Autor Wątek: Monitory studyjne 8" do 1000zł za sztukę - PODxt, DAW, do słuchania.  (Przeczytany 1833 razy)

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
DO CZEGO: Do grania na gitarze (Pod XT), w tym basowej, do słuchania, do zabaw w DAW.
DLACZEGO: 8" bo ten bas, a nie chcę żadnych subwooferów dodatkowych kombinować. Cena do 1000zł.
MODELE: Przy takim okrojeniu oczekiwań wytypowałem 3 modele - od lewej:
- Adam T8V
- Kali LP8
- Presonus Eris Studio 8

Może ktoś jeszcze coś dorzuci do tej puli, np. w tym zakresie mieści się Fluid Audio FX8 V2 (900zł) - o tyle ciekawe, że koncentryczne, przez to mniejsze, ale nie wiem, mało słyszałem o tej firmie.

Będę wdzięczny za każde info z własnych doświadczeń, przemyśleń.
« Ostatnia zmiana: 26 Sie, 2024, 15:08:44 wysłana przez vicente »

Offline Skibodeptak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 334
Do takich samych zastosowań używam z powodzeniem KRK Rokit 8 RPG2 i w sumie je polecam - jeśli chodzi o słuchanie muzyki to od kiedy je mam coraz rzadziej odpalam zestaw stereo bo serio fajnie to gra a i tak najwięcej muzyki mam na kompie.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 456
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Brudne Brzmienie
Bas i tak chuj jeśli nie masz logicznie zaadaptowanego pomieszczenia; jeśli szczerze Ci zależy na basie, to masz dwie opcje:

* posprzątać akustykę w pokoju, wtedy i 5tki będą zajebiście grać
* kupić sobie słuchawki i cieszyć się logicznym basem

Nieważne co tu ktokolwiek poleci, fizyki nie oszukasz, wszystko zależy od tego jak "gra" Twój pokój
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Profile na Tonexa, Kempera i inne -> https://brudnebrzmienie.pl/

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 124
Podpisuje sie obiema rekami pod tym co jest napisane wyzej, np. u mnie gdzie presonusy stoja w maxie jakies 10cm od sciany i do tego jeszcze w kacie pokoju (tak wiem :facepalm) nie idzie f# (tego z normalnie nastrojonej gitary na 2 progu, nie jakis low tuning) zagrac bo dudni niemilosiernie jak sie te fale zaczna odbijac po pokoju. Eq na kolumnie jest skrecone zeby temu troche zaradzic, plus bass reflex jest z przodu, nie chce nawet myslec co by bylo jak by byl z tylu.
I choc generalnie kupilem glosniki z mysla ze beda zamiast pieca bo i tak gram z vst, tak wychodzi, ze nie uzywam ich do grania prawie wogole, do sluchania muzyki rzadko wszystko to lepiej ogarniaja mi sluchawki.
W sumie to ostatnio tylko przy ogladaniu filmow ich uzywam i nawet rozwazam czy se tego nie zamienic na jakiegos soundbara.
A i jeszcze jedna rzecz mi sie przypomniala ze wkurza mnie to ze wlaczniki do nich sa z tylu ale z tym sie wiele nie zrobi bo z jakiegos nie znanego mi powodu jest to standard w takich kolumnach.

No to se ponarzekalem :P




Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 044
Dziwnym zbiegiem okoliczności nowego właściciela poszukują moje Alesisy M1-Active 620. Z basem nie testowałem, ale z Fractalem Standard w drop F dają radę.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 798
bass reflex jest z przodu, nie chce nawet myslec co by bylo jak by byl z tylu.
Nie ma to żadnego znaczenia, gdyż częstotliwości generowane przez bassreflex nie są kierunkowe i mają charakterystykę dookólną.
W praktyce fale rozchodzą się i dudnią tak samo dla obu konstrukcji. To taki marketingowy mit ;)

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 456
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Brudne Brzmienie
> gdyż częstotliwości generowane przez bassreflex nie są kierunkowe i mają charakterystykę dookólną.

