Autor Wątek: Mosiężne siodełko  (Przeczytany 26612 razy)

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
Mosiężne siodełko
« 19 Gru, 2011, 12:46:07 »
Postanowiłem pobawić się trochę przy mojej piwnicznej CUSTOM gitarze :) Przerabiam ją całkowicie sam czasem opierając się na doświadczeniu innych. Używam piłek, pilników, papieru ściernego i mleczka polerskiego także całkowicie ręczna robota. Można rzucić okiem   http://forum.sevenstring.pl/gitary-7-strunowe/gitara-ktora-zaspokaja-oczekiwania-przynajmniej-w-80/30/
Przyszedł czas na wymianę siodełka. Koniecznie mosiądz więc chłonę od Was wszystkie godne uwagi informacje. Wiem jak wykonać siodełko, a co do wymiarów i kształtu będę bazował na oryginale za pomocą suwmiarki.

Może dorzucilibyście parę słów na temat :
-jak najlepiej ściągnąć stare siodełko
-jakiego kleju użyć
itp

Czy ktoś z Was już przeprowadzał taki zabieg na własną rękę

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #1 19 Gru, 2011, 13:22:13 »
Cytuj
jak najlepiej ściągnąć stare siodełko
Delikatnie podważając. W ostateczności z czuciem stuknąć młotkiem w dłutko, albo śrubokręt.

Cytuj
jakiego kleju użyć
Na przykład któregoś dwuskładnikowego. Ale w tym wypadku wystarczy choćby superglue.



Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #2 19 Gru, 2011, 13:28:20 »
Usuwanie starego siodełka to prosta sprawa jak się wie co i jak. Potrzebne będą:
1. ostry nożyk (może być introligatorski albo skalpel)
2. klocek drewna szeroki mniej więcej tak jak siodełko (w ostateczności drewniana linijka)
3. młotek
Za pomocą nożyka/skalpela delikatnie nacinamy lakier przy siodełku od strony główki i na bokach siodełka (przy podstrunnicy). Czasami po prostu siodełka oprócz przyklejenia są zalakierowane i ta operacja ma na celu uchronienie naszego lakieru przed uwaleniem sporego kawałka od drewna.
Po nacięciu lakieru na progach kładziemy klocek drewna opierając go o siodełko i z wyczuciem acz zdecydowanie pukamy w klocek młotkiem (w kierunku główki) w celu "odbicia" siodełka od podstrunnicy. Jeśli ładnie nacięliśmy lakier i dobrze puknęliśmy siodełko odpadnie jednym zawodowym ruchem bez żadnych odprysków.
Powodzenia!
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #3 19 Gru, 2011, 15:03:00 »
Obydwu Panom bardzo dziękuję - oczywiście jak skończę się z tym bawić to podzielę się rezultatem

Zomballo

  • Gość
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #4 19 Gru, 2011, 15:03:17 »
Co do kleju to trochę sie z Wroo niezgodzę. Jeśli chodzi o super glut to i owszem ale tylko kilka kropel i uważać na opary (robi się taki biały nalot na lakierze, trudny do usunięcia). Kleju epoksydowego bym nie radził tylko dlatego, że tworzy bardzo mocną spoinę i gdy najdzie potrzeba usunięcia/wymiany siodła będzie problem. Osobiście przy wymianie używałem Patex Universal Classic (ala butapren). Jak się przyklei, zanim zaschcnie można zrobić delikatne korekty a po wyschnięciu nie ma problemu z usunięciem (patrz benzyna ekstrakcyjna).
« Ostatnia zmiana: 19 Gru, 2011, 15:05:38 wysłana przez Zomballo »

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #5 19 Gru, 2011, 15:40:36 »
A nacięcia na rowki czym robisz? Mam graphtecha, ale za niski jest wiec blaszką z podgrzewacza go podwyższyłem... Chętnie bym sobie zrobił mosiężne, ale: materiał, czym naciąć.
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #6 19 Gru, 2011, 15:46:22 »
Co Wy z tymi mosiężnymi? Miałem, więcej nie będę raczej robił.
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!


Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #8 19 Gru, 2011, 18:40:48 »
a to nie zmieni brzmienia w telecasterowe?
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #9 19 Gru, 2011, 18:50:04 »
No na pustych strunach słychać ten mosiądz strasznie. Na czystych to było fajne, na przesterach już mniej.
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #10 19 Gru, 2011, 18:56:18 »
No na pustych strunach słychać ten mosiądz strasznie. Na czystych to było fajne, na przesterach już mniej.
nom fajnie rozjaśnia ciemniejsze gitarki, ale mi np też bardziej sprzęga na mosiądzu
i always go full retard

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 035
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #11 19 Gru, 2011, 19:08:13 »
Z tego co wiem, to Nergal w swoim ESP (custom, 6 strun) ma mosiądz. Dawson w swoim Kameckim też ma mosiądz z tego co pamiętam.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #12 19 Gru, 2011, 21:48:18 »
Za to sustain jaki zajebisty na mosiężnym siodełku.
Ale fakt, że na barwię brzmienia to wpływa w chuj.
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 035
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #13 19 Gru, 2011, 21:56:41 »
Jak każde siodełko. Ja jak zamieniłem plastik na grafit, do gitara zaczęła grać środkiem. Jak zmieniłem siodełka mostka na grafit, to też dostała trochę góry.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #14 19 Gru, 2011, 22:06:23 »
Eeee tam, stalowe najlepsiejsze  :fire:

