Autor Wątek: UBUNTU STUDIO edition  (Przeczytany 6987 razy)

Offline dr.evil

  • Gaduła
  • Wiadomości: 213
  • sqqrv jakih mauo
UBUNTU STUDIO edition
« 08 Sty, 2008, 11:54:58 »
Wie cos ktos na temat tego czegos?
Mam nadzieje ze kiedys zrobia dobry linuxowy system obslugujacy vst i poda bez qr***nia caly czas na pierdoly(-zle doswiadczenia z linuxem do muzy)
 
http://ubuntustudio.org/home
bulb i acle skonczyli sie na "killem all"!

Offline Harvest

  • Szatan Osobiście
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 239
    • Sevenstring.pl
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #1 08 Sty, 2008, 12:08:17 »
Nie oczekiwałbbym zbyt wiele to tylko linux :)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #2 08 Sty, 2008, 13:31:31 »
Jeśli chodzi o VST/VSTi to raczej będzie ciężko. Pomijając kłopoty z licencją Steinberga standard ten nie ma zdefiniowanego interfejsu GUI. Więc wtyczki zazwyczaj korzystają z natywnego dla systemów windows WinAPI. Niezbyt ciekawa sprawa jest też ze sterownikami działającymi pod Linux'em. Społeczność programistów jądra bardzo chłodno przyjmuje własnościowe sterowniki z zamkniętym kodem źródłowym. Firmy produkujące hardware natomiast nie chcą zbytnio zdradzać szczegółów konkurencji, więc najczęściej nie biorą pod uwagę upubliczniania kodu źródłowego. Do tego samo jądro Linux cały czas ewoluuje - interfejsy często ulegają zmianą, co też skutecznie odstrasza producentów, którzy brali pod uwagę wydanie zamkniętych sterowników własnościowych.
Natomiast otwarte drivery tworzone przez społeczność są czasem słabej jakości. :(
« Ostatnia zmiana: 08 Sty, 2008, 13:35:45 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline dr.evil

  • Gaduła
  • Wiadomości: 213
  • sqqrv jakih mauo
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #3 08 Sty, 2008, 14:33:32 »
grrr...
wlasnie poczytalem forum gdziestam z tej strony...
faktycznie licho z vst .podem i audiophilem...
ehh.. moze kiedys wreszcie znajdzie sie alternatywa do windy :P
bulb i acle skonczyli sie na "killem all"!

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #4 08 Sty, 2008, 14:56:28 »
OSX?? ;)
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #5 08 Sty, 2008, 15:43:24 »
Mi uczelnia zafundowała Windows Vistę z MSDN i muszę przyznać że sprawuje się godnie, jeśli chodzi o nagrywanie...

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #6 09 Sty, 2008, 12:14:21 »
Cytat: Harvest
Nie oczekiwałbbym zbyt wiele to tylko linux

Ludzie, no załamka. Nie chcę tu za bardzo jeździć i wychodzić na trolla, ale kurde. Mówić że stery do linuxa są słabej jakości? Często są lepsze od tych zrobionych przez producentów. Programy do robienia w audio z obsługą wtyczek VST? Wystarczy zgooglować.
http://www.studio.use.pl/prog_linux.html
http://www.jokosher.org/

A tego

Cytat: lord_awesomeguy
standard ten nie ma zdefiniowanego interfejsu GUI

to już w ogóle nie rozumiem. Bo jak niby biblioteka może mieć interfejs GUI?

Cytat: lord_awesomeguy
Do tego samo jądro Linux cały czas ewoluuje - interfejsy często ulegają zmianą

A czy przypadkiem założeniem rozwoju komponentów linuxa jest zachowanie tego samego interfejsu obługi w relacjach z innymi częściami systemu? -.^

Cytat: nikt
OSX??

A może ReactOS?
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline Harvest

  • Szatan Osobiście
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 239
    • Sevenstring.pl
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #7 09 Sty, 2008, 12:25:59 »
Tolein miałes PODa XT pod Linuxem ? :) Shellowy tuner rządzi ;)

ReactOS to dopeiro pomyłka, przynajmniej na tym etapie.

Offline hawk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #8 09 Sty, 2008, 13:23:46 »
Nawiasem mówiąc z każdego ubuntu można zrobić ubuntu studio dodając odpowiedni wpis do repozytoriów i instalując kilkanaście pakietów. Przynajmniej tak twierdzą na ubuntu.pl.
Chociaż z tego co wyczytałem jądro jest zoptymalizowane do obróbki muzyki dzięki czemu minimalizuje ono opóźnienia przy przetwarzaniu dźwięku, więc nie wiem czy sama instalacja pakietów zrobi z każdego ubuntu tr00 ubuntu studio :)
Across the field you see the sky ripped open, See the rain through a gaping wound..

