Autor Wątek: Jaki interfejs audio do nagrywania plus słuchania muzyki w 5.1  (Przeczytany 16458 razy)

Offline kaczorblb

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 11
Witam,

Ostatnio przydarzył mi się nadprogramowy zastrzyk gotówki i chcę kupić sobie jakiś dobry interfejs, przez który będę mógł zarówno nagrywać  jak i wykorzystywać go do słuchania muzyki jak zwykłą kartę dźwiękową. Moim głównym sprzętem do słuchania będą słuchawki, ale tak się składa, że jestem w posiadaniu głośników 5.1 i nie chciałbym z nich rezygnować. Creative t6100. Czy na rynku jest dostępny jakiś konkretny interfejs, który pozwoli mi na podpięcie Creative'ów (tam są trzy jacki) a jednocześnie będzie sprawny w nagrywaniu? W moich dotychczasowych poszukiwaniach udało mi się znaleźc tylko interfejsy przystosowane do grania stereo (co na pewno jest zrozumiałe bo każdy rozsądny nagrywacz inwestuje w monitory) ale ja jednak nie chciałbym się pozbywać moich głośników. I proszę nie dyskredytować tych głośników, gdyż służą mi dzielnie, a wszelkie audofilskie niuanse pozostawmy na boku. Proszę o pomoc w wyborze dobrego interfejsu w cenie do 500zł.

ps. dodam jeszcze ze używałem jak dotąd do nagrywania PODa 2.0 wpiętego w linię na Creative SB Audigy 2 i udało się stworzyć coś takiego: www.myspace.com/egosanok więc generalnie jak jest sami oceńcie. Potrzebuję interfejsu żeby móc pracować z moim laptopem, a jak wiadomo wszelkie rozwiązania dźwiękowe integrowane w przecietnych laptopach nadają się jedynie do kosza.
dzięki i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 04 Lis, 2010, 01:01:33 wysłana przez kaczorblb »

Offline Grzysiu

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 81
  • Ti ta ta ta
    • Masło!
Interfejsu z wyjściem 5.1 raczej nie znajdziesz jakiegoś fajnego w normalnej cenie. Ewentualnie możesz podłączyć wyjście interfejsu do SB i ona rozdzieli na 5.1 albo w line in zestawu (o ile posiada, chociaż w tym wypadku może grać 2.1 a nie 5.1)

Ja mam w kompie właśnie SB Audigy 2 i PODa Studio i używam ich zamiennie, w zależności czego potrzebuję. Np. w foobarze masz możliwość wyboru karty klikasz i słuchasz z tego z czego w danej chwili masz ochotę.

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Jeżeli interfejs ma 6 wyjść analogowych to co za problem? ja mam esi 1010 gdzie jest 8 analogowych wyjść i spokojnie da się to ustawić pod system głośnikowy 7.1
Przy 5.1 u mnie to wygląda tak wyjścia 1 i 2 to głośniki przednie, 5 i 6 tylne, 3 to centralny a 4 subwoofer.
« Ostatnia zmiana: 10 Lis, 2010, 00:41:03 wysłana przez Pneumonia2 »

Offline osmo

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Jeżeli interfejs ma 6 wyjść analogowych to co za problem? ja mam esi 1010 gdzie jest 8 analogowych wyjść i spokojnie da się to ustawić pod system głośnikowy 7.1
Przy 5.1 u mnie to wygląda tak wyjścia 1 i 2 to głośniki przednie, 5 i 6 tylne, 3 to centralny a 4 subwoofer.

Czy mogłabyś opisać dokładnie sposób w jaki uzyskujesz system 5.1 na tym interfejsie audio?
1) Z tego co wiem wyjście analogowe to duży jack a głośniki SB są na RCA.
2) Czy do uzyskania tego efektu są potrzebne jakieś ustawienia software'owe?

Pozdrawiam,
Osmo
http://osmoproductions.com
« Ostatnia zmiana: 11 Sty, 2011, 22:58:17 wysłana przez osmo »

Offline osmo

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
ten fragment poprawił mi humor w stopniu znacznym :D
analogowe RCA czy SPDIF RCA? ;)
nb. przetworniki AD w SB Live'ach są IMO znośnej jakości, tylko, żeby używać SB do nagrywania, potrzebujesz jakiegoś DIboxa lub preampu z wejściem instrumentalnym (Hi-Z) oraz sterowników kxproject czy asio4all...