 ;)
synkopy to guwno

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #15 19 Gru, 2011, 22:25:36 »
ja się wtrącę  :D , tak w kameckim mam mosiężne siodełko i jestem bardzo zadowolony, nie powiem żeby mega robiło różnice ale robi, jest większy dzwon, sustain i jakby atak. :headbang: ale jest tyle składowych w gitarze że tak naprawdę porównanie miałbym gdybym miał dwie takie same gitary z dwoma innymi siodłami. Tak czy siak polecam bo zaszkodzić nie zaszkodzi:)

mój badyl zdecydowanie nie brzmi jak tele ;D

Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #16 19 Gru, 2011, 22:42:31 »
Stalowe siodełko jest zdecydowanie najgorszym wyborem jeśli chodzi o brzmienie. mam bo muszę :(
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #17 19 Gru, 2011, 22:59:18 »
Kwestia gustu. Od kiedy przesiadłem się na blokady, stwierdziłem, że do normalnych siodełek w życiu już nie wrócę. Chyba, że będzie to bass, klasyk lub akustyk. Ewentualnie banjo. :D O ile wcześniej nie wykombinuję jakiegoś chorego patentu, jakby tu zbezcześcić te instrumenty stalowymi halterami i mikrostrojeniem :headbang:
synkopy to guwno

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #18 19 Gru, 2011, 23:06:18 »
Ej, to jakie siodełko byście polecali na pozbycie się nadmiaru/zmiękczenie góry, a może nawet i pogłębienie brzmienia - przesiadając się Z mosiądzu? Grafit?
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #19 19 Gru, 2011, 23:09:58 »
Kościane.

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #20 19 Gru, 2011, 23:10:12 »
Przesiadając się z mosiądzu to jakiekolwiek ;P
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #21 19 Gru, 2011, 23:15:23 »
Kwestia gustu. Od kiedy przesiadłem się na blokady, stwierdziłem, że do normalnych siodełek w życiu już nie wrócę. Chyba, że będzie to bass, klasyk lub akustyk. Ewentualnie banjo. :D O ile wcześniej nie wykombinuję jakiegoś chorego patentu, jakby tu zbezcześcić te instrumenty stalowymi halterami i mikrostrojeniem :headbang:
Mam 2 gitary które się różnią tylko mostkiem oraz siodelkiem. Gitara z stalowym i blokada rzeczywiście trzyma lepiej strój i mikrostroiki sa mega wygodne. Ale, siodełko grafitowe, razem z siodelkami przy mostku z grafitu, niszczą tamta brzmieniem na kilometr.
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline Drevniak

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 320
  • I'm the black kozioł of your przeznaczenie
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #22 19 Gru, 2011, 23:18:36 »
mamy kolejny element zamieniajacy "machoń" w jesion :D

to bardziej robi przy akordach różnicę ale jakąś tam robi i wygląda w specyfikacji tak zajebiście że warto
"Kobiety tak mają ponieważ niedorozwój emocjonalny często idzie w parze z niedorozwojem intelektualnym. "

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #23 19 Gru, 2011, 23:19:27 »
Ja sie wlasnie  przesiadalem z kosci na mosiadz w LP i roznica jest ogromna!
Sam rozwazam powrot do kosci. Jakos tak brzmial bardziej jak LP
i always go full retard

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Mosiężne siodełko
« Odpowiedź #24 19 Gru, 2011, 23:48:21 »
Mam 2 gitary które się różnią tylko mostkiem oraz siodelkiem. Gitara z stalowym i blokada rzeczywiście trzyma lepiej strój i mikrostroiki sa mega wygodne. Ale, siodełko grafitowe, razem z siodelkami przy mostku z grafitu, niszczą tamta brzmieniem na kilometr.
A jesteś w 100% pewien, że jest to różnica wynikająca z rodzajów siodełek a nie z różnic pomiędzy tymi egzemplarzami gitar? I gdybyś założył w obu wiosłach takie same siodełka, to brzmiałyby identycznie? Bo słysząc jak bardzo potrafią różnić się dwa seryjne egzemplarze tego samego modelu, oraz jak podobnie potrafią zagadać dwa zupełnie inne wiosła diametralnie różniące się specyfikacją, byłbym ostrożny w stawianiu tego typu tez. Co innego, gdybyś zmieniał siodełka w tym samym wiośle, najlepiej na tych samych strunach, oraz nagrał jakieś próbki na tym samym sprzęcie i setupie. Swoją drogą przydałby się kiedyś taki test. Trzeba by było naruchać kawałek nierdzewki, kawałek mosiądzu, kawałek kości, kawałek hebanu(bo i takie patenty widziałem :D ), jakiś grafitowy wynalazek i najzwyklejszy najtańszy plastik, sfabrykować 6 identycznych siodełek, wziąć jakąś gitarę, graty i nagrać 6 porządnych próbek.
synkopy to guwno

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
4805 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Wrz, 2007, 13:33:25
wysłana przez Pan Sinner
2 Odpowiedzi
2025 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2012, 09:58:30
wysłana przez Matzer
4 Odpowiedzi
1803 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Wrz, 2014, 08:23:25
wysłana przez indabrain
7 Odpowiedzi
2415 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Cze, 2015, 23:07:35
wysłana przez James
3 Odpowiedzi
1467 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Mar, 2020, 14:58:57
wysłana przez spacelord7