no, to kolega się cieszy pewnie fachowym doradztwem w kategorii kto jakich strun używa.
wracając do tematu:
Patent z obczajeniem prześwitu na XII przy przyciśnięciu progu I i XXIV jest świetny. Upewnij się tylko że przyciskasz ZA progiem XXIV (od strony mostka) oraz przed progiem I (od strony nuta). Potem operację powtórz dociskając I i XII, prześwit zaś zobacz na V progu. Daje ci to jako takie pojęcie o geometrii gryfu.
Wysokość mostka generalnie ustawiasz tak, żeby akcja strun była maks niska, ale żeby struny nie leżały bynajmniej na progach, i żeby na wysokich progach nuta nie tłumiła się o progi przy bendzie (obczaj sobie progi od XX w górę, bendy rób takie solidne, przez pół podstrunnicy).
W większości przypadków powinno być gites.
Pamiętaj też, że wszelkie operacje przy napięciu gryfu musisz robić w odstępach czasu - co jakieś 2 godzinki 1/4 obrotu kluczem. Do tego należy zluzować struny przed operacją, względnie manualnie naprężyć gryf (zrównoważyć napięcie strun) opierając gitarę korpusem o stopę i kolano, jedną dłonią przyłożyć nieco siły do gryfu, drugą zaś kręcić kluczem.
Co do brzęczenia, podstawowe pytanie brzmi - czy przenosi się to na wzmaka i czy wycisza ci struny. Jeśli struny normalnie wybrzmiewają, a na wzmaku nie słychać żadnego brzęczenia, to najlepiej po prostu się do tego przyzwyczaić i cieszyć niską akcją.