Autor Wątek: Popytajcie basowych  (Przeczytany 10836 razy)

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Popytajcie basowych
« 17 Paź, 2009, 17:48:37 »
Słuchajcie, jest taka sprawa. Pogadajcie ze swoimi basowymi i wybadajcie temat. Czy oni przypadkiem nie mają problemów ze strojeniem się pod Was - lowtuningowców? Jak się zazwyczaj stroją? Co by powiedzieli na bas o menzurze bliższej kontrabasowej (choćby do dolnego Fis)? Ogólnie interesuje mnie trochę ten temat ze względu na to, że coraz więcej ludków gra nisko i basowi mogą czuć sie nieszczęśliwi. Ja przecież chętnie robię bliźnim dobrze i to bez trzymanki :-)
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline Martens_emenems

  • Pr0
  • Wiadomości: 612
  • innowacja
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #1 17 Paź, 2009, 22:24:31 »
Czyżby szykowała się polska wersja tego potwora? => http://www.warwickbass.com/modules/produkte/produkt.php?katID=14460&cl=EN
Djent się skończył, zanim się zaczął, a hard rock jest wieczny.

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #2 17 Paź, 2009, 23:11:02 »
Jeszcze lepiej! Mnie chodzi po głowie taka idea - skoro gitarzyści mają zwykłą szóstkę z dodanymi dwoma strunami basowymi to czemu nie zrobić basu z dwoma dodanymi? Czyli byłby to zwykły bas z dodatkową struną H i dodatkową Fis :-) Jak szaleć to szaleć!
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline wiecheć

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73
  • Bejmistrz
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #3 17 Paź, 2009, 23:45:33 »
Sześcio-i-dużowięcej-strunowe basy są, i to stosunkowo trochę ich jest, pamiętam, że choćby basmen Unexpect ma taki wielki maszt z dziewięcioma strunami. Chyba, że w takich basach na ogół dodają struny wiolinowe\ponad normalnym zasięgiem 4-strunowego basu, w takim razie ultra spoko.

Popytałem basowego - mój znajomy co tam ciśnie dość ostro od dłuższego czasu na basie twierdzi, że się ma zamiar powoli zacząć rozglądać za basidłem z 5< strunami i dodana kolejna struna basowa bardzo bardzo się do niego uśmiecha ;). W jednym z jego zespołów akurat jeden typ ma 8mkę a drugi 7mkę, stąd dyskomfort uń uzasadniony :).
« Ostatnia zmiana: 17 Paź, 2009, 23:49:22 wysłana przez wiecheć »
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy
/
I don't want to belong to any club that will accept me as a member

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #4 18 Paź, 2009, 00:49:01 »
Mój basista to by się najpewniej ucieszył jakby coś miała taką elektronikę, drewno i struny, żeby niskie dźwięki były selektywne, a to czy będzie mieć 5 czy 6 strun to już inna sprawa, drugorzędna.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #5 18 Paź, 2009, 01:04:42 »
basmen Unexpect ma taki wielki maszt z dziewięcioma strunami.
basista "befold the arctopus" ma bas chyba 9 albo 10 strunowy :)

Offline DeathMaster

  • Pr0
  • Wiadomości: 712
  • Holy Target \,,/
    • MySpace
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #6 18 Paź, 2009, 11:27:48 »
ja juz nie wyobrazam sobie jak ta maszyna musi chodzic jezeli trzyma selektywnosc  :o
http://www.warwickbass.com/modules/custom_shop/NewsCustomShop.php?newsID=1610&modell=Vampyre&page=0&cl=EN
a tak naprawde po co komu 8mio strunowy bas jezeli nawet gitarzysci maja ósemki,to juz sa pomysły dla jakichs ekscentryków,basowych solowych dzików i niekoniecznie schodzacych ku dołowi ze strojem  ;D
4ka z ta skala robi totalny odjazd patrzcie:
« Ostatnia zmiana: 18 Paź, 2009, 11:29:35 wysłana przez DeathMaster »
Sie.. sie.. sie..

