Autor Wątek: Impedancja wzmacniacza a kolumny  (Przeczytany 2928 razy)

Offline KamilOli

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Impedancja wzmacniacza a kolumny
« 25 Kwi, 2016, 21:42:45 »
Cześć!

Tak mnie dzisiaj dopadła zagwostka... jaka jest różnica w brzmieniu między 4,8 a 16 ohm?
Czy jest jakaś różnica jeśli ustawię piec na 4 ohm (przełącznik z tyłu) a podepnę paczkę 4, 8,16 ohm? (każde ustawienie będzie brzmiało tak samo?)

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Cześć!

Tak mnie dzisiaj dopadła zagwostka... jaka jest różnica w brzmieniu między 4,8 a 16 ohm?
Czy jest jakaś różnica jeśli ustawię piec na 4 ohm (przełącznik z tyłu) a podepnę paczkę 4, 8,16 ohm? (każde ustawienie będzie brzmiało tak samo?)

Niektóre opcje przewidują istne fajerwerki w przypadku wzmacniacza lampowego ;)

Offline KamilOli

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Te które podałem tego nie przewidują ;)

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Kiedyś specjaliści z Kettnera wrzucili na swojego bloga artykuł jak to działa. I wg nich, żadna z opcji, nawet 16 wpięte do 4 nie spowoduje fajerwerków, dopóki nie rozkręcimy pieca na bliską maksimum moc. I podobno rózne kombinacje zmieniają brzmienie. Osobiście nigdy nie eksperymentowalem z takimi wariacjami i chętnie posłucham w końcu kogoś mądrego, kto to wyjaśni tak żeby wszyscy zrozumieli.
mniut i piah

Offline Stachu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 339
  • Trv
Ja chyba raz albo dwa się pomylilem-nic się nie stało, ale chyba byly to te bezpieczne pomylki(można sie pomylić ale nie pamiętam w ktora stronę). A roznica w brzmieniu byla znaczaca-16ohm brzmienie bardzie open mniej compressed, 4-odwrotnie, na 5150.
Udane dile: metal, Dale Cooper, Donnie, AngelSTM, MadYarpen, marczaq, Musza, Orange (Polecam!)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Zawsze poprzez niedopasowanie obciążenia możliwe jest uszkodzenie wzmacniacza, a na pewno będzie grał z większymi zniekształceniami i z mniejszą mocą. Grając cicho nic nie powinno się stać. W przypadku niedopasowania lampy pracują w mało komfortowych dla siebie warunkach, w związku z czym spada ich żywotność. Ale jak ktoś jest na tyle bogaty żeby co chwilę wymieniać lampy to proszę bardzo. Tym bardziej że lampy z obecnej produkcji to już nie jest ta jakość co kiedyś.

Co do tego jak podłączymy odpowiednią paczkę pod odpowiednie gniazdo (4R=>4R itp. ) To różnicy w brzmieniu praktycznie nie powinno być. Fakt, przy 16R zakres amplitudy sygnału jest sporo większy niż przy 4R, ale moc jest ta sama. Przy 16R często wypalają się styki w gniazdach kolumn. (2 takie paczki już naprawiałem), a to może być przyczyną sporej awarii wzmacniacza ( transformator głośnikowy plus pół zasilacza często w gratisie).

ps. Chyba że posiadamy wzmak DV Mark Triple 6. Wtedy mamy fajerwerki gwarantowane :D @sinquestsound może coś na ten temat powiedzieć :)
« Ostatnia zmiana: 26 Kwi, 2016, 09:40:18 wysłana przez Razor89 »

Offline bandit112

  • Gaduła
  • Wiadomości: 305
(można sie pomylić ale nie pamiętam w ktora stronę).

