Autor Wątek: Jakie lampy na końcówkę i preamp ?  (Przeczytany 11038 razy)

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 423
  • It is useless, to resist.
No, czyli jest DOKŁADNIE tak jak mówiłem - różnica jest subtelna. Na pewno nie taka, żeby się tym pół życia jak psychofan pałować i obsrywać na forach "że kurwa lampa MOCY X daje w chuj lepsze i wyartykułowane brzmienie niż Y" Sorry, myślałem, że faktycznie nam tu udowodnisz, że jesteśmy głuchoniemymi ignoranckimi jełopami. Ale spoko - w poniedziałek pojadę z tym do muzycznego, puszczę to na monitorkach i zobaczymy. Może jednak będziemy musieli się do miecza kajać ;)
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
Może jednak będziemy musieli się do miecza kajać ;)

Nie nic z tych rzeczy...   ...w realu jak wzmak się rozpiździ na mega wjeb to czuć, że charakter wzmaka się zmienia.
U mnie w Fireballu do tego stopnia, że przy Sovtekach koniecznością było wyłączenie włącznika bright i ściągnięciu środka o 1 w dół.
Te lampy mają inny charakter w dole. Są wyraźniejsze. EHX robiły mi dum dum :)
INTERSTELLAR

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Jet city jca 50h.V1 Sovtek 12ax7lps v2,v3,electro harmonics 12ax7,v4 sovtek12ax7wb,v5 tad12ax7C.Końcówka Sovtek 6l6WXT+.
Tak to mniej więcej wygląda na zywca z próby
https://soundcloud.com/burninghands/04-02-wer1
« Ostatnia zmiana: 01 Lis, 2015, 10:54:13 wysłana przez Człekozębny »

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 870
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Sorry, ale takie gadanie o brzmieniu przy wetknięciu do wzmaka bez opomiarowania przypadkowych egzemplarzy lamp różnych producentów i wyciąganie z tego wniosków ogólnych na temat ich brzmienia, to zwykłe pierdolenie. Istnieją na tyle spore rozrzuty parametrów nawet w obrębie jednej serii, że bez dobrania lamp o podobnych parametrach równie dobrze może się zdarzyć, że większa różnica w brzmieniu będzie pomiędzy różnymi egzemplarzami od tego samego producenta, niż pomiędzy lampami różnych producentów.   
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Theremin dobrze prawi :) To samo dotyczy innych elementów, a min kondensatorów. Rezystory dobrej jakości mają 1% tolerancję, ale kondensatory już znacznie większą. Wpływ na brzmienie mają też pojemności pasożytnicze powstałe podczas montażu. Wobec tych faktów, nawet dwa te same modele wzmaków na tych samych lampach mogą zagrać trochę inaczej. Dużo więcej można zmienić modując sam preamp, niż zmieniając typy lamp :)

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Tak sie sklada że wszystkie lampy mam pomierzone i trzymają parametry.Koncówka została tak jak jest,ale preamp zmienił sie diametralnie.Każdy z słuchaczy uslyszał różnicę in plus.W ramach wyjaśnienia wszystkie lampy wcześniej założone na preampie również były nowe i przemierzone.
P.s Wiem że macie racje,ale jako laik słyszę różnicę po prostu.
« Ostatnia zmiana: 01 Lis, 2015, 12:02:51 wysłana przez Człekozębny »

Offline 2BeFree

  • Gaduła
  • Wiadomości: 454
  • me, me and me
    • Distand Dream
Co do preampu to poza Sovtek 12AX7LPS wszystkie inne lampy zawsze mam w wersji ze złotymi pinami więc nie wypowiadam się na temat standardowych wersji tych lamp.
Cytuj

A podstawki masz złote? Jak nie to jaki ma sens kupowanie lamp złoconych na pinach jak podstawkę masz std. :)

Sov oraz EXH to jedna i ta sama fabryka tak jak Reflectory. Co do brzmienia razem z JJ oscylują w podobnych zakresach bo są to prawie identyczne lampy (nawet z wyglądu). Mesa też je bierze (teraz już nie wiem, które) potem tylko maluje swoje logo no i selekcjonuje w pary.

Tung Sol - inna bajka :) na plus.

