Autor Wątek: [NIE GITAROWO] Bejca, olej kolorowy(-ryzujący?..)  (Przeczytany 2483 razy)

Offline adthinzad

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73
Cześć. Mam pytanie do lutników, amatorów lutników, stolarzy... Uwidziało mi się, zabarwić blat dębowy (nówka, surowy) na biurko. Kiedyś do mojego Olp'a MM1 (klon albo olcha) użyłem oleju PNZ, taki pięęękny denimowy kolor mi się zrobił, to pewnie dlatego, że klon jest mniej "żółty" niż dąb. Na dębie wychodzi zielonkawy. I tu moje pytanie. Możecie poradzić, jakąś bejcę wodną (najlepiej w proszku), aby osiągnąć kolor zbliżony, do tego Olp'a na zdjęciu?.. Czy taki dąb, to wystarczy papierem 320, czy powinna być inna gradacja? Dzięki.



Tu na blacie jest czarna bejca rustykalna Dragona, na jakimś syfie (butelkowa), i ten olej do drewna PNZ Petrolblau.




Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Nie kupuj żadnych bejc w proszku, tylko po Lucku, normalnie ;) Już Ci mówię, że sobie wybrałeś zadanie nie lada, na żółtym niebieski będzie zawsze mniej lub bardziej zielony i ch... Nie zawsze się da na danym drewnie to, co sobie wymyślimy, a nie takie rzeczy sobie klienci próbowali zamawiać. Można próbować różnych sztuczek, np. najpierw pokryć drewno np. warstwą HD Crylu, żeby wstępnie odizolować kolor od podłoża, ale bez lakierni to zapomnij. Także szukaj bardzo jasnego niebieskiego i próbuj metodą kilku warstw. Oczywiście najpierw w niewidocznym miejscu. Dobrze jest też zrobić tak: wetrzyj kolor szmatką, potem szlifierką go zetrzyj (może być papier 320-400), bo i tak zostanie głębiej w drewnie i wtedy kolejna warstwa. Takie opcje testowe Tobie polecam.
Paczki z głów!

Offline adthinzad

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73
Wuju, bardzo Ci dziękuję! Ten podkład natryskowy, będę musiał sobie odpuścić, bo ledwo się wdrapałem z tym blatem na 4 piętro...  ;D
Więc postanowiłem się z koniem nie kopać! Skoro niebieski, wychodzi zielony, to niech już bejca będzie zielona (ale jasna, żywa taka wiecie ...legancka)!
Dlaczego odradzasz w proszku?.. Chodzi o odcienie podczas ewentualnej doróbki kolejnej porcji?
Kurcze, tyle smuty teraz w tym życiu, to niech chociaż podchodząc do biurka mi się gęba cieszy, od tej jasnej zieleni. Zaryzykuję z tym proszkowym zielonym (no chyba, że poleciłbyś inny, tylko ogólnodostępny).
Mam jeszcze kawałek blatu z kuchni (też dąb, i też surowy), to pomęczę. Najpierw spróbuję z szarym (co wejdzie głębiej, to wejdzie) zeszlifuję, i na to jasny zielony.




Tak wygląda moja jesień, z tym petrolemblał.





Offline temol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Możesz jeszcze próbować chemicznie wybielić drewno. Som takie specyfiki.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Dlaczego odradzasz w proszku?.. Chodzi o odcienie podczas ewentualnej doróbki kolejnej porcji?
To raz, a dwa bejce płynne znam na bazie rozpuszczalnikowej, a nie wodnej - bo wpływ mechaniczny takich na strukturę drewna jest minimalny - rozpuszczalnik znika po chwili i można skupić się na kolorze, a nie zastanawianiu, kiedy wilgoć wyjdzie z drewna i co wtedy będzie się działo.
Paczki z głów!

Offline adthinzad

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73
Chyba znalazłem sposób. Olałem ten Denim.

Najpierw czarny - szlif - dwa razy zielony na szpirytusie - olej do blatów.








Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
No i Panie - jest pięknie!
Paczki z głów!

Offline adthinzad

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73
Prawda?..  ;) Dzięki za rady. A to dopiero spód! Górę, to będę pieścił!  ;D

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Chyba najczęściej zaczynam odwrotnie z pieszczeniem :D Ale Tobie też idzie świetnie ;)
Paczki z głów!

Offline adthinzad

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73

Offline adthinzad

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 73
O takie! O!..




Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Total sztosik!
Paczki z głów!

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
ze statywu do klawisza biurko. Fajne.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
1041 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Gru, 2013, 11:37:36
wysłana przez Omlet
17 Odpowiedzi
7325 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2014, 00:25:08
wysłana przez Orange
10 Odpowiedzi
5884 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Mar, 2014, 13:02:48
wysłana przez Saint2013
40 Odpowiedzi
12049 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Paź, 2014, 23:57:49
wysłana przez ITHMW