Autor Wątek: Mostek i klucze w Ibanezie S7420  (Przeczytany 10855 razy)

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
Mostek i klucze w Ibanezie S7420
« 11 Lis, 2012, 19:48:15 »
W zasadzie można powiedzieć, że to mój pierwszy post na forum więc na początek witam wszystkich.
W ubiegłym tygodniu stałem się po raz pierwszy posiadaczem siódemki :). Wybór był dość oczywisty, a raczej wyboru nie było :D.
Gitara jest bardzo wygodna, brzmi aż miło i w ogóle jest wypas. Niestety nie daje mi spokoju jedna rzecz.
Otóż byłem przekonany, że w systemie ZPS płetwa mostka w pozycji zero opiera się o tą belkę do której są zamocowane przeciwstawne sprężyny, tymczasem w moim egzemplarzu musiałbym bardzo poluzować sprężyny, żeby tak się stało. Myślałem, że może podczas montażu gitary w niewłaściwym miejscu zamocowano punkty podparcia dla tej belki, jednak po zdjęciu pokrywy okazało się, że wszystkie elementy są zamocowane na jednym stelażu i trudno tutaj mówić o pomyłce podczas montażu.
Druga sprawa to otworki w kluczach. W szufladzie czekają na mnie FM Strings 7 LoTune, czy jakoś tak. Najgrubsze struny w tym secie to 0.056 i 0.065. Czy obejdzie się bez wiercenia?

Offline Zelman

  • Gaduła
  • Wiadomości: 277
  • http://trylionband.com
    • Trylion
W moim RG1527 struna .066 wchodzi bez problemu.

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Dla pewności lepiej rozwierć wszystkie klucze.

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
Racja, rozwiercę wszystkie.

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
W razie czego, jakbyś był debilem i nie zauważył trollingu, a ja bym nie wyłapał sarkazmu.

Nie rozwiercaj!!! :)
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
Jestem pod wrażeniem! Spodziewałem się raczej propozycji rozwiercenia główki/gryfu/pickupów/ (niepotrzebne skreślić), a tu bezpiecznik  :o

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Dobra dobra nie bądź taki dowcipny. Skoro masz struny w szufladzie to sprawdź czy mieszczą się w kluczach zanim zaczniesz zadawać pytania. Ale z tym mostkiem mam zagwozdkę. Trochę to bez sensu jeśli ta belka jest odsunięta od bloku mostka.  Też mi się wydaje że powinna pomagać w utrzymaniu mostka w pozycji 0.

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
Pokręciłem trochę mostkiem i ustawiłem go tak, żeby blok mostka opierał się o tą belkę. Wydaje mi się jednak, że mostek jest za bardzo pochylony. Nie wiem czy to profil korpusu powoduje, że mostek wydaje się być nienaturalnie odchylony, czy faktycznie tak jest. Przydałaby się fotka profilu innego egzemplarza...
A ze strunami jest tak, że zmieniał je będę dopiero za jakiś czas, jak się trochę z siódemką ogarnę. Problem w tym, że w domu nie mam wiertarki, wierteł i takich tam więc jeżeli okazałoby się, że trzeba wiercić zostałbym z sześciostrunową siódemką ;). Na szczęście wypowiedź Zelmana dodała mi otuchy :)

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Ale pochój wiercić? Zdejmujesz owijkę i po problemie
B ( o ) ( o ) B S

Offline Phoenix

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 84
Ale pochój wiercić? Zdejmujesz owijkę i po problemie
Popieram, zwłaszcza przy grubasach typu 72.

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
Mały update. Zrobiłem kilka fotek, na których widać spoczynkowe położenie mostka. Blok mostka w minimalnym stopniu opiera się o belkę systemu zeru point tak, że belka opiera się o te swoje "stoppery".
Czy tylko mi się wydaje, że mostek jest za bardzo podniesiony?

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
jest zdecydowanie za bardzo podniesioby
B ( o ) ( o ) B S

Orange

  • Gość
W 7320 Most na boku ma linię, która pokazuje jak ma być ustawiony względem korpusu. Nie masz czegoś takiego? Jeśli to ma być jak zwykły flojd, to most ma być równolegle do korpusu.

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
No właśnie nie planowałem używania tego mostka w trybie "full floating", dlatego tak go ustawiłem. Coś czuję, że czeka mnie telefon do sklepu.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
pokaż zdjęcia jak to u Ciebie wygląda od tylca (od spodu deski ze spreżynami)
B ( o ) ( o ) B S

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
OK, oto foteczki:
Pierwsza prezentuje zaplecze mostka odpowiadające jego pozycji z poprzednich fotek, druga i trzecia to zestaw po korekcji.
Aha, tak sobie przypomniałem, że bez problemu mogę zrobić futter, a przeca ta konstrukcja niespecjalnie powinna na to pozwalać. Z resztą, wczoraj nie było szans na futtera ;)

Orange

  • Gość

A możesz zdjąć płytkę?

