Autor Wątek: Potrzebna obiektywna ocena, a nie pierdolenie o gustach.  (Przeczytany 6521 razy)

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Wraz z produkcją 12 i 14 tracka wspiąłem się już chyba na wyżyny swoich możliwości...    ...nie wiem, przynajmniej tak mi się wydaje.
Ujeżdżam Bugere V55 dopaloną Maxonem OD808 kiedy trzeba. Słychać to w kawałku COVID-19.
Jadę też z cruncha wzmaka na singlach co też słychać w Past In The Future.

Po pierwsze...   ...do czego można się dojebać w kwestii instrumentów ?
Ja już mam zjebaną wizję mixowania tego wszystkiego więc drugie pytanie brzmi czy to jest zjadliwe i gdzie się plasuję w skali 0-10 ?

Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę w następnej produkcji ?

Od razu napomknę, że jestem bedroom'owym chłopkiem roztropkiem i wszystko co robię to tylko hobby związane z graniem. Nagrywanie to wątek kompletnie poboczny.
Tak wyszło. Nie mam czasu na zespoły .

https://soundcloud.com/gehinnom-1/12-covid-19

https://soundcloud.com/gehinnom-1/14-past-in-the-future
INTERSTELLAR

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 666
Przesłuchałem Covid 19.
Tak trochę się kojarzy z ostatnim albumem Toola :) Fajny kawałek.

Brzmieniowo moim zdaniem jest spoko, fajnie że brzmi to inaczej niże większość rzeczy kręconych w domu czyli brzmienie a'la modern cos tam.
Wydaje mi się, że momentami za dużo pogłosu w gitarze co słuchać w wolniejszych partiach. Na mój gust dodałbym więcej "snap-a" do werbla i zrobił stopę mniej współczesną, jak np. w latach 90-tych.

Najbardziej mi przeszkadza to, że gitary są puszczone mono.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Dzięki stary. Dla mnie taki koment to totalna pochwała.

Reverby to była kwestia ustalona z góry. Chwilowy zachwyt Devinem i przestrzeniami. Następnym razem to ogarnę w innym wymiarze by nie jebało ogólnego wrażenia.
Kapeli TOOL nigdy nie słuchałem :-), ale oczywiście znam, parę videoclipów widziałem.

Gitary nagrywam prosto ze wzmaka przez ręcznie zrobione ISO. Efekty nagrywam także w czasie rzeczywistym bo mam dosyć sporą podłogę i lubię żywe nagrywanie, a nie dokładane w DAW więc kwestii reverbów już tutaj nie poprawię.
Bas także nagrywam z łapy. Nie robię żadnych DI. Chcę słyszeć progres z nagrania na nagranie a nie dłubać w starych trackach.
Wydaje mi się, że jestem bardziej muzykiem niż producentem więc dla mnie nagrywanie to astronomiczne wyzwanie.

Werbel i stopę mogę ogarnąć jeszcze w w/w nagraniach. Stopę da się zrobić bardziej vintage bez problemu...   ...w zasadzie sam o tym myślałem już wcześniej. Fajnie, że o tym wspomniałeś hahaha. Kurwa mam nosa :-)

Wyjaśnij mi kwestię werbla i snap'a bo nie czaję, a oświecony już na pewno dobiorę odpowiedni po Twoich wskazówkach.

Kwestia gitar mono podyktowana jest lenistwem i nieukształtowanym bębenkiem w prawym uchu. Mówiąc prościej jestem głuchy na prawe ucho od urodzenia :-). Ale jak słuchawy będę przekładał z L na R przy miksowaniu to wtedy mogę coś pokombinować. Później odsłucham wszystko na monitorach i dobiorę poziomy.

Zadanie domowe odrobię :-)
« Ostatnia zmiana: 19 Maj, 2020, 12:28:58 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 586
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Covid 19 faktycznie brzmi jak stary Tool, jakbys w niektorych momentach jakbys dal gitare na jedna i bas na druga strone, to by tez kurde zacnie brzmialo.

