Autor Wątek: Zestaw do domu do iMac'a  (Przeczytany 3729 razy)

Offline deathtom

  • Gaduła
  • Wiadomości: 281
Zestaw do domu do iMac'a
« 09 Wrz, 2016, 14:36:38 »
Witam,
Chciałbym się przerzucić w końcu na jakiś lepszy poziom jakości nagrywania w domu.
Dotychczas był to Line6 UX1 na kiepskim laptopie. Opożnienia, problemy z Asio4All, a jakośc tak bardzo plastikowa, że aż sie odechciewa.
Ogólnie jestem wielkim fanem brzmienia lamp, nie gram już żadnych nowoczesnych metali na 7miu strunach, jaram się np. Fredmanami, Bognerami, lubie owszem mocno przesterowane brzmienie, ale ciepłe i pełne, a nie siejące i wyjące górą.

Zakupiłem ostatnio iMaca i chciałbym sobie skompletować zestaw do przyzwoitego nagrywania w domu gitar.
Poszukuję zarówno monitorów i interfejsu, który da bardzo dobrą jakość nagrywek zarówno zbieranych z paczki mikrofonem jak i wkońcu chciałbym użyć funkcji nagrywania z mojego wzmacniacza Bash Sidewinder MK5, który ma taki ficzer, którego jeszcze nigdy nie używałem ("Wyjście Liniowe "Recording Out" z regulacją głośności „Rec Lvl”") a chciałbym zobaczyć co to daje.

A do tego jakiś dość prosty software, którego nauka nie zajmie mi nie wiadomo ile czasu, bo prowadze działalność i na moje hobby mam coraz mniej czasu.

Potraktujcie ten temat bardzo laicko, można powiedzieć, że moje doświadczenie homerecordingowe jest bardzo małe, a w dodatku ostatnio w domu nagrywałem coś 3 lata temu (nie licząc jakiś pojedyńczych riffow na szybko do zespołu na próby).

Wiem, że zaraz może się hejt posypać, ale przez te 3 lata w temacie sprzętu, szczególnie do nagrywania tyle się zmieniło, że jak czytam jakieś zbliżone tematy to nic nie kumam. Urządzeń jest tak dużo i opinii, że w ciemno bez pomocy doświadczonych osób chyba sie na nic nie zdecyduje. A na wertowanie całego internetu po prostu nie mam czasu  :facepalm:

Jakiś rok temu zastanawiałem się nad tym:
https://www.zoom-na.com/products/production-recording/multi-track-recorders/zoom-r16-recorder-interface-controller

Chciałbym ze wszystkim - monitory+interfejs+software zmiescić się w 5k. Mogą być używki.

Help  :-\
Pozdro

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #1 09 Wrz, 2016, 14:57:56 »
Asio4All przy line6 UX1? Jestes pewien, ze miales to dobrze poinstalowane?

No nic to, jesli chodzi o program do robienia muzy, to tu na forum wiekszosc Ci poleci Reapera, bo tani, lekki i zajebisty. Tyle, ze to kompletny golec i nic w nim nie ma, trzeba se wszystko samemu doinstalowac. Skoro masz ajmaka (swoja droga ajmaki zajebiste sa, mialem i tesknie), to naturalna opcja bedzie Logic Pro X. Nie jest drogi, a w zestawie dostajesz caly komplet do home recordingu. Wszystko, co tylko chcesz. Jest w tym masa wtyk, efektow, loopow, presetow. Niektore sa przezajebiste, wiekszosc uzyteczna. Do tego masz w tym wtyke Drummer, ktora to nie ma sobie rownych, ba nie ma nawet odpowiednika u konkurencji (nie, ezdrummer to nie to samo). Drummer to taki jakby wirtualny perkusista, a nie wirtualna perkusja. Nie ma biblioteki brzmien, w ktorej trzeba grzebac w poszukiwaniu rytmu, tylko "gadasz" z ta wtyka na podobnych zasadach jak z perkusista. Do tego jest opcja dopasowania rytmu do tego, co masz w projekcie. Czyli mozesz mu powiedziec - graj ten motyw na samych tomach, bez werbla i razem z basem (albo gitara albo innym zrodlem dzwieku). No i zagra.

Co do interface to absolutny top to sprzety Apogee ale te troszke drogie sa. @gizmi7 mi chyba ma jakis inny makowy? Odnosnie monitorow sie nie wypowiem.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #2 09 Wrz, 2016, 17:43:03 »
Ja mam Zooma TAC-2. Niby żaden szał, ale ma ten sam czip, co RME Babyface i co najważniejsze, działa po Thunderbolcie, więc lagi są znikome. Ja dawałem ponad 1k za używkę, ale teraz są dużo tańsze, bo podobno była jakaś zła fama ze sterownikami. Faktycznie zdarzało mi się, że potrafi klipować sam z siebie, ale wystarczy odłączyć/podłączyć i już jest spoko. Jak ma się sporo kasy, to zawsze najlepiej kupić Universal Audio, Apogee też jest super, ale nie orientuję się, czy mają coś po Thunderbolcie w normalnych pieniądzach. Bo ogólnie, jak ma się Maca - głupio nie skorzystać. Nie potrzeba osobnego zasilania, bardzo małe pingi, można daisy-chainować, jeśli konkretny interfejs na to pozwala. Focusrite wypuściło niedawno serię Clarett, też warto rzucić okiem.

