Autor Wątek: Bass do domowych nagrywek, w okolicy 1k pln  (Przeczytany 8899 razy)

Offline polec

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 62
Bass do domowych nagrywek, w okolicy 1k pln
« 28 Sty, 2019, 13:55:33 »
Guys,

Może ktoś mi polecić jakiś ciekawy basik, który sprawdzi się w domowych warunkach w cenie około 1000 polskich złotych?

Ma być 5 strun i w miarę elastyczne brzmieniowo, z tym, że niekoniecznie do djentowych klimatów - max ciężaru black sabbath, a częściej pewnie jakieś bluesowe i jazzowe klimaty.

Czego, w ogóle szukać, możecie polecić jakieś konkretne marki, modele?

Sam jestem zielony w temacie basiw, stąd pytanie.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Cort GB75 OPN
Jest na OLX za 1100, może uda się utargować.

Miałem wersję 4strunową i bardzo dobrze wspominam, mocno uniwersalne wiosło, zabrzmi w metalu jak i poprocku
B ( o ) ( o ) B S

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Miałem to w łapach całkiem zacnie gada.  http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7715932136
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline polec

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 62
Cort GB75 OPN
Jest na OLX za 1100, może uda się utargować.

Miałem wersję 4strunową i bardzo dobrze wspominam, mocno uniwersalne wiosło, zabrzmi w metalu jak i poprocku

@g-zs, przegrzebałem jeszcze forum i widzę, że miałeś też B4, jak byś je porównał? Niestety nie mam dostępu do serii B5, a elektrownia wygląda nieco ciekawiej.

Offline muzycom

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Ostatnio za 1200 wyrwałem 4 Gmr Bassforce na emg z upgradem mostka i casem.  Mega fajny basik zarówno manualnie jak i brzmieniowo. Jak byś gdzieś trafił w podobnych pieniądzach to się nie zastanawiaj.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka


Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ja używam od lat tego modelu:

https://www.thomann.de/pl/harley_benton_hot_rod_5_bass.htm

Bardzo uniwersalny brzmieniowo - co ważniejsze, naprawdę dobrze gada z dechy! Mojego ze względu na osobiste preferencje estetyczne, trochę przerobiłem (czarny hardware, czarny pickguard itd.). Ale sound się zgadzał od rozpakowania (dlatego u mnie został... nie ukrywam, że z początku kupowałem bardziej jako eksperyment z opcja zwrotu). Bardzo dużo overtonów, zrównoważone brzmienie wszystkich strun (szczególnie struna B nie ma przypadłości wielu słabych piątek, gdzie brakuje jej składowych harmonicznych... krótko mówiąc "muli"). Tutaj wszystko się zgadza. Dobrze rezonujący kawał drewna. Najlepiej mi brzmi na niklach Ernie Ball 50-135. Generalnie polecam, a jeśli chodzi o różnicę w planowanym budżecie, to np zainwestować w preferowany set pickupów...

Próbka zebrana na małej lampie (około 2 letnie struny):

https://soundcloud.com/omson2711/geigerbox-bass

A tutaj przez VST:

https://soundcloud.com/omson2711/axp-psa-1-charbooster-bass

I jeszcze w pełnym miksie przez VST:

https://soundcloud.com/omson2711/1-frgmt2017
« Ostatnia zmiana: 29 Sty, 2019, 09:18:03 wysłana przez OMSON »

Offline majkelk

  • Pr0
  • Wiadomości: 807
  • Teksty są osobiste
O, fajny wątek. Akurat sam szukam piątki do 1,5k :)
Cort GB75 OPN
Jest na OLX za 1100, może uda się utargować.

Miałem wersję 4strunową i bardzo dobrze wspominam, mocno uniwersalne wiosło, zabrzmi w metalu jak i poprocku
O, dzięki <3 Też akurat szukam piątki i śmignął mi fajny cort obok nosa, ale to też daje radę :)
« Ostatnia zmiana: 31 Sty, 2019, 23:45:43 wysłana przez majkelk »
"Raz na wozie, raz chuj ci w dupę..."

https://www.facebook.com/elinband/

Offline polec

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 62
Koniec końców, padło na Corta A5 Plus, jak się obrobię i dziada wyczyszczę (poprzedni właściciel trochę go zaniedbał) to wrzucę NBD.

Ogólnie polecam te wyższe basowe Corty, dobrze robią.