Z tego co wiem, paczka może mieć większą impedancje niż wzmak, aczkolwiek przez większy opór - zestaw będzie grał ciszej.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
@Razor89
Tutaj jest ten art:
http://www.hughes-and-kettner.pl/porady/prawo-ohma-podlaczyc-wzmacniacz-kolumne

Ogólnie ktoś nieogarnięty to tłumaczył i dobrze popier*olił wszystko.
Jakoś niespieszno mi to sprawdzać.
mniut i piah

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Wszystkie różnice w brzmieniu są związane właśnie z niedopasowaniem obciążenia. Lampy nie pracują w punkcie pracy który określił im producent, tylko w innym. Zazwyczaj mniej dla nich korzystnym. Mieszanie kolumn o różnych impedancjach niech sobie każdy robi na własne ryzyko, ja nie polecam :) Jest sporo bezpieczniejszych metod na podbicie środka w wzmacniaczu niż kombinowanie z kolumnami. Tak jak pisałem, jak ktoś ma sporo kasy to niech testuje :)

Offline KamilOli

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Ale jeśli mam kolumnę ustawioną w trybie 4 ohm, to nawet jak podłaczę 8 ohm czy 16 ohm kolumnę, to przecież nie jest to teoretycznie błąd?

Chodzi o to, ze impedancja kolumny nie może być mniejsza od tej która jest we wzmaku.

Wiec skoro przy 4 ohmowym wzmacniaczniu bezpiecznie jest podłączyć 4,8 i 16 ohmową kolumnę to czy rózni się brzmienie... to mnie nurtuje.

Posty połączone: 26 Kwi, 2016, 15:40:02
OK, przeczytałem artykuł ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Kwi, 2016, 15:40:02 wysłana przez KamilOli »

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Skąd naczytaliście się takich bzdur. Nie ważne, że kolumna ma większą czy mniejszą impedancję niż ta ustawiona na wzmaku. Zawsze jest niedopasowanie obciążenia i sypie się cały punkt pracy lamp mocy. Dostają po dupie i w pierwszym i w drugim przypadku. Czy to tak trudno podłączyć kolumnę do właściwego gniazda, czy ustawić dobrze przełącznik? Potem mam co robić i naprawiam zjarane wzmaki. Ale co tam, ja na tym zawsze korzystam :) Jak brmienie wzmnaka nie pasi, to zawsze można przerobić lub sprzedać. To samo dotyczy paczki. Można osiągnąć diametralnbe różnice w brzmieniu po zmianie paki.

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
@Razor89  myślę, że chłopakom chodzi o takie małe "urban legend", które się utarło w internecie - czyli:

Sytuacja 1 - podpinasz wzmak 8ohm do kolumny 16ohm => OK (jasne, lampy dostają po piździe, ale nie fundujesz sobie instant-serwisu)

Sytuacja 2 - podpinasz wzmak 16ohm do kolumny 8ohm (choćby przypadkowo) => KABOOM, instant-serwis, zarabiasz grube dolany za wymianę wszystkiego we wzmaku takiego delikwenta.


Też byłbym wdzięczny za rozwianie ewentualnych wątpliwości. ;)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Wzmaka od Sinqesta nie uratował nawet cudowny system monitorujący pracę lamp( swoją drogą pomyłką straszna - biasu nie da się ustawić) od spalenia wzmaka przed niedopasowaniem obciążenia właśnie w górę. Zawsze jak podłączamy inaczej niż to jak jest zaprojektowane to robimy to na własną odpowiedzialność. Lampy z obecnej produkcji mają ciężko wytrzymać normalne warunki pracy, a co dopiero jeszcze zwiększone obciążenie. To jest trochę jak loteria. Dziesięć razy nic się nie stanie a za 11 będzie BOOM :D

To co radzą producenci wzmaków w ich poradnikach radzę czytać z lekko przymrużonym okiem. Onie mają w dupie czy lampy padną po miesiącu grania, czy wytrzymają dwa lata pracując w normalnych warunkach. Większość sytuacji opisanych w artykule powoduje właśnie pogorszenie żywotności lamp mocy i tyle :)
« Ostatnia zmiana: 27 Kwi, 2016, 10:29:38 wysłana przez Razor89 »

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
(można sie pomylić ale nie pamiętam w ktora stronę).

