Autor Wątek: Problem z ustawieniem menzury  (Przeczytany 5948 razy)

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Problem z ustawieniem menzury
« 09 Maj, 2012, 16:53:12 »
Witam,

mam problem z ustawieniem menzury w moim PRS CE24 '95. Problem jest dosyć spory, choć dotyczy jednej tylko struny (najgrubszej). Stroję do Drop C i zawsze na 12stym progu mam zamiast C to coś w połowie drogi do C#. Różnica jest bardzo słyszalna i w zasadzie uniemożliwia mi komfortową grę. Próbowałem nastroić gitarę wyżej (aż do E), oraz niżej (do B oraz A), zawsze różnica jest podoba i spora. Co gorsze zauważyłem, że spora różnica (ok 20C) pojawia się już na pierwszym progu. Kręciłem siodełkiem i w prawo i w lewo i... dupa :/

Struny jakie mam to Daddario 12-54, więc powinny spokojnie dać radę na tej menzurce (25'). Zamówiłem już "specjalny" zestaw strun Daddario (lubię te firmę) do Drop C 12-60 (w sumie to samo co mam, ale ostatnia struna to 60). Czy możliwe, że w secie który mam była wadliwa struna? Bo reszta stroi aż miło. Lord, Lothar, też mieliście takie przeboje z nią?

Pozdro!
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 031
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #1 09 Maj, 2012, 16:54:36 »
A krzywizna gryfu poprawnie ustawiona?
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #2 09 Maj, 2012, 17:00:28 »
Wszystko git, dziś siedziałem nad nią, i właśnie puściły mi nerwy i dlatego piszę, i jak zaznaczam problem dotyczy JEDNEJ struny, reszta bez problemu dała się ustawić.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #3 09 Maj, 2012, 19:04:16 »
To może być struna a może coś na siodełku. Punkt podparcia nie jest na krawedzi, musisz to wyzej podciagnąć i momentalnie na pierwszym progu strój idzie za wysoko.

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #4 09 Maj, 2012, 19:47:10 »
To może być struna a może coś na siodełku. Punkt podparcia nie jest na krawedzi, musisz to wyzej podciagnąć i momentalnie na pierwszym progu strój idzie za wysoko.

Na siodełku wszystko wygląda ok, napisz mi na pw łopatologicznie co?
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #5 09 Maj, 2012, 20:11:35 »
Stroję do Drop C i zawsze na 12stym progu mam zamiast C to coś w połowie drogi do C#. Różnica jest bardzo słyszalna i w zasadzie uniemożliwia mi komfortową grę. Próbowałem nastroić gitarę wyżej (aż do E), oraz niżej (do B oraz A), zawsze różnica jest podoba i spora. Co gorsze zauważyłem, że spora różnica (ok 20C) pojawia się już na pierwszym progu. Kręciłem siodełkiem i w prawo i w lewo i... dupa :/
Taaa, bo przypadkowym kręceniem cokolwiek zdziałasz... Odsuń siodełko na maksa w tył, wydłużając czynną długość struny na tyle ile mostek pozwala(jak trzeba to odwróć siodełko tak aby punkt podparcia odsunąć jeszcze dalej od gryfu) i napisz ile Ci konkretnie jeszcze brakuje do C. Commelina może mieć rację co do siodełka przy główce. Wystarczy, że struna nie opiera się na krawędzi i już strój na progach leci w górę. To samo jeżeli struny wiszą zbyt wysoko nad progami. Szczególnie pierwszymi. Wtedy dociśnięcie do progu bardzo zwiększa naciąg struny i trzeba to korygować wydłużając menzurę ale i tak początkowe progi mogą nie stroić, bo tam ugięcie struny najmocniej działa. Ale nie sądzę abyś ustawiał akcję większą niż 3mm. Może po prostu komplet którego używasz bardzo odstraja się przy mocniejszym napierdalaniu. Co prawda na d'addario dużo kiedyś grałem i takich problemów nie uświadczyłem ale kto wie... Kup coś innego. GHS, dunlop, ernie'sballe też nie powinny z menzurą robić problemów, podobnie rotosołndy.
synkopy to guwno

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #6 09 Maj, 2012, 21:08:11 »
- nie krecilem bez sensu, ale juz trzy czy cztery dni nad tym siedze i dupa;
- wydluzylem dlugosc czynna struny na max, wtedy odchylenie jest najmniejsze i wynosi +34C;
- akcja ustawiona mniej wiecej 1,3mm nad 12 progiem;
- siodelko oblookalem, niby wszystko jest ok, podparcie na koncu siodelka;
- nowe struny w drodze.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline Winged

