że trzeba się przyzwyczaić ale gra się całkiem nieźle - myślałem, że z barowymi akordami i skalami będzie problem, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

ps. Pomimo, że Tosin to warto bo szybko i krótko z czym się je 8string: http://www.jamplay.com/guitar-lessons/artists/70-tosin-abasi/1215-2-8-string-guitar
ps2. Pytanie odnośnie frot zapinanych na wysokości siodełka/główki  :P Frota oprócz MASTA DIZAJNU :headbang: służy do zniwelowania efektu brzęczenia strun?

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #15 23 Paź, 2013, 18:34:56 »
Przy nagrywaniu frota za siodełkiem, podczas tappingu przed nim. Czasem ciężko wytłumić rękami sporo szerszy gryf w różnym ułożeniu obu rąk, a taki zabieg pomaga bardzo. Nie musisz mieć drogich patentów. Kosmata gruba frotka ze sklepu za 5 zeta też da radę. Byle by była wąska i ciasna jak 16stolatka :)
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline escape_artist

  • Pr0
  • Wiadomości: 903
  • Drę morde oraz zabijam szałtę. Majkel Patrz Wyżej!
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #16 23 Paź, 2013, 23:04:44 »
Ja uwielbiam 8ke za to ze moge robic slap jak na basie. Tosin chociażby uzywa technik basowych grajac tak na przesterze palcami gra czysto.

Jeszcze odnośnie przyzwyczajania sie do gryfu. Mi na początku pieprzyly sie pozycje poszczególnych strun. Bez pamięci mięśniowej z najgrubszej struny przechodzilem do 3ciej kied cchcialemna druga próbując cos szybciej zagrac :facepalm: z czasem i w miarę ćwiczeń sie poprawilo
||Po prostu troche sie przyczepiliscie szczegolow zupelnie nie istotnych w tym momencie... || !!!!MAJKEL RÓB CEBULE!!!! ||Początkujący treser Lewiatanów ||

Offline Marency

  • Gaduła
  • Wiadomości: 143
  • BRIGHTOPHIDIA.PL
    • Prog METAL & sometimes DJENT- Bright Ophidia
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #17 05 Gru, 2013, 09:23:19 »
Moja 8ka: Schecter Hellraiser C-8 BCH
Strojenie: F A# D# G# C# F# A# D# (Meshuggah z płyty Koloss)
Struny: 11-50
Ciekawostki:
- 9 miesięcy po zakupie instrumentu. Dokładnie wczoraj 4 grudnia ustawiłem na zestawie Line 6 UX2 + laptop z softem Line 6 POD Farm 2 swoje pierwsze satysfakcjonujące djentowe brzmienie. Pierwsze kufa od 9 miechów!!!
- brzmienie uzyskane nie przypomina ani Tosina ani Maczugi, ale Periphery! Świetnie współgra z Letter Experiment lub The Walk.
- na ucho nic się nie udaje jeśli chodzi o djent. Trzeba poczytać jak ustawiać bramkę i eq do djentu, bo wychodzi suma sumarum kiepskie brzmienie i fatalna dynamika. Do tego pierwszy raz udało się wyeliminować wszystkie przydźwięki!!!
- załączniki: preset o którym mowa, png z ustawieniami

uważam, iż najlepszą lekcją na poznanie 8mki to z pewnością granie ppojedyńczych zagrywek, riffów znanych i lubianych djentelmanów. Przy czym należy znaleźć swoje ulubione strojenie, gdyż np: Tosin a maczuga = 2 różne stroje. polecam periphery i ich połamane riffy np: 2 pierwsze riffy Periphery- letter experiment, ALE

jest taki problem, iż oni grają na 7mkach, więc trzeba trochę poprzestawiać funty. zamiast na pustej 8 strunie zaczynamy na 3cim progu 8 struny.


ps. co to jest coil tap? rozłączanie cewek?
« Ostatnia zmiana: 05 Gru, 2013, 09:27:12 wysłana przez Marency »

bandit112

  • Gość
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #18 05 Gru, 2013, 11:11:14 »
Podbicie 1.4khz, stara szkola :D a po co podbijasz dol w gitach? zwykli ludzie go wyrzucaja, zeby nie gryzl sie z basem ;)

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 664
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #19 05 Gru, 2013, 11:54:50 »
Po co taka mocna kompresja?

Offline Marency

  • Gaduła
  • Wiadomości: 143
  • BRIGHTOPHIDIA.PL
    • Prog METAL & sometimes DJENT- Bright Ophidia
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #20 05 Gru, 2013, 12:03:37 »
Nie jestem ekspertem od djentu, nie znam się na eq, ani na częstotliwościach jakie powinny być. Natomiast takie ustawienie świetnie dogaduje mi się z Schecterem z EMG X i po 9miesiącach takie ustawienie dało mi największą radość, brzmienie i dynamikę. Jeśli zetnę dół to brzmienie jest słabe i dynamika ginie. Nie doszedłem do tego sam, video z you tube jak ukręcić djent z pod farmu + moje poprawki dały mi korzystny efekt. Nie wiem jeszcze kiedy, ale nagram to o czym pisałem i wtedy ocenicie :) pozdro
ps. jeśli mogę prosić poradźcie jak ustawić eq do djentu
« Ostatnia zmiana: 05 Gru, 2013, 12:08:02 wysłana przez Marency »

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 664
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #21 05 Gru, 2013, 13:23:20 »
Niby taka kompresja tak ale grając cały czas na takiej możesz zaćwiczyć błędy.

Offline Marency

  • Gaduła
  • Wiadomości: 143
  • BRIGHTOPHIDIA.PL
    • Prog METAL & sometimes DJENT- Bright Ophidia
Odp: 8strun - kursy/lekcje/porady
« Odpowiedź #22 09 Gru, 2013, 09:57:23 »
https://soundcloud.com/marekwalczuk/periphery-djent-tone-with-mix
https://soundcloud.com/marekwalczuk/periphery-djent-tone-only

końcówka do pupy, ustawienia brzmienia jak wyżej
nic więcej w tym wątku nie wrzucam, bo lekko off topic sie zrobił

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
11 Odpowiedzi
33905 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Sie, 2011, 07:19:58
wysłana przez pivo
6 Odpowiedzi
4176 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lis, 2011, 19:27:27
wysłana przez g-zs
7 Odpowiedzi
2566 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Paź, 2013, 16:04:35
wysłana przez commelina
7 Odpowiedzi
2650 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Mar, 2015, 03:26:59
wysłana przez mastEr_eXplorer
2 Odpowiedzi
12329 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Kwi, 2015, 21:56:13
wysłana przez Pronounce