I proszę państwa, dlatego adaptacja akustyczna :D
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Profile na Tonexa, Kempera i inne -> https://brudnebrzmienie.pl/

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 044
I proszę państwa, dlatego adaptacja akustyczna :D

W sumie to przydałby się o tym wątek, bo nie mam o tym zielonego pojęcia. A biurko mam w narożniku pokoju :D
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 456
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Brudne Brzmienie
I proszę państwa, dlatego adaptacja akustyczna :D

W sumie to przydałby się o tym wątek, bo nie mam o tym zielonego pojęcia. A biurko mam w narożniku pokoju :D

Wpiszę sobie w kajecik i w wolnej chwili mogę coś wyplewić <3
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Profile na Tonexa, Kempera i inne -> https://brudnebrzmienie.pl/

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 798
DO CZEGO: Do grania na gitarze (Pod XT), w tym basowej, do słuchania, do zabaw w DAW.
DLACZEGO: 8" bo ten bas, a nie chcę żadnych subwooferów dodatkowych kombinować.
Sub do rekreacyjnego grania i zabawy DAW to jest totalny overkill. W niezaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu - samobój.
Większość monitorów, nawet tych mniejszych generuje wystarczająco dużo basu.
Warto wziąć pod uwagę, że przy 8" konstrukcji zyskujesz niewiele więcej basu kosztem całego środkowego pasma. Głośnik nie jest w stanie jednocześnie drgać i przetwarzać wszystkich częstotliwości z jednakową jakością. Z każdym uderzeniem stopy czy basu cały środek zapada się na rzecz tych niższych dźwięków. Z fizyką nie wygrasz, dlatego wszystkie hi-endowe monitory posiadają konstrukcje trójdrożną dla jak najlepszej reprezentacji kluczowego pasma - średnicy.
W tej cenie najlepszą opcją będzie dozbieranie do Kali IN-5 - trójdrożna konstrukcja.
Te tanie Adamy posiadają wszystkie wady monitorów tej marki i żadnych ich zalet. A co do Presonusa to jest taki żart w branży, że jakikolwiek sprzęt w torze z ich logo psuje brzmienie ;)

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
Hej. Dzięki wszystkim za odzew!!!

Skibodeptak:
Dzięki za info. Ja już dawno odkryłem, że słucham głównie na kompie i przesiadłem się zupełnie sprzedając całe stereo. KRK, nie Classic, to już 1200, wtedy można też Yamahy HS8 rozważać. No ale chciałem się zmieścić do 1000, chyba, że myśleć o wspomnianych wyżej Kali IN...  ale to jeszcze wyżej. Wiem, że KRK mają swoją renomę, ale w tym budżecie to tylko Classic mógłbym brać pod uwagę.

youshy: Ale co masz na myśli - panele wygłuszające? Bo tylko to mi przychodzi do głowy. Rzeczywiście przydałoby się jakieś choćby krótkie info o tym. Jaka grubość i przede wszystkim jaka powierzchnia i które ściany, jaka wysokość, szerokość. To jest jeszcze w zasięgu.

Frantick: Mam, wg mnie fajne słuchawki, mają nawet u niektórych opinię przebasowionych - dla jasności - ja w nich to kocham (Sennheiser HD 280), ale już trochę nie mam siły na słuchawkach, poza tym polepszyły mi się nieco warunki lokalowe no i wiesz, chciałem to jakoś uczcić/skonsumować fajniejszym nagłośnieniem.
Z włącznikami masz rację, dziwne to. Moje Alesisy miały wygodnie, na górze, ale i tak, ponieważ były takie wciskane, trochę się bałem, że mogą wysiąść po pewnym czasie i wdrożyłem po czasie zasilanie podłączone do małej, 3-gniazdowej listwy z włącznikiem, która leżała pod biurkiem i wiesz, miałem taki przełącznik nożny... ;-) Bardzo wygodne. Polecam jako panaceum na te tylne włączniki.

