Autor Wątek: Jakie ćwiczenia  (Przeczytany 19628 razy)

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Jakie ćwiczenia
« 28 Kwi, 2008, 13:13:49 »
Jakie ćwiczenia polecacie i na co. Tzn. na lewą rękę, na prawą, na koordynację obu, coś odnośnie palm mutingu, flażoletów, etc.

Co uskuteczniam:
- pajączki od pietruchy, kilka ćwiczeń z początku tej jego książeczki
- skale, na razie gram majorową i minorową
- szesnastki pm i bez pm naprzemiennie oraz w różnych kombinacjach

Pytania:
- co jeszcze?
- co dalej i kiedy można stwierdzić że trzeba iść dalej?
- czy dla was granie gam i pasaży ważne jest tylko pod względem ćwiczenia podejść i zejść, zręczności i szybkości palców, czy też ma to służyć ogólnemu zapoznaniu się z mapą progów-tonów, czy też czemuś jeszcze zupełnie innemu.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline lokibalboa

  • Pr0
  • Wiadomości: 947
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #1 28 Kwi, 2008, 13:41:18 »
Nie powiem nic nowego ale na mnie to podziałało:
Fizycznie najlepszą koordynację można wypracować sweepami. Np. Rozwalić sobie intro z Psalm Of Lydia by Nevermore. Niby bucowate powtarzanie po innych ale naprawdę po 2latach zabawy sweepami czuje dość znaczny progres lewej ręki.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #2 28 Kwi, 2008, 19:14:46 »
"Legato Workout" ze "Shred Guitar Manifesto" Rusty'ego Cooley'a jest bardzo ok na lewą rękę... :) Na koordynację stare, ale dobre jest to:
http://www.cyberfret.com/classic/tech_from_hell.htm
« Ostatnia zmiana: 28 Kwi, 2008, 19:17:37 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #3 28 Kwi, 2008, 22:05:23 »
Intro z psalmu rozwaliłem, ale żeby to grać jeszcze nie czuję się na siłach. tzn. grać może i gram, 40 może 50% tempa. ale bynajmniej nie sweepem... xD
Nie no, NM w ogóle jest dobre do ćwiczenia :D
Na lewą rękę (a moją prawą) jest sporo rzeczy. Solówka ta ostatnia z enemies, przykładowo jak mam stukać kolejno palcami choćby oblat (o struny jest podobnie), to od małego palca do wskazującego idzie, w drugą ni chuja. A na tym mogę sobie poćwiczyć. Ale to też nie ta prędkość, nie ten poziom. Potrzebuję czegoś na teraz i w sumie na każdym kawałku który wezmę (tzn. biorę NM głównie, może to dlatego) się sporo uczę, cały czas czegoś nowego, ale zdaje mi się że to takie kucie sie na pałę i że mi to a tak dużo nie daje, że muszę się skupić na jakichś mechanicznych ćwiczeniach, bo co do czegoś wrócę, po miesiącu orki, to znowu muszę ćwiczyć żeby to grać płynnie.
A psalm of lydia fuckin' rocks! Ktoś kiedyś stwierdził że to ich najbardziej techniczna piosenka czy coś...

Tak więc, dajcie jeszcze jakieś ciekawe ćwiczonka, cobym uatrakcyjnił sobie te ćwiczenia, bo mi się czasem już nie chce na gitarę patrzeć... :-\
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline pan mikos

  • Pr0
  • Wiadomości: 681
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #4 29 Kwi, 2008, 09:53:10 »
To ćwiczonko które Lord zlinkował bardzo fajne.
Dziękuję bardzo. ;)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #5 29 Kwi, 2008, 13:11:32 »
To ćwiczonko które Lord zlinkował bardzo fajne.
Dziękuję bardzo. ;)
Proszę uprzejmie ;D

Wydaje mi się, że kluczem do niektórych Loomis'owych zagrywek to economy picking... Kostkując stricte naprzemiennie niektóre jego rzeczy można wpaść w tarapaty :) Jeśli chodzi o tą metodę kostkowania to przychodzi mi na myśl Frank Gambale (warto więc rozejrzeć się za jego materiałami). Loomis bardzo chwalił sobie też szkółki z CFH Rusty'ego Cooley'a... :)

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #6 29 Kwi, 2008, 15:54:54 »
Hmm...

