Autor Wątek: Latencja na Scarlett Solo - brak latencji na wbudowanej karcie realtek  (Przeczytany 594 razy)

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Scarlett solo 3gen - nowy.
Z wtyczkami vst latencja ok.
Gdy połączę PODxt Live przez USB do PC i wychodzę na Scarlett Solo, to latencja uniemożliwia granie, jest jak delay. Ale jak przełączę na wbudowaną kartę realtek jest git. Ktoś ma jakiś pomysł o co tu chodzi?????

Przy okazji może macie inne propozycje w miarę tanich interfejsów do grania z niską latencją, bo mogę go jeszcze ciągle oddać.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 123
  • A-zero
Nie możesz używać dwóch hostów ASIO. Ewentualnie wypróbuj ASIO4ALL jako protezę dla PODa a Focusrite'a odpalaj na fabrycznych ASIO i ustaw to w swoim DAWie.
Jak chcesz czegoś o bardzo niskiej latencji, to Behringer serii UMC, albo coś od ESI lub ESIO (to drugie to prawdopodobnie re-brand tego pierwszego).

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Dwa ASIO.., ciekawy trop. Czyli one się gryzą jakoś. Myślałem, że każde ma swój driver i tyle. Dzięki za odzew.

W DAWie jest spoko na vst. Ale chciałem też mieć możliwość puszczenia PODa na monitory. No i to mnie zdziwiło, że przez wbudowaną kartę jak wyjdę to jest ok, a jak przez niby lepszą, zewnętrzną to jest opóźnienie...

Ale jest jeszcze jeden trop: ściągnąłem sobie Tonocracy, taki darmowy symulator, no i: jako vst w DAW (czyli ASIO) jest git, ale jak odpalę go jako standalne to też jest opóźnienie na Scarlett, takie samo jak z PODem.


Output z POD do instrumentalnego w Scarlett daje słaby efekt brzmieniowy i jest wtedy jakoś cicho - nie wiem dlaczego - ale bez latencji, to fakt. Więc tak, znam to, ale mam Scarlett solo, czyli jedno wejście, a przy deleyach chciałbym mieć stereo. No ale ok - gdyby to było dobre rozwiązanie to Scarlet 2i2 i po temacie. Choć to ciągle obejście. Ale nie jest.

Poza tym, skoro na vst w DAWie jest git, to dlaczego POD nie może być.

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 129
Jeśli używasz Windowsa to z tego co kojarzę to nie możesz używać w trybie ASIO 2 urządzeń, wiec jak podpinasz PODa i używasz go jako interfejs to wtedy głośniki/słuchawki powinieneś mieć podpięte do wyjść PODa.
To co opisujesz miksując PODa ze Scarlett brzmi jak byś używał innego tryb jak np. WASAPI, DirectSound, które dają możliwość wybrania niezależnie urządzenia wejściowego i wyjściowego ale często za cenę większych opóźnień.
Jeśli używasz Mac'a to podobno da się używać kilku urządzeń jednocześnie, ale szczegółów nie znam tylko pamiętam ze trafiłem kiedyś na forum Steinberga wątek dotyczący takiego miksowania urządzeń i był płacz ze na Win się nie da, a na Macu już tak

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 406
    • CTG TV
Nie wiem jak chcesz przerobić kilka razy sygnał z analogowego na cyfrowy i z powrotem i nie mieć latencji. To niemożliwe.
Używaj PODa jako interfejsu albo kup sobie interface z dwoma wejściami.
Na wyjściu PODa masz global eq i opcję ustawień wyjść. Jest też głośność o ile dobrze pamiętam.
Poza tym masz to samo brzmienie na wyjściach liniowych i przez USB. NIE MA INNEGO BRZMIENIA tam. Tym bardzije gorszego.
mniut i piah

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Ok, ale jak wyjasnić to, że na wybudowanej na płycie głównej karcie nie ma opóźnienia????

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 528
  • Venus as a goodboi
A jakie masz domyślne wyjście audio w komputerze?

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 406
    • CTG TV
Ok, ale jak wyjasnić to, że na wybudowanej na płycie głównej karcie nie ma opóźnienia????

A na pewno idzie wtedy przez tą kartę? A nie przez samego PODa?
mniut i piah

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 129
A tak zapytam o rzecz oczywista ale o której, nie wspomniałeś, Zmieniałeś bufor w Scarlett na niższy?

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
A jakie masz domyślne wyjście audio w komputerze?

No takie jakie ustawię w Windows->urządzenia
I jak ustawię jako domyślne pokładowy realtek jest git.
A jak ustawię Scarlett, niczego innego nie zmieniając, to jest delay.

Posty połączone: 25 Wrz, 2024, 23:07:44
A tak zapytam o rzecz oczywista ale o której, nie wspomniałeś, Zmieniałeś bufor w Scarlett na niższy?