niedziak:
Hehe, tak się składa, że przez ostatnie 15 lat takie właśnie 620 zajechałem. Są w naprawie, ale nie wiem co z tego będzie. Kochałem i je i.... stąd chcę jeszcze większe! ;-)

mastEr_eXplorer:
No właśnie - te bass refleksy przód lub tył - mam biurko pod ścianą oczywiście - mówisz, że to ściema? Na chłopski rozum za dużo monitorów ma go z tyłu, żeby kupić, że to ma takie znaczenie. Większość ludzi ma ciasne pomieszczenia i brak możliwości odsuwania się od ściany. Wszyscy robiliby z przodu, gdyby to było istotne. Monitora tuż przy ścianie nie postawisz, tak jak to tłumaczą producenci Adamów, bo przecież kable muszą wystawać, poza tym są przecież ustawione ukośnie.

No właśnie gdzieś mi mignęło, że ktoś polecał Kali IN do gitary z uwagi na ten średniotonowy głośnik. Nie mogę znaleźć gdzie to było. Z drugiej strony gdzieś na yt jest jakiś ich polski test i kolo twierdzi, że to są monitory średniego pola i nie nadają się na bliskie (mam biruko w narożniku po oknem.. od głowy metr do głośników po trójkącie), no i nie wiem. Nawet paliłem się na nie trochę, ale to mnie zgasiło. Ale może wrócę do tematu. A wtedy IN-8 broni się lepiej z tymi 8", z uwagi na obecność średniotonowego??????????

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 798
mastEr_eXplorer:
No właśnie - te bass refleksy przód lub tył - mam biurko pod ścianą oczywiście - mówisz, że to ściema? Na chłopski rozum za dużo monitorów ma go z tyłu, żeby kupić, że to ma takie znaczenie. Większość ludzi ma ciasne pomieszczenia i brak możliwości odsuwania się od ściany. Wszyscy robiliby z przodu, gdyby to było istotne. Monitora tuż przy ścianie nie postawisz, tak jak to tłumaczą producenci Adamów, bo przecież kable muszą wystawać, poza tym są przecież ustawione ukośnie.
Umieszczenie bassreflexu nie ma znaczenia, fale rozchodzą się w dokładnie ten sam sposób. Wystarczy trochę zainteresować się fizyką/akustyką  ;)

No właśnie gdzieś mi mignęło, że ktoś polecał Kali IN do gitary z uwagi na ten średniotonowy głośnik. Nie mogę znaleźć gdzie to było. Z drugiej strony gdzieś na yt jest jakiś ich polski test i kolo twierdzi, że to są monitory średniego pola i nie nadają się na bliskie (mam biruko w narożniku po oknem.. od głowy metr do głośników po trójkącie), no i nie wiem. Nawet paliłem się na nie trochę, ale to mnie zgasiło. Ale może wrócę do tematu. A wtedy IN-8 broni się lepiej z tymi 8", z uwagi na obecność średniotonowego??????????
Oczywiście, tylko to jest prawie dwukrotność przewidywanego budżetu.
Te IN-5 świetnie sobie poradzą. Warto dać im szanse nawet jeśli miałbyś je zwrócić i szukać dalej. Zyskasz wtedy jakiś punkt odniesienia do dalszych poszukiwań ;)

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 456
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Brudne Brzmienie
Ojeju, trudno w sumie tak napisać na łebka jak to ogarnąć ale:

* jeśli chcesz ogarnąć bas logicznie w pomieszczeniu, to celuj w to, żeby było jak najmniej równoległych ścian w pomieszczeniu, celuj żeby rogi pomieszczenia nie były puściutkie bo tam będzie się kumulować wszystko
* fajnym eksperymentem jest odpalenie sobie numeru, który znasz najlepiej i po prostu pchanie łba w każdy kąt i słuchanie co się dzieje w poszczególnym miejscu
* mocno polecajka do poczytania (i do odezwania się do chłopaków, polska firma, całą adaptację mam zrobioną nimi) https://addictivesound.eu/en/acoustic-adaptation-of-the-listening-area/
* jeszcze mocniej https://gikacoustics.net/articles/ (mają darmowe konsultacje, robisz foteczki im, piszesz co chcesz a oni Ci robią wycenę na popierdolony hajs ale przynajmniej wiesz już co dalej)