Może wyłożę mój przypadek:
Pierwsza sprawa - mam zestaw SB 5.1 i maca pro z którego chcę oglądać filmy w 5.1.
Sprawa druga - w innym pomieszczeniu buduję domowe studio muzyczne i potrzebuję jakiegoś porządnego interfejsu audio, do wpinania kontrolerów midi, efektów, instrumentów i innych urządzeń. W cenie najchętniej do 1000 zł.
Moje pytanie jest takie: czy mogę jednym trafionym zakupem pogodzić obie potrzeby czy pozostaje mi zainwestować osobno w jakąś tanią kartę usb 5.1 do filmów i w interfejs do studia osobno? Wersja pierwsza na pewno jest mniej praktyczna ze względu na ciągłe przepinki ale moje pytanie dotyczy bardziej możliwości i jakości sprzętu.
« Ostatnia zmiana: 12 Sty, 2011, 01:36:38 wysłana przez osmo »

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Do głowy przychodzi mi Focusrite Saffire Pro 24 na FireWire i M-Audio Fast Track Ultra na USB. Oba mają po wejściu i wyjściu MIDI, po sześć analogowych wyjść, po dwa wejścia mikrofonowe/instrumentalne. Ceny wprawdzie nieco powyżej 1000zł, ale poniżej nie widzę nic godnego polecenia. Do tego oczywiście przynajmniej dwa monitory i subwoofer, jeśli na poważnie myślisz o studio lub ewentualnie dobre studyjne słuchawki, choć na początek. Na SB ciężko będzie zrobić dobry mix.

p.s. Masz kosmiczną stronę. Jest SUPER MEGA.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 12 Sty, 2011, 02:25:04 wysłana przez mondomg »

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Osmo ma Maca Pro. Focusrite'y trochę... inaczej na Macach chodzą :)

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
A jak na makach chodzi ProFire 610?
Mogę wziąć w piątek do wawki na testy, do Yonka albo innego jabkożercy. Producent niby obiecuje że wszystko ok.
Ma dwa wejścia instrumentalne, dwa liniowe, midi, spdif, 8 wyjść liniowych, midi, spdif, śmiga na firewire 400, ma solidnego phantoma, osobne zasilanie i resztę wodotrysków.
http://www.m-audio.com/products/en_us/ProFire610.html
Na tumanie kosztuje jakieś 1300. (http://www.thomann.de/pl/maudio_profire_610.htm)

I nie, nie będzie chyba potrzebny żaden softowy miksing, poza tym prowajdowanym przez producenta.
A RCA czy TRS (jack) to tylko standard złącza, istotne że oba są używane m.in (głównie) do wejść/wyjść liniowych, tak więc znalezienie kabla nie powinno być chyba problemem (zresztą do tego sb5.1 też chyba wpinasz w małe jacki, czyż nie?)

Pozwolisz jeszcze, że zapytam, masz maca pro, czy macbooka pro? Bo jakoś nie znajduję biegania z komputerem i monitorem wte i wewte szczególnie rozsądnym.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline osmo

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
o ile wyobrażam sobie budowanie domowego studia w oparciu o kartę typu SB, o tyle nie wyobrażam sobie budowania go w oparciu o odsłuch na multimedialnych głośniczkach 5.1. osobne interfejsy to jak dla mnie mniej przepinek, do multimedialnego 5.1 masz podpięte głośniczki 5.1 a do poważniejszego międzymordzia monitory stereo.
Mondo, Leon miał coś do powiedzenia na temat Focusrite, nie jestem pewien, czy to były superlatywy...

Też sobie tego nie wyobrażam, w studiu mam całkiem zgrabne kolumny Panasonic, ale też nie jest to sprzęt docelowy. Niebawem będę się przesiadał na coś poważniejszego i pewnie tu wrócę także i w tej sprawie.

z tego co przez mgłę pamiętam, problem nie był związany z rodzajem komputra...
jakbym miał maca bym się w głowę drapał nad Apogee Duet, dobrze, że nie mam ;)
Wygląda ładnie (chyba jako jedyny) ale czy jest wart swojej ceny?