Oczywiście, od tego zacząłem. Ustawiałem też w windows-> urządzenia tą samą rozdzielczość i ilość próbek dla wejściowego PODa i wyjściowego Scarlett (16bit, 44100) i nic.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrz, 2024, 23:07:44 wysłana przez vicente »

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 406
    • CTG TV
No dobra ale co dalej? Piszesz, że z wtyczkami jest ok. Standalone? Grają jak się tak podepniesz? Albo w DAW? Cuda na kiju.
A jak tego słuchasz? Słuchawki? Monitory? Jak to masz powpinane?
mniut i piah

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Nie wiem jak chcesz przerobić kilka razy sygnał z analogowego na cyfrowy i z powrotem i nie mieć latencji. To niemożliwe.
Używaj PODa jako interfejsu albo kup sobie interface z dwoma wejściami.
Na wyjściu PODa masz global eq i opcję ustawień wyjść. Jest też głośność o ile dobrze pamiętam.
Poza tym masz to samo brzmienie na wyjściach liniowych i przez USB. NIE MA INNEGO BRZMIENIA tam. Tym bardzije gorszego.

Sądziłem, że jak sygnał wchodzi z PODa przez USB, to ma postać cyfrową i potem tylko raz jest przerabiany na analog na wyjściu. Zgadzam się, że wygląda to tak, jakby proces był powielony, ale nie wiem w jaki sposób/dlaczego.
Sprawdzę jeszcze raz na tym bezpośrednim połączeniu przez wejście instrumentu i direct monitor, no ale na serio była bieda, przede wszystkim dużo ciszej i niewiele mogłem z tym zrobić.

Posty połączone: 25 Wrz, 2024, 23:16:08
Ok, ale jak wyjasnić to, że na wybudowanej na płycie głównej karcie nie ma opóźnienia????

A na pewno idzie wtedy przez tą kartę? A nie przez samego PODa?

No głośniki komputerowe podłączone są do kompa przez wyjście analogowe (zielone) - i one grają, bez latencji - napędzane po prostu pokładową kartą Realtek. POD jest tylko podpięty przez USB do PC, nie ma podpiętych żadnych głośników.
Jak przełączę jako urządzenie domyślne na Scarlett, do którego podpięte są inne głośniki, monitory, to jest opóźnienie. Czyli rzeczywiście jakby dwa razy coś przerzucał z AD DA AD DA... tylko nie wiem jak to działa, dlaczego i jak to zmienić.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrz, 2024, 23:16:08 wysłana przez vicente »

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 406
    • CTG TV
No wygląda na to, że jak leci przez realteka to jest mniej zmian i masz niższa latencję.
IMO żaden interfejs CI tego nie ogarnie bezlatencyjnie. Wymień na 2i2 i po temacie.
A tu masz kawałek instrukcji PODa, używając Directa, musisz miec output na maksa. I pamiętam, że tak też graliśmy za starych czasów.

Spoiler

A w ogóle... POD XT Live? Jakiś sentyment do 20 letnich cyfrowych brzmień? xD
mniut i piah

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
hehe, po prostu go mam... I chciałem by był używalny. Ale racja, że dzisiaj nawet darmowe symulacje brzmią przyzwoicie, no i nie ma letncji na vst na tym Scarelttcie. Wpadłem jeszcze na to, żeby Gearboxa jako vst odpalić w DAW i sprawdzić, ale... Prawo Murphiego, nagle przestało mnie logować w line6... a to potrzebne do autoryzacji wtyczki. Pewnie wygaszają starocie. Ale też ich męczę. Online loguję się bez problemu, a przez ich soft już nie...

Ale oczywiście masz rację, że trochę wymyślam sobie problemy. Gdybym nie odkrył, że realtek jedzie bez opóźnień, to zwaliłbym winę na PODa i luz, no ale w tej sytuacji nie mogę tak postąpić! ;-)

Męczę mailami Focuswrite, bo kurczę powinno to po prostu działać. No ten realtek daje radę, więc to musi być jakaś kucha w ustawieniach, tylko tam ich jest tyle co nic...

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 406
    • CTG TV
Jak odpalisz DAWa, ustawisz jako interface realteka to też działa bez opóźnień i słychać PODa?

Bo ja nie ogarniam co Ci w głowie siedzi. Jak chciałem korzystać z PODa, to wpinałem do niego słuchawki i używałem jako interfejsu.
Po co tak kombinować?
« Ostatnia zmiana: 25 Wrz, 2024, 23:42:47 wysłana przez Dale Cooper »
mniut i piah

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Jak odpalisz DAWa, ustawisz jako interface realteka to też działa bez opóźnień i słychać PODa?

Bo ja nie ogarniam co Ci w głowie siedzi. Jak chciałem korzystać z PODa, to wpinałem do niego słuchawki i używałem jako interfejsu.
Po co tak kombinować?

To już wyjaśniam:
Słuchawki odstawmy, bo wiadomo, że tak można. Ale chcę na głośnikach. I tyle.
Podpinam POD -> USB -> PC i wychodzę na głośniki. I

1.jak wyjdę wbudowaną podłą kartą, przez zielony analog w kompie, na zdechłe głośniczki komputerowe - to jest zero latencji, normalnie można grać.