Jak perkusje robisz? Bo brzmi fajniej niz, jak @Pronounce mowi, te wszystkie modern nagrania, co kazdy jeden brzmi jak periphery, a u Ciebie ta perka oddycha. To jest ezdrummer, czy co tam uzywasz?

Posty połączone: 19 Maj, 2020, 16:51:54
O, a jak sprzegi robisz? Bo skoro nagrywasz z ISO, to ciezko sprzegnac, co?

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 776
Wincy kompresji całości, blaszki wycofać, gitary też za dużo w stos. do bębnów.
Paczki z głów!

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Ja pierdole Mat...   ...sklerozę masz :-)  Digitech FREQOUT :-) już to przerabialiśmy kiedyś heh.

aaaaa...    ...gary to Superior Drummer. EZDrummer jest za easy :-)



Posty połączone: 19 Maj, 2020, 17:14:30
Blachy lubię jak są klarowne i czytelne ale ściągnę je odrobinę z overheadów. Gitary zrzucę o 1dB/2dB w dół max i ni chuja więcej.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj, 2020, 17:14:30 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 586
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Ja pierdole Mat...   ...sklerozę masz :-)  Digitech FREQOUT :-) już to przerabialiśmy kiedyś heh.

aaaaa...    ...gary to Superior Drummer. EZDrummer jest za easy :-)



Posty połączone: [time]19 Maj, 2020, 17:14:30[/time]
Blachy lubię jak są klarowne i czytelne ale ściągnę je odrobinę z overheadów. Gitary zrzucę o 1dB/2dB w dół max i ni chuja więcej.
To napisz jeszcze, jak robisz te sprzegi, bo fajnie brzmia.

Spoiler

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Od ostatniej mojej wzmianki na temat Freqout'a upłynęło chyba z 10 lat świetlnych :-) aż się dziwię, że nie kupiłeś tego cuda już wtedy choć wydawało się jakbyś nie miał od niego odwrotu :-). Urządzenie jest bajeczne. Rewelacja w użytkowaniu Live także. W studio na tym gram na pełnej piździe. Bardzo realistyczny efekt. Dla mnie jak Digitech to Whammy i Freqout. Co do Whammy to dopiero co wymontowałem mojego olbrzymiastego DT z pedalboarda, ponieważ przyszedł Whammy 5. Szybki myk by wmieścić kolejną świeżynkę MERIS ENZO ,a to też jest ogień straszliwy. Jutro ma dojść pedał ekspresji do niego. Nowy wałek będzie już zawierał jakieś ciekawe synthy.
INTERSTELLAR

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 666
Super, że robisz to na żywo z efektami. Chciałbym mieć takie możliwości :)
Fajne granie, bez przegiętej zabawy w kopiowanie i wklejanie śladów i niekończące się reampingi.

Ze "snapper" w perkusji, chodzi mi o lekkie podbicie i kompresję wyższych częstotliwości plus lekki reverb. A przynajmniej ja tak lubię ;)
Chociaż jak teraz słucham to nie przeszkadza mi to, raczej patrzyłbym na to w kategorii marudzenia.

Tylko mono gitary mi uwierają i momentami za dużo reverbu w bardziej rytmicznych partiach, reszta super :)

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Ale stary z werblem i stopą masz 100% racji. Stopa była za bardzo modern, za duża tzw cerata, za mało naturalnego bum. Ta stopa bardziej pasowała do podwójnych przypierdolów, a nie do mojego stylu. Na to już sam wpadłem jakiś czas temu, musiałem usłyszeć to od kogoś innego.
Werbel też nie był idealny. Za duża głębokość z mniejszym atakiem ale za dużym rezo. Wolę jednak krótsze wybrzmiewanie z mocnym pizgnieciem.

Rewerbów nie ogarnę z tym utworem. Nagrane to pozamiatane.