TL;DR: ogarnięcie basu to jest przejebana sprawa, ale warto
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Profile na Tonexa, Kempera i inne -> https://brudnebrzmienie.pl/

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 798
TL;DR: ogarnięcie basu to jest przejebana sprawa, ale warto
Tak samo warto ogarnąć dobicia wyższych częstotliwości, które w opór maskują/zamazują całe spektrum dźwięku. To jest temat rzeka i najlepsze jest to, że czego byś nie robił to nigdy nie będzie idealnie  :D
Spoiler

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
Oczywiście, tylko to jest prawie dwukrotność przewidywanego budżetu.
Te IN-5 świetnie sobie poradzą. Warto dać im szanse nawet jeśli miałbyś je zwrócić i szukać dalej. Zyskasz wtedy jakiś punkt odniesienia do dalszych poszukiwań ;)

Jest pokusa, bo namierzyłem białe IN-8 za 1465. To i tak prawie o połowę więcej niż zakładałem... Ale jakby półka wyżej - 3 głośniki zamiast dwóch.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 591
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Ojeju, trudno w sumie tak napisać na łebka jak to ogarnąć ale:

* jeśli chcesz ogarnąć bas logicznie w pomieszczeniu, to celuj w to, żeby było jak najmniej równoległych ścian w pomieszczeniu, celuj żeby rogi pomieszczenia nie były puściutkie bo tam będzie się kumulować wszystko
* fajnym eksperymentem jest odpalenie sobie numeru, który znasz najlepiej i po prostu pchanie łba w każdy kąt i słuchanie co się dzieje w poszczególnym miejscu
* mocno polecajka do poczytania (i do odezwania się do chłopaków, polska firma, całą adaptację mam zrobioną nimi) https://addictivesound.eu/en/acoustic-adaptation-of-the-listening-area/
* jeszcze mocniej https://gikacoustics.net/articles/ (mają darmowe konsultacje, robisz foteczki im, piszesz co chcesz a oni Ci robią wycenę na popierdolony hajs ale przynajmniej wiesz już co dalej)

TL;DR: ogarnięcie basu to jest przejebana sprawa, ale warto
Jak kolega wyzej pisze, GIK ma darmowa konsultacje i dodatkowo na ich stronie jest narzedzie, do wymodelowania swojego pokoju w 3d. Mozna dac meble i takie tam. Oni potem wedle tego zaprojektuja Ci system. Ja jestem wlasnie na etapie konsultacji z nimi i jak na razie polecam.

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
Te tanie Adamy posiadają wszystkie wady monitorów tej marki i żadnych ich zalet.

Mógłbyś coś więcej o tych wadach?

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 798
Te tanie Adamy posiadają wszystkie wady monitorów tej marki i żadnych ich zalet.

Mógłbyś coś więcej o tych wadach?
Przez spory czas użytkowałem wysoki model Adamów i z kilkoma miałem do czynienia.
Te monitory charakteryzują się wyjątkowo wredną i jadowitą górą/wysoką średnicą. W praktyce skutkowało to tym, że po 30 minutach pracy miałem dość. Słuch był przytłumiony a jakiekolwiek podejmowanie decyzji nie miało już sensu.
Osobiście uważam, że w monitorach studyjnych kluczową kwestią jest to jak długo mogę obcować z dźwiękiem nie męcząc uszu i komfortowo pracować. Póki co wszystkie Adamy z jakimi miałem do czynienia oblewają ten test. Dlatego sam pozbyłem się swojej pary.
Dodatkowo ta seria TV ma bardzo "pustą" średnice - czyli pasmo, w którym Adamy powinny błyszczeć. Przynajmniej teoretycznie ;)

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
Dzięki! To bardzo ciekawa uwaga.
A znalazłeś już jakieś monitory, które spełniają lepiej ten wymóg? Nie męczą..

