Autor Wątek: Jakie lampy na końcówkę i preamp ?  (Przeczytany 11372 razy)

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Jakie lampy na końcówkę i preamp ?
« 15 Paź, 2015, 11:58:16 »
Pany. Jako, że ograłem już swoje "żelazko" (Krank Jr Pro 20W) na przez siebie dobranym zestawie lamp, szukam innego brzmienia.
W tym momencie "świecą": 5881 WXT Sovtek a na pre ampie mix: Ruby, RFT, Tung Sol, EH z tym ,że ta najważniejsza to Tung Sol (swego czasu podobała mi się najbardziej). Na czystym staaaaara RFT i nie zmieniam bo jest genialna.
Szukam bardzo agresywnego ale zdecydowanie cieplejszego brzmienia niż dotychczas.
Jakieś sugestie ?
PZDR
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Mam podobne dylematy teraz.Możemy podyskutować.Ja myślę teraz o Sovteku 12ax7 na V1,chodź TAD 12ax7AC fajnie zmiękczał brzmienie w tej pozycji,jednak miał jak dla mnie za mało potęgi.Finalnie wrzuciłem go na inwerter i jest ok.Popatrz sobie na mój temat,kilka cennych uwag zaczęło się pojawiać.
« Ostatnia zmiana: 15 Paź, 2015, 13:04:41 wysłana przez Człekozębny »

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Prześledziłem twój wątek.Z moich obserwacji wynika, że V1 dużo robi.Ile robią lampy mocy...nie wiem, nie pamiętam różnicy pomiędzy 5881 WXT a wcześniejszymi WGC.Może jakieś 6L6 które są zamiennikami 5881 i producent w opisach dopuszcza wymianę właśnie na nie.Na szczęście zabawa 12ax7 nie jest kosztowna, więc można próbować.
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Też szukam bardziej miękkiego brzmienia.Moje Sovteki na końcówce są dość jasne i twarde ,ale za to mam większą kontrole nad brzmieniem(coś za coś).Myślę ,że więcej zrobi zabawa preampem.

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 430
  • It is useless, to resist.
Może lepiej po prostu piec zmienić? Bo jak widzę teorię w postaci "drastyczna zmiana brzmienia po wymianie lamp MOCY" mi się nóż w kieszeni otwiera.

Preampy se przeróbcie lepiej. Albo kupcie se po Marszalu.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Może lepiej po prostu piec zmienić? Bo jak widzę teorię w postaci "drastyczna zmiana brzmienia po wymianie lamp MOCY" mi się nóż w kieszeni otwiera.

Preampy se przeróbcie lepiej. Albo kupcie se po Marszalu.
Chodzi o niuanse,których ty widocznie nie słyszysz.Prosimy o radę,ale ani w moim ani w kolegi wątku nic konstruktywnego nie wniosłeś.

Zomballo

  • Gość
Jak macie Sovteki to zmieńcie na JJ. Tu słychać różnicę dość sporą wg. mnie.

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 430
  • It is useless, to resist.
Może lepiej po prostu piec zmienić? Bo jak widzę teorię w postaci "drastyczna zmiana brzmienia po wymianie lamp MOCY" mi się nóż w kieszeni otwiera.

Preampy se przeróbcie lepiej. Albo kupcie se po Marszalu.
Chodzi o niuanse,których ty widocznie nie słyszