Autor Wątek: różnica między głośnikami montowanymi z przodu a z tyłu 4x12  (Przeczytany 6292 razy)

Offline bieniek0302

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 7
Witam.
Interesuje mnie jaka jest różnica w brzmieniu miedzy głosnikami montowanymi w paczce 4x12 z przodu a z tyłu?
Dokładnie to są greenbecki.
Proszę o podpowiedz.
« Ostatnia zmiana: 27 Paź, 2011, 10:03:52 wysłana przez Yony »

Offline regecore

  • Gaduła
  • Wiadomości: 216
Rożnica jest minimalna z greenbackami. Słyszałem 412 ketnera gdzie byly wrzucone na front pod metalowa krate. A w mojej 412 NoisyBox klasycznie od wnętrza paki. Cały czas był zachowany charakter brzmieniowy tych głośników.
Natomiast jak odejdziesz z osi paczki staniesz obok jej to tez da sie wychwycić pewne różnice w brzmieniu, ale w osi będzie prawie tak samo.
W przypadku innych np vintydży30 już większe da się wychwycić różnice na moje ucho z korzyścią mocowania ich od wnetrza budy...
.

Offline shitol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 386
popraw błąd w tytule!

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Z tego co pamietam porownania (zawsze nieprecyzyjne - mozna bylo znalezc co najwyzej "podobne"skrzynie, bo nawet Diezla sie konstrukcyjnie roznia), to paczki frontloaded mialy lepszy (szybszy) atak i byly (odrobine) jasniejsze

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 828
Pany - nie da się porównać głośników montowanych przód / tył w paczkach różnych producentów. Inne materiały, proporcje, łączenie. Przesiałem się z Labogi 412 na Marszałka 412 a różnica kosmiczna, a teoretycznie wszystko tak samo. Nie wyłapie się z czego dokładnie wynika różnica, jeśli to nie ta sama firma, a nawet skrzynia. Nie ma się co nad tym nadmiernie spuszczać.
Paczki z głów!

Offline bieniek0302

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 7
A jaka  jest różnica jak stanie się obok kolumny. Więcej basu  jest gdy  głośniki montowane są  w środku?

Offline regecore

  • Gaduła
  • Wiadomości: 216
Stary, na chłopski rozum jak staniesz obok kolumny to masz mniej średnich i wysokich ponieważ z samej konstrukcji głośnika następuje tłumienie tego pasma. Jest to trudne do wytłumaczenia, ale jak jesteś ciekawy wez znajdź sobie głośniki (nie gitarowe) estradowe (18sound, FaitalPRO) gdzie jest podawana ch-arka na jednym wykresie dla promieniowania w osi i pod kątem 45st od osi.
Wtedy sobie wyobrazisz mniej wiecej jak to sie ma w praktyce i tyczy również kolumn gitarowych.
.

Offline zibisound

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
Witam. Głosniki w paczce powinny być mocowane z przodu płyty, bo przy montażu od tyłu, tworzy się poduszka powietrzna i pogarsza odtwarzanie basu, a także zmniejsza kąt osdsłuchu. Pozdrawiam-Zygmunt.

Offline regecore

  • Gaduła
  • Wiadomości: 216
zibisound -> mógłbyś jakoś wytłumaczyć lub udowodnić tą swoją "poduszkowa" teorie?? Te "ładne" wzmacniacze na alegro co czasem stoją to Twoje??
.

Offline bieniek0302

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 7
dzięki wszystkim za odpowiedzi, mam dwie paczki 4x12 więć do jednej dwie zamontuje z przodu a do drugie z tyłu wtedy na własne ucho zobacze jaka jest różnica.

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
matko... ratuj.

nie montuj od tyłu bo ci różnica dupę rozerwie i cały pokój będziesz miał w gównie.

sorry ale to już zakrawa na skrajny onanizm. Za chwilę zobaczymy temat "jaki krój spodni lepiej trzepoce przy paczce ..."

Offline jaca2303

  • Gaduła
  • Wiadomości: 154

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Jeans bardzo tłumi pasmo. Tylko kresz!

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 613
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
ja polecam lekkie lniane spodnie, dobrze reagują na ciśnienie muzyczne
i always go full retard

Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
Dziwie się po co jedziecie po bienku?

Ja się bardzo ciesze, że zrobi porównanie 2 pak z głośnikami montowanymi róznie. Przynajmniej będziemy mieli opinie z pierwszej ręki.

