Autor Wątek: Bas by Ola Englund, czyli zrób mi pierdolnięcie  (Przeczytany 8235 razy)

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 586
  • Biegnę ci wpierdolić.
Zastanawiałem się ostatnio co sprawia, że nagrania/testy Oli (:D) brzmią (przynajmniej w moim odczuciu) tak dobrze i jednocześnie prawie, że tak samo. Ameryki może nie odkryłem, ale on do tych wszystkich jutubowych nagrań używa jednego basu i prawdopodobnie jednych ustawień, różniących się ewentualnie detalami. Jak słusznie zauważył mój znajomy, lwią cześć u niego w brzmieniu/"pierdolnięciu" odgrywa właśnie bas i to on robi taki właśnie a nie inny feeling, poza tym zazwyczaj jest go dużo w samym miksie.

Pan Englund używa sobie takiego oto basu Clive: http://www.simsaudio.co.kr/sims_clive/img/05_t800.jpg czyli nie przymierzając jakiegoś koreańskiego paździerza z niewiadomego pochodzenia pickupami i preampem. Idąc dalej tym tropem, skoro z takiego czegoś można wyciągnąć spore dojebanie, zastanawia mnie dlaczego ja ze swoim GMRem uzyskuje powiedzmy 1/4 tego co jest tutaj, nawet postępując zgodnie z instrukcjami Oli z jakiegoś tutoriala.

Reasumując, zastanawiam się czy to mój polskawy GMR (Bassforce 5 - decha afzelia, gryf ovangkol, bolt on) ssie kutasa, czy może ja robię coś źle. Ogólnie nie mam na nim za dużego pola do popisu jeżeli chodzi o kreowanie tzw brzmienia - aktywne przystawki MEC i do nich 2xvol, 1xtone, bez żadnych szmerów bajerów. Może powinienem zainwestować w preamp i jakieś lepsze przystawki?

Própki:
Z EQ, lekki drive itp itd, ogólnie tak jak father Ola przykazał (mit perke):
Wlacz osadzony player soundcloud


Goły mit perke:
Wlacz osadzony player soundcloud


A tu raw:
Wlacz osadzony player soundcloud


W ogóle to mam dziwne wrażenie, że ten bas nie brzmi tak jak powinien brzmieć bas, tylko robi takie BŁE BŁE w stylu bezprogowca zamiast DU DU DU i szatana :D

Wszelkie rady mile widziane  :)

Offline OfensywnyRondel

  • Gaduła
  • Wiadomości: 412
  • podstępny wysłannik kalafiora
Próbowałeś dowalić więcej basu w potencjometrze w samej gitarze? Ja używam tej samej metody cały czas. Chociażby tu:
http://soundcloud.com/ofensywnyrondel/bn

A z tego co słyszę, to musiałeś robić niedokładnie, ten miks ścieżki di z jej kopią na której jest drive i zostawiony środek zawsze brzmi charakterystycznie, a u ciebie tego w ogóle nie ma.
nie lubie placki

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
no dobra

kiedy wymieniałeś struny? to bardzo ważne bo to że się nie zrywają to nie znaczy że są dobre
w preamp powinieneś zainwestować jesli nie będziesz go używał z lampą to tech21 sansamp bass drivr programmable
lub MXR M-80 Bass DI Plus

on na bank daje compressor

a może nie jadłeś obiadu i nie masz siły szarpać za struny? ;)
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 586
  • Biegnę ci wpierdolić.
Próbowałeś dowalić więcej basu w potencjometrze w samej gitarze? Ja używam tej samej metody cały czas. Chociażby tu:
http://soundcloud.com/ofensywnyrondel/bn

A z tego co słyszę, to musiałeś robić niedokładnie, ten miks ścieżki di z jej kopią na której jest drive i zostawiony środek zawsze brzmi charakterystycznie, a u ciebie tego w ogóle nie ma.
Hm, no może odkręcił bym ten bas jak bym miał takie pokrętło :D Tak jak pisałem, dysponuje 2 x volume i 1 x tone, to ewentualnie mogę sobie to tylko ściemnić, albo dać jednego pickupu więcej a drugiego mniej.

Co do kopiowanej środkowej ścieżki to postaram się to zrobić od nowa, bo w sumie w pewnym momencie zostawiłem jak jest i nie ruszałem. A że obecnie mnie to boli to kombinuję. Jak zrobię to wrzucę.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Struny i gitarowy Sansamp (ten standardowy z Pro Tools swietnie daje rade)
« Ostatnia zmiana: 26 Lut, 2012, 23:03:45 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 586
  • Biegnę ci wpierdolić.
Ścieżki obecnie wyglądają mniej więcej:
1. line in, korektor z wyciętym środkiem i górą
2. line in, vst sansamp, hpf na 250hz, lpf na 2200hz (czyli sam środek)

Coś takiego mi wyszło:
Wlacz osadzony player soundcloud


Co do strun to te tutaj podczas nagrań już trochę miały, założyłem nowe EB parę dni temu, dogram coś nowego i też wrzucę.
Jak sprawdzałem odsłuch na tych nowych EB to "bezprogowa" charakterystyka basu jeszcze bardziej się wyostrzyła i wkurwia mnie to niemiłosiernie. Powkurwia mnie to jeszcze trochę to kupie taki sam paździerz jak ma Englund.