No ja z kilkoma kawałkami, a mówię tu generalnie o lickach, solówki trochę mniej, zresztą tak jak mówię, moje doświadczenie się ogranicza do grania też pewnej ilości utworów, resztę znam pobieżnie, ale grunt w tym, że ten economy picking się mści strasznie. Wręcz większość tych jego rzeczy się gra najwygodniej alternativem, patrz choćby licki z Psalm of Lydia (fajne wideło zrobili ze Smythem, gdybym tylko jeszcze part 3 upolował, bo mam 1,2 i 4), Create the Infinite.

Ale economy też jest, choćby w Godlessie, coś koło 5:03. Zresztą to jest moment tak cholernie szybki, że na razie pomarzyć mogę... xD

Ale dzięki za ten link do ćwiczeń, ciekawie się zapowiadają, nudzić się nie będę. Tzn. jak tłuczesz 2 skale w 2 wersjach (gram przez dwie oktawy, więc zaczynam od B lub od E) to żeby tego wyszło choćby dziesięć minut, to trzeba grać po kolei chromatycznie wszystkie skale, zaczynając od 3 progu a kończąc na 12-14, potem z powrotem i potem znowu to samo 3 razy... xD

No nic, dzięki, dzięki, poćwiczę trochę, może coś ze mnie wyrośnie...


29.04 22:38 edit 1: kurde, jedna rzecz mnie męczy... mianowicie - mój kciuk.
Zassałem wszystkie te lekcje z tego serwisu cyberfret, poczytałem sobie arta left and right hand technique no i piszą tam o pozycji kciuka. Przeczytałem, nawet dobrze nie zrozumiałem, ale pewien jestem że jest źle. Powiedzcie mi proszę po polsku, o co im tam chodzi, czy ten top of thumb ma oznaczać że ten kciuk ma się opierać na gryfie prostopadle do gryfu, czy pod kątem ostrym, leżąc na opuszce. Nie pojmuję też tego z prostym nadgarstkiem, gryfem pod kątem 45*, etc... Jak staję z gitarą, to gryf mam może pod kątem 30-35*, tak że główka jest na wysokości mniej więcej ramion, może to też kwestia ustawienia długości paska, ale kurde z tym też na początku kombinowałem, kiedyś mi się zdawało że wygodnie się gra kostkując na poziomie jajec, teraz gram już zupełnie na brzuchu, ale kurde nie mam zamiaru bawić się też w beatlesa i trzymać gitary pod brodą... Co do kciuka, to patrzę na takiego Loomisa i on ten kciuk ma w ogóle prostopadle do gryfu we wszystkich kierunkach, po częstokroć mu ten kciuk wystaje nad gryf, zazwyczaj leży przy tej górnej krawędzi. U mnie on biegnie trochę bardziej wzdłuż gryfu.
Wiem że mi powiecie żebym grał jak mi wygodniej, ale kurde nie wiedzieć czemu nie daje mi to spokoju... :/ Zresztą pewnie i tak skończy się na tym że będę dalej grał jak gram. :D Tylko boję się że jak robię jakiś poważny błąd, to im dłużej będę zwlekał, tym trudniej będzie mi go wyplenić.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwi, 2008, 23:08:29 wysłana przez Tolein »
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #7 30 Kwi, 2008, 12:07:54 »
Co do ergonomii prawej łapy - poczytaj sobie to:
http://www.rzooff.4me.pl/page/online/ergonomia_02_-_lewa_reka.htm
Bardzo ładnie jest tam opisane :)

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #8 30 Kwi, 2008, 21:04:25 »
Dzięki men, zdjęcia bardzo łelkam... :)
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline Pit666

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #9 03 Maj, 2008, 00:22:37 »
Ja chciałbym kilka zdań napisać o Twoim problemie ustawienia kciuka.Widzę że się tym przejmujesz a tak naprawde nie jest to istotne.Grasz tak jak Ci wygodnie i tylko w ten sposób osiągniesz zadowalające postępy.Nie mozesz patrzeć jak gra np.Jeff Loomis bo w ten sposób bedziesz zmieniał pozycje lewej ręki za każdym razem jak bedziesz chcial sie czegos nauczyć.Musisz tak ustawic ręce żeby Ci było wygodnie i żebyś się nie spinał po 5 minutach grania.Popatrz jak gra Marty Friedman.Jego pozycja prawej ręki jest delikatnie mówiąc dziwna a nie przeszkadza mu to w graniu bardzo skomplikowanych technicznie patentów.Jeśli chodzi o granie skal to jestem jak najbradziej za.Sam gram je wciąż mimo że gram już kawał czasu(18 lat).Graj skale i jak najwięcej kawałków ulubionych gitarzystów a postępy będą widoczne.Dobrze robi nagranie od czasu do czasu swojego grania.Po kilku miesiącach słychać że to co wcześniej sprawiało problem teraz zaczyna fajnie brzmieć.
To mój pierwszy post więc witam wszystkich i pozdrawiam.

