Autor Wątek: Grająca budka dla ptaków czyli cajon - fotostory  (Przeczytany 14290 razy)

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Hejaho!
Padło i na mnie, stwierdziłem, że pomajsterkuję w czasie wolnym od roboty. Nagrzałem się na jeden instrument i stwierdziłem, że KCEM! A zaczęło się od tego filmiku



Jednak okazało się, że kupno czegoś takiego w ogóle się nie opłaca i sto razy lepiej i taniej zrobić to własnoręcznie. Dzięki uprzejmości ludzi z internetów (Rob) zacząłem planować wszystko - wymiary, konstrukcje i inne gówna. Dzisiaj byłem w Lerła Merlę (tudzież Liroj Merlin) i zakupiłem potrzebne materiały + niektóre narzędzia, resztę pożyczę :D Jak dobrze pójdzie to jutro ruszam z robotą.

Oto pierwsze foty do fotostory:






Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Strasznie mnie interesuje jak Ci to wyjdzie, bo jeśli fajnie to chyba też sobie zbuduje :D
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Orange

  • Gość
kibicuję w pierwszym rzędzie. Też myślę o wystruganiu podobnego ustrojstwa :D

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Dzięki za wsparcie :D

Prace posunęły się naprzód, dzisiaj zrobiłem otwór rezonansowy, trochę za mały, ale na razie zostawiam, jak będzie straszna kupa to zrobię drugi, widziałem cajony z dwoma otworami, więc coś w tym musi być. Oprócz tego skleiłem całe pudło i zmontowałem wkrętami (na razie bez płyty przedniej, którą się tylko montuje wkrętami).

Fotostory!!

Płyta tylna - otwór
Spoiler
Piękna fakturka sklejki :D
Spoiler
Klejenie dołu, góry i boków (+ fota z girą w laczku i skarpecie!!)
Spoiler
Wzmacnianie wkrętami
Spoiler
Klejenie płyty tylnej
Spoiler
Dokręcanie tylnej płyty
Spoiler
Całość dzisiejszej roboty
Spoiler

Jakby ktoś miał jakieś pytania to walić śmiało, postaram się wyjaśnić o co chodzi.

Jutro (jak kac pozwoli) będę montował ramy wzmacniające wewnątrz i może jutro coś więcej skrobnę na temat samej budowy + materiałów użytych.

Offline Dmaligator

  • Pr0
  • Wiadomości: 884
A sprężynki dajesz?
Nie dotykaj bo w ryj!
Pozdrawiam.

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Oczywiście, jutro pewnie pojadę po sprężynę do werbla i zastanowię się jak ją zamontować, bo jest kilka możliwości

Posty połączone: 06 Sie, 2013, 18:07:13
No i jednak nie pojechałem po sprężynę bo mi się nie chciało wstać :D

Jak obiecałem trochę więcej o samej budowie instrumentu.
Boki, górę i dół zrobiłem ze sklejki brzozowej 12mm, tył jest z 6,5mm sklejki, a płyta przednia będzie z 4mm (lepiej byłoby gdyby mieli cieńszą, ale niestety nie dostałem). Wymiary pudła to 30x30x50cm czyli góra i dół to płyty 30x30cm, a boki 30x47,6cm, przód i tył to klasyczne 30x50cm. Wzmocnienia, które dzisiaj zrobiłem są z listewek 1,5x1,5cm.
Najpierw klei się boki + góra i dół, ustawia tak, żeby było równo, przyciska żeby klej dobrze złapał, obciąża się i zostawia na jakiś czas, wzmacniamy konstrukcję wkrętami, najważniejsze są rogi i środek każdej krawędzi. Po około 1-2h doklejamy tył i montujemy go na wkręty, zostawiamy to do następnego dnia (klej wyschnie całkowicie po 24h). Potem robimy wzmocnienia z listewek, wszystkie rogi obklejamy listewkami i robimy ramę z przodu (tam gdzie będzie montowana płyta przednia). Ja przy okazji postanowiłem zrobić nóżki za jednym zamachem, z resztek, które mi zostały zrobiłem klocki 3x3x1,5cm pokleiłem, wyszlifowałem i dokleiłem do pudła. Od razu postanowiłem polakierować dół żeby zabezpieczyć drewno. Najpierw zjechałem papierem ściernym 150 kilka razy, potem dopieściłem 300, przykleiłem nóżki i odwróciłem pudło tak żeby stało na nich docisnąłem i zostawiłem na jakiś czas (żeby klej złapał). Potem wziąłem lakier w szpreju i śmignąłem nim dół pudła. No i voila, na razie mam tyle jutro dalszy ciąg roboty, postaram się dostać gdzieś sprężynę i ją zamontować, dokręcić płytę przednią i polakierować całość + zaoblić krawędzie żeby ładniej to wyglądało.

Fotostory!
Nakurwiamy wzmocnienie
Spoiler
Tworzenie nóżek
Spoiler
Polakierowane i schnie
Spoiler
« Ostatnia zmiana: 06 Sie, 2013, 18:07:24 wysłana przez Rumak »

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Ciekaw jestem co z tą sprężyną i jak to będzie gadało, czekam na NGD i proopki!!!
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Fotostory day 3.