Co do DAWa, podobnie jak Mat, polecam Logica. Bang for a buck jest niesamowity - wtyczek, loopów, intstrumentów - multum i w 90% nie trzeba używać żadnych zewnętrznych, bo robią robotę; (IMO) prosta i wygodna obsługa, milion tutoriali w necie, nawet Apple robi w swoich sklepach regularnie jakieś szkółki, pokazy. Update'y darmowe i regularne, np. ostatnio poprawili flex pitcha - będę na dniach testował, ale podobno jest już prawie tak dobry, jak Melodyne. Również polecam ze względu na Drummera, jestem nogą w pisaniu perki i bardzo łatwo sobie to ustawić tak, by nie "blokowało kreatywnego toku pracy". No i jak (podobno? mi się jeszcze się nie zdarzyło, ale ja raczej mam za mało samozaparcia, by pakować nie wiadomo ile śladów) się wykopyrtoli, to obsługa techniczna Apple'a jak zwykle jest chętna do pomocy.

Jakby brzmienie DI ze wzmaka zawiodło i wzmaki z DAWa siarzyły, to polecam Peavey'a Revalver IV. Dla mnie król wtyczkowych hajgejnów, choć rekordów popularności nie bije. No i stosunkowo tani, bo w okolicach $99 regularnie, a można dorwać i w promocji. No a przy interfejsie Universal Audio, to w ogóle oni mają swoje pro wtyczki i one bez latencji pomykają na wbudowanym DSP. Wtedy warto w ich soft iść, ale to niestety drogie rzeczy.

Co do monitorów, to wedle uznania - cena/jakość rządzą chyba JBLe LSR - słyszałem je raz w akcji i mam straszny GAS - niestety ciężko o białe, nawet nowe :D Jak budżet pozwoli, to oczywiście wyżej są ADAMy i inne wypasy, ale monitory to kwestia baaardzo subiektywna. Często ludzie osiadają na różnych Rokitach, bo im to robi robotę i są do nich przyzwyczajeni. Oczywiście fajnie też mieć jakieś słuchawki, ale to też subiektywne.

Podsumowując: Logic to 200 euro, taki Clarett to 2-3k (Apollo Twin Solo teraz 2250 używany na allegro), monitory za resztę i budżet pełny.

Offline kermcio

  • Gaduła
  • Wiadomości: 101
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #3 12 Wrz, 2016, 00:13:05 »
Czy w TAC-2, można ustawić osobny mix na słuchawki osobny na monitory?
Przejrzałem instrukcję, ale nie znalazłem żadnych informacji. Więc pewnie nie.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #4 12 Wrz, 2016, 09:58:52 »
A nie ustawia sie takich rzeczy w DAW?

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #5 12 Wrz, 2016, 11:38:58 »
Czy w TAC-2, można ustawić osobny mix na słuchawki osobny na monitory?
Przejrzałem instrukcję, ale nie znalazłem żadnych informacji. Więc pewnie nie.
Jak najbardziej (o ile dobrze zrozumiałem pytanie) - na interfejsie masz cztery poziomy regulacji wzmocnienia sygnału - input 1, input 2, monitory i słuchawki. Podobnie można włączyć bezlagowy odsłuch, ale wtedy można najwyżej na czysty sygnał narzucić reverba czy jakiś prosty efekt.
« Ostatnia zmiana: 12 Wrz, 2016, 11:42:28 wysłana przez gizmi7 »

Offline deathtom

  • Gaduła
  • Wiadomości: 281
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #6 12 Wrz, 2016, 15:16:57 »
Dzięki za odpowiedzi.
Własnie się zastanawiałem nad tym Logic Pro X, ale bałem się, że to zbyt profesjonalny sprzęt = zbyt trudny do opanowania. Skoro mówicie, że jest inaczej to chyba będzie trzeba spróbować.

No największy problem jednak pozostaje - Interfejs, bo rzeczywiście warto by było wykorzystać ten Thunderbolt. Szkoda, że ten Zoom r16 tego nie ma bo wydaje się spoko sprzętem.

A jak patrze na tego TAC-2 to spoko rzeczywiscie opinie itd. na thomannie nówka 800zł, ale jest też starszy brat za 1200, do którego nie wiem czy jest sens dopłacać? Jest chyba bardziej mobilny, ale nie poptrafie go ocenic :/ :facepalm:

Bralibyście Tac-2 czy tac-2r?

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #7 12 Wrz, 2016, 15:29:18 »
800!? Strasznie tanio :(

Zwykły TAC-2 jest na pewno ładniejszy, choć to kwestia gustu :D Główna różnica to MIDI i fizyczne przedstawienie tego, co w zwykłym TACu robisz w sofcie.

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #8 12 Wrz, 2016, 16:20:52 »
Czy w TAC-2, można ustawić osobny mix na słuchawki osobny na monitory?
Przejrzałem instrukcję, ale nie znalazłem żadnych informacji. Więc pewnie nie.

Nie, wyjście DA jest wspólne. Ale to naprawdę fajny interfejs.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #9 12 Wrz, 2016, 17:19:38 »
Dzięki za odpowiedzi.
Własnie się zastanawiałem nad tym Logic Pro X, ale bałem się, że to zbyt profesjonalny sprzęt = zbyt trudny do opanowania. Skoro mówicie, że jest inaczej to chyba będzie trzeba spróbować.

Logic Pro X w obsludze jest jak Garage Band, wyglada tez jak Garage Band tyle ze potrafi duzo wiecej.

Offline deathtom

  • Gaduła
  • Wiadomości: 281
Odp: Zestaw do domu do iMac'a
« Odpowiedź #10 12 Wrz, 2016, 19:55:16 »
Tak patrze. że na Thomanie jest ten TAC-2R B-stock za tysiaka z groszami, chyba wezmę ;)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
34 Odpowiedzi
14141 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Lis, 2011, 22:10:38
wysłana przez Line6-Fanatic
5 Odpowiedzi
3739 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Maj, 2012, 22:05:55
wysłana przez davidsantana27
0 Odpowiedzi
1287 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Maj, 2017, 22:48:04
wysłana przez navarac