Autor Wątek: Wygłuszenie sali prób  (Przeczytany 78756 razy)

Offline xaperfly

  • Gaduła
  • Wiadomości: 299
  • Pikabooo
    • Outsane
Wygłuszenie sali prób
« 10 Maj, 2013, 12:01:07 »
Szanowne Łebskie Pany,

Zbieram informacje jak rozsądnym kosztem i własnym nakładem pracy przygotować pomieszczenie (30m2, wysokie na 3,40m) do grania muzyczki lubującej się w niższych rejestrach (może potrzebne do użycia odpowiednich materiałów).

- Perka,
- Gitara #1 (Standard A, 5150II + Mesa 2x12 Rectifier Horizontal),
- Gitara #2 (Standard A, Mesa TR + Zachar 2x12 CV30),
- Bas (Standard A, Peavey Tour 450 + Trace Eliot 2x10"),
- Wokal (2x15" passive, powermixer LDM 2x250W).

Zależy nam na tym żeby pomieszczenie wyglądało schludnie.
Czekam na rady.
Lubię nakurwiać!
www.OUTSANE.com.pl

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #1 10 Maj, 2013, 12:09:33 »
temat poruszany chyba na wszystkich forach :D

skrobnę jakiś rysunek i wrzucę

"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline xaperfly

  • Gaduła
  • Wiadomości: 299
  • Pikabooo
    • Outsane
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #2 10 Maj, 2013, 12:21:04 »
na forach to jest taki bełkot że weź i bądź mądry  :facepalm:
Lubię nakurwiać!
www.OUTSANE.com.pl

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #3 10 Maj, 2013, 12:44:43 »
jakbyście mieli mozliwość zbudowania ścian jak na rysunku to by była bomba

a jak nie to do istniejących ścian zróbcie taką konstrukcję


« Ostatnia zmiana: 10 Maj, 2013, 12:46:59 wysłana przez czerez »
"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #4 10 Maj, 2013, 23:26:17 »
Czerez, na czym oparłeś powyższy rysunek? Doświadczenie czy wiedza zaczytana gdzieś?

Offline xaperfly

  • Gaduła
  • Wiadomości: 299
  • Pikabooo
    • Outsane
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #5 11 Maj, 2013, 15:09:22 »
dzięki, zrobimy coś na podobieństwo tej konstrukcji na obecnych ścianach w prostokącie.
Lubię nakurwiać!
www.OUTSANE.com.pl

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #6 12 Maj, 2013, 16:31:49 »
Czerez, na czym oparłeś powyższy rysunek? Doświadczenie czy wiedza zaczytana gdzieś?

jeżeli chodzi o kształt pomieszczenia , to grałem kiedyś próby w takiej sali i akustyka była rewelacyjna . Dodatkowo jakiś czas temu znajomi architekci projektowali studio nagrań i też taki właśnie kształt zalecali .
Chodzi tak na prawdę o to aby nie było równoległych ścian .

Sam przekrój ściany to masa informacji zaczerpniętych z neta plus moje doświadczenia w walce z falą stojącą .
Budowałem panele akustyczne i różne ustroje i tak jakoś mi się nawet udawało .  Starałem się podać jak z ogólnodostępnych materiałów można mniejszym kosztem wygłuszyć salę prób .

Dzięki takiej konstrukcji mamy ściankę zbudowaną z trzech materiałów o różnej gęstości . (płyta gipsowa. pustka powietrzna , wełna) . Membrana budowlana służy głównie do izolacji wełny od otoczenia , a wykładzina remontowa zapewnia nam miły wygląd , jest tania i może jeszcze urwie trochę hałasu :D

Wszystkie materiały dostępne w składzie budowlanym i markecie . Budując taką ściankę trzeba pamiętać , żeby ok 30-40 cm od dołu zrobić z płyt gipsowych odkręcane panele dla pociągnięcia kabli .

aaa....