Stereo staram się jak mogę. Kurwa bycie mono jest przejebane. Posłuchajcie teraz tej wersji ale przez większość kawałka jakoś tak muszę puścić gitarę w dwóch kanałach.

Udało mi się trochę jeszcze to skompresować według porady wuja Bata ale bez większych emocji. Odmuliło to trochę dolne częstotliwości.
Blachy ściągnięte dość sporo i przejścia na tomach wyrównane do całości. W każdym razie każda z rad na tyle na ile mi pozwoliły moje gusta są wplecione Panowie

KURWA JAK NIE TERAZ to się pochlastam.

https://soundcloud.com/gehinnom-1/12-covid-19

« Ostatnia zmiana: 27 Maj, 2020, 21:36:47 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Wg mnie, z tego co słyszę - masz słabą perkę po prostu. Ma za mało soku, jakaś taka sterylno-sucha i kiepsko wypełnia miks. Nie ma tego pchnięcia. To jest po prostu gówno na patyku (w tym kontekście muzycznym) i nie ważne, jakie jeszcze szpagaty twórczo/realizatorskie tam zajebiesz, pewnego levelu nie przeskoczysz, jak jej nie zmienisz (pasowałaby w opór brzmiąca tak, jak GGD Modern&Massive - te co jakiś czas temu chwaliłem u @Wojtasguitar1 ). Także może stosuj inne, albo w tych co masz kręć inaczej... Nie wiem.

Aranżacyjnie prowadzenie stopy mógłbyś zmienić w 'Past in the future' na początku (coś słabo ciągnie ten riff, dałbym takie dwójki typu slide-foot, kumasz) i ogólnie powalcz z panoramą - tomy grają tak szeroko, że słychać je zza głowy od lewego ucha - aż po prawe ucho za głową... W realu perkusista chyba wypadłby przez okno przy takim rozbiegu  ;D Weź to Pan to ogarnij kolego ;)

Resztę rzeczy chwalę, bo ogólnie mi się podobają te Twoje kawałki.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Bedzie ciezko ufff. Panorama przy mojej wadzie sluchu niemozliwa do ogarniecia w sluchawkach. Tak standardowo jest ustawiony Superior z rozjechanymi tomami i talerzami po kanalach. Porobie blizej .
Przewale zestawy perkusyjne bo mam ich w pizdu ale chuj wi czy cos znajde.
Podwojnych stop ogolnie nie robie i taka mam zasade. Tylko gdzies w jednym walku na 14 wyrwalo sie jakos tak ale nie gesto.

W obecnych utworach nic nie ryje. Nowe beda ze zmianami. Daje mi to poglad na zmiany zachodzace w czasie. Ja nie produkuje plyt tylko samoudoskonalam warsztat poprzez hobby. Jak mam czas na groove w swoim wydaniu to siadam i w zaledwie dwa-trzy dni mam wymyslone, nagrane i zmiksowane do odsluchu utwory. Tak jak widac nie poswiecam duzo czasu pierwszej turze. Druga tura to komentarze kumpli i niekumpli, a wtedy wzgledne poprawki, ktore nie rozpierdalaja mi tracka do czesci pierwszych. Zachowane informacje takze urzeczywistniam w kolejnych odslonach. Bezustannie tez modyfikuje brzmienie gitary, ktore zreszta od niedawna zaczelo mnie bardzo zadowalac. Mam nowe zmiany tonalne, ktore beda w nowym kawalku. Itp itd.

INTERSTELLAR

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 776
Ależ przesłuchałem ostatnią wersję i wcale perka nie jest słaba. Brzmi dobrze i naturalnie, tylko zwyczajnie jest za cicho! Za cicho jest też bas, a gitara drze się jak nienormalna ;) Tylko ustawić poziomy i będzie inna nawijka.

(Akurat jestem po przedpremierowym krytycznym odsłuchu pewnego semi-pro miksu. Oj, jak wyjdzie będziecie się cieszyć! Nie mojego :D )
Paczki z głów!