Co ważne: cena nie świadczy o tym, że będziesz zadowolony z brzmienia :)

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 423
  • It is useless, to resist.
Jet city jca 50h.V1 Sovtek 12ax7lps v2,v3,electro harmonics 12ax7,v4 sovtek12ax7wb,v5 tad12ax7C.Końcówka Sovtek 6l6WXT+.
Tak to mniej więcej wygląda na zywca z próby
https://soundcloud.com/burninghands/04-02-wer1

No dobrze - ale co ma nam dać ta próbka? Uważasz, że każdy tutaj zna brzmienie stockowego JCA50H na pamięć i sobie to odtworzy i porówna z tym? Kolega @ITHMW dał nam coś porównawczego - i spoko, mimo, że różnice subtelne, to jednak jest to miarodajne w jakiś sposób. A tu nam wrzuciłeś jakąś randomową próbkę z próby - i co my niby mamy z tym zrobić w kontekście "różnicy w lampach na końcówce/preampie"?
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Tak sie sklada że wszystkie lampy mam pomierzone i trzymają parametry.Koncówka została tak jak jest,ale preamp zmienił sie diametralnie.Każdy z słuchaczy uslyszał różnicę in plus.W ramach wyjaśnienia wszystkie lampy wcześniej założone na preampie również były nowe i przemierzone.
P.s Wiem że macie racje,ale jako laik słyszę różnicę po prostu.

Jakie parametry masz w tych lampach zmierzone? ;)

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 870
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Każdy z słuchaczy uslyszał różnicę in plus.

Zabrakło mi tu jeszcze obligatoryjnego w takich sytuacjach "nawet żona przybiegła z kuchni, bo usłyszała różnicę".
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 989
2BeFree - Pewnie podstawki też by coś subtelnego wniosły. Powierzchnia styku lamp jest ważna, ale idąc Twoim złotym torem I tak okaże się, że to wszystko chuj bo ścieżki na płycie głównej nie są złote itd. Złote nóżki to kolejna subtelna różnica. Zsumuj wszystkie subtelności i zmieni się barwa na tyle by nie wysilać się by to usłyszeć.
Co do JJ. Akurat te lampy najbardziej odbiegają barwą od pozostałych 6L6. Za chu chu nie przypominają Sovteka/EHX Nie wiem jak tam konstrukcyjnie wewnątrz bańki, ale wizualnie to zupełnie inny twór wytworzony na maszynach Tesli. O ile pamiętam JJ wchłonął dorobek Tesli. Nie ma się co podniecać. Różnice w brzmieniu zawsze będą, pytanie tylko czy ktoś wyda na to dodatkowy grosz, czy stwierdzi że się nie kalkuluje,
INTERSTELLAR

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Wy tu się śmiejecie, ale ja od razu słyszę czy w piweju są złote nóżki w lampach. Różnica subtelna, ale wrażenie jakby muzyk był w tym samym pomieszczeniu.

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Jet city jca 50h.V1 Sovtek 12ax7lps v2,v3,electro harmonics 12ax7,v4 sovtek12ax7wb,v5 tad12ax7C.Końcówka Sovtek 6l6WXT+.
Tak to mniej więcej wygląda na zywca z próby
https://soundcloud.com/burninghands/04-02-wer1

No dobrze - ale co ma nam dać ta próbka? Uważasz, że każdy tutaj zna brzmienie stockowego JCA50H na pamięć i sobie to odtworzy i porówna z tym? Kolega @ITHMW dał nam coś porównawczego - i spoko, mimo, że różnice subtelne, to jednak jest to miarodajne w jakiś sposób. A tu nam wrzuciłeś jakąś randomową próbkę z próby - i co my niby mamy z tym zrobić w kontekście "różnicy w lampach na końcówce/preampie"?
Wiem powinienem dograć druga próbke z poprzednimi lampami i tak też zrobię.

Posty połączone: 01 Lis, 2015, 18:01:35
Tak sie sklada że wszystkie lampy mam pomierzone i trzymają parametry.Koncówka została tak jak jest,ale preamp zmienił sie diametralnie.Każdy z słuchaczy uslyszał różnicę in plus.W ramach wyjaśnienia wszystkie lampy wcześniej założone na preampie również były nowe i przemierzone.
P.s Wiem że macie racje,ale jako laik słyszę różnicę po prostu.