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Może już za późno, ale ja zawsze byłem zadowolony z Ibanezow. Mialem kiedyś BTB 405qm. Duży bas, gryf bardzo szeroki ale brzmieniowo robił to co bas powinien. A teraz mam SR 505 i jest jeszcze lepiej. Podstawowa zaleta SR to ze jest odchudzona do minimum. Co przy basie ma jednak spore znaczenie jak się chce mieć na kolanach parę kilo mniej. Miałem jeszcze Ibaneza Ergodyne 500 i mimo, że wykonany z jakiegoś tworzywa to w brzmieniu nie było ani trochę gorzej. Dawał mocno radę. Wszystkie w budżecie do 1.5 można wyrwać. Mój wniosek jest tylko taki, że Ibanez robi lepsze tanie basy niż tanie gitary :-)
007

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Mój wniosek jest tylko taki, że Ibanez robi lepsze tanie basy niż tanie gitary :-)
Moim zdaniem, jako gitarul skupiasz się na niuansach w pasmie/brzmieniu gitarowym. Tutaj Twoja percepcja szuka bardziej uzupełnienia dolnego pasma bez analizy i świadomości, co jest ważne w brzmieniu samego instrumentu basowego, kiedy ma współistnieć z resztą instrumentów. Nie jest to zarzut, po prostu pewna obserwacja i jest to raczej normalna rzecz. Trzeba się tego nauczyć i działa to dokładnie tak samo w każdą stronę. Jeśli chodzi o bas, to lepiej siedzi tania Yamaha, Benton, SX czy jakiś Vintage.

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Na obronę tylko dodam, że wymieniony przeze mnie SR, którego mam, zbiera dobre noty w internecie i jest b popularny wśród basistów. Poza tym w nim siedzą Bartolini więc nie wiem czego tam w paśmie miało być za mało/dużo. No ale za eksperta się nie uważam. I być może faktycznie mój słuch skierowany jest w kierunku gitary a bas ma inną rolę w tej układance :-)
007

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ale jaka obronę? :) - napisałem Ci, że to kompletnie nie jest to zarzut, a bardziej pewna obserwacja.

Ogólnie Bartolini to bardzo dobre pipaki, ale tez zależy które. Np popularnie montowane w tańszych modelach Mk1 były właśnie pięta achillesową wielu Ibanezów, gdzie oprócz tego - montowane tam preampy miały właśnie za dużo wszystkiego, w muzycznym sensie. Kiepsko to wypadało w kapeli relatywnie do dużo prostszych rozwiązań.







Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Aż ciężko mi uwierzyć, że bas za 125 euro będzie lepiej brzmiał od tego za 699.
Pomijając kwestie wykonania, jakości materiałów i strojenia. Czysto brzmieniowo. Ale skoro tak mówisz, to pewnie cos w tym jest. Chyba, ze chodzi tu o typ pickupów i aktywny układ.
W metalu to jednak się sprawdza . Z drugiej strony na preclu też można.

A do prostego, rockowego grania to wiadomo, że najlepiej proste, klasyczne rozwiązania. Bez aktywnych wspomagaczy.

Choć gdzieś w otchłaniach internetu widziałem wywiad z Pierożakiem. I ten mówił, że aktywne układy tak. Ale tylko w basach. Pięknie podkreślają charakter itd. No ale wiadomo, że tańsze układy aktywne mogą więcej szkody robić niż pożytku. I w tym sensie pasywny bas ma sens.

<rozkmina przy kawie>

007

Offline polec

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 62
Z mojego doświadczenia to w tych tańszych basach Corta/Ibaneza/Laklanda (jeden pies to wszystko ta sama fabryka) - to te pickupy Bartoliniego model MK1 robiły słabo.

Pamiętam, że basista w pierwszej kapeli miał właśnie z nimi Corta i nie grał. Teraz mi wjechał ten A5 Plus z Bartolini MK5 i robi dobrze - chociaż to brzmienie jest jakby po drugiej od jazz basa, takie hmm puszyste :D?


Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Pojawiła się fajna 5 GMRA:
https://www.facebook.com/groups/350382674999027/permalink/1990049977698947/?sale_post_id=1990049977698947

Wiele rzeczy głupich zrobiłem w życiu, ale dołączenie do grupy dla basistów nie będzie jedną z nich. :D
Dej screena, bo trzeba dołączyć do grupy, żeby wyświetlić zawartość.
B ( o ) ( o ) B S

Offline muzycom

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Raz mógłbyś zaszaleć ;)

Mam nadzieje, że zabangla :P



jedno zdjęcie tylko dodał, ale 1200 zł za 5 to spoko cena.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero


Wiele rzeczy głupich zrobiłem w życiu, ale dołączenie do grupy dla basistów nie będzie jedną z nich. :D


A nie pisałem, że guru? ;) Mądra słowa! ;D

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
14 Odpowiedzi
8829 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Gru, 2013, 12:16:48
wysłana przez majkelk
23 Odpowiedzi
6530 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2012, 21:49:48
wysłana przez haxigi
38 Odpowiedzi
16290 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Gru, 2013, 11:23:20
wysłana przez Omlet
7 Odpowiedzi
2990 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Gru, 2015, 15:13:44
wysłana przez Orange
11 Odpowiedzi
1952 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Kwi, 2021, 21:43:56
wysłana przez Dareios