Autor Wątek: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli  (Przeczytany 16211 razy)

Offline Brutus

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« 17 Lis, 2010, 10:54:50 »
Witam! Mój pierwszy post i myśl, która przyciągnęła mnie na forum :).

Gram ze znajomymi w garażowej kapeli i od dłuższego czasu po głowie chodzi mi myśl by spróbować grania na siódemce. Rzecz w tym, że drugi gitarzysta nawet nie chce myśleć o gitarze z dodatkową struną.

Moje pytanie tyczy się jak zestroić wspólnie gitary czy w ogóle na ile zabieg używania w kapeli dwóch gitar o różnych ilościach strun ma sens.

Jeżeli pytanie jest głupie to wybaczcie, ale jestem raczej młodym "gitarzystą" i nie potrafię za bardzo rozwiązać tego problemu. :)

P.S. Stroimy się do D, a czasem do drop C.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #1 17 Lis, 2010, 12:29:12 »
Przeżywałem tę historię. Teraz gramy w H i problem zniknął (niestety siódemka też! :D)

Gdy oficjalnym strojem reprezentacji było C - grałem głównie na szóstej strunie, siódma zaś robiła klimaty w refrenach.
Paczki z głów!

Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #2 17 Lis, 2010, 12:46:32 »
Załóż kapo i nie będzie problemu ze strojeniem :P
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #3 17 Lis, 2010, 12:48:27 »
Albo Hitlerjugend ;)
Paczki z głów!

Offline Brutus

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #4 17 Lis, 2010, 12:50:44 »
Nie wydaje mi się by ani jedno, ani drugie pomogło :P.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #5 17 Lis, 2010, 12:53:20 »
Zejdźta do H. To tylko pół tonu - a ile problemów rozwiąże ;) I jaka moc się robi!
Paczki z głów!

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #6 17 Lis, 2010, 12:55:50 »
Da się grać nawet na dwóch szóstkach w dwóch różnych strojach, to wymaga tylko myślenia. Kurde, przecież nikt wam nie każe grać tych samych dźwięków na tych samych strunach... Tak jak nie musicie nosić takich samych majtek.
Łe tej.

Offline Brutus

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #7 17 Lis, 2010, 12:58:16 »
Rozumiem, że i kolega na szóstce i ja na siódemce powinniśmy zejść do drop H, tak? Tylko czy nie będzie mi to za bardzo latało. Będę musiał sprawdzić jak tylko znajomy swoją siódemkę udostępni :D.

dom?n
Domyślam się, że się da, ale nie jestem za bardzo zaawansowany i dopiero myślę jak to ogarnąć. Dlatego pytam i liczę na wskazówki ;).

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #8 17 Lis, 2010, 13:07:37 »
Obaj do H. Temu z szóstką polecam set minimum 11-56 ;)
Paczki z głów!

Offline crushingattack

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #9 17 Lis, 2010, 19:09:24 »
Jedyne rozwiązanie sensowne jak dla mnie to zejście do B(H) standard. Jeżeli nigdy nie próbowaliście takiego stroju z kapelą to spróbuj na 6 strunówce założyć jakieś grube druty i przestroić do B, bo może się okazać, że nie brzmi Ci to tak jak byś chciał (za nisko.. tak wiem, takie zdanie na forum lowtjuningowym powinno skutkować banem) lub po prostu wokal nie będzie wyrabiał.

Offline valentine

  • Gaduła
  • Wiadomości: 395
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #10 17 Lis, 2010, 19:12:04 »
Ja gram w kapeli na 7 a moj drugi gitarman na 6. Ja gram riffy, a on pomyka melodyjki. Nie widze problemu. W obscure sphinx chyba tez tak jest z tym ze yony gra na 8 a drugi gitarman na 6 i jest coool!!

Offline Owczur

  • Gaduła
  • Wiadomości: 142
    • Devilish Impressions
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #11 17 Lis, 2010, 19:45:06 »
U nas w kapeli tez jest moja 7 i 6 kumpla - nie ma zadnych problemow - to tylko kwestia podejscia.

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #12 17 Lis, 2010, 19:47:40 »
W jednej z moich poprzednich kapel drugi gitarzysta miał 6. Ja kupiłem 7 i się okazało, że jestem totalnie zajebisty.
Kazałem temu drugiemu wypierdolić 6 i kupić 7. Obecnie obaj jesteśmy zbyt zajebiści.
Prawda Owczur?
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!


Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #14 17 Lis, 2010, 20:01:43 »
dom?n
Domyślam się, że się da, ale nie jestem za bardzo zaawansowany i dopiero myślę jak to ogarnąć. Dlatego pytam i liczę na wskazówki ;).

Potraktuj to jako element rozwijania się. Jeśli szóstka jest nastrojona do E, a siódemka do H, to te dźwięki nawet się lubią. Mało tego, przy tradycyjnym strojeniu HEADHBE masz do dyspozycji sześć strun z szóstki + jedną nastrojoną niżej (odkrywcze co napisałem, nie?), więc nie tracisz nic, a zyskujesz.