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #7 18 Paź, 2009, 13:52:02 »
Gadaliśmy już gdzieś o tym...? http://forum.sevenstring.pl/gitary-barytonowe-i-inne/stroimy-do-f/

Mój były basista ma sześciostrunowy bas od Kani i najpierw stroił ją jak normalną piątkę z dodaną górną C, teraz zrezygnował z dolnej B, przesunął wszystko strunę niżej i najwyższą stroi chyba F. Także są wśród basmanów tendencje dołujące, jak i solo-ish.
« Ostatnia zmiana: 18 Paź, 2009, 13:53:48 wysłana przez mondomg »

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 866
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #8 18 Paź, 2009, 13:55:03 »
Jestem basistą i mam małe infradźwiękowe zboczenie  ;)
Kiedyś przyszedł mi do głowy pomysł gitary subbasowej - potem sie okazało, że już taka istnieje, wyżej wspomniany Warwick. Pomysł z dodaniem dwóch dodatkowych strun też mi przyszedł do głowy, jak zobaczyłem Meshuggah z ósemejami.
ZZ_top - chciałem nawet do ciebie napisać, ile by kosztowało wykonanie takiego cuda, ale zważywszy, że w moich kapelach gram niestety w E-standard/Drop-D/ D-standard (wyjątkowo jeden kawałek z E przestrojoną do H lub standard z octaverem) i że mnie nie stać w tej chwili nawet na jakiegoś paździocha odpusciłem sobie ten temat. Niemniej chętnie bym zobaczył i usłyszał takie wiesło w akcji...
« Ostatnia zmiana: 18 Paź, 2009, 14:00:13 wysłana przez theremin »
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline pan mikos

  • Pr0
  • Wiadomości: 681
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #9 18 Paź, 2009, 14:12:08 »
Jakiś czas temu wpadł do mnie na próbę Aston z PASem Iceman 8. Basista wówczas był nieobecny, razem z drugim gitarzystą się fest napaliliśmy na ósemki. Basista jak się o pomyśle o ósemkach dowiedział to stwierdził, że on grać tak nie będzie. :) Wspomniana selektywność wtedy chyba jest nie do osiągnięcia.
Meshuggah owszem używa ósemek, ale bas stroi w tej samej oktawie. Zdaje się, że dwa utwory zrobili z basem strojonym o oktawę niżej niż gitary - "Spasm" i "Nebulous".
Może nie jestem najlepszym znawcą lowtuningu, wszak z Maigrą gramy w B, ale wiem ile walki mieliśmy razem z basistą, żeby ustawić selektywne, nie zmulone brzmienie, gdy zmienił gitarę. Kupił Warwick Corvette SS, z jesionową deską, więc to nie był problem taniego badyla.

Konkludując, mój basista tego by nie kupił :)

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #10 18 Paź, 2009, 17:12:04 »
Ha! I tu dochodzimy do sedna sprawy. Ja nie mam zamiaru naciskać na używanie basu strojonego do Fis, ale widzę co się dzieje z basem jak się go przestroi choćby 1 ton w dół. Zwłaszcza dźwięki na pierwszych kilku progach (B, H i C) to totalna kupa! Ale jak miałem okazję pograć na basie o wydłużonej menzurze (zamiast 860mm miał chyba 900mm) to wierzcie mi, że większość tego typu problemów znika! Nie chodzi więc do końca o to, by koniecznie robić coś co będzie się dało nastroić do Fis, tylko wyjść naprzeciw basistom, którzy zmuszeni są obniżać strój (nieważne jak bardzo).
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #11 18 Paź, 2009, 18:21:52 »
tylko wyjść naprzeciw basistom, którzy zmuszeni są obniżać strój (nieważne jak bardzo).

Tauaj chcyba cały problem tkwi, my (gitarzyści) chcemy obniżać strój, a oni są zmuszani do tego. dlatego my chętniej wydajemy pln na dłuższe menzury, a oni najchętniej by pozostali przy tym co mają, względnie marudzili, obrażali sie, odchodzili z zespołu przy każdej zmianie stroju w dół

Offline crushingattack

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #12 18 Paź, 2009, 19:48:08 »
Hm... jeżeli można by było zrobić żeby bas strojony do F# (lub jakkolwiek niżej niż B, znaczy H) brzmiał selektywnie, to czemu nie - z tym że pozostaje pytanie co trzeba by było zrobić (tak jak powiedziałeś zztop - menzura..) żeby to osiągnąć i jak wpłynie to na wygodę.

