Autor Wątek: Schaller Floyd Rose Low Profile pytania dot. eksploatacji :)  (Przeczytany 1442 razy)

Offline Macio

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 17
Słuchajcie, ostatnio po wielu latach poszukiwań wreszcie udało mi się kupić moją wymarzoną gitę, a że jestem nią mega zafascynowany to chcę, żeby została ze mną jak najdłużej i nie sprawiała żadnych problemów :) Pytania moje są następujące: Jak wygląda żywotność tych mostków? Co się w nich zużywa? Jak można dbać o to żeby żył jak najdłużej? Uprzedzę pytania, to pierwsza gitara z mostem typu floyd rose, ale zakup celowy ;) Gitara Mayones Setius Pro 6, ma zainstalowany tremsetter i strój trzyma jak zła, pomimo "złego traktowania wajchy" :D Z tego co się orientuje to mostek już długo nieprodukowany przez Schallera w tej konfiguracji co trochę mnie smuci :/ 

Offline m.prorok

  • Gaduła
  • Wiadomości: 119
Na pewno nie dokręcaj na siłę śrub blokujących struny oraz siodełka. Te pierwsze zbyt mocno dokręcane powodują pękanie kosteczek dociskających strunę (jest to plaga w używanych gitarach z Floydem. W 80% gitar, które przygarniam połowa albo więcej tych kostek kwalifikuje się wymiany albo ma już pierwsze oznaki pęknięć zmęczeniowych). W ekstremalnych przypadkach trzeba te kostki wybijać z siodełka młotkiem, bo po pęknięciu zachowują się jak klin. Raz przy usuwaniu takiej kostki siodełko pękło mi na pół. Co do śrubek którymi dokręcasz siodełka to krążą legendy, że jak fantazja poniesie to nie trudno jest zerwać gwint w podstawie mostka. Zwłaszcza w starszych wersjach Schallera, w nowszych widziałem, że te gniazda zostały już wzmocnione. Generalnie trzeba mieć na uwadze, że ten mostek to nie narzędzie górnicze, Schaller w przeciwieństwie do OFR nie ma podstawy ze stali hartowanej, jedynie noże. Nie dokręcać wszystkiego z siłą z jaką dokręca się koła w ciągniku a most odwdzięczy się długowiecznością. No i warto go od czasu do czasu dokładnie wyczyścić i przelecieć np. olejem do konserwacji broni , ponieważ śrubki uwielbiają łapać korozję.
Choćbyś strząsał dwa tygodnie, zawsze kropla spadnie w spodnie.

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
Przede wszystkim to nie trzeba bać się tego mostka . Rozbierzesz dwa razy naoliwisz i będziesz wiedział do końca życia o co w tym chodzi . Dobrze ustawiony będzie trzymał strój jak wariat nawet jak będziesz machał gitarą za wajchę w powietrzu (mój patent pokazowy na koncertach hehehe...). Można też opanować system szybkiej wymiany strun .
Służe pomocą jak masz konkretne pytania to pomogę . A co do pękających elementów to mi się nie zdarzyło . Może robiłem to odpowiednio :D
"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
5122 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Cze, 2011, 23:02:54
wysłana przez deathtom
11 Odpowiedzi
5679 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Kwi, 2012, 22:09:51
wysłana przez heartquake
5 Odpowiedzi
5390 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Mar, 2015, 11:03:39
wysłana przez kermcio
1 Odpowiedzi
1719 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Lis, 2016, 19:49:42
wysłana przez ITHMW
20 Odpowiedzi
6369 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Wrz, 2017, 09:29:28
wysłana przez m4ody