Jakie parametry masz w tych lampach zmierzone? ;)

Wartości katalogowe.Chodziło o to by miały jak najlepsze parametry.

Posty połączone: 01 Lis, 2015, 18:54:49
Każdy z słuchaczy uslyszał różnicę in plus.

Zabrakło mi tu jeszcze obligatoryjnego w takich sytuacjach "nawet żona przybiegła z kuchni, bo usłyszała różnicę".
I pies zaczął wyć dorzucając całą pulę parzystych harmonicznych:)
P.s Naprawde nie słyszysz różnicy w brzmieniu lamp?
« Ostatnia zmiana: 01 Lis, 2015, 18:55:37 wysłana przez Człekozębny »

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 870
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
P.s Naprawde nie słyszysz różnicy w brzmieniu lamp?

 Zależy z jakiej wysokości spadają i na jakie podłoże.
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
P.s Naprawde nie słyszysz różnicy w brzmieniu lamp?

 Zależy z jakiej wysokości spadają i na jakie podłoże.
Pewnie ma znaczenie jeszcze rodzaj podłoża.
Ale z Ciebie kat  :headbang:

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 423
  • It is useless, to resist.

Wiem powinienem dograć druga próbke z poprzednimi lampami i tak też zrobię.

Posty połączone: 01 Lis, 2015, 18:01:35
Tak sie sklada że wszystkie lampy mam pomierzone i trzymają parametry.Koncówka została tak jak jest,ale preamp zmienił sie diametralnie.Każdy z słuchaczy uslyszał różnicę in plus.W ramach wyjaśnienia wszystkie lampy wcześniej założone na preampie również były nowe i przemierzone.
P.s Wiem że macie racje,ale jako laik słyszę różnicę po prostu.

Jakie parametry masz w tych lampach zmierzone? ;)

Wartości katalogowe.Chodziło o to by miały jak najlepsze parametry.


Nie wiem czy słusznie, ale ostro śmiechłem. Bo brzmi to trochę tak, jakbyś sugerował się tym, co jest w katalogu, a nie zmierzył tego w czasie rzeczywistym.
« Ostatnia zmiana: 01 Lis, 2015, 22:19:26 wysłana przez Mother Puncher »
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Mam u siebie niby sparowany zestaw lamp Sovtek 6l6WXT. Przy niskim napięciu anodowym wszystko było ok, ale przy 450V bias się totalnie rozjechał. Lampy miały totalnie inne nachylenie charakterystyki i tego nikt nie sprawdził przy parowaniu i na 99% inni przy innych lampach też tego nie robią. Skutek- brum nie do opanowania i lampy na półkę chociaż są praktycznie nowe ;) Także w większości przypadków pomiary ograniczają się do pomiaru prądu, a to jest za mało żeby zrobić rzetelne porównanie lamp.

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Na pewno masz rację.Napisalem jednak wcześniej, że końcówki nie ruszałem a bawiłem się samym preampem a tutaj już nie ma to takiego znaczenia.Na inwerterze mam zbalansowanego TAD 12ax7c i to wszystko.Wierzcie czy nie ,ale u mnie ta zmiana lamp wniosła dużą poprawę brzmienia i jest teraz potężnie.Mam jednak inne pytanie do Ciebie. Mianowicie.Czy dobieranie lamp preampu w pary kwadry itd ma sens,czy to tylko marketingowa papka.
Aha.Lampy preampu mierzylismy w czasie rzeczywistym i przerzucilismy ich kilkanaście żeby miały jak najlepsze parametry(najbardziej zbliżone do wartości katalogowych).Choć z tego co mi nakreśliłeś,może to w ogóle nie mieć znaczenia.
Jednak tylko to mogłem zrobić.
« Ostatnia zmiana: 02 Lis, 2015, 10:18:16 wysłana przez Człekozębny »