2. A jak wyjdę przez markową kartę Focusrite Scarlett Solo na monitory, to mam opóźnienie uniemożliwiające grę.

Zatem

1. POD->PC->Realtek - brak latencji - można grać
2. POD->PC->Scarlett - jest latencja - nie da się grać

No i to mi się nie klei, bo jest nielogiczne. Odwrotnie bym kupił, lepsza karta itd. A tak...


Co do PODa pod DAWem, to jutro sprawdzę, dzięki za podpowiedź!
« Ostatnia zmiana: 26 Wrz, 2024, 00:43:04 wysłana przez vicente »

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 406
    • CTG TV
Nie zrozumiałeś mojego pytania. PO CO TO?

POD -> USB -> PC
Głośniki do PODa, POD jako karta dźwiękowa, temat zamkniety.
mniut i piah

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Rozumiem, POD jako karta... No racja, tylko to mało wygodne na co dzień, osobne zasilanie, no i on nie ma wyjść symetrycznych, mogą być zakłócenia. Głośniki na interfejsie USB bardziej logicznie. Tak jak pisałem, chciałem mieć możliwość użycia starego PODa na nich i tyle i pogodziłbym się, że się nie da, gdyby nie ten casus Realteka.
Podobnie z tym Tonocracy. Jako vst w DAW ok, standalone kicha. Czyli on domyślnie używa jakiś kijowych sterowników jako domyślny output systemu, a w DAW wybieram dedykowane asio focusrite i jest ok. Nie wiem jak wymusić domyślne użycie sterownika, który przecież jest zainstalowany i powinien być domyślnym dla urzadzenia.

Ale tak, rozumiem. Masz rację.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 406
    • CTG TV
Nie miałem tego grata ponad 10 lat, ale człowiek coś pamięta. Z tyłu PODa masz potka lvl, możesz dokręcić głośność na wyjściach.
Po drugie masz przełąccznik line/amp, a w instrukcji stoi, żeby używać TRSów... Czyli są wyjścia symetryczne.

PS
Żeby na nim grać i tak musisz podpiąć osobne zasilanie na co dzień :D :D
mniut i piah

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Dzięki! Faktycznie symetryczne! Jakoś sobie uroiłem, że nie. Na direct monitoring idzie dobrze. DZIĘKI!!!

Dementuję info o Tonocracy - pewnie nie miałem sterownika jeszcze - standalone chodzi tak samo dobrze!

No to chyba wszytko. Opóźnienie pozostanie tajemnicą, ale jest obejście. Może jeszcze zamienię scareltt na stereo...

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 129
Nie wiem jakiego DAW uzywasz ale na przykladzie Reapera, jesli chcesz kozystac z ASIO to jak widac ponizej wybierajac jedno z dostepnych urzadzen masz dostep do wejsc i wyjsc tylko z tego urzadzenia



Jesli urzyjesz innego trybu jak np DirectSound znowu jak widac ponizej da sie wybrac osobne urzadzenia jako wejscie i wyjscie ale zwroc uwage ze ten tryb przynosi ze soba latencje widoczna na dole gifa. Rzeczywista latencja jest wieksza bo 185ms to tylko czas jaki DirectSound potrzebuje na dzialanie dochodzi jeszcze latencja samego interfejsu, ale ta jest zazwyczaj relatywnie niska.



Co wydaje mi sie ze robisz Ty, to ustawiasz te urzadzenia w panelu sterowania systemu jak ponizej gdzie mozna rowniez miksowac dowolne urzadzenia ale nie dzialaja one wtedy w trybie ASIO


Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Reapera...
1.Tak, tylko jedno urządzenie asio może być i to jest źródło problemu.
2. Tak, bez asio się nie da - opóźnienie za duże.
3. Tak, no właśnie nie wiem czy jest możliwe "zmusić" interface żeby działał domyślnie w trybie asio. Szczerze mówiąc myślałem, że tak jest z definicji, bo taki jest driver. Najwyraźniej nie. Chociaż PODxt ustawiony jako wejściowe urządzenie wydaje mi się, że używa asio. Focusrite chyba nie.

Wielkie dzięki za profeskę!!! Super są te animacje.
Na marginesie: jak się wstawia grafiki/gify/video na forum? Wrzuciłeś je gdzieś na dysk i linki?

Ostatecznie zdecydowałem, ze kupię Focusrite 2i2 - wtedy cokolwiek chciałbym podłączyć zawsze będę mógł to zrobić bezpośrednio w stereo.

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc. Człowiek uczy się całe życie

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
28 Odpowiedzi
12612 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2010, 17:06:44
wysłana przez Massacrrrre
21 Odpowiedzi
8730 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Gru, 2014, 21:42:17
wysłana przez vastio
2 Odpowiedzi
2650 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Sie, 2016, 11:50:50
wysłana przez bleedinhammer
8 Odpowiedzi
5844 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Maj, 2020, 09:53:55
wysłana przez snapkejs
3 Odpowiedzi
3104 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Gru, 2022, 15:26:29
wysłana przez Intruz_PL