Autor Wątek: Samsung NC10 - czy ten netbook nada sie do nagrywania?  (Przeczytany 6124 razy)

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Tak sobie policzylem wszystkie za i przeciw i dochodze do wniosku ze netbook by mi sie przydal na studia znacznie bardziej niz moj obecny HP550(sprzedal bym go). Nie ma napedu, ale mnie to jebie, zreszta temat nie o tym. Jak myslicie, nada sie takie gowienko zeby cos ponagrywac i zeby nie bylo latencji na tym? Rozszerzyl bym mu pamiec do 2giga i moze jakos by poszlo, tylko czy procek uciagnie. Ma wyjscie sluchawkowe i wejscie mikrofonowe, ale mozna je chyba ustawic zeby robilo jako liniowe. Z czasem moze jakis maly pro tools.

Co sadzicie?

Specka:

http://allegro.pl/item805501317_nowy_samsung_nc10_ultralekki_xp_2lata_gwarancji.html

Edit: Nikt nic? Nagrywal ktos na lapku o podobnej specce? Nie chce ladowac nie wiadomo ilu wtyczek VST,only POD>wejscie w kompie>reaper albo cubase. Kiedys moze wspomniany wczesniej protools. Tylko intryguje mnie to czy podczas odsluchiwania nagranych trackow i dogrywania do tego nastepnej partii mszystko mi sie nie rozjedzie,czyli nie zjebie mi wszystkiego chujowa latencja?

Pytam bo to jest bolaczka na moim obecnym stacjonarnym kompie(ktory tez leci do wymiany, a obecnie latencja wynosi 15 ms co przynagrywaniu do odtwarzanej sciezki dotkliwie slychac no i sa pykniecia)), z tym ze w nim nie zmienialem systemu wieki. Niby ma procek 2 giga,ale ramu ma nie cale 1giga.
« Ostatnia zmiana: 03 Lis, 2009, 23:39:05 wysłana przez Radek M »
No pain No gain !

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Coś tam nagrasz, ale chyba tylko parę ścieżek i kilka wtyczek Ci wejdzie na takim sprzęcie bez cięcia. I raczej bez interfejsu USB przynajmniej się nie obędzie.

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Ja na identycznym sprzęcie(MSI U100, 2gb ramu) nagrywam.
Da się.
Z tone portem działam w domu, poza domem na integrze.
Daleko ma to do komfortu. EzDrummer + 3x Podfarm VST i to był totalny jego koniec możliwości. Obecnie zaczynam coś robić poza Podfarmem(bo nie zrobili wersji dla win7 więc muszę teraz te wszystkie posty Lorda na forum teraz przewalać, czytać, uczyć się...) to może za parę dni się wypowiem jak to wypada. Ale do ćwiczenia na gitarze mi styka, szkice utworów na próby robię bez problemów, nawet DotA mi śmiga.

Jeżeli chcesz jakieś konkretne wykresy, tabele, zestawienia etc. wydajności to krzycz co zapuścić u siebie i zapodam wyniki.
Jak wspomniałem działam na Win7.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Tak jak juz w edicie napisalem(ktory notabene zrobilem niepotrzebnie jak sie okazalo ;) ) zamierzam korzystac z PODa jako generatora brzmien(moze jakiegos guitar riga jako VST ale tylko to w zasadzie) i programu w stylu cubase/reaper. Moze DFH ale tez nie koniecznie, bo to ma byc taki szkicownik,wiec i perka z midi sie zadowole. Reszte zrobie na nowym kompie stacjonarnym. Tylko glownym pytaniem,czy uda mi sie wykrzesac z tego zerowa latencje, coby mi nie psula nagrywania? Chociazby z jakims ASIO4all. Masz z tym problemy jakies? jak to wyglada u Ciebie?

Tenlapek ma 1Gb ramu, ale wloze do niego 2 bo da sie rozszerzyc. Mam nadzieje ze chwilowo da sie tez podzialac z 1 Gb. System to stary dobry XP(to tez jest powod dla ktorego kupowal bym tego netbooka, bo XP verymalopamieci RAM pozera).

Dex, a jestes zadowolony z tego netbooka? Bo ja macalem tego NC10 i skubany jedzie do 8h na baterii, matryca ma niezle katy i jestdosyc solidnie zbudowany. Nic nie lata,nie trzeszczy. No i wazy 1,33kg. Tyle ze najtaniejwidzialem go za circe 1300zl i zastanawiam sie ile zawolaja za  kosc RAM 2 giga. Orientujesz sie jakie sa ceny?