Na podłogę kładziemy wykładzinę filcową , która wygłusza i świetnie eliminuje drgania . Przykrywamy starymi dywanami albo kupujemy jakąś grubszą wykładzinę .

i już ...
« Ostatnia zmiana: 12 Maj, 2013, 16:34:26 wysłana przez czerez »
"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #7 12 Maj, 2013, 16:52:01 »
a sufit?
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #8 12 Maj, 2013, 17:05:23 »
a sufit?

teoretycznie powinien być zrobiony tak jak ściany , ale w praktyce rzadko kto robi cokolwiek z sufitem :D :D :D

"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #9 12 Maj, 2013, 17:48:12 »


 (płyta gipsowa. pustka powietrzna , wełna) .
Te zróżnicowane kąty to pewnie dobry pomysł w końcu  kąt padania równa się kątowi odbicia  , ale ta  pustka powietrzna mnie trochę zastanawia bo  to właśnie powietrze sprawia że cokolwiek słyszymy . Wystarczy wyobrazić sobie ściankę działową w której  ktoś nie włożył izolacji z wełny mineralnej , normalnie membrana jak w bębnie .

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #10 12 Maj, 2013, 18:38:25 »
jeżeli chodzi o kształt pomieszczenia , to grałem kiedyś próby w takiej sali i akustyka była rewelacyjna . Dodatkowo jakiś czas temu znajomi architekci projektowali studio nagrań i też taki właśnie kształt zalecali .
Chodzi tak na prawdę o to aby nie było równoległych ścian .

Ok, powiedzmy, że kształt jeszcze jest w porządku, choć gdybym miał więcej swobody to sam bym spróbował czegoś bardziej fikuśnego.

Dzięki takiej konstrukcji mamy ściankę zbudowaną z trzech materiałów o różnej gęstości . (płyta gipsowa. pustka powietrzna , wełna) . Membrana budowlana służy głównie do izolacji wełny od otoczenia , a wykładzina remontowa zapewnia nam miły wygląd , jest tania i może jeszcze urwie trochę hałasu :D

Do tej części mam nieco uwag. Nie lepiej byłoby postawić zwykłe ścianki a na nich umieścić miejscowo panele? Pokrywanie całej ściany taką konstrukcją może być nieco uciążliwe i nie wiem, czy warto aż tak się w tym babrać.

Co do tej pustki, to z badań wynika, że wełna o grubości przykładowo 10cm oddalona od ściany (na jakiejś ramie powiedzmy) o kolejne 10cm działa jak wełna o grubości 20cm. Więc jest jakby dwa razy bardziej skuteczna.

Zamiast membrany budowlanej i wykładziny remontowej użyłbym jakiegoś materiału przepuszczającego trochę powietrza, ale niepozwalającego wełnie na wylatywanie.

Na podłogę kładziemy wykładzinę filcową , która wygłusza i świetnie eliminuje drgania . Przykrywamy starymi dywanami albo kupujemy jakąś grubszą wykładzinę .

Z wykładziną filcową mam taki problem, że lubi się okropnie kurzyć. Kiedyś miałem dużo większe uczulenie na kurz i zwyczanie nie mogłem w takich pomieszczeniach (nawet niby wysprzątanych) przebywać więcej niż godzinę, dlatego trzymam się od tego z daleka. Niestety, nie przychodzi mi do głowy żaden inny lepszy materiał na podłogę, ktoś coś wie? Ostatecznie może być coś w rodzaju dywanika czy maty, nie muszę wykładać całej podłogi aktualnie.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #11 15 Maj, 2013, 20:05:57 »
jakbyście mieli mozliwość zbudowania ścian jak na rysunku to by była bomba

a jak nie to do istniejących ścian zróbcie taką konstrukcję

( Obraz usunięty.)


Jak można zmienić układ ścian? Tzn. pytam, jak zmieni się akustyka jeśli więcej załamań byśmy zrobili?
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #12 15 Maj, 2013, 21:23:41 »
więcej załamań nie wniesie jakiś znaczących zmian

Co do materiałów przeze mnie podanych :
membrana budowlana to materiał oddychający - w jedną stronę paroprzepuszczalny a w drugą nie , za to wodoszczelny . Chroni w 100 % wełna przed wilgocią z pomieszczenia jednocześnie oddaje tą która się zbiera w wełnie . Oczywiście zabezpiecza nas przed pyłem z wełny . Wykładzina remontowa to tak jak pisałem tania wersja czegoś miłego w dotyku i schludnie wyglądającego . Na podłodze kładziemy nie wykładzinę filcową tylko matę "poroso" - moje przejęzyczenie a dopiero na to jakąś wykładzinę albo stare dywany .