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Tak się "przysłuchuję" waszej dykusji.Dla mnie jedno jest pewne.Pobawiłem się lampami preampu i różnica w brzmieniu jest zdecydowanie słyszalna.Nie mierzę niczego i mierzył nie będę (bo nie mam odpowiedniego sprzętu).Dla mnie najważniejsze jest ,że z obecnego brzmienia jestem zadowolony.Wymienię lampy mocy...będę wiedział więcej.
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Wymiana lamp preampu wpływa na brzmienie i to jest słyszalne, jednak tu wracamy do tej kwestii, że nawet dwie identyczne lampy mogą zagrać inaczej przez różnice parametrów. Nawet tranzystory się dobiera w zestawy bo mają rozrzut parametrów, a lampy maja jeszcze większy;) Co do dobierania lamp preampu, to sensu to zupełnie nie ma bo to i tak jest tor mono. W wzmacniaczach audio dobierają lampy żeby nie było różnicy głośności w poszczególnych kanałach. W gitarowych zupełnie nie ma to sensu i szkoda za to płacić :)

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Wymiana lamp preampu wpływa na brzmienie i to jest słyszalne, jednak tu wracamy do tej kwestii, że nawet dwie identyczne lampy mogą zagrać inaczej przez różnice parametrów. Nawet tranzystory się dobiera w zestawy bo mają rozrzut parametrów, a lampy maja jeszcze większy;) Co do dobierania lamp preampu, to sensu to zupełnie nie ma bo to i tak jest tor mono. W wzmacniaczach audio dobierają lampy żeby nie było różnicy głośności w poszczególnych kanałach. W gitarowych zupełnie nie ma to sensu i szkoda za to płacić :)
No i właśnie o to mi chodziło.
P.s Widzisz theremin jednak oprócz wysokości i podłoża jest jeszcze różnica odsłuchowa ;).
Nie ma to jednak znaczenia :)

Posty połączone: 02 Lis, 2015, 14:30:09
Tak się "przysłuchuję" waszej dykusji.Dla mnie jedno jest pewne.Pobawiłem się lampami preampu i różnica w brzmieniu jest zdecydowanie słyszalna.Nie mierzę niczego i mierzył nie będę (bo nie mam odpowiedniego sprzętu).Dla mnie najważniejsze jest ,że z obecnego brzmienia jestem zadowolony.Wymienię lampy mocy...będę wiedział więcej.
Jeśli mogę zapytać jakie lampy wrzuciłeś na preamp i co to zmieniło(bo że in plus to już wiemy:)?
« Ostatnia zmiana: 02 Lis, 2015, 14:30:09 wysłana przez Człekozębny »

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Na czystym kanale mam starą RFT ECC83 (mniejsze wzmocnienie i łagodniejsze brzmienie)
Na pierwszym i drugim stopniu Tung Sol 12AX7 (tu kombinowałem z Mullardami ale wzmak zagadał mniej agresywnie i ciszej)
Na inwerterze (nie miałem niczego z mniejszym wzmocnieniem) Edicron 12AX7 EH

Ewidentnie wyszło ,że Tung Sol jest bardzo agresywna i mocna.Gra bardzo szeroko.

Co do szumów...wali mnie to :-)

Oczywiście mogę pierdolić głupoty bo do końca nie jestem pewny za co która odpowiada  ;)
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Oks.Dzięki.:)

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 870
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Na czystym kanale mam starą RFT ECC83 (mniejsze wzmocnienie i łagodniejsze brzmienie)
ECC83 ma współczynnik wzmocnienia taki sam jak 12AX7, a poza tym wzmocnienie i tak zależy od układu pracy.

Na pierwszym i drugim stopniu Tung Sol 12AX7 (tu kombinowałem z Mullardami ale wzmak zagadał mniej agresywnie i ciszej)
Ewidentnie wyszło ,że Tung Sol jest bardzo agresywna i mocna.Gra bardzo szeroko.

Tung Sol jak zgaduję nówka, a Mullard zapewne zajechany trup kupiony jako NOS w okazyjnej cenie
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Mullard jest nowy kupowany w muzycznym ladnych pare lat temu.Tung Sol tez.Jedynie co do RFT ciezko powiedziec.Trzebs by pewnie pomierzyc.
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
5244 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lip, 2012, 23:58:15
wysłana przez freakguitar
6 Odpowiedzi
2612 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Cze, 2012, 07:45:38
wysłana przez Badyl
1 Odpowiedzi
1549 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Cze, 2012, 13:51:45
wysłana przez g-zs
6 Odpowiedzi
5130 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Wrz, 2014, 07:48:44
wysłana przez drzevoo
8 Odpowiedzi
3068 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Lip, 2016, 00:35:29
wysłana przez Radek M