Swoja droga jak komus podoba sie HP550 to walcie, dla mnie notebooki sa chyba za malo mobilne ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Lis, 2009, 23:37:39 wysłana przez Radek M »
No pain No gain !

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Perką z midi się nie zadowolisz, bo przecież gdzieś to midi musi polecieć. Także jakaś drobna drummaszyna do tego.

A zerowej latencji bym się nie spodziewał. 5-10ms?

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Pewnie problem latencji zalatwil by(zalatwil by?)  Pro tools m2 mini na USB, ale to jednak ponad tysiac zyla...

A co do perki, to moze jakis maly fruity loop'sik coby z niej lepiej brzmiace wavki zrobic z jakichs sampli.
« Ostatnia zmiana: 03 Lis, 2009, 23:43:09 wysłana przez Radek M »
No pain No gain !

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Hmmm no ale jeżeli monitorujesz gitarę korzystając z symulacji PODa XT to nerka realizuje to z praktycznie niezauważalnym opóźnieniem... W tym przypadku nie obchodzi Cię zagadnienie latencji, która może być nawet dość wysoka - DAW sam sobie skoryguje na podstawie tego co raportuje mu sterownik ASIO. Gorzej jeżeli chcesz "w czasie rzeczywistym" korzystać z wtyczek typu Revalver czy Guitar Rig (symulacje realizuje wtedy CPU komputerka) - ale tego (z tego co przeczytałem) nie masz zamiaru robić...

edit:
A ProTools to raczej grubasek, więc raczej nie spodziewałbym się po nim że będzie śmigał na netbook'u lepiej niż Reaper :)
« Ostatnia zmiana: 03 Lis, 2009, 23:57:13 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Czyli ze ten moj problem z nagrywaniem w moim obecnym kompie, to zesrany software? Nagrywam Przez PODa, latencja to minimalnie 15 ms. Kiedy odtwarzam nagranego tracka dogrywajac do niego i do stukajacego metronomu drugiego tracka, calosc mi sie rozjezdza o te 15 ms i do tego lekko "potrzaskuje". Generalnie przeszkadza skutecznie zniechecajac mnie do czego kolwiek.

Moze moje problemy sa noobowe, ale zawsze kompa uzywalem do nagrywania pojedynczych riffow/pomyslow. Calosciowo szkielety nagrywalem juz z kapela na majka na setke. Kiedys kiedys bawilem sie w lepienie na kompie kawalkow, ale to tak dawno bylo  ze nie pamnietam :).  Poza tym to XTL byl interfejsem co tez mialo tutaj znaczenie. Teraz nagrywam ze zwyklym PODem 2.0 wpietym w line in.

Moze trza zmienic na XT to moj problem zniknie...
« Ostatnia zmiana: 04 Lis, 2009, 01:52:58 wysłana przez Radek M »
No pain No gain !

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Moze trza zmienic na XT to moj problem zniknie...
Tak. Ja nie miałem z XTL (via USB) żadnych problemów pod warunkiem, że korzystałem z symulacji Line6. Podejrzewam że taki TonePort też załatwiłby sprawę w kwestii opóźnienia...
« Ostatnia zmiana: 04 Lis, 2009, 00:08:35 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Czyli pozostajac przy starym 2.0 raczej nie mam co liczyc na latencje mniejsza niz 10ms z asio?

W wersji najtanszej, czyli nic nie dokladajac do kasy ze sprzedazy PODa 2.0 rozumiem ze kwestie latencji zalatwil by POD Gx?  On wtedy w takim abletonie czy cubase chodzi jako wtyk VST?

Albo juz sie szarpne na nere XT, bo jednak co nerka to nerka a nie jakies chujowizny interfejsowe, zawsze mozna uzyc na koncercie jako bakapu jak sie cos we wzmaku spierdoli.


Dex: czyli Ty uzywasz wtyczek VST do nagrywania gitarek? Jaka masz latencje? To x 3 znaczylo ze tylko 3 tracki obsluzyl? Cwiczysz tez na czyms pokroju Guitar Riga? Jaki miales wczesniej system na tym maluszku? Bo wlasnie dlatego mysle o samsungu ze ma na pokladzie XP ktory nie dorasta do piet takiemu pozeraczowi zasobow RAMu jak Vista czy 7-ka.

Generalnie powiedz czego i jak uzywasz na tym netbooku. Z racji ze te dwa unity sa bardzo podobne, wnioskuje ze na samsungu po dolozeniu RAMu bede mogl sobie pozwolic na dokladnie to samo co Ty na swoim.
« Ostatnia zmiana: 04 Lis, 2009, 02:00:03 wysłana przez Radek M »
No pain No gain !