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #9 09 Sty, 2008, 18:16:27 »
Tolein:
Jeśli chodzi o sterowniki to patrzyłeś chociażby jak wygląda dynamiczny przydział pamięci w sterowniku open source radeon'a dri? Klęska. Sterownik emu10k1? Kernel oops w kilku okolicznościach. Sterownik qc_usb? Pisze po pamięci (i to pewnie z powodu zmiany stosu usb - patrz zmiany interfejsów). Sterownik ueagle-usb? Kernel oops...

Co do VST... Nie bardzo rozumiem co chciałeś powiedzieć... Standard ten definiuje pewne założenia i interfejs, które są implementowane w postaci biblioteki łączonej dynamicznie.

Nie zapominajmy, że Linux to jądro systemu operacyjnego. W poprzedniej wiadomości pisałem o interfejsach jądra systemu, nie zaś interfejsie użytkownika... :)

Programy pod pingwinem korzystające z VST wspierają się bibliotekami WINE... W większości wypadków działają one nawet stabilnie.

Jestem fanem Linux'a, ale jak na razie DAW to nie jego miejsce.

A może ReactOS?
Na tym przypadkiem nie stoi sevenstring.pl? ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Sty, 2008, 18:26:38 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #10 10 Sty, 2008, 17:27:02 »
Standard ten definiuje pewne założenia i interfejs, które są implementowane w postaci biblioteki łączonej dynamicznie.

Nie zapominajmy, że Linux to jądro systemu operacyjnego. W poprzedniej wiadomości pisałem o interfejsach jądra systemu, nie zaś interfejsie użytkownika... :)

Jak rozumiem o ten interfejs jądra systemu, miałeś na myśli interfejs GUI? ;) Powodzenia
Co się zaś tyczy interfejsu graficznego, czyli tego obrazeczka, na którym możesz sobie poklikać i coś pozmieniać, tj. obrazeczka interaktywnego, to zdaje się że wszystkie jego funkcje jesteś w stanie obsłużyć tekstowo...
Idąc dalej, sterowniki. Może i masz rację, niepotrzebnie Cię poprawiam. W istocie, są one czasem słabej jakości. A przykłady tych dobrych? Najnowszy ster do nvidii. Zaczynali od 30% wydajności w porównaniu z windą, a teraz jest ile? 130%? 160%? Mniejsza o to. A sam sterownik linuxowy dla ATI to jedna wielka porażka...
Wracając....
Ja osobiście uważam że linux nadaje się bardziej choćby dlatego, że jeśli ktoś jest w stanie sam sobie pewne moduły dopisać, to znajdzie linuxa o wiele bardziej łatwym w dostosowaniu do własnych potrzeb, włączając w to DAW.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: UBUNTU STUDIO edition
« Odpowiedź #11 10 Sty, 2008, 18:30:19 »
Cytat: Tolein
Co się zaś tyczy interfejsu graficznego, czyli tego obrazeczka, na którym możesz sobie poklikać i coś pozmieniać, tj. obrazeczka interaktywnego, to zdaje się że wszystkie jego funkcje jesteś w stanie obsłużyć tekstowo...
Pewnie że się da. Jeżeli jakimś cudem zmusisz wtyczkę żeby nie linkowała dynamicznych bibliotek na starcie... Nawet jeżeli nie chcę korzystać z GUI to jedna z moich ulubionych (BLOCKFISH) linkuje user32.dll, kernel32.dll, gdi32.dll...

Cytat: Tolein
Najnowszy ster do nvidii. Zaczynali od 30% wydajności w porównaniu z windą, a teraz jest ile? 130%? 160%? Mniejsza o to.
Hmmm... tak duży wzrost w wydajności dla operacji 2D? Podejrzane... :)

Cytat: Tolein
Ja osobiście uważam że linux nadaje się bardziej choćby dlatego, że jeśli ktoś jest w stanie sam sobie pewne moduły dopisać, to znajdzie linuxa o wiele bardziej łatwym w dostosowaniu do własnych potrzeb, włączając w to DAW.
Wiesz... używam systemu GNU/Linux już dosyć długo :) Część praktyczna mojej pracy dyplomowej korzysta właśnie z interfejsów jądra tego systemu (V4Lv2 i fbdev)... Problemy z zastosowaniem GNU/Linux'a jako DAW (mimo najszczerszych chęci, których ślad został nawet tu na forum :) ) zmusiły mnie do instalacji Okienek z Redmond.

Cytat: dr.evil
Mam nadzieje ze kiedys zrobia dobry linuxowy system obslugujacy vst i poda bez qr***nia caly czas na pierdoly
« Ostatnia zmiana: 10 Sty, 2008, 18:32:07 wysłana przez lord_awesomeguy »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
10475 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Gru, 2008, 12:57:00
wysłana przez hmmtt
2 Odpowiedzi
2382 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Lut, 2010, 20:44:06
wysłana przez irycio
34 Odpowiedzi
13080 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Lut, 2010, 14:07:21
wysłana przez Wybielacz666
0 Odpowiedzi
959 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Paź, 2012, 20:39:14
wysłana przez knoteek
21 Odpowiedzi
10973 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Cze, 2016, 14:44:43
wysłana przez niedziak