Edit:
Wynalazłem jakieś plumkanie, myślę, że to tu słychać wyraźnie (oczywiście raw ścieżka):
Wlacz osadzony player soundcloud
« Ostatnia zmiana: 27 Lut, 2012, 00:43:07 wysłana przez zerotolerance »

Offline Grzgrz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 240
A mi sie zdaje, ze to nie sprawa basu a przylozenia w struny..

PS: jakiej karty uzywasz?

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
A wiesz o tym, że Lord już wyczerpał temat?
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Hmmm... Nie twierdzę, że nie da się na Jazz Bassie uzyskać pierdolnięcia, ale ja bym pożyczył od kumpla bas na humbach (najlepiej aktywny) i najprawdopodobniej uzyskałbym brzmienie dużo bliższe temu co Ty określasz jako "DU DU DU i szatan". Można bawić się EQ do ustanej śmierci, ale sugeruję stestowanie prostszego rozwiązania...
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 586
  • Biegnę ci wpierdolić.
@Grzgrz: TC Electronic Impact Twin. Gitary zazwyczaj nie oszczędzam, jeżeli ta sama siła "nie jest w stanie zadowolić" basu to nie wiem, chyba młotkiem go muszę zacząć napierdalać :D

@Lothar: Nie?

@ZZ_Top: Sprawdzę to. Chociaż Englund na JB uzyskał właśnie to o czym piszę. Jak by się okazało że jednak tak, to będziecie mieli ładny basik na giełdzie :D

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Jak balans przetwlrnikow ustawiasz?

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 586
  • Biegnę ci wpierdolić.
Oba voljumy na maksa i tone żeby było jak "najczyściej".

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Gitarowy Sansamp do basu to tajna broń wielu producentów... David Bendeth czy Andy Sneap tego używają. W studio nie potrafiłem odróżnić oryginału od wtyczki dołączonej do Pro Tools.

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
znając życie kostkę, Nasum też dopalał tym efektem wzmaki w studio

no właśnie tylko tan basowy nie bardzo działał z gitarą na moje ucho, dlatego pewnie gitarowy elastyczniejszy bo spotykałem się z opinią ze gitarowy lepszy. Używałem też basowego programowanego (trzy przyciski) i jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem bo mamy pod butem trzy brzmienia a na takim jedno a to za mało bo kreci się na tym sporo ciekawych barw.
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Chodzi o tą małą kwadratową kostkę, czy pre do racka?

PSA 1.1

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
nie znam życia :(
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Oba voljumy na maksa i tone żeby było jak "najczyściej".

Ujmij gryfowego, zeby balans sie przesunął na mostek i napierdalaj kostka przy mostku. Tylko napierdalaj a nie muskaj. Z barku, z lokcia nie z nadgarstka.

Edyta - wkręć pikupy maks w deske, eksperymentuj w kazdym razie. Akcja nisko, ale nie na tyle zeby się gasilo na progach. Nie masz jakiegoś gównianego kompresora zapiętego? Bo słychać pompowanie, możliwe że to gdzieś na wejściu karty się robi, spróbuj to nagrać ze skręconym nieco volumem, zawsze możesz dać głośniej na ścieżce.

Chodzi o tą małą kwadratową kostkę, czy pre do racka?

PSA 1.1

Mam ten preamp,  brzmi zajebiście, ale dopiero po przepuszczeniu go  przez cały rig, sam sygnał z DI jest nieszczególny.
« Ostatnia zmiana: 27 Lut, 2012, 21:20:45 wysłana przez benkai »

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
^ Piszę w kontekście miksu. Sprawdzony sposób żeby uzyskać dobry bas w nagraniach (w kontekście ciężkiego grania). Oczywiście warunkiem koniecznym są nowe struny i strojenie basu do gitary (co jest często pomijane i skutkuje tragicznym low-endem w nagraniu).

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
14 Odpowiedzi
7189 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Wrz, 2011, 20:20:04
wysłana przez Stefan
23 Odpowiedzi
12764 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lut, 2012, 22:08:32
wysłana przez Drevniak
0 Odpowiedzi
1096 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2012, 12:57:52
wysłana przez Yony
29 Odpowiedzi
12010 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Cze, 2014, 19:47:39
wysłana przez Luke
0 Odpowiedzi
1329 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2019, 15:54:34
wysłana przez BartArt