Autor Wątek: Dobór paki do heada  (Przeczytany 8253 razy)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #25 23 Paź, 2016, 13:27:20 »
A napierdala ci ta końcówka na cały regulator jak skręcisz POST na 0?   :D
Kiedyś próbowałem sobie odpalić for fun symulacje z bossa gt-6 przez końcówkę 6505, jak mi nie pizgło po uszach to prawie ogłuchłem :D a post był skręcony na jakieś 0.5
Jak wepniesz zewnętrzne źródło sygnału do gniazda return, to wtedy końcówka jest na "maksa" o ile to źródło zapewni odpowiedni poziom sygnału sterującego. Więc się nie dziw, że prawie ogłuchłeś :D
Ej no co Wy? Ta końcówa w Piwim wcale nie jest rozkręcona na full! Master to właśnie post gain. Tak w ogóle to 5150 w połowie tego potka ma chyba dopiero 20 wat? @Razor89 !!!!!

Potek POST ma skalę logarytmiczną. Przez to w połowie jego obrotu nie ma połowy mocy końcówki, tylko mniej. Druga sprawa moc maksymalną pewnie osiąga ten wzmak przed końcem skali potka POST. Póżniej zwiększają się tylko zniekształcenia wprowadzane przez końcówkę mocy.


A napierdala ci ta końcówka na cały regulator jak skręcisz POST na 0?   :D

Powtarzasz zwykłe bajki z mchu i paproci. Jest  regulacja za preampem, a przed pętlą czyli POST, co daje w zasadzie to samo co MV.  Owszem końcówka 5150 sama w sobie nie ma regulacji, ale w każdym wzmacniaczu poziom jej wysterowania zależy od poziomu dochodzącego do niej sygnału, a czy jest on regulowany MV czy POST jest tu sprawą drugorzędną.  Twierdzę natomiast, że w 5150 fabrycznie zjebana jest pętla - poziom sygnału wychodzący na nią zależy od położenia POST, co może skutkować za małym sygnałem podawanym na wpięty w pętlę efekt albo wprost przeciwnie - jego przesterowaniem.

Kolega wyczerpał temat, ja nie mam zamiaru pierdzielić znowu tego samego jak do paru osób to nie dociera >:( Dodatkowo powiem, że pętla 5150 jako jedyna z kilkunastu "topowych" wzmacniaczy, które miałem na warsztacie, była bardzo podatna na ułożenie przewodów z gniazd send i return względem siebie, jak i względem wzmacniacza. W zależności od ułożenia była cisza albo brum. To też negatywnie świadczy o pętli tego wzmacniacza.

Mogę się założyć, że nikt z was nie dotarł jeszcze do tych magicznych 120W. Świadkiem jest @sify11 jak głośny był BH50 podczas reampingu generujący 55W mocy. W drugim pokoju nie dało się wytrzymać. Jak dobrze pamiętam nagrywane było to na kolumnie HB212V, czyli 120W mocy w mono.
« Ostatnia zmiana: 23 Paź, 2016, 13:46:23 wysłana przez Razor89 »

Offline blendamed

  • Gaduła
  • Wiadomości: 399
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #26 23 Paź, 2016, 14:02:25 »
Jak wepniesz zewnętrzne źródło sygnału do gniazda return, to wtedy końcówka jest na "maksa" o ile to źródło zapewni odpowiedni poziom sygnału sterującego. Więc się nie dziw, że prawie ogłuchłeś :D
No czyli mogę się chwalić, że doświadczyłem tego 120W :D? Może i fajna sprawa tylko nie na 20m^2 powierzchni i w odległości circa 1m od pieca. Prawie wysrałem cegłę.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 870
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #27 23 Paź, 2016, 16:28:37 »
 Możesz.
 Przy wpinaniu się na końcówkę 5150 z zewnętrznego preampa końcówka  jest rozkręcona na full (jak napisał Razor), więc jak ów zewnętrzny preamp nie ma regulacji poziomu sygnału wyjściowego (BTW - są takie??), to może się zdarzyć opisany zonk, ale że nie było to tematem dyskusji, to o tym nie wspominałem. Podczas normalnej pracy wysterowanie końcówki jest regulowane POSTem
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #28 23 Paź, 2016, 16:56:35 »
Pytanie autora tematu jak najbardziej sensowne - 5150/6505 ma fabrycznie "rozkręconą" końcówkę mocy na maksa, głośnością steruje preamp, stąd brak potencjometru "master". Elektronikiem nie jestem, dlatego proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale czy to nie oznacza, że w przypadku rozkręcenia gałki "post" na 1 to i tak wzmak ma na wyjściu 120W? Czy można stwierdzić, że samo podłączenie słabszej kolumny do tego wzmacniacza może spowodować dymek z głośników?

Bzdura, jak ktoś letrasetem walnie napis na przedniej ściance, to od razu jest to prawda objawiona, a nie to, co tymi literkami jest opisane? Post gain to master jak byk, a że po tym jest pętla dla chętnych, to już trudno.



Posty połączone: 23 Paź, 2016, 18:23:28
Mogę się założyć, że nikt z was nie dotarł jeszcze do tych magicznych 120W.