Ustroje na ścianach dają faktycznie sporo , ale z taką ścianą mamy już prawie PRO wersję :D

"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #13 15 Maj, 2013, 21:33:11 »
Ok, a co z kurzeniem się?

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #14 20 Maj, 2013, 15:03:44 »
My budujemy nieco mniej skomplikowane ustroje  - mianowicie pokrywamy ściany basstrap'ami czyli ramami wypełnionymi wełną mineralną i obitymi materiałem.

Pytanie czy taki rockwool mocno pyli? Wystarczy płótno którym będzie obita taka rama, czy należało by go owinąć wcześniej folią a potem płótno? Nie chciał bym żebyśmy potem mieli jakieś jazdy ze zdrowiem.

Na każdą ścianę będą takie dwa ustrojstwa po 1,5mx1,5m. Sufit to będzie gąbka akustyczna i 50 cm luzu do ścian bocznych 9czyli de facto gąbka będzie na środku sufitu,a nie na całej powierzchni. 

W rogach może pojawią się dodatkowe basstrapy.

Gdyby ustroje na ścianach okazały się niewystarczające miejscowo dokleimy gąbkę.

Na podłogę leci wykładzina.

Co Wy na to?

No pain No gain !

Offline Crank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 122
  • 7
    • Made Of Hate - Facebook
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #15 20 Maj, 2013, 19:02:31 »
Z doświadczenia warto kupić lepsza wełnę, taka właśnie, która nie pyli. W jednej sali prób, która zbudowalismy, na wełnę szła wykładzina - zasadniczo to nie pylilo. Cieżko tylko sie to układało, bo wtedy jest trochę akrobacji.

Teraz właśnie zrobiliśmy z Made Of Hate sale na wypasie, kopię pomieszczenia radiowego dawnej Roxy FM. Wełna->kartongips->ekrany akustyczne. Efekt studyjny. I wyglada ekstra. Tylko to drogie i jebania z budową jest w chuj.

Jakbyś miał jakieś pytania to wał śmiało, budowalismy to miesiąc i skonczylismy ze 2 tygi temu, więc mogę poradzić coś na bieżąco wraz z kosztami :)

Na podłogę dajcie jakieś deski czy płyty drewniane, bo sama wykładzina nie wygłaszy tak i będzie szło po podłodze. No chyba, ze nie ma to znaczenia, bo nie ma sąsiadów, podłoga jest dobra, nie ma piwnicy niżej.

Sufit mozna zrobic z wykładziny zawieszonej a la alladyn :) ładnie wyłapuje blachy, kryje elegancko.
« Ostatnia zmiana: 20 Maj, 2013, 19:04:48 wysłana przez Crank »
made of hate

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #16 20 Maj, 2013, 20:45:38 »
Lepszą niż rockwool czyli jaką?


Wytłumienie pomieszczenia nie ma znaczenia - to co wydostaje się na zewnątrz nasz w zasadzie mało obchodzi.
No pain No gain !

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #17 20 Maj, 2013, 21:23:23 »
Fajny temat, ale nazwał bym go: "Jak zabudować sobie piwnicę" :D
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #18 20 Maj, 2013, 21:34:51 »
Fajny temat, ale nazwał bym go: "Jak zabudować sobie piwnicę" :D

podejrzewam, że jakbyśmy mieli samych forumisiów mających wolne 100 tysi na salę prób , to nikt takiego tematu by nie zakładał. Ale , że takowych nie ma , więc każdy rzeźbi w miękkiej kupie . Tu dywan, tu zasłonka a tam basstrap z desek z Castoramy . Czerpiemy z własnych doświadczeń z tą miękką kupą i tyle :D
"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline Crank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 122
  • 7
    • Made Of Hate - Facebook
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #19 20 Maj, 2013, 22:56:18 »
Lepszą niż rockwool czyli jaką?