Do głowy przychodzi mi Focusrite Saffire Pro 24 na FireWire i M-Audio Fast Track Ultra na USB. Oba mają po wejściu i wyjściu MIDI, po sześć analogowych wyjść, po dwa wejścia mikrofonowe/instrumentalne. Ceny wprawdzie nieco powyżej 1000zł, ale poniżej nie widzę nic godnego polecenia. Do tego oczywiście przynajmniej dwa monitory i subwoofer, jeśli na poważnie myślisz o studio lub ewentualnie dobre studyjne słuchawki, choć na początek. Na SB ciężko będzie zrobić dobry mix.
No właśnie, jak to jest z Focusrite na Macu?
A może coś takiego?
http://www.djshop.pl/k5,studio/i4290,native-instruments,native-instruments-audio-8-dj.html


p.s. Masz kosmiczną stronę. Jest SUPER MEGA.
Dzięki! :) Zajmuję się głównie sztukami wizualnymi, ale od 4 lat ćwiczę muzyczne produkcje do szuflady i najwyższy czas z tego zrobić pożytek, mam na myśli A/V.

A jak na makach chodzi ProFire 610?
Mogę wziąć w piątek do wawki na testy, do Yonka albo innego jabkożercy. Producent niby obiecuje że wszystko ok.
Ma dwa wejścia instrumentalne, dwa liniowe, midi, spdif, 8 wyjść liniowych, midi, spdif, śmiga na firewire 400, ma solidnego phantoma, osobne zasilanie i resztę wodotrysków.
http://www.m-audio.com/products/en_us/ProFire610.html
Na tumanie kosztuje jakieś 1300. (http://www.thomann.de/pl/maudio_profire_610.htm)

I nie, nie będzie chyba potrzebny żaden softowy miksing, poza tym prowajdowanym przez producenta.
A RCA czy TRS (jack) to tylko standard złącza, istotne że oba są używane m.in (głównie) do wejść/wyjść liniowych, tak więc znalezienie kabla nie powinno być chyba problemem (zresztą do tego sb5.1 też chyba wpinasz w małe jacki, czyż nie?)

Pozwolisz jeszcze, że zapytam, masz maca pro, czy macbooka pro? Bo jakoś nie znajduję biegania z komputerem i monitorem wte i wewte szczególnie rozsądnym.
Gratuluję przenikliwości, mój błąd był to - napisałem że mam Maca, a mam MacBooka Pro.
Ten M-Audio wygląda całkiem rozsądnie. Czy brzmieniowo jest lepszy od Apogee Duetu?
« Ostatnia zmiana: 12 Sty, 2011, 19:21:39 wysłana przez osmo »

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
M-Audio strasznie muli, zapewne przez maCHoniowe przetworniki a/d.
Mam brać to maudio do wawy na testy, czy się obędzie?
« Ostatnia zmiana: 13 Sty, 2011, 07:43:50 wysłana przez Tolein »
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Ano w sumie przecież digipark tym handluje (handluje?). Tylko pytanie jak z cenami, bo coś mam czucie, że tuman nie do pobicia w tej konkurencji.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
A taniej niż w usa też będzie? (280USD = roughly 820PLN)
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Krzysiek, opanuj się. Jutro sam się wszystkiego dowiesz ;)

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
No jakby było, to bym poszedł w kąt się popłakać, że rok temu przepłaciłem.
A jeśli mówisz o tym o czym myślę że mówisz, to pamiętaj, że byłem tam gdzie i ty byłeś, i to wtedy, kiedy i ty.
Peace...
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline osmo

