Autor Wątek: Nagrywanie perki w stereo  (Przeczytany 6088 razy)

Offline Grzysiu

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 81
  • Ti ta ta ta
    • Masło!
Nagrywanie perki w stereo
« 30 Cze, 2010, 18:05:44 »
Muszę nagrać bębny na nagrania poglądowego. (musimy nagrać takie coś, żeby ewentualnie dopieścić jakieś szczegóły w utworach, ewentualnie pokazać gdzieś komuś przed koncertem - nie chodzi o zajebistą jakość ale posiadanie czegokolwiek w ręku ;) )

W tej chwili jako interfejs mam Tylko PODa UX1, a tym samym tylko 2 kanały na raz :/ najchętniej bym nagrywał perkę, tak aby mieć sygnał z każdego mikrofonu na innym tracku ale tak się w wypadku 2 ścieżek niestety nie da. I teraz mam problem, czy nagrywać:

  • Tak, żeby było ewentualnie łatwiej coś eq kręcić
        - werbel. stopka, floor tom  -> 1 track
        - blachy -> 2 track


  • czy ustawić od razu w panoramie do nagrania i taki sygnał wysłać z konsolety do PODa.
    Tylko też do końca nie wiem jak, bo w życiu nie nagrywałem perki.
     (do tej pory mieliśmy etniczne instrumenty, które dały się zebrać max 2 majkami ;) )


P.S.
Niestety nie mamy perki MIDI więc takie rozwiązanie odpada...

Offline utarefson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 349
    • http://landsbeyond.bandcamp.com/
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #1 30 Cze, 2010, 19:20:08 »
Nie lepiej wklepać z klawiatury?

Jak już musisz nagrywać to dwa majki pojemnościowe, ustaw w równej odległości od werbla. Albo jako overhead, albo z przodu zestawu, pokombinuj jak lepiej brzmi. Możesz też pomyśleć nad ujęciem XY.

EDIT: chyba nie muszę mówić że majki takie same, najlepiej sparowane ;)

Offline Grzysiu

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 81
  • Ti ta ta ta
    • Masło!
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #2 30 Cze, 2010, 19:23:58 »
eh eh ;)

Ale mikser jest w razie by co. Więc mogę dać więcej Majków i sume w UXa
Pojemniki mam 2... ale tylko podobne :/

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #3 30 Cze, 2010, 20:28:20 »
A po co Ci perka stereo? Najlepsze wyniki w "partyzanckim" nagrywaniu bębnów daje ustawienie sm58 (or łotewer dynamika) przy prawym ("stopowym") kolanie bębniarza. Mikrofon powinien "patrzeć" pionowo w górę (membraną centralnie w sufit) nieco powyżej kolana. Daje to bardzo przyjemny balans wszystkich instrumentów. Spróbuj, ćwiczone milion razy.

Jeśli masz pojemność, możesz ustawić majka 1,5-2m przed zestawem, lekko w górę (jakieś 30 stopni) na wysokości mniej-więcej 150-180 cm, żeby w miarę ogarniał cały zestaw. Też daje radę.

pozdro
« Ostatnia zmiana: 30 Cze, 2010, 20:40:25 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #4 30 Cze, 2010, 23:28:52 »
Skoro masz mikser i kilka mikrofonów to nagłośnij werbel, stopę i pojemniki daj nad całym zestawem to Ci zbiorą blachy i tomy. Jak chcesz stereo to daj jeden pojemnik na jeden kanał a drugi na drugi :) werbel i stopę centralnie. Znalazłem jakieś nagranie próby z początków w far away http://www.speedyshare.com/files/23202172/Intro.mp3 takie pitolenie :)perka zebrana jedną pojemnością plus jakieś dynamiki tanie stopa i werbel.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #5 30 Cze, 2010, 23:33:59 »
Nie lepiej wklepać z klawiatury?

+1. Lepiej.