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #7 09 Maj, 2012, 21:24:02 »
- nie krecilem bez sensu, ale juz trzy czy cztery dni nad tym siedze i dupa;
- wydluzylem dlugosc czynna struny na max, wtedy odchylenie jest najmniejsze i wynosi +34C;
- akcja ustawiona mniej wiecej 1,3mm nad 12 progiem;
- siodelko oblookalem, niby wszystko jest ok, podparcie na koncu siodelka;
- nowe struny w drodze.
Tak z ciekawości zapytam, bo chyba mam podobny problem: a czy ta struna oprócz tego niestrojenia brzmi gorzej, jesteś jakaś zgłuszona tak trochę, albo ma jakieś niemiłe dodatki w dźwięku? Btw. grubsza struna może chyba pogłębić problem, bo w końcu im grubsza, to jednak potrzeba wydłużenia menzury.

Offline szymeq

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 34
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #8 09 Maj, 2012, 21:47:41 »
Mam ten sam problem, z tym, że u mnie fochy ma 3 struna (z tych cienkich :P)
Kabap

Offline Bloody As Hell

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 78
  • Stejki! ♥
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #9 10 Maj, 2012, 02:40:07 »
Wydaje mi się, że już wykluczając wszystkie możliwe czynniki czasem zdarzy się jakaś zjebana struna. Kiedyś miałem taki sam problem z jedną - siodełko w mostku maksymalnie odjechane w tył i chuj. Musiałem brać ze starego kompletu. Od tego czasu zostawiam trochę struny przy blokowanych kluczach, żeby w razie potrzeby założyć starszą, ale 'działającą'  ;)

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Problem z ustawieniem menzury
« Odpowiedź #10 10 Maj, 2012, 07:39:32 »
- nie krecilem bez sensu, ale juz trzy czy cztery dni nad tym siedze i dupa;
- wydluzylem dlugosc czynna struny na max, wtedy odchylenie jest najmniejsze i wynosi +34C;
- akcja ustawiona mniej wiecej 1,3mm nad 12 progiem;
- siodelko oblookalem, niby wszystko jest ok, podparcie na koncu siodelka;
- nowe struny w drodze.
Tak z ciekawości zapytam, bo chyba mam podobny problem: a czy ta struna oprócz tego niestrojenia brzmi gorzej, jesteś jakaś zgłuszona tak trochę, albo ma jakieś niemiłe dodatki w dźwięku? Btw. grubsza struna może chyba pogłębić problem, bo w końcu im grubsza, to jednak potrzeba wydłużenia menzury.

Struna nie ma jakiś innych defektów, brzmi dobrze.

Wydaje mi się, że już wykluczając wszystkie możliwe czynniki czasem zdarzy się jakaś zjebana struna. Kiedyś miałem taki sam problem z jedną - siodełko w mostku maksymalnie odjechane w tył i chuj. Musiałem brać ze starego kompletu. Od tego czasu zostawiam trochę struny przy blokowanych kluczach, żeby w razie potrzeby założyć starszą, ale 'działającą'  ;)

No mam taką nadzieję, czekam na te struny już 3ci dzień, i mam nadzieję, że coś wymiana pomoże.

Ludzie, jak się wkurzyłem, wczoraj przyniosłem Dzikusa do mieszkania, jak On brzmi z tym wiosłem!!!!!

Posty połączone: 11 Maj, 2012, 17:13:08
No i problem się rozwiązał, z wiosłem wszystko ok, wadliwa była struna, obecnie na secie 12-60 w drop C jest niesamowita kurwa w brzmieniu, dzięki wszystkim którzy mi pomogli.
« Ostatnia zmiana: 11 Maj, 2012, 17:13:08 wysłana przez Stivo2005 »
Bynajmniej to nie przynajmniej!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
33 Odpowiedzi
17561 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Lis, 2009, 08:58:37
wysłana przez saurus
16 Odpowiedzi
18339 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2010, 13:46:52
wysłana przez piotreksu
19 Odpowiedzi
11087 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2011, 18:20:47
wysłana przez lord_awesomeguy
8 Odpowiedzi
4148 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Sie, 2012, 17:12:25
wysłana przez dziki_band
4 Odpowiedzi
2294 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Lis, 2022, 11:30:59
wysłana przez Bjørn