Bierz Focusa - jest ciutke wydajniejszy (tak, to widać). Sam poluję na 18i6, a polecam je w kółko. Zawodowa firma
CI też jest ok, ale mam wrażenie, że cena trochę podyktowana przez Yamahe - jakby stał tak w okolicy 350,- to naprawdę dobry inter.
Jednak jeśli chcesz kupić raz a dobrze, to 2i2 będzie dobrym wyborem.
Co do USB i FW: FW odpada i pora się z tym godzić. Stawiałem ze znajomym studio w grudniu 2012 i w bólach na FW - wszyscy producenci wycofują się z montażu FW w lapkach (apl też) bo 2.0 i 3.0 mają te same ( i większe) możliwości co FW. W stacjonarnych również pojawiają się problemy - durne Texas MK3 sciągaliśmy z ameryki, bo w Polsce nie ma dystrybutora, ba...nawet handlarza. Z czasem produkty wszystkich wielkich (RME, Stein, Focus itp.itd.) będą tylko na USB albo nowych optykach, ale to jeszcze potrwa, póki istnieje gdzieś zapotrzebowanie na FW.
Samo łącze oczywiście nie zniknie, bo z tego co się orientowałem używa się tego do wysyłania protokołu na liniach produkcyjnych czy czegoś takiego.
Przejście z jednego łącza na drugie nie będzie tak płynne, jak przejście dla wszystkich kiedyś na Midi czy ASIO. Jednak FW zniknie, tak jak CD-R

Sorki, za wtrącenie,ale jak widzę takie czcze zaprzeczanie rzeczywistości, to mi się smutno robi. FW miało swój czas, sam na nim robiłem i teraz czas USB3.0 - trza się dostosować!