Z tego co wiem, paczka może mieć większą impedancje niż wzmak, aczkolwiek przez większy opór - zestaw będzie grał ciszej.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Tak to jest w tranzystorach. W lampach absolutnie nie ;)

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Cytuj
Czy to tak trudno podłączyć kolumnę do właściwego gniazda, czy ustawić dobrze przełącznik?

No bywa trudno, szczególnie jak masz ampa 4/8 a kolumnę 16 ;)
Albo ampa 8/16 a kolumnę 4, tak jak ja na przykład ;)

Cytuj
Potem mam co robić i naprawiam zjarane wzmaki. Ale co tam, ja na tym zawsze korzystam :)

No właśnie :D
mniut i piah

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Zawsze można zmienić wzmak lub kolumnę :P Tak na poważnie to często można kolumnę inaczej okablować jeżeli ma więcej niż 1 głośnik. Większość wzmacniaczy na rynku posiada jednak gniazda dla wszystkich impedancji, jednak tak jak mówisz, są wyjątki np. niektóre Marshalle :)

Offline fdd

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
należy uwzględnić też wilgotność i ciśnienie atmosferyczne. Jak kiedyś odpaliłem jcm800 w momencie kiedy przechodziła burza, to brzmienie było tak diametralnie inne, że myślałem, że ktoś mi podmienił kabel kolumnowy. O taka historia!

Offline bandit112

  • Gaduła
  • Wiadomości: 305
(można sie pomylić ale nie pamiętam w ktora stronę).

Z tego co wiem, paczka może mieć większą impedancje niż wzmak, aczkolwiek przez większy opór - zestaw będzie grał ciszej.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Tak to jest w tranzystorach. W lampach absolutnie nie ;)

To jak jest w lampach?

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Wiadomo że cewka głośnika to nie rezystor i jego impedancja zmienia się wraz z częstotliwością sygnału, to jest normalne. Tylko, że podłączając nieodpowiednie obciązenie przesuwamy tak jakby ten zakres zmienności impedancji. Tak jak zauważyłeś, ma na to wpływ jakie dźwięki grasz w danym momencie ;) We wzmacniaczach gitarowych z końcówką typu Push Pull ze sztywną polaryzacją stosuje się głównie klasę AB (Można ustawić klasę A jak się chce). Dla klasy A często występują końcówki SE (czyli z jedną lampą na końcówce) lub z automatycznym biasem (Bias ustawia się automatycznie, przy pomocy rezystora katodowego). Przy niedopasowaniach nie pisałem że od razu grozi nam wybuch, tylko to że lampy dostają po dupie, a to jest fakt :) Awarie lamp zdarzają się często, gdy są one mocno zużyte. Nie trzeba czasami wiele żeby ją całkowicie uszkodzić

A co robi Mesa sprzedając chińskie lampy za co najmniej dwukrotną ich wartość, przybijając na nich swoje pieczątki? Czarów raczej nie odstawiają nad nimi :D To jest biznes niestety.

Zomballo

  • Gość
Jak ja lubię takie dyskusje! :) Panowie żeby zmienić deko tor pogaduchy mam pytanko. Czy dało by się przylutować jakiś rezystor do wyjścia out, tak by w momencie wyjęcia kabla głośnikowego (na włączonym ampie ofkors) było jakieś zabezpieczenie przed spaleniem trafa?

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Da się, np. 1kR. Trochę to zabezpieczy wzmacniacz. Jednak lepsze są warystory i szybkie diody prostownicze po stronie pierwotnej transformatora głośnikowego. Stosuję to w moich wzmacniaczach :)
« Ostatnia zmiana: 28 Kwi, 2016, 22:08:05 wysłana przez Razor89 »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
36 Odpowiedzi
10905 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Kwi, 2012, 16:15:27
wysłana przez Turgon
2 Odpowiedzi
2287 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Gru, 2012, 18:19:12
wysłana przez Denat
13 Odpowiedzi
4330 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Kwi, 2014, 15:26:13
wysłana przez Orange
5 Odpowiedzi
1756 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2015, 10:55:30
wysłana przez ITHMW
6 Odpowiedzi
2779 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Paź, 2016, 00:01:02
wysłana przez przemak