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #10 04 Maj, 2008, 10:39:35 »
To moze ja powiem co mi pomoglo:

Jezeli chodzi o sama technike to SZCZERZE polecam to strasznie stare video Micheala Angelo Batio - Speed Kills.

bardziej nawet niz o same cwiczenia chodzi mi o sama filozofię szybkiego grania która tam jest pokazana i objasniona (posluchaj o PPS etc)- choc cwiczenia rowniez sa spoko - zwlaszcza jezeli chodzi o alternate picking i alt pick ze zmiana strun (z ktorym mialem gigantyczne problemy - sweepy smigaly a alt pick dalej u mnie lezal)

Dala mi duzo wiecej niz rock discipline

Do tego szkolka Romeo - pare fajnych lickow, Cooleya jedna szkolka byla b.fajna - chyba Shred Guitar Manifesto

Jezeli chodzi o economy picking to tutaj znowu Batio (uzywa innych nazw wiec altpick to nie jest tam alternate tylko alternative a alternat to afair economy) i Gambale.

Sweepy - zaczalem sie ich uczyc samemu, potem jakos chyba Cooley i Romeo - Gambale jakos za bardzo mnie nie powalil - choc z drugiej strony to byla szkolka z lat 80'tych a wiadomo co sie wyprawialo wtedy a teraz.

Tak więc:

Batio
Batio
Batio
Cooley (jedna z trzech - chyba ze jest juz na necie basic costam ale nie widzialem tego a tam moze byc spoko wytlumaczone)
Romeo dla young guitar

ps. ja naprawde nie wyglupiam sie z Batio - kumpel ktory z niego szydzil strasznie po obejrzeniu tej szkolki stwierdzil ze mnostwo mu dala jezeli chodzi o szybkie granie.


Offline T0mexs

  • Gaduła
  • Wiadomości: 187
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #11 05 Maj, 2008, 14:54:05 »
ma ktoś moze z was taby do szkolek cooleya ? the art of picking i shred guitar manifesto ?
Peavey 6505, Mesa 2x12 Stiletto Horizontal, Kramer 220 Przerobiony by Lootnick, gitara-kabel-wzmak

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #12 07 Maj, 2008, 11:32:08 »
Chyba mam to gdzies.

Postaram się znaleźć w wolnej chwili.

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Odp: Jakie ćwiczenia
« Odpowiedź #13 08 Maj, 2008, 09:07:34 »
Ja myślę, że oprócz samych ćwiczeń ze znanymi ziomami należy dołożyć jeszcze coś - zadbanie o ogólny rozwój i wzmocnienie nadgarstka.
Ludzie zawsze się śmieją jak w szkółkach mówią coś o rozciąganiu palców bez użycia gryfu itd. Ja powiem, że to bardzo dużo daje.
Polecałbym też wzmacnianie łapy za pomocą gripa i jemu podobnych. Sam na to lałem, ale jakiś czas temu dostałem od brata i wiem jak jest pomocny. Nie gra się szybciej, ale palce są mocniejsze i "skuteczniejsze". Wprawy i szybkości można szybko nabrać na gryfie, ale wzmocnienie mięśni nadgarsta dużo łatwiej przychodzi przy użyciu innych metod ;)
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
21 Odpowiedzi
10821 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Wrz, 2012, 18:40:55
wysłana przez Jakub0765
0 Odpowiedzi
1324 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2014, 17:59:34
wysłana przez mariaczi
10 Odpowiedzi
22120 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Lut, 2017, 13:59:58
wysłana przez baz0k
1 Odpowiedzi
10119 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Kwi, 2018, 11:41:06
wysłana przez Zomballo
6 Odpowiedzi
6103 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Lis, 2020, 00:29:31
wysłana przez Aremenius