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero

Podwojnych stop ogolnie nie robie i taka mam zasade. Tylko gdzies w jednym walku na 14 wyrwalo sie jakos tak ale nie gesto.



Mnie nie chodziło o grę na podwójnych stopach. Dwójki, czyli typowa technika na jedno kopyto.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Nowe, bardziej naturalne tomy i trochę inna stopa. Wróciłem do starego,głębokiego werbla, cofnąłem trochę gitary i uwypukliłem bas. Trochę inny mix i master.

Kurwa lepiej nie będzie...    ...https://soundcloud.com/gehinnom-1/12-covid-19-exp-2
INTERSTELLAR

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
A po co poziom basiwa podniosłeś? Ja np lubie dawać HPF na 80Hz z lekkim podbiciem, zwykle wąsko wycinam dudnienie w okolicach 150-160Hz, niekiedy lekkie podbicie 200Hz w miksie (lepiej wyłazi na wierzch basiwo bez podnoszenia ogólnego poziomu), a pazura to róznie... Czasem High-shelf od 1Hz, czasem peak na 4kHz - trzeba popróbować w miksie. Tak ustawiony bas siedzi dokładnie tam, gdzie powinien. Do tego kompresja 4:1 z krótkim czasem ataku i nie za długim uwolnienia (staram się, żeby nie redukował wiecej , niz 4-5dB gainu). Fajnie jak kompresor ma opcję blend. Polecam Ci Tokyo Down Labs Nova.
« Ostatnia zmiana: 01 Cze, 2020, 10:25:23 wysłana przez OMSON »

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Nie podnosilem poziomu basu, dalem wieksza kompresje przed mixem i masterem, a po sciagnieciu gitar i wyrzucenia w przod bebnow bas zalal wszystko i zwiazal jakby w sciane dzwieku.
INTERSTELLAR

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
To najpierw zrób tak, jak Ci napisałem z EQ i kompresja basu, a później ustawiaj poziomy z kompletnie wyciszonym śladem basu. Dopiero słuchając miksu całościowo powoli dodawaj ślad basu. Zobaczysz, że wyjdzie dużo lepiej ;)

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Ogarne wieczorem.

Posty połączone: 01 Cze, 2020, 23:37:57
Ufff...   ...Dziękuję za rady odnośnie basu, ponieważ już teraz mogę stwierdzić, że po wprowadzeniu przynajmniej 90% Twoich rad w życie mix się bardziej związał, a uwypuklenie środkowego pasma basu i okiełznaniu kompresora pozwoliło mi na ściszenie linii basu o 2dB.
Nie słyszę dudnienia, a bas zaczął się dobrze zlewać z gitą.

Ogólnie chciałbym z tym wszystkim dojść do punktu gdzie kurwa mać już nikt nie będzie strzelał z dupy i dusił mnie o chujowe levele garów czy gitar lub przypierdalał się o brzmienie i barwę czegokolwiek. Ma to brzmieć przyzwoicie jak na produkcję pokojową, a nawet zajebiście w chuj dobrze ma to brzmieć jak na produkcję pokojową :-)
Niech się w końcu będzie można skupić na zawartości i ocenie tworu z pod mej ręki. Nie istotne czy w Waszej ocenie mam chujowe czy nawet dobre pomysły, istotne dla mnie jest czy to przejdzie jako całokształt. Mistrza świata już z siebie nie zrobię i kapeli nie założę bo mojego gówna i tak nikt tu nie chce grać więc pozostało mi lepienie pomysłów w wałki i do ludzi. Wystarczyłoby mi żeby znaleźć ludzi do zrobienia wokali pod moje dotychczasowe produkcje :-)

Nie istotne...   ...co dalej ?

https://soundcloud.com/gehinnom-1/12-covid-19-exp-3
« Ostatnia zmiana: 01 Cze, 2020, 23:37:57 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline delaa

  • Gaduła
  • Wiadomości: 129
    • Youtube

Ogólnie chciałbym z tym wszystkim dojść do punktu gdzie kurwa mać już nikt nie będzie strzelał z dupy i dusił mnie o chujowe levele garów czy gitar lub przypierdalał się o brzmienie i barwę czegokolwiek.