Rockwool jest dobry, ale są tez takie prasowane wełny i one są najskuteczniejsze. Niemniej rockwool jest tez lepszy niż gorszy i tez nie pyli sie zanadto.
made of hate

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #20 20 Maj, 2013, 23:50:18 »
Same krzywe sciany pomoga na wysokie czestotliwosci.  Jak nie dacie welny mineralnej to bedziecie mieli stojace fale niskich częstotliwości.
Pisałem już na tym forum kilkukrotnie o moim sposobie. 
Welna -  isover pt80, albo rockwool techrock 90. Rama z desek,  w to welna,  obic agrowloknina.  Bardzo dobry basstrap.  Zawieszasz to 10 cm od sciany.  Dajesz w rogach pomieszczenia.  Pod sufirem mozesz powiesić wieksze konstrukcje wypelnione np.  Welna rockton,  ktora jest tania. 

Tutaj sie wylamie -  na podloge nic nie dawac,  jakos czlowiek przyzwyczwjony jest do pierwszych odbić od podloza,  a nie od nieba,  wiec powyzsze rozwiązanie jest nieco bardziej naturalne akustycznie.  Dywan tylko pod perke,  zeby zmniejszyc ilosc odbic od blach. 
Na mojej poprzedniej probowni zdalo egzamin,  a pomieszczenie bylo dramtyczne akustycznie - 6x6x3 metry.  Po powieszeniu bastrapow przy scianach w rogach i pod sufitem efekt byl zatrwazajaco pozytywny. 

Problem z techrockiem albo pt80 jest taki,  ze nie dostaniesz go w hipermarkecie,  musisz szukac firm handlujacych materialami izolacyjnymi dla przemyslu.  Ja zaplacilem jakies 700 za material na 18 basstrapow.

Offline xaperfly

  • Gaduła
  • Wiadomości: 299
  • Pikabooo
    • Outsane
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #21 22 Maj, 2013, 09:31:27 »
a co z regulacją głośności?
My w salce mamy panele rozpraszające, w rogach basstrapy, dywany na podłodze.
Pomieszczenie gada przyzwoicie jednak można by zdjąć trochę z głośności.

PS. Dodam że mamy jeszcze sporą ilość gołych ścian.
« Ostatnia zmiana: 22 Maj, 2013, 09:36:50 wysłana przez xaperfly »
Lubię nakurwiać!
www.OUTSANE.com.pl

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #22 22 Maj, 2013, 15:33:13 »
Każdy piec ma gałke volume.  ;-)  uzyjcie jej moze. 

(mspanc).

A wracając do sedna. Przegluszenie pomieszczenia jest jeszcze gorsze niz niewygłuszenie. A dodać basstrapów nie zawadzi. Zacznijcie od postawienia basstrapów za paczkami.
« Ostatnia zmiana: 22 Maj, 2013, 15:47:46 wysłana przez benkai »

Offline xaperfly

  • Gaduła
  • Wiadomości: 299
  • Pikabooo
    • Outsane
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #23 23 Maj, 2013, 10:02:40 »
Każdy piec ma gałke volume.  ;-)  uzyjcie jej moze. 



Posty połączone: 23 Maj, 2013, 10:35:49
BTW. Mój piec nie ma pokrętła Volume  ;D

Spoiler
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2013, 10:35:50 wysłana przez xaperfly »
Lubię nakurwiać!
www.OUTSANE.com.pl

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #24 23 Maj, 2013, 10:56:31 »
raczej ciężko "przegłuszyć" w niskich częstotliwościach
w wysokich - jest to często spotykane przez nadmierną ilość pianek piramidek
"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
6799 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Sty, 2015, 03:25:59
wysłana przez bandit112
9 Odpowiedzi
5124 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Paź, 2015, 21:31:41
wysłana przez kermcio
1 Odpowiedzi
3421 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2017, 17:58:37
wysłana przez lwronk
5 Odpowiedzi
6513 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Kwi, 2019, 13:26:47
wysłana przez gizmi7