...i tak uważam, że będą brzmiały inaczej. Jak ktoś nie wierzy to polecam przeczytać posty S. Fryette na forum VHT dotyczące właśnie montowania głośników w pakach.
Co jak co, ale on jako producent i konstruktor powinien wiedzieć lepiej niż banda niedowiarków na forum.
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 502
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Każdy test mile widziany - sam chętnie też zobaczę czy jest jakaś zauważalna różnica i jeśli tak to jaka.
Spoiler
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Przecież nikt po nikim nie jedzie. Nieraz przecież dwie identyczne paczki grają inaczej. Choćby ze względu na rozdyganie głośników.

Offline zibisound

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
Witam. Poduszka powietrzna tworzy się dlatego, że miedzy powirznią membrany i krawędzią płyty czołowej jest ok 15-20 mm. To nie jest moja teoria, ale fachowców akustyków i w kolumnach audio, głosniki są montowane zawsze z przodu płyty czołowej. Pozdrawiam-Zygmunt. PS. Pytałeś o wzmacniacze i potwierdzam to , ale co oznacza to "ładne" w cudzysłowie?

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
W sumie to to ma sens. Jakby nie patrzeć to głośnik jest jakby stożkiem, Dźwięk rozchodzi się na boki, a przy głośnikach montowanych od wewnątrz odbija się od tych 18mm. Tylko czy to ma, aż taki wpływ na brzmienie? Może wpływa pozytywnie w przypadku gitar?
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline regecore

  • Gaduła
  • Wiadomości: 216
Z tą poduszką to nie ma co się wczuwać.  Jest takie zjawisko akustyczne, ale kolumna gitarowa to nie paczka niskotonowa ma ograniczone pasmo w dole. Glosnik promieniuje przednia i tylnia strona membrany, jak mamy obudowe zamkniętą to nie ma sumowania fali jest energia wytracana wewnatrz obudowy, natomiast samo rozchodzenie się dzwięku zależy od jego częstotliwości, te niższe rozchodzą sie kubicznie zaś im wyższe tym następuje tłumienie od osi głośnika.
Dlatego mamy w osi paczki siare a przy odsluchu z boku juz nie.
Wiekszosc kolumn gitarowych ma głośniki montowane od wnetrza paczki. Marshall, Mesa, orange... gdyby było to złe to bysmy mieli same kranki.
Ogólnie są dwie szkoły montażu głośników na front i obie są poprawne. Tego się pany trzymajmy zamiast tworzyć farmazony lepiej się napić albo pograć na wiośle.

Zibi moze odsprzedasz np Mesie design swoich ampów? Sa dość "oryginalne" z wyglądu, "ladne" jak kto woli, ewentualnie custom de luxe.
.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
:o Wypijmy za pierwszy merytoryczny post od kilku tygodni tutaj!

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
szczególnie część : "lepiej się napić albo pograć na wiośle"  :devil:

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Cytuj
Wiekszosc kolumn gitarowych ma głośniki montowane od wnetrza paczki. Marshall, Mesa, orange... gdyby było to złe to bysmy mieli same kranki.

Mesa to akurat roznie miewala - rearloaded sa paczki rectifier i stiletto (d. Standard i Traditional). Wczesniejsze kolumny do markow (tj te z metalowym grillem widoczne na klipach z lat 80) byly frontloaded. Tak poza tym FL robi m.in. Engl, VHT, framus (cobra) i Diezel(dwa warianty: FL i RL). Poszukam co na temat FL/RL napisal mi kiedys P. Stapfer z Diezla - ztcp bylo to zbiezne z moimi pozniejszymi spostrzezeniami, ze FL gra "szybciej" i bardziej "tight" (zeby nie bylo za pieknie tez bardziej kierunkowo)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
32 Odpowiedzi
12748 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Lis, 2011, 08:31:34
wysłana przez fachmann
17 Odpowiedzi
6521 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Lut, 2012, 08:22:36
wysłana przez dziador1
2 Odpowiedzi
3521 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lip, 2017, 19:52:42
wysłana przez Smiersz666
Delay z przodu

Zaczęty przez Chomick « 1 2 » Efekty

37 Odpowiedzi
5971 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Paź, 2020, 10:40:50
wysłana przez Chomick
11 Odpowiedzi
2006 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Paź, 2020, 17:14:37
wysłana przez Yony