Offline Matt-Carnage

  • Pr0
  • Wiadomości: 960
  • Peace. Love. Death Metal
    • Peace. Love. Death Metal
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #6 01 Lip, 2010, 00:50:55 »
metoda ''recordermana'' a potem klepiesz z klawiatury i ameno

Offline Grzysiu

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 81
  • Ti ta ta ta
    • Masło!
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #7 01 Lip, 2010, 01:11:53 »
Tak jak mówi Pneumonia2 to czasami  nagrywam próbę jako całość (tylko wtedy na tym samym tracku są jeszcze moja gitara i bas a na drugim akustyk i wokale). i to był mój pierwszy pomysł na nagrywanie. Zobaczę jak to będzie wychodziło porównam metodę wróbla z samymi pojemnikami i tą z "całym" omikrofonowaniem.

Boję się, że jak dam te same pojemniki z przodu to będzie słychać głównie blachy... ale może EQ będzie dało się coś wyciągnąć...

Posiedzimy parę godzin może coś z tego wyjdzie ;)

A do klepania perki w midi to chyba nie mam zdrowia... jeszcze główny rytm to ojtam, ale te wszystkie smaczki itp... :]

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #8 01 Lip, 2010, 01:34:39 »
Man, najsampierw spróbuj z dynamikiem koło kolana. Ci mówię ja. To jest prastary sposób harcerski. Oczywiście, jak chcesz proch wymyślać, to włala. Jak nie masz naprawdę sprawdzonego, dobrego pomieszczenia (głównie o to się rozbija), to się będziesz męczył do usranej. A EQ-em z gównianego traku, to se możesz wyciągnąć chuja z rozporka najwyżej. Ale pewnie i tak mi nie uwierzysz :D

pozdro
« Ostatnia zmiana: 01 Lip, 2010, 01:46:22 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline Grzysiu

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 81
  • Ti ta ta ta
    • Masło!
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #9 01 Lip, 2010, 01:55:08 »
Wierzę ;) Wypróbuję wszystkie propozycje, wybiorę na nasze warunki najlepszą ;)

Wiem, że pomierzenie to problem (słabo wytłumiona salka) , wiem że mikrofony to problem (bo zestaw całkiem przypadkowy niestety). W ogóle perkusja to jeden wielki problem ;)

jak będzie czym to może się pochwalę co wyszło i na którym rozwiązaniu stanęło :P

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #10 06 Sie, 2010, 15:37:59 »
Hail grave digger!!!

taki mi zupelnie glupi i czasochlonny pomysl* wpadl do glowy skoro masz 2 majki to moze sproboj nagrac perke na 2 razy raz stopa werbel na osobnych majkach a raz blachy i reszta szitu i potem w DAW'ie pokroic i poustawiac rowno i ew. podlozyc sample.

*. Choc mialo by to jako takie zastosowanie pod warunkiem ze Twoj perkman jest dokladny
« Ostatnia zmiana: 06 Sie, 2010, 15:41:42 wysłana przez Frantick »

Offline Pneumonia2

  • Pr0
  • Wiadomości: 691
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #11 06 Sie, 2010, 19:02:37 »
Jest to wręcz nie realne nawet jak jest dokładny to i tak przejebane zagrać dwa razy dokładnie tak samo.

Offline Grzysiu

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 81
  • Ti ta ta ta
    • Masło!
Odp: Nagrywanie perki w stereo
« Odpowiedź #12 07 Sie, 2010, 10:48:46 »
Poradziliśmy sobie ;) Pałker ruszył znajomości pożyczył jakiś zestaw majków do bębnów. Coś tam wyszło super może nie jest, ale słychać. Pewnie sporo lepiej by było gdybym miał interfejs z większą ilością wejść.. ale nie miałem więc nie ma co gdybać ;)

Nagrywaliśmy na jednym tracku bębny a na drugim overheady. (przynajmniej w ten sposób da się zapanować nad szalejącymi blachami ;) )

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
21 Odpowiedzi
9188 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Cze, 2011, 16:02:12
wysłana przez majkelk
1 Odpowiedzi
992 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Lut, 2013, 14:06:00
wysłana przez mati304
5 Odpowiedzi
1895 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Gru, 2013, 21:22:30
wysłana przez lwronk
9 Odpowiedzi
3177 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Gru, 2015, 11:00:55
wysłana przez Mat
3 Odpowiedzi
2778 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Kwi, 2018, 18:29:40
wysłana przez Pneumonia2