Online fireboy

  • Pr0
  • Wiadomości: 536
    • Toughest Firefighter Alive
Jeśli chodzi o PODa i symulacje nie linesixowe... Ja ostatnio się bawiłem z Guitar Rig 4. Gitara > POD XT> KOMP>POD XT> GŁOŚNIKI.... Latencja była na tyle niezauważalna, że można było swobodnie grać... Wszystko na standardowych ustawieniach... Ale miałem zapodaną w Reaperze tylko jedną ścieżkę z GR4 i jedną z DFH, więc obciążenia wielkiego nie było. Co prawda mam samsunga R560 z 4Gb RAMu więc na pamięć nie można narzekać.

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Ja ze swojego jestem bardzo zadowolony. Na początku roku za najbardziej wypasioną wersję U100 jaka wtedy istniała dałem 1250zł. U siebie 1gb ramu mam na płycie zintergrowane, drugie 1gb kupiłem Hynixa (wyciągnięte z nówki MacBooka) za 50-60zł(nie pamiętam dokładnie). Ogólnie to gdzie bym nie wychodził z domu to wrzucam do plecaka, wazy nieco ponad 1kg i nie odczuwam go. O wiele wygodniej nosić w nim PDFy niż tachać książki na uczelnię;)
Latencję osiągnąłem tak niską, że na moje ucho to co nagrywam jest równo dograne. Mogę wrzucić nagrania jakie realizowałem na tym sprzęcie.
Na wtyczkach VST dopiero zaczynam zabawę, ale udało mi się osiągnąć znośną latencję używając reapera, zaprzągniętych wtyczek i monitorowania wyjścia w czasie rzeczywistym.
To 3x oznaczało, że na trzech ścieżkach po razie uruchomiony. Jak odpalam VST to mi obciążą procesor, jak odpalam z PodFarma Standalone to mi nie obciąża procesora, ale to chyba oczywiste.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Online fireboy

  • Pr0
  • Wiadomości: 536
    • Toughest Firefighter Alive
Jak masz 3x VST zapodane to warto (jak już jest tak jak być powinno) wyrenderować ścieżki i wtedy spadnie znacznie użycie procesora, bo będzie tylko odtwarzał ścieżkę.

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Dex, a jak to poustawiales wszystko zeby tak niska latencje osiagnac, uzywasz Asio4all? Moze napisz slowko jak to masz skonfigurowane. Moze problemem jest bardziej zasobozerny cubase i powinienem sie przesiasc na reapera.

 Pod wzgledem ukladow dzwiekowych tamten samsung i Twoj komp to chyba to samo. Wogole to to samo w zasadzie pod wzgledem bebechow.


Tez masz w nim wyjscie sluchawkowe i mikrofonowe? Bo chyba to majkowe da sie ustawic jako zwyklego line-in?

Czyli jako uzytkownik czegos bardzo podobnego poswiadczasz ze do zastosowan jakie przedstawilem ten sprzecik styknie?

Fireboy: Wyrenderowac? :) Chyba musze nadrobic moje wiadomosci z zakresu nagrywania ;)
No pain No gain !

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
render w reaperze to jak freeze w sonarze ;)
generalnie chodzi o to że dźwięk który wychodzi z tracka po przejściu przez wszystkie vst jest zapisywany do .wav a sam track jest 'wyciszany' i zwalnia zasoby

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
fireboy: Dobrze znam takie metody. Skoro używam 3xVst to znaczy, że w taki sposób potrzebowałem tego użyć ;) Jak wyrenderuję ścieżkę to już nie pokręcę gałami, a dopiero w miksie jestem w stanie wyłapać, które ustawienie gał się sprawdzi. A ja się ciągle uczę ;)
Radek: Skonfigurowane mam wszystko jak leciało jedynie metodą prób i błędów najlepsze ustawienia bufora sterownika lin6. Nie używam Asio4All.
Cubase imho nie dało się używać na tym kompie wcale. O wiele bardziej żre zasoby systemowe niż Reaper.
Kompa mam identycznego jak ten Samsung. Pewnie się różnią płytą główną i chipsetem jedynie.
Mam wyjście na głośniki i wejście na mikrofon. Używam tego jedynie do skajpa i poza domem.
Jako użytkownik takiego sprzętu myślę, że się nada i jest bardzo OK.
W MSI jest jeszcze opcja overclockingu(menu w biosie, a potem jeden przycisk podczas pracy w Windowsie) i dość odczuwalne jest przejście z 1.6 na 2.0(maks jaki można osiągnąć to bodajże 1992MHz). To jest co najmniej jeden PodFarm VST więcej.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Okeya. dzieki chlopy za odzew ;) w takim razie chyba postanowione, sprzedaje lapka i kupuje maluszka.

