Autor Wątek: Regulacja krzywizny gryfu a luzowanie strun  (Przeczytany 44879 razy)

Offline rafalek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 283
Regulacja krzywizny gryfu a luzowanie strun
« 19 Lis, 2014, 13:57:33 »
Witam.
Możecie mi jednoznacznie odpowiedzieć czy do kręcenia śrubą regulacyjną pręta konieczne jest luzowanie strun? Gdzieś wyczytałem, że jak się tym kręci przy naciągniętych strunach to to można uszkodzić gwint. Prawda to?

Offline grz_ost

  • Pr0
  • Wiadomości: 508
Prawda - jak zakręcasz.

Offline mophk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 89
przy mocno napiętych jest to pewnie możliwe ale myślę, że musiałbyś sporo się nakręcić żeby coś się stało. U mnie ostatnio w ósemce w stroju eaeadgbe lutnik nie luzował strun, ale to były minimalne poprawki (ćwierć obrotu może)

Zomballo

  • Gość
Powiem tak. Każda śruba się urwie jak debil będzie obsługiwał klucz. Jeśli zrobisz to z wyczuciem to nic nie powinno się stać. Po co luzować struny skoro i tak po dokręceniu je napniesz a siła będzie działała taka sama na nakrętkę? Inna sprawa że w niektórych gitarach trzeba poluzować dwie środkowe struny żeby w ogóle dało się imbusem ruszyć.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Witam.
Możecie mi jednoznacznie odpowiedzieć czy do kręcenia śrubą regulacyjną pręta konieczne jest luzowanie strun? Gdzieś wyczytałem, że jak się tym kręci przy naciągniętych strunach to to można uszkodzić gwint. Prawda to?

To teraz pomyśl, sruba regulacyjna, napiecia gryfu, Jak chcesz zatem wyregulować gryf jeśli poluzujesz struny. Zmień internet, zamów nowy ;) ... lub lekturę z której to wyczytałeś ;)
Stwierdzam jednoznacznie, do regulowania krzywizny gryfu nie należy luzować strun, bo to bez sensu.

Orange

  • Gość
Ja tam na pedalskich setach jak sobie bez strun wyreguluję to mi nie ugina gryfu jak struny założę. Trzeba mieć bejsbola zamiast gryfu, struny jak dla panienki i po problemie.

Offline myheaven

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
    • myheaven
Witam.
Możecie mi jednoznacznie odpowiedzieć czy do kręcenia śrubą regulacyjną pręta konieczne jest luzowanie strun? Gdzieś wyczytałem, że jak się tym kręci przy naciągniętych strunach to to można uszkodzić gwint. Prawda to?

To teraz pomyśl, sruba regulacyjna, napiecia gryfu, Jak chcesz zatem wyregulować gryf jeśli poluzujesz struny. Zmień internet, zamów nowy ;) ... lub lekturę z której to wyczytałeś ;)
Stwierdzam jednoznacznie, do regulowania krzywizny gryfu nie należy luzować strun, bo to bez sensu.
Nie. Przy standartowych strojach ,czyli przy większym naciągu strun sama śruba i gwinty mają więcej do uciągnięcia  i to się czuje pod ręką przy kręceniu kluczem .Przy większych krzywiznach( na początku ustawiania gryfu) lepiej luzować struny później je znowu stroić .Dopiero przy samej końcówce ustawiania gryfu kiedy krzywizna którą chcemy osiągnąć jest prawie dobra  można sobie pozwolić na dociąganie gryfu przy stroju na jakim chcemy grać.Dla bezpieczeństwa  na niskich strojach też tak radzę robić bo nigdy nie wiadomo czy pręt regulacyjny nawet z najwyższej półki, który jest z kosmicznych stopów metali się nie zesra
And there will your heart be also......

https://www.facebook.com/myheaven.myheaven

Orange

  • Gość
@myheaven  Aha. Ja mam kilka ale. Nie ma różnicy w naciagu strun jeśli gitarę stroisz niżej. Zakladasz grubszy set, coby nie było makaronu i naciag właśnie taki sam. Ogólny feeling się nie zmienia.
Lutnik maczugow ustawia gryf na płasko, zakłada struny, dociaga preta. Frudua też tak radzi. Na założonych strunach.
No i polecam ci przeprowadzić akcje ustawiania krzywizny gryfu z luzowaniem strun na flojdzie. IMO twoja teoria jest inwalidą.

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Ustawianie krzywizny gryfu na sucho z poluzowanymi strunami, to moim zdaniem, kompletny bez sens. Przecież krzywizna gryfu ustala się właśnie pod wpływem sił jakie wywołują na niego struny. Dodatkowo, myślę, że ciąłe luzowanie/napinanie podczas takiej regulacji strun wpływa na samo wiosło które jest sprężane/rozsprężane i na stuny, które jeszcze nie pograły, a muszą zmagać się z ciągłymi zmianami napięcia.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
idźmy na całość: zdejmijmy struny do regulacji krzywizny gryfu, w końcu trochę przeszkadzają i się zużywają!  :facepalm:

Offline stillG

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 97
He, ja w swoim charvelu jak chcę wyregulować krzywiznę gryfu to nie tylko luzuję struny ale i gryf odkręcam -bo muszę innej opcji nie ma.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
No tak kuźwa. Tyle mędrkowania, a o tym zapomnieliśmy  :-[

Współczuję, widać wiosło jest tego warte.

Orange

  • Gość
Eee ma inną opcję. Wyfrezowac kanał w korpusie. Jak  jest pickguard, to wyciąć dziurkę między pipakiem gryfowym a samym gryfem. MM tak ma. I ja też :-P
« Ostatnia zmiana: 02 Gru, 2014, 00:24:28 wysłana przez Orange »

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Pan od Fendera reguluje gryf nie tylko bez luzowania strun, on odkręca gryf bez luzowania strun, ale co on się zna, poza tym robi to w basie ;)

http://youtu.be/qKtlsps4SqY?t=4m58s

Offline Łysy

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
  • O kurwa, nie jestem handlarzem. Co ja tu robie?
A do robienia dive bombów trzeba luzować struny?

A co jak ktoś podniesie mostek/wajchę do góry, zwiększa się naprężenie, czy gryf pierdolnie??

A co jak pęknie struna, czy to zniszczy wszechświat?

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
A do robienia dive bombów trzeba luzować struny?

A co jak ktoś podniesie mostek/wajchę do góry, zwiększa się naprężenie, czy gryf pierdolnie??

A co jak pęknie struna, czy to zniszczy wszechświat?

1. tak
2. tak
3. nie wiem
Jazz, Lounge, Downtempo

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
16 Odpowiedzi
18339 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2010, 13:46:52
wysłana przez piotreksu
7 Odpowiedzi
7999 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Cze, 2011, 13:42:33
wysłana przez uchal
20 Odpowiedzi
12186 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Lut, 2015, 01:12:53
wysłana przez Mother Puncher
14 Odpowiedzi
7981 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Maj, 2015, 02:14:54
wysłana przez Orange
Regulacja gryfu

Zaczęty przez stell Ogólnie

4 Odpowiedzi
3302 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Gru, 2021, 19:31:48
wysłana przez wuj Bat