Spotkałem się też z opinią, że w bliskim polu średnie częstotliwości są nadreprezentowane, stąd monitory bliskiego pola są w większości dwudrożne właśnie kosztem głośnika średniotonowego. Chyba tutaj:
https://youtu.be/h4oBmKD3Mc8?si=daeL_cJkntTgEF2Q&t=184

A tutaj film, który zniechęca do IN-8 w domu, w bliskim polu:
« Ostatnia zmiana: 29 Sie, 2024, 10:07:26 wysłana przez vicente »

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 122
  • A-zero
Te tanie Adamy posiadają wszystkie wady monitorów tej marki i żadnych ich zalet.

Mógłbyś coś więcej o tych wadach?
Przez spory czas użytkowałem wysoki model Adamów i z kilkoma miałem do czynienia.
Te monitory charakteryzują się wyjątkowo wredną i jadowitą górą/wysoką średnicą. W praktyce skutkowało to tym, że po 30 minutach pracy miałem dość. Słuch był przytłumiony a jakiekolwiek podejmowanie decyzji nie miało już sensu.
Osobiście uważam, że w monitorach studyjnych kluczową kwestią jest to jak długo mogę obcować z dźwiękiem nie męcząc uszu i komfortowo pracować. Póki co wszystkie Adamy z jakimi miałem do czynienia oblewają ten test. Dlatego sam pozbyłem się swojej pary.
Dodatkowo ta seria TV ma bardzo "pustą" średnice - czyli pasmo, w którym Adamy powinny błyszczeć. Przynajmniej teoretycznie ;)

Ja np używam od lat KRK serii VXT. Robię na tym dosłownie wszystko. Nie tylko miksy. Filmy, gry... To jest rekomendacja sama w sobie - nic nie męczy przy wielogodzinnym słuchaniu. Polecam ;)

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
...ale to już wysoka półka...

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 798
...ale to już wysoka półka...
Raczej wciąż hobbystyczna  ;)

Posty połączone: 29 Sie, 2024, 18:49:48
A znalazłeś już jakieś monitory, które spełniają lepiej ten wymóg? Nie męczą..
Znalazłem, ale to już zupełnie inny budżet.
« Ostatnia zmiana: 29 Sie, 2024, 18:49:48 wysłana przez mastEr_eXplorer »

Offline vicente

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
A co powiecie o KRK Rokit 8 G4?

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 821
Z basami: teoretycznie są niekierunkowe. W praktyce mają składowe harmoniczne i nie ma opcji nie usłyszeć np. czy bass reflex jest z przodu czy z tyłu blisko ściany, albo czy subwoofer jest tylko z prawej strony, a może stoi tyłu.
(mam kolumny z bass reflexem z przodu i z tyłu i zatyczkami, którymi mogę sobie regulować ile którego chcę)
W warunkach domowych można sobie wyciachać z nagrania wszystko poza basem i poobracać kolumnę czy monitor i sprawdzić: jest różnica czy nie ma.
Paczki z głów!

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
Bas bodajże do 100Hz jest nie tyle bezkierunkowy co wszechkierunkowy. Chociaż z drugiej strony częstotliwość basu to od 20Hz do +/- 250Hz. A z trzeciej strony zwrotnice basowe zwłaszcza w zestawach konsumenckich pracują w paśmie od 50Hz do 120Hz. Wszystko to jest jakiś kompromis. To właśnie dlatego profesjonalne monitory studyjne i kolumny hi end są tak drogie i cena 50 000$
 to nie jest jeszcze jakiś kosmos. W zasadzie to chyba nie ma limitu ceny. https://www.avitech.at/en/startseite/152-566-pmc-qb1-a-aktive-studio-lautsprecher.html a tutaj ciut droższe  ;) https://wiredtunes.pl/products/pmc-qb1-xbd-a?srsltid=AfmBOop5A92CqNQZMGBLubeeeU5-_OfrMxWXnp7DQQb9kiwdwW0_xUQX
« Ostatnia zmiana: 30 Sie, 2024, 23:23:31 wysłana przez Algiz »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
5563 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Paź, 2012, 16:49:23
wysłana przez Stivo2005
15 Odpowiedzi
7023 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Wrz, 2018, 21:36:44
wysłana przez Stivo2005
6 Odpowiedzi
4972 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Lip, 2019, 11:25:16
wysłana przez Mat