Autor Wątek: Wygłuszenie sali prób  (Przeczytany 78795 razy)

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #25 18 Kwi, 2014, 13:36:43 »
kombinujemy właśnie z tą wełną i padają różne argumenty za i przeciw.
może ktoś mnie naprowadzi co i jak.
-temperatura. w zime spoko, w latem będziemy umierać?
-wilgoć. perkusita rzuca hasłami typu 'punkt rosy' 'grzyb' 'nie bede grał w grzybie'
-cena, kurde to nas wyjdzie ok 2.5kpln za same materiały :/

salka ma 7x5m . na jednej z dlugich scian jest 5 okien.
-co zrobic z tymi oknami?
i always go full retard

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #26 18 Kwi, 2014, 13:45:52 »
Ci perkusiści to zawsze wiedza najlepiej kurwa :D Ja bym go wyrzucił :)
Ale do rzeczy. Gram w sali wytłumionej cegłą i wełną mineralną oraz na ścianie pod oknami jest uwaga: blacha falista. To pomieszczenie było obliczone przez firmę zajmującą się adaptacją akustyczną i do prób jest świetne. Ale np. do nagrań bębnów - FATALNE. Krótkie, bez życia, suche...
Temperatury jak to w lecie, no jest ciepło, w zimie grzeją, więc też ciepło, ale raczej normalnie. Jaki grzyb? Jak jest wentylowane to żadnego grzyba nie ma. Nasze jest w piwnicy (znaczy pod parterem). Okna są po prostu plastikowe z żaluzjami i tyle.
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #27 18 Kwi, 2014, 16:18:11 »
Co ma wełna do temperatury?  Toż to izolator jest.  Zima jak będziecie grzać to będzie ciepło,  a latem przy dobrej wentylacji lub przy użyciu klimatyzatora chlodniej niz bez niej.
Punkt rosy i grzyb,  w każdym nieogrzewanym pomieszczeniu będzie problemem.  Zwłaszcza przy dupiatej wentylacji.  Na welnie mineralnej grzyby rosną tak sobie. 
Co wy chcecie zrobić wogole z ta sala,  komore bezechowa?  Zróbcie absorbery z welny i zawiescie je w każdym rogu i na ścianach,  nie trzeba wykladac calego pomieszczenia,  bo będzie wielka chujnia,  zaczniecie napierdalac gitarami coraz głosniej bo cały srodek i górę wyzre taka adaptacja.  Ok 60% powierzchni absorpcja,  reszte rozpraszaniem załatwić. 
Chcesz pdf o budowie studia?  Gdzieś miałem,  tam jest dużo fajnych informacji.

« Ostatnia zmiana: 18 Kwi, 2014, 16:19:59 wysłana przez benkai »

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #28 18 Kwi, 2014, 18:54:59 »
Ja chętnie zerknę na taki pdf :)

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #29 18 Kwi, 2014, 19:10:26 »
Ja chętnie zerknę na taki pdf :)

I ja, i ja!
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #30 20 Kwi, 2014, 09:54:21 »
Czemu nie piszecie PW?  :-)

Offline myheaven

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
    • myheaven
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #31 23 Kwi, 2014, 21:22:03 »
Najlepszym rozwiązaniem  są zawsze i wszędzie platony po jajcach.Tanie i skuteczne ;P
And there will your heart be also......

https://www.facebook.com/myheaven.myheaven

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #32 23 Kwi, 2014, 23:41:02 »
tak.
i always go full retard

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #33 26 Kwi, 2014, 19:51:15 »
Najlepszym rozwiązaniem  są zawsze i wszędzie platony po jajcach.Tanie i skuteczne ;P

Niezbyt tanie, ale za to na pewno całkowicie nieskuteczne. Róbta, co chceta.

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 664
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #34 27 Kwi, 2014, 13:37:08 »
Dokładnie. Nie wiem skąd się wziął ten mit, nadal żywy i broniony przez wielu muzykujących.
Kartony po jajkach działają chyba na zasadzie placebo. Proporcjonalnie do wiary użytkownika.

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #35 27 Kwi, 2014, 18:35:19 »
Technicznie dzialaja jako ustroj rozpraszajacy w bardzo waskim pasmie blizej nieokreslonego gornego srodka i absorbuja w bardzo malym stopniu wysokie czestotliwosci. Na jutubie jest jakis film z pomiarami pomieszczenia przystosowanego jajówami, a nasteonie równie doskonalymi ustrojami piankowymi. Te piankowe jakos dzialaly.


Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #36 29 Kwi, 2014, 15:52:02 »
Wytłaczanki od jaj działają, owszem, ale...



Słuch jest najbardziej wrażliwy powyżej 1kHz, a nierównomierność jest tym większa, im ciszej - wiadomo. Tak więc w zakresie największej czułości słuchu pomieszczenie wydaje się być "wytłumione", bo zwykle w takim pomieszczeniu słuchamy "ciszy", ewentualnie np. wiatraka komputera. Tymczasem to, z czym jest problem, i dlaczego w ogóle musimy adaptować akustycznie pomieszczenia, czyli rezonanse, są niżej, poniżej zakresu częstotliwości głosu, i nie są tak słyszalne, zwłaszcza jak jest cicho.