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
Fotka bez pokrywy:

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Dobra, to juz zupełnie nie rozumiem o co chodzi w temacie. Podkreciłeś i most leży bardziej płasko - jest w miare ok. Jedyne co Ci pozostalo to jeszcze troche podkręcic sprezyny, zeby był idealnie poziomo i gitara ustawiona (o ile wysokość strun i menzura sa ok). Wszystko wyglada bardzo ok, jedyne co mi przychodzi do głowy, to fakt, że nie do końca umiałes ustawiac flojdowate, stąd ten temat :)
B ( o ) ( o ) B S

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Dobra, to juz zupełnie nie rozumiem o co chodzi w temacie. Podkreciłeś i most leży bardziej płasko - jest w miare ok. Jedyne co Ci pozostalo to jeszcze troche podkręcic sprezyny, zeby był idealnie poziomo i gitara ustawiona (o ile wysokość strun i menzura sa ok). Wszystko wyglada bardzo ok, jedyne co mi przychodzi do głowy, to fakt, że nie do końca umiałes ustawiac flojdowate, stąd ten temat :)

Chodzi o to że gdy most jest ustawiony idealnie płasko, a belka siedzi na swoim miejscu, to jest dystans wspomnianą belką, a blokiem mostka, podczas gdy te elementy powinny mieć ze sobą kontakt. Belka zawieszona w powietrzu nie spełnia żadnej roli i moim zdaniem tak nie powinno być. Może blok mostka jest  Niech się wypowie ktoś kto miał gitarę z takim mostem.
Może wpakuj jakąś podkładkę między most a belkę, albo poszukaj czegoś co można założyć na belkę żeby zwiększyć jej średnicę, chociaż to raczej kiepski półśrodek.

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
@ChopZeWsi
Jużem myślał, że opisałem to tak, że nikt nie zrozumie ;)
Jest dokładnie tak jak piszesz, a tak nie powinno być. Myślałem właśnie o tym, żeby coś tam podłożyć, ale to średnio eleganckie rozwiązanie w nowej gitarze. Pogadałem z Guitar Center i wiem, że przekazali sprawę do Meinla. Zobaczymy jak się sprawa potoczy.

@g-zs
Zdarzyło mi się będzie z 8 lat temu zbudować od zera wiosło z floydem więc raczej wątpię, żebym miał problem z właściwym jego ustawieniem ;)

@Łysy
Nie widzę sensu zakładania do belki mocniejszych sprężyn, skoro aktualne bez problemu dociągają ją do stopperów.

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Blok jest na stałe połączony z górną częścią mostka, czy można go odkręcić?

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
Pewnie da się, ale nie jestem pewien czy odwrócenie bloku wystarczy. Na razie nie będę nic dłubał, zobaczę jaką odpowiedź dostanę ze sklepu.

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
Mylisz się, ale każdy ma prawo :). Poświęć trochę czasu, żeby zrozumieć jak działa to tremolo i jak działa ZPS, wtedy zrozumiesz o czym tutaj pisano.

Najważniejsze jest to, że w poniedziałek po gitarę przyjeżdza kurier i zabierze ją do serwisu dystrybutora :)

Offline gb66

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 24
OK. Ustawiając most postąpiłem według zapisu z instrukcji:
Cytuj
If the tremolo block (Fig. 3 D) does not contact the
stop rod (or the tremolo is tilted backward), turn the spring adjustment knob counterclockwise
to loosen the spring.
Kontakt pomiędzy "tremolo block" a "stop rod" nastąpił dopiero na pierwszym od prawej znaczniku na podziałce naprężenia sprężyn, co skutkowało niezastosowaniem się do wcześniejszej instrukcji:
Cytuj
The ZR tremolo is designed so that by correctly adjusting the Zero Point System, the tremolo unit sits
roughly parallel to the surface of the guitar body. This ensures optimal performance.
W opisanej sytuacji mostek był w takiej pozycji, jak na załączonych wcześniej zdjęciach. Poniżej zdjęcie z wyraźniejszym zaznaczeniem kąta pomiędzy płaszczyzną korpusu a płaszczyzną mostka. Jakoś nie wydaje mi się to normalnym położeniem żadnego floyda.
Mój znajomy od paru lat jeździ samochodem, którego silnika nie widział, bo trafił mu się niezawodny egzemplarz. Może tak samo było z Skami Łysego? Żeby w obecnej sytuacji belka dotykała bloku mostka musiałbym do niej założyć takie sprężyny, żeby wyrwały stoppery ze stelaża i przesunęły w stronę gryfu :P


 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
9 Odpowiedzi
5198 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Sty, 2010, 20:31:44
wysłana przez lokibalboa
12 Odpowiedzi
4810 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Kwi, 2010, 23:52:43
wysłana przez jelion
39 Odpowiedzi
16009 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Kwi, 2010, 01:11:50
wysłana przez Icchok Lejb Perec
3 Odpowiedzi
2263 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Mar, 2014, 18:28:33
wysłana przez Orange
0 Odpowiedzi
1090 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Cze, 2015, 18:56:27
wysłana przez Szydera