Dzisiaj miałem zamiar zakończyć robotę, ale kurwa mać zabrakło mi lakieru, będę musiał jutro zapierdalać i dokupić ... jak tu się nie wkurwić. Ech, no ale poza tym to zamontowałem sprężynki, w taki sposób, że umożliwia mi ich regulację śrubokrętem, mogę "zdjąć" sprężynę z płyty przedniej i oczywiście przykręcić ją tak żeby dawała ten efekt werbla. Zamontowałem płytę przednią, potem wszystko zeszlifowałem, zaokrągliłem i polakierowałem (zabrakło na płytę tylną), teraz czeka na wyschnięcie i kolejną partię lakieru.

Nad tymi sprężynami myślałem i myślałem, ale koniec końców zdecydowałem się na takie rozwiązanie, pomyślałem i wymyśliłem. Fotki niżej.

Sprężynki + śrubka do regulacji
Spoiler
Zamontowana płyta przednia
Spoiler
Szlifowanie
Spoiler
Wysychanie
Spoiler

Fajnie, że jest jakieś zainteresowanie :)

P.S. Szybka akcja do Castoramy i lakier kupiony, teraz całość wysycha sobie i jutro będzie gotowe.
« Ostatnia zmiana: 07 Sie, 2013, 19:19:58 wysłana przez Rumak »

Orange

  • Gość

Offline BetoNova

  • Gaduła
  • Wiadomości: 303
  • Wut?
    • Mein zespół
Wszystko fajnie, ale da się to nastroić w drop G? Będę musiał pokazać temat kumplowi, który coś ostatnio gadał o "kadżonie" :]

Offline mhrok lama

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Jestę kuglarzę xD
Zajebista rzecz. Sam bym chciał mieć cajona, natchnąłeś mnie, to może se zrobie z kumplem :D Czekam na próbki! Rób perkę :D

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Cajon gotowy!

Lakier wysechł, można na nim grać. Ustawiłem sprężynki tak żeby jak najbardziej szeleściły, lekko poluzowałem płytę przednią, wydaje mi się, że brzmienie jest odrobinę lepsze (?). Nie wiem czy nie trzeba będzie powiększać, dorabiać otworu rezonansowego, ale o tym zdecyduję później. Teraz uczę się na tym grać, bo to mój pierwszy raz z cajonem :D

Nie mogło zabraknąć fotki z girą w laczku! (tym razem bez skarpety)
Fotki słabej jakości bo robione przy chujowym oświetleniu (przed paroma minutami).







Jak ogarnę jak się na tym gra to coś pewnie nagram :D
Endżoj!

Orange

  • Gość
Przejebane nie mieć dywanu w pokoju.

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Przejebane nie mieć dywanu w pokoju.

To nie je pokój, to je korytarz, tak zwana "wytrzeźwiałka".

Nagram, jak ogarnę jak się na tym gra :P

Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
Nagram, jak ogarnę jak się na tym gra :P


Stukasz ręką.
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline escape_artist

  • Pr0
  • Wiadomości: 903
  • Drę morde oraz zabijam szałtę. Majkel Patrz Wyżej!
Nagram, jak ogarnę jak się na tym gra :P

Stukasz ręką.

i czasami możesz z pięty jebnąć w bok, żeby wydobyć to specjalne pasmo...
||Po prostu troche sie przyczepiliscie szczegolow zupelnie nie istotnych w tym momencie... || !!!!MAJKEL RÓB CEBULE!!!! ||Początkujący treser Lewiatanów ||

Offline m.prorok

  • Gaduła
  • Wiadomości: 119
Nie ma ósmej struny, nie ma specjalnego pasma. :facepalm:
Choćbyś strząsał dwa tygodnie, zawsze kropla spadnie w spodnie.

Offline GeNeX

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 6
Mój bassman ma kachona, więc sobie nieco postukałem, fajna zabawka. Dobra na grę w plenerze z gitarą - oni uskutecznili to pod biedronką, brzmiało całkiem nieźle i sporo brzdęku im wpadło.

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
Odświerzając zdeczka temat. Chyba mnie Rumak zaraziłeś. Też coś takiego sobie wystrugam :) Lukając i szukając możliwości tego "stołka" natknąłem się na coś ot takiego:


Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
LOL Dobre to :D
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline MrJ

  • Pr0
  • Wiadomości: 576
  • marudny jeżor
Zajebiste ;D

Centralka, werbel i stołek w jednym, a jak się kto postara to pewnie i coś "tomopodobnego" nastuka ;D

Wreszcie wiem jak grać na perkusji nie kupując perkusji ;D
Dyskusja z forumowym skurwysyństwem jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne ile umiesz, wiesz i jaki masz poziom. Gołąb i tak wskoczy na szachownicę, rozjebie figury, nasra i wydrze dziób że wygrał.

Offline vinz893

  • Gaduła
  • Wiadomości: 227
  • DJAZZ.

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
Zauważyłem że imitacją przejść jest przesuwanie piętą po przedniej płycie przy jednoczesnym wybijaniu rytmu.

Posty połączone: 20 Paź, 2013, 21:52:23
a więc technika panowie, technika

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Chyba pasuje jako rozwinięcie tematu:



a tutaj diy:



ot taka ciekawostka :)
No pain No gain !

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
1 Odpowiedzi
1903 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2008, 22:00:07
wysłana przez maarioo
14 Odpowiedzi
6140 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2008, 15:35:15
wysłana przez BartekL
27 Odpowiedzi
9239 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2012, 10:59:18
wysłana przez sinquestsound
211 Odpowiedzi
67545 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2012, 18:06:03
wysłana przez mondomg
11 Odpowiedzi
8269 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Sty, 2013, 22:58:45
wysłana przez shortt