Może jestem profanem, ale właśnie z tego powodu dla mnie 8 strunowe gitary to już ingerencja w pasmo basu, i z punktu widzenia całej kapeli, jest niepożądane. Chociaż może właśnie będzie tak że niedługo będą 6 strunowe basy w F#? :)

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #13 18 Paź, 2009, 19:58:20 »
Z wygodą gry na basie o wydłużonej menzurze to nie dramatyzowałbym. Ja celuję w bas o menzurze 900-920mm a kontrabas 4/4 ma 1100mm i jakoś kontrabasiści nie narzekają :-)
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #14 18 Paź, 2009, 19:59:27 »
a oni najchętniej by pozostali przy tym co mają, względnie marudzili, obrażali sie, odchodzili z zespołu przy każdej zmianie stroju w dół
Czyli to jest powszechny problem :D ? Czyli nie jestem tępym chujem i nikt nie chce ze mną grać tylko poprostu taka jest kolej rzeczy :D ? Jupi!
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 866
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #15 18 Paź, 2009, 20:51:54 »
Z wygodą gry na basie o wydłużonej menzurze to nie dramatyzowałbym. Ja celuję w bas o menzurze 900-920mm a kontrabas 4/4 ma 1100mm i jakoś kontrabasiści nie narzekają :-)
W mojej proroczej wizji ;) zakładałem, że menzura wyniesie jakieś 38"-40", ale wierzę na słowo że 36" powinno starczyć.
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #16 18 Paź, 2009, 20:55:39 »
miałem 35" Yamaha RBX 775 i choć gitarzysta jestem, to wcale nie uważam, ze cal wiecej to za dużo na wygoda gre i spokojnie mogłoby być więcej jesli by to poprawiło intonacje najgrubszej struny. W Yamie choc cal wiecej jeszcze troche brakowlao do tego zeby B zachowywalo sie bardziej jak E niz jak flak ;)

Online october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #17 19 Paź, 2009, 20:09:27 »
Ja miałem bas Ibaneza BTB 405QM z menzurą 35". Do grania w A przy strunach 130 w zupełności wystarczyło. Wcześniej miałem Washburna z menzurą 34 i różnica była duża na korzyść Ibka. Ładnie stroił na progach i nie było takich flaków. Niby jeden cal a jednak.

Co do pomysłu z basem o jeszcze dłuższej menzurze to myślę, że lepszą opcją bedzie bezpośrednie uderzenia na forum typu basoofka.
007

Offline Vin$

  • Gaduła
  • Wiadomości: 302
  • Gitara & Bas
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #18 19 Lut, 2010, 00:52:11 »
Zastanawiałem się też nad tym pomysłem. Tak sobie pomyślałem że jakbym miał zmieniać na 6 strunowy to własnie taki patent ze dodana F#. Bo po co mi cieńsza :P.

Lol. 38cali to strach pomyslec jak te progi daleko odstawione ^^
I'm back!

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #19 09 Mar, 2010, 21:34:53 »
No to zrobiłem takiego potworka i ograłem. Zasadniczo menzura 900mm na standardowym komplecie strun (najgrubsza 135) wystarcza żeby nastroić się do G spokojnie. Jakby gdubsze Warwicki założyć to Fis bez kłopotu. Przebija sie i jest selektywnie nawet na niedużych piecach a co dopiero na mocnym sprzęcie. Zasadniczo wnioski wyciągnęłem a bas spylam. Link tutaj:
http://www.allegro.pl/item944805025_pas_bass_6_strun_35_5_monster_bcm.html
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline Vin$

  • Gaduła
  • Wiadomości: 302
  • Gitara & Bas
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #20 09 Mar, 2010, 22:27:35 »
Wizualnie nie podoba mi sie ni cholera.... ale pomysłu i wykonania gratuluję :D...

Myślałem, że wystrugasz jakies 37" przynajmniej.... basy LTD serii F na przykład mają standardowo 35" chociazby...
I'm back!

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #21 09 Mar, 2010, 23:43:40 »
Mój basista ostatni ma GMR 5'tke NTB i to chyba ma 35" zamiast 34, problemów ztcw. to nie ma żadnych. Ale inna kwestia, że ja się stroiłem do B, a nie niżej, pewnie z F# może być problem :)

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #22 10 Mar, 2010, 14:49:04 »
Kuuuurde, ładny patyk.. Jak cena dojdzie do 1400 to przerzucam się chyba na bas :D

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 771
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #23 10 Mar, 2010, 15:33:49 »
Wysłałem o nim info naszemu basiście, jest na etapie poszukiwań ;)
Paczki z głów!

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Popytajcie basowych
« Odpowiedź #24 10 Mar, 2010, 18:32:24 »
szuka linka? basiści tak mają :D

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
16 Odpowiedzi
5086 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2011, 13:00:49
wysłana przez bald
3 Odpowiedzi
1013 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Maj, 2021, 11:12:03
wysłana przez OMSON