W razie czego mam nadzieje ze sie nie obrazisz Dex jak sie do Ciebie odezwe z kilkoma glupimi pytaniami juz jak uda mi sie dziada kupic ;)


Jak byscie mieli znajomych chetnych na mojego lapka to dajcie znac. lapek kupiony od zorra, mam go ja wiem..ze 4 miechy pewnie. Generalnie ma roczek i nieduzy przebieg.
« Ostatnia zmiana: 04 Lis, 2009, 22:38:49 wysłana przez Radek M »
No pain No gain !

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Jasne, pytaj kiedy zechcesz ;)
Przed chwilą sprawdzałem dokładnie. Na podkręconym procku przy buffer size 128 i depth 16 ten suwaczek schodzi do drugiej kreseczki przy extra small buffer. Czyli tylko jedna kreseczka dalej i będzie kres możliwości Tone Porta. Przy czymś takim grałem z tym niby-to-englem VST + KeFIR i nie było trzasków(pod warunkiem, że w tle nie działo się nic proco żernego) ani przerwań ani nic. Opóźnienie jakieś jest, ale wyłapywałem jego istnienie dopiero przy graniu sweepów czy shreddów. Nie gram szybko więc może to przeszkadzać przy szybszej grze, ale riffy meshuggo podobne mi ładne ze stopą równo siadały(na tyle równo na ile równo potrafię grać :/ ).
Jak mi ktoś powie jak zmierzyć latencję to zmierzę.
No i jeszcze Asio4All pewnie obniżyło by ją.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Online fireboy

  • Pr0
  • Wiadomości: 536
    • Toughest Firefighter Alive
Tak wspomniałem o tym renderowaniu na wypadek gdyby ktoś nie znał tej metody... no i jest chociaż jeden co skorzystał :D
Oczywiście, że renderujemy dopiero po osiągnięciu zadowalającego efektu. Chociaż ja miałem jakiś czas takie padło za kompa, że ledwo co DFH chodził. Wtedy układałem perkę, byle była i zamiast metronomu chodziła :) Wtedy render i grałem. A przecież oryginał jest mutowany i można go zawsze zmienić i jeszcze raz renderować :)

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Dex, a te nagranka wrzucaj, chetnie poslucham;)
No pain No gain !

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Wspomniane 3xPodFarm VST + EzDrummer.
Granica możliwości, ale dało się miksować w czasie rzeczywistym podczas odtwarzania śladów.
(to nagranie to właśnie taki szkic dla zespołu żeby reszta wiedziała co ma grać)
I bez śmiechów proszę ;)
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
jak na szkic to spoko meen, nie ma z czego robic smichow ;)

A tak na marginesie, obadalem sobie filmiki na YT z tym NC10 i nawet GTA san andreas na tym poleci. Nie spodziewalem sie ze uciagnie taka giere.
No pain No gain !

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
A czy do takiego wyjścia VGA w tym netbooku moge sobie podłączyć mój obecny monitor (19") i bede mógł pracowac wtedy na rozdzielczości 1280x1024, tak jak obecnie mam ustawione pod stacjonarką? Nie wiem czy czesto bym tak podłączał, ale zastanawia mnie to, bo do pracy w programach muzycznych to wieksza rozdzielczość jest jak znalazł.

Online fireboy

  • Pr0
  • Wiadomości: 536
    • Toughest Firefighter Alive
Patrząc na kartę w tym Samsungu, czyli Intel GMA 950, to zgodnie z tym co intel na swojej stronie podaje to maksymalna rozdzielczość w jakiej może pracować to 2046x1536 przy 75Hz. Przy podłączeniu tego maleństwa może takiej rozdzielczości praca może nie byłaby zbyt komfortowa, ale może jakby dorzucić trochę RAMu ?? Kto wie...

Ogólnie polecam Samsungi. Ja mam R560 i kilku znajomych ma R560, SA11, R510. Na prawdę za tą cenę są świetne. Przede wszystkim nie grzeją się i są ciche, a do tego mają niezłe parametry.

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Ja grałem w kupę gierek już na tym sprzęcie, których działania nie przewidywałem.
Na co dzień w domu podłączam go do 22'' LG FullHD. Na windowsie XP musiałem doinstalować Powerstripa, żeby uruchomić taką rozdzielczość(ze sterownikami coś dziwnego się działo), na 7 działa bez problemu.
Na XP praca w wyższej rozdzielczości nie zwiększała użycia zasobów komputera, a na 7 niestety już dość odczuwalne jest odpalenie FullHD(zarówno z aero jak i bez)
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!