E tam ;)







Ale fakt, piece w reżyserce a paczki w studiu ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Paź, 2016, 18:23:29 wysłana przez przemak »

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #29 23 Paź, 2016, 18:55:02 »
Pisałem raczej o bezpośrednim kontakcie z paczką ;D

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #30 23 Paź, 2016, 19:19:54 »
Pisałem raczej o bezpośrednim kontakcie z paczką ;D

Ktoś te mikrofony przestawiał, nie? ;)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #31 23 Paź, 2016, 22:10:39 »
Tak, ale pewnie przez chwilę  ;) Mniejsza z tym. Chodziło mi tu raczej o wzmacniacz typu hi gain, kiedy nie trzeba wyciągać ile się da, aby dobrze zabrzmiał.

Offline grz_ost

  • Pr0
  • Wiadomości: 508
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #32 23 Paź, 2016, 22:35:03 »
Bzdura, jak ktoś letrasetem walnie napis na przedniej ściance, to od razu jest to prawda objawiona, a nie to, co tymi literkami jest opisane? Post gain to master jak byk, a że po tym jest pętla dla chętnych, to już trudno.
Z tego co mówisz, to w pętli miałbyś sygnał z końcówki mocy, o ile definiujemy "master" tak samo, czyli poziom wyjściowy z końcówki mocy.

BTW widać jakie nowe autorytety panują na forum:
(...) końcówka jest rozkręcona na full (jak napisał Razor)
...nie żebym to samo napisał kilka postów wcześniej haha  8)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #33 23 Paź, 2016, 22:55:05 »
Nie czaicie widzę jednego. Ja rozpatruję ten wzmak jako całość i tam nie ma końcówki rozkręconej na ful (chyba że na maksa odkręcimy POST). Jak ktoś korzysta tylko z jego końcówki to całkiem inny temat. Tak w ogóle to Master Volume to poziom wejściowy końcówki mocy, a nie wejściowy, czyli jej wysterowanie. Końcówka mocy to jest dla mnie inwerter plus lampy mocy. A master volume to taki regulowany "łącznik" z źródłem sygnału sterującego. Nie istotne czy to preamp czy proscesor czy magnetofon :P

@grz_ost  theremin pisał o innym przypadku niż Ty, więc nie masz racji 8) pisał o korzystaniu z gniazda return pętli.

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #34 23 Paź, 2016, 22:58:57 »
Bzdura, jak ktoś letrasetem walnie napis na przedniej ściance, to od razu jest to prawda objawiona, a nie to, co tymi literkami jest opisane? Post gain to master jak byk, a że po tym jest pętla dla chętnych, to już trudno.
Z tego co mówisz, to w pętli miałbyś sygnał z końcówki mocy, o ile definiujemy "master" tak samo, czyli poziom wyjściowy z końcówki mocy.

BTW widać jakie nowe autorytety panują na forum:
(...) końcówka jest rozkręcona na full (jak napisał Razor)
...nie żebym to samo napisał kilka postów wcześniej haha  8)

Cytowanie wybiórcze rulez, ale co mi tam, niech terminator sam się martwi ;)

Co do meritum - nie wiem, jak definiujesz master, ale jak sama nazwa wskazuje, master może być tylko jeden. Ponieważ wzmiankowany piec ma przełączane kanały, to ktoś znający angielski stwierdził, że dwa mastery to trochę nie teges, i nazwał te regulatory post. Wszystko jedno, kwestia nazwy. To, że inny mundry dał po tym potencjometrze pętlę i pogłos, to już inna sprawa, ale i tak nadal jest to master, bo reguluje ogólną głośność wzmacniacza i jest w miejscu, w którym w każdym piecu jest master. W takiej osiemsecie niby końcówka nie jest rozkręcona na full? Jest, jak w każdym wzmacniaczu (prawie każdym, nie licząc MV w inwerterze) o głośności wzmacniacza decyduje sygnał dostarczony do końcówki.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 870
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Odp: Dobór paki do heada
« Odpowiedź #35 23 Paź, 2016, 23:26:49 »
Bzdura, jak ktoś letrasetem walnie napis na przedniej ściance, to od razu jest to prawda objawiona, a nie to, co tymi literkami jest opisane? Post gain to master jak byk, a że po tym jest pętla dla chętnych, to już trudno.
Z tego co mówisz, to w pętli miałbyś sygnał z końcówki mocy, o ile definiujemy "master" tak samo, czyli poziom wyjściowy z końcówki mocy.

  Sygnał z końcówki masz na głośniku, a sygnał na wyjściu z MV to nadal sygnał z preampa (wyjątek: na na wyjściu z PPMV jest sygnał z inwertera) - Master Volume to tylko regulowany pasywny dzielnik napięcia na samym wejściu końcówki mocy.


BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
42 Odpowiedzi
12077 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Lis, 2008, 14:55:17
wysłana przez Owczur
38 Odpowiedzi
14418 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Sty, 2012, 01:15:05
wysłana przez sylkis
7 Odpowiedzi
2729 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Cze, 2013, 05:55:37
wysłana przez pivo
0 Odpowiedzi
1470 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Paź, 2013, 20:05:27
wysłana przez frost07
18 Odpowiedzi
5963 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Lis, 2016, 13:42:59
wysłana przez commelina