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Cytuj
Wygląda ładnie (chyba jako jedyny) ale czy jest wart swojej ceny?
więc tak. z duetem nie miałem bezpośrednio do czynienia, znajomy ma rosettę, która brzmi genialnie, duet jest, jak ludzie mówią, z podobnej półki. uwaga - ma wejścia liniowe, co oznacza, że do nagrywania mikrofonów, lub instrumentów szarpanych potrzeba przedwzmacniacza lub DIboxu.
czy jest wart ceny? zależy... dla mnie na przykład Macbook Pro nie jest wart swojej ceny, ma dla mnie tyle samo wad co zalet w porównaniu z blaszakiem, a jest droższy ;) w swoim sypialnianym studio używam międzymordzia Behringer FCA202 z preampem Audiobuddy. do Apogee rozglądałbym się za preampem klasy np. TFPro, a na moje potrzeby, ubliżając w obcej mowie, byłby to overkill.
nb. FCA202 z macami śmiga, zostało to przećwiczone ;)
jeżeli mogę spytać, ile, nie biorąc pod uwagę 5.1, wejść i wyjść właściwie uważasz, że potrzebujesz?
Wejścia: minimum 2
Na początek będę potrzebował podłączyć klawisze, potem też jakiś kontroler.
W sumie te 2 wejścia mogłyby wystarczyć. +1 kontroler na USB, ale tego chyba już nie muszę puszczać przez kartę?

Wyjścia: Do produkcji/nagrań wystarczą 2.
Ale przewiduję też instalacje dźwiękowe i część z nich będzie wymagała skoordynowania dźwięku pomiędzy wieloma głośnikami (4 do 10). Z tego co przeczytałem o Apogee Duet (wygląda na to że już zdążyłem na nią zachorować), opisuje się ją jako kartę z której brzmienie nagrania jest tak czyste że do finalnego mastera już naprawdę niedaleko. Domyślam się że jest w tym ziarnko prawdy ale maks co z tego mogę uzyskać to cudownie brzmiące stereo, natomiast o rozdzielaniu sygnałów na większe ilości kanałów mogę już zapomnieć - nie mylę się?

Z kolei M-Audio ProFire 610 ma już całkiem zadowalającą ilość wejść/wyjść, bo aż 6/10. Strona wizualna nieco boli ale może jakoś w sobie przezwyciężę te zawodowe skrzywienie. Chciałbym zainwestować w taki sprzęt, który znacznie zdystansuje mnie od ery pierdów zintegrowanej karty i pozwoli produkować profesjonalne brzmienia nadające się do wstępnych publikacji.

Z drugiej strony do instalacji dźwiękowych i A/V nie potrzebuję perfekcyjnego brzmienia (puste industrialne przestrzenie i tak zniekształcą mi dźwięk w stopniu znacznym), potrzebuję jedynie dużej ilości wyjść (ok 10) i ewentualnego wzmocnienia. Może jest coś godnego polecenia, co kosztuje relatywnie niedużo a oferuje dużo kanałów wyjścia?

Wówczas mógłbym zainwestować osobno w interfejs który pięknie podkręci mi produkcyjne brzmienia stereo
a osobno w tańszy interfejs który przede wszystkim oferuje te 8 wyjść.
« Ostatnia zmiana: 14 Sty, 2011, 03:00:28 wysłana przez osmo »

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Nie rozpędzaj się aż tak, bo jak już pisałem, te 6/10 to ściema, tzn. liczą tu ilość obsługiwanych równolegle wyjść/wejść w sensie miksu, nie ma to jednak żadnego przełożenia na ilość wyjść liniowych. Jedno z tych wyjść to midi, drugie spdif, więc wyjść liniowych, de facto, pozostaje ci szt. 8.
Z wejściami to samo - 2 instrumentalne, 2 liniowe, midi i spdif. Klawisze jak rozumiem albo przez midi albo w linię (stereo albo mono), co ci już w dużym stopniu zapycha wejścia. Kontroler - w sensie klawiatura sterująca? Jeśli tak, to najlepiej wpinać w midi w interfejsu i w ustawieniach midi wybrać zegar interfejsu.
O wzmocnieniu na wyjściu liniowym to chyba nie ma co gadać w ogóle.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
interfejs audio na firewire

Zaczęty przez Qvd « 1 2 3 4 5 » Hardware

100 Odpowiedzi
59814 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Lis, 2011, 18:15:25
wysłana przez Bjørn
25 Odpowiedzi
14342 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Maj, 2010, 19:37:59
wysłana przez jaca2303
8 Odpowiedzi
5623 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Wrz, 2011, 11:40:05
wysłana przez Donnie
1 Odpowiedzi
2154 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Maj, 2013, 12:41:37
wysłana przez Baszoo
2 Odpowiedzi
4485 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Lis, 2019, 08:36:11
wysłana przez OMSON