To nie wrzucaj na forum "o gitarach" tylko zrób ze 4 numery i daj normalnym ludziom do posłuchania... ;-)
Wersja "12-covid-19" brzmi lepiej niż to co dawałeś jako ostatnie.
Pozdr.
 
« Ostatnia zmiana: 02 Cze, 2020, 00:40:35 wysłana przez delaa »

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Bas dałbym nieco ciszej, ale już bardziej ogarniety. A jakich baniaków używasz? Opisz co masz i co z nimi robisz. Ogólnie jak grasz mało gęsto stopą, to przy takim brzmieniu, którego używasz, brzmi to sucho i z miejsca zwraca uwagę. Tomy dla odmiany, masz tam jak naciągnięty balon. Taka studnia, która zamiast robic punch, tylko zdudnia w miksie.

Posłuchaj sobie i porównaj obiektywnie tych baniaków, o których wspominałem u naszego kolegi z forum (GGD Modern&Massive) - wg mnie powinieneś dążyć u siebie do takiego brzmienia garów, które jest tłustsze i zrównoważone - szczególnie dobrze gadają tomy ;)

https://www.youtube.com/watch?time_continue=34&v=05Z5iexfD1o&feature=emb_logo
« Ostatnia zmiana: 02 Cze, 2020, 10:30:30 wysłana przez OMSON »

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Ok...   ...pojade z tym dalej. Co do garow...   ...zmienie ;-). Pozniej napisze co tam mam bo nie pamietam na co zmienilem.

Posty połączone: 04 Cze, 2020, 01:03:44
Obecnie tomy i stopa - YAMAHA 9000
Werbel - Sonor 2
Blachy - Paiste, Zildjian, Sabian

Bas ściągnięty o kolejne 2dB


https://soundcloud.com/gehinnom-1/12-covid-19-exp-4
« Ostatnia zmiana: 04 Cze, 2020, 01:03:44 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ok, basu nie ma już co chować, myślę, że jest na właściwym poziomie. Przydałby się lekki boost na ok 2-2,2kHz, wtedy wyciągnąłby trochę brudku w pozytywnym znaczeniu. O bębny pytałem w sensie, jaka biblioteka, jaki preset, czy coś zakładasz dodatkowego w DAW-ie?

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Nic do bebnow nie dokladam...  ...poza reverbem na werbel i dodatkowo na calosc zestawu. Beczki i talerze dobieram osobno. Nie korzystam z presetow bo mi nie pasuja gotowce.
INTERSTELLAR

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ok, w sumie rozumiem podejscie. Wysłałem Ci przykład baniaków, które usiadłyby w Twoich miksach... Po prostu porozkminiaj - które sample z posiadanych zagadają najbliżej. Polecam Ci też stosowanie kompresji równoległej na gary (mocno przewalony kompresor i blendujesz delikatnie z sygnałem nieprzetworzonym). Możesz też założyć TapeSim na całość (np Ferric). Reverb typu Plate i po nim kompresja (dodane równolegle - blendujesz ile potrzeba).

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
0 Odpowiedzi
2512 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lip, 2010, 03:30:43
wysłana przez g-zs
Potrzebna rackowa sieczka

Zaczęty przez czerez « 1 2 » Efekty

25 Odpowiedzi
13328 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2011, 07:41:04
wysłana przez czerez
4 Odpowiedzi
1345 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Sie, 2011, 19:31:53
wysłana przez bandit112
2 Odpowiedzi
2048 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Sty, 2012, 09:58:30
wysłana przez Matzer
46 Odpowiedzi
35375 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Sty, 2014, 09:28:10
wysłana przez rusiu