Autor Wątek: Lampy, lampy GT - Czyli co kupic?  (Przeczytany 5157 razy)

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Lampy, lampy GT - Czyli co kupic?
« 02 Lis, 2009, 15:35:23 »
Panowie, otoz sam doradzalem wymiane i mnie tez to dosieglo. Mam we wzmaku 6 lampek 12ax7 i 4 EL34. Od dwoch prob brzmienie sie ewidentnie zesralo. Piec stracil swoj plastyczny i dynamiczny bas ktory uwielbiam, jego "punktowosc" rowniez sie odczuwalnie pogorszyla. Nie jestem do konca pewien czy to wina lamp mocy(bo tego czy piec gra ciszej nie moge stwierdzic na 100% chociaz mi sie tak wydaje - ale to moze byc rownie dobrze auto sugestia, bo nasza sala ma specyficzne wlasciwosci akustyczne;)),zreszta kwartecik EL34 RFT byl wsadzony do niego cos kolo roku temu. A ze gram 2 x w tygodniu po 5h, to mozliwe ze przyszedl czas na te banki. No ale tyle juz wiem, ze RFT na koncu mocy dobrze mi robia :)

Tak czy siak obstawiam ze to lampy pre mi plataja figle. Jednak wsadzajac ostatnio 6 lampek mesa str upewnilem sie w przekonaniu ze: albo moj wzmak gada tylko z lampami ktore w nim siedzialy wczesniej,albo konczace sie lampy mocy psuja efekt. Totalna porazka, nie gralo to tak jak bym chcial. Byc moze te meski sa tez troche wyruchane(dostalem je kiedys do jednego ze wzmakow i nic o nich nie wiem), bo wzmak nie przestal sie sprzegac, a robi to bardziej niz kiedys. Zreszta nawet jezeli sa zuzyte, to i tak nie chce niczego podobnego do str'ek.

O ile pamietam to czy lampki sa bardzo wyruchane da sie stwierdzic po szarym osadzie na spodzie lampy - im go wiecej tym lampa bardziej dojechana. Moje maja osadu sporo, tamte meski go nie maja a jezeli maja, to nie wiele. Czy ten sposob jest rzeczywiscie miarodajny nie wiem, bo dawno temu obila mi sie podobna informacja o uszy i nie pamietam z jakiego zrodla byla(moze niech ktos znajacy sie na tych sprawach lepiej potwierdzi lub zaprzeczy).

I tutaj pojawia sie glowny problem. W moim wzmaku na pre siedza 4xGroove Tubes, 1xtesla i jeszcze jedna(ale nie zapamietalem firmy). Lampy GT odwalaja najwazniejsza robote, bo robia za stopnie mocy. Jednak jest pewien szkopul w tym wszystkim. Taki soundman wola sobie za lampke GT ok 80zl!!!! Nie zapisalem sobie(spradze to jeszcze), ale te moje GT to chyba model ecc83-s - producent pisze ze to europejskie banki. Jak wiadomo GT tylko branduje swoje zarowki podnoszac przy tym cene kilkukrotnie.

Macie jakiejs dojscie dostrony,albo do informacji ktory model lamp GT odpowiada ktoremu konkretnemu modelowi producentow? Bo az cos mi sie dzieje jak pomysle ze mam dac 80zl za europejska(pewnie rosyjska dotego) lampke wysylana do stanow i rebrandowana. Z kolei sprawdzilem ze moj wzmak jest bardzo wybredny i kupowanie lampek na chybil-trafil moze sie okazac kosztowniejsze niz kupno od razu takich od GT.

Inne pytanie - czy jak bym jednak zdecydowal sie na kupowanie lampek na chybil-trafil byli by chetni zeby takie sovteki czy RFT odkupic? Bo odsprzedajac to ma jedynie sens.

macie jakies doswiadczenia z bankami? Ciekawe stronki na ktorych moga byc interesujace mnie informacje tez mile widziane.
« Ostatnia zmiana: 02 Lis, 2009, 15:43:50 wysłana przez Radek M »
No pain No gain !

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Dużo informacji ogólnych o lampach masz tutaj http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/przedwzm.htm#Parametry Jeśli chodzi o nagłą zmianę pracy wzmaka to spróbuj sprawdzić ustawienia biasu na lampach mocy, bo wiem z doświadczenia że to może się rozregulować. Rok pracy lamp z taką intensywnością to jakies nieco ponad 500h a to niezbyt wiele bo nominalnie lampki mają kilka tysięcy, chyba że ruskie wojskowe bo około 20 tysięcy h. O biasie poczytaj w necie resztę wygoogluj bo może to nie lampy:)
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Jak na lampy mocy to chyba dosyc sporo. Slyszalem ze w niektorych warunkach lampki wytrzymuja ponizej 200h grania. W jednych wzmakach szybciej, w innych wolniej. Z tego co wiem w Bogim sa spore napiecia nawet jak na konstrukcje lampowa i byc moze jest bardziej lampo-zerny. Chociaz te lampki mocy to tylko takie moje przypuszczenia a nie wyrazne symptomy.

Lampy preampu maja przynajmniej 3 lata(a nie wiem jak czesto byl grany wzmak wczesniej), a Szymon mowil ze sie koncza juz rok temu. Wzmak zaczal mi sie bardziej sprzegac, co jest dosyc wyraznym symptomem konca baniek, pomijajac kwestie brzmieniowe.

Zreszta sama wymiana to nie problem, problemem jest dobranie odpowiednich lampek na premap, najlepiej znajdujac nie rebrandowana wersje lampy GT ecc83-s.

Co do strony, to dzieki, znam ja. Zreszta nie interesuje mnie ile lampy moga dzialac, bo to czy jest koniec czy nie ocenia sie na ucho, eventualnie spec mierzy calosc i mowi bo w roznym stopniu beda sie lampy konczyc w roznych wzmakach. Interesuja mnie raczej kwestie porownawcze konkretnych baniek 12ax7 czy tam ecc83 i info o tych GT jezeli gdzies jest.
No pain No gain !

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 588
  • Biegnę ci wpierdolić.
Necrobump. Znalazłeś wtedy co chciałeś? To za twojej kadencji wymienione zostały na 12ax7-C od GT?

Swoją drogą to ta Tesla siedzi w nim do dzisiaj :D Chyba trza będzie wymienić...


Edit: Niech któryś Mod przeniesie ten temat do odpowiedniego działu :)

Offline freakguitar

  • Gaduła
  • Wiadomości: 120
    • Wielki Naćpany Wilk
Tung - sol są spoko na preamp, a na końcówce mam JJ i w sumie nienarzekam, miałem svetlany i GT.. Hm jest w tych groove tube coś w ich selekcji ale to i tak tylko napis na europejskich lampach.
Im więcej gratów tym większe prawdopodobieństwo, że coś się zepsuje.
A im mniej progów tym lepszy dostęp do wyższych pozycji.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
16 Odpowiedzi
9632 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Gru, 2008, 13:16:15
wysłana przez LZ127graf
0 Odpowiedzi
3026 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Sty, 2009, 16:48:10
wysłana przez Br-Owca
3 Odpowiedzi
4706 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Mar, 2009, 23:41:21
wysłana przez dom?n
2 Odpowiedzi
1569 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2015, 11:12:48
wysłana przez admaxo
14 Odpowiedzi
2880 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2019, 18:25:12
wysłana przez theremin