To zabrzmi trochę jak pałowanie się swoją osobą, ale obecnie w kapeli aranżujemy wszystkie piosenki na dwie gitary, bo jest dwóch gitarzystów i żal nam z tego nie korzystać. Są dwie głowy, są dwie gitary, są cztery ręce... nie, czekaj, to się nie udało... no ale chodzi o to że skoro jest wszystkiego po dwa, to robimy też dwie różne ścieżki gitar. Nie dublujemy pozycji na gryfie jeśli to nic nie daje, robimy dokładnie odwrotnie - jeśli się da zagrać inaczej niż ten drugi, to się staramy tak zrobić. Trochę utrudnia to granie prób bez pełnego składu, bo praktycznie zabieramy sobie połowę całej harmonicznej części kapeli, ale to jest mało ważne, koncerty gra się w pełnym składzie, nie?

Gitara jest harmonicznym instrumentem, bas i bębny to sekcja rytmiczna, głos to jeszcze inna bajka, klawisze też są harmoniczne ale mało kto na nich gra ;) W związku z tym fajnie jest jak tej harmonii jest dużo. Pomyśl jak chujowa byłaby orkiestra symfoniczna gdyby ta kupa kolesi grała takie same dźwięki?
Łe tej.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #15 17 Lis, 2010, 20:04:29 »
w jednej kapeli w ktorej gram drugi gitarzysta ma 6 w standard drop D, ja mam 7 na standard H i się dogrywamy bez problemu. Co prawda niektóre chwyty, które muszę ogarnąc wtedy nie należą do najprostszych i ciesze się wtedy ze nie mam dluzszej menzury.
wszystko jest kwestia przemyslenia sprawy co i kiedy grac.
Rownie dobrze Twoje pytanie mogloby brzmiec - "moj kolega gra na skrzypcach a ja na 5 strunowym basie, czy to ma sens?"
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #16 17 Lis, 2010, 21:48:56 »
Dlaczego nikt nie myśli o basistach :scream:

Skoro stroicie się do D, to kup siódemkę i nastrój ją do standard A. Tak jak dom?n powiedział, tym sposobem masz standard D + niskie A. Poza tym to D zawsze możesz kopnąć do C jak koniecznie obaj chcecie mieć dropa i tyle. A jak nie pasuje to C masz przecież na trzecim progu najniższej struny. Wyobraźni!

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #17 17 Lis, 2010, 22:26:42 »
Dlaczego nikt nie myśli o basistach :scream:

Skoro stroicie się do D, to kup siódemkę i nastrój ją do standard A. Tak jak dom?n powiedział, tym sposobem masz standard D + niskie A. Poza tym to D zawsze możesz kopnąć do C jak koniecznie obaj chcecie mieć dropa i tyle. A jak nie pasuje to C masz przecież na trzecim progu najniższej struny. Wyobraźni!

A niby co żem pisała? Coś jak 6 z 6+1 najgrubsza do pobuczenia, czasem ;)
Paczki z głów!

Offline Brutus

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #18 18 Lis, 2010, 08:46:01 »
Dzięki Panowie. Już mniej więcej ogląd sprawy mam. Zostaje mi kombinować i szukać dobrej opcji dla siebie. Spróbuję najpierw zestroić swoją szóstkę do B i zobaczę jak mi będzie leżało :).

A tak pytanie trochę z innej beczki, bo mnie zastanowiła taka sprawa. Bawiliście się w podwójnego dropa? W sensie normalnie zestroić szóstą strunę by łapać chwyty jednym palcem, a następnie siódmą by w ten sam sposób łapać chwyty z szóstą. Zaświtało mi coś takiego w głowie i zastanawiałem się czy to ma sens i czy ktoś tak robił :D.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #19 18 Lis, 2010, 09:24:55 »
Bawiliście się w podwójnego dropa? W sensie normalnie zestroić szóstą strunę by łapać chwyty jednym palcem, a następnie siódmą by w ten sam sposób łapać chwyty z szóstą. Zaświtało mi coś takiego w głowie i zastanawiałem się czy to ma sens i czy ktoś tak robił :D.
:facepalm:
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #20 18 Lis, 2010, 10:39:18 »
Lothar, dlaczego facepalm? Da się tak grać i jest to całkiem normalne dla mnie.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #21 18 Lis, 2010, 10:40:37 »
nie wiem czemu ale zrozumiałęm ze chodzi o "piątą strunę" a nie "szóstą". Mea culpa.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #22 18 Lis, 2010, 16:51:53 »
ja się bawiłem, ale to mi nie do końca robiło dobrze, wróciłem do standardu :)
Łe tej.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #23 19 Lis, 2010, 21:45:41 »
Ameryki nie odkryliście - zdaje się, że Robert Fripp i Devin Townsend stroją swoje gitary w kwintach.
4string

Offline immortal-king

  • Gaduła
  • Wiadomości: 290
  • Zaraz trejning i bendziemy krecic jak cieba!
Odp: 6-tka i 7-mka w jednej kapeli
« Odpowiedź #24 19 Lis, 2010, 21:47:51 »
Ano, na siodemce devin ma dzi si dzi si dzi si i! hurej! :D

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
11 Odpowiedzi
7167 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Paź, 2007, 11:28:42
wysłana przez Mery
13 Odpowiedzi
3778 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2008, 09:52:46
wysłana przez James Dean
20 Odpowiedzi
14482 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Lis, 2010, 09:39:40
wysłana przez Gohes
4 Odpowiedzi
3272 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Lis, 2010, 17:28:11
wysłana przez Beastion
16 Odpowiedzi
3955 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2019, 21:16:48
wysłana przez g-zs