Offline 2BeFree

  • Gaduła
  • Wiadomości: 454
  • me, me and me
    • Distand Dream
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #37 13 Lut, 2015, 12:33:12 »
Zabijecie  :facepalm: odkopuję trupa.

1 - 35m2;
2 - wysokość około 3-3,5m (sufit delikatnie pochyły i co 1m wystaje wielka belka cementowa);
3- ściany: 2 z rigipsu na stelażu (jedna będzie miała aku wełnę pomiędzy płytami), druga surowa na stelażu; trzecia i czwarta cement/czy co tam jest pod spodem w tym na jednej połowa to okna pod nimi kaloryfery

Co chcę zrobić? Salę prób z opcją postawienia przestawnych ścianek, żeby gary można było nagrać w miarę poprawnie.

Co planuję? Dywany / wykładziny na podłogę i teraz pytania:

1 - co na ściany? Wykładzina remontowa? Kos - taki jak na wzmakach? Czy może stykną panele (stelarz z listewek + wykładzina/kos) wtedy nie przykryłbym całych ścian oczywiście?

2 - może coś po-miksować na ścianach? Jedną z materiały / techniki X, a kolejną inaczej :) NIE NIE BĘDZIE WYTŁOCZEK NA JAJCA :) :) :)

4 - sufit zostawiłbym tak jak jest - w sumie przez te belki jest jak w kinie trochę :)

5 - nie ma tryliona monet i będę to robiła sam

Co tam będzie? Gita na 2x12, bassidło, vocal i gary - planuję je postawić wyżej więc będzie tam jakaś konstrukcja z OSB/płyty + wykładzina/kos/dywan.

Jakieś sugestie? Rady? Co warto? Czego nie?

Z góry dzięki za pomoc i hejty :)

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #38 13 Lut, 2015, 17:12:57 »
Czy adaptacją chcesz tylko zmniejszyć pogłos w pomieszczeniu i zapanować ogólnie nad jego akustyką czy też zwiększyć izolacyjność względem tego co na zewnątrz?

1. Wykładzina zabierze tylko najwyższe częstotliwości. Nawet jeśli zostawisz kilka cm przestrzeni za nią nadal niewiele zmienisz dla niskich dźwięków.
2. To zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Budżetowe rozwiązania nie pozwalają na jakąś dużą ingerencję i kreowania akustyki, więc raczej nie ma sensu kombinować z naprzemiennym układaniem dywanów i cholera wie czego.
3. Jak w kinie to to może wygląda, ale wciąż masz sporą powierzchnię równoległą do podłogi - fajnie byłoby ją skrzywić sufitem podwieszanym albo wstawić coś pochłaniającego. Przynajmniej nad perką, skoro chcesz ją nagrywać.

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #39 13 Lut, 2015, 18:07:34 »
Zakładam, że chodzi o adaptację akustyczną, a jeśli tak to zacząłbym od paneli (absorberów szerokopasmowych) z wełny mineralnej - przynajmniej tyle, żeby 30-40% ścian pokryć (włączając sufit oczywiście). To już sporo pomoże. Później można ewentualnie jeszcze o pułapkach basowych pomyśleć. Ale już po samych panelach poczujesz sporą poprawę. Reszta wykończenia to już wg. własnego uznania i budżetu (dywany na podłodze, piramidki, maty akustyczne, wykładziny studyjne, itp.). Szczerze polecam zaprzyjaźnić się z zakamarkiaudio.pl, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Łukasz Igor Kruszewski to kopalnia wiedzy i nieoceniona pomoc. Jeśli chcesz na spokojne wszystko sobie obczaić, to zapraszam do nas na salkę, bo mamy zrobione full pro. Czuj się zaproszony ;)

Offline 2BeFree

  • Gaduła
  • Wiadomości: 454
  • me, me and me
    • Distand Dream
Odp: Wygłuszenie sali prób
« Odpowiedź #40 14 Lut, 2015, 16:50:44 »
OK to tak:

1 - sala głównie do prób ale
2 - chciałbym nagrać próbę / czy to pojemnik jakiś czy coś więcej to się okaże - czyli taką 100-tkę do odsłuchania itd. ale, żeby nie była jakoś jak nagranie z ziemniaka
3 - nagrywanie garów: bardziej myślę także o nagrywaniu dla siebie, żeby potem dołożyć do tego bass i wiosło w programie i mieć coś na wzór DEMO - może nie super jakość ale poziom wyżej niż nagranie próby na pojemnij czy tam na 100-tkę :)

Generalnie jakieś konstrukcje mogę tam postawić pytanie czy jest jakaś "podstawa", żeby w ciemno montując to było przyzwoicie na sali? Co z tymi niskimi częstotliwościami? Jak przeglądam tematy to więcej to sprawia problemu niż echo i wysokie - tak wnioskuję. Echa mocnego nie ma tam na dzień dobry więc nie jest tragicznie.

Odezwę się też do w/w ludków ale jeśli macie jakieś sugestie walcie śmiało.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
6799 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Sty, 2015, 03:25:59
wysłana przez bandit112
9 Odpowiedzi
5126 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Paź, 2015, 21:31:41
wysłana przez kermcio
1 Odpowiedzi
3421 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Lut, 2017, 17:58:37
wysłana przez lwronk
5 Odpowiedzi
6514 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Kwi, 2019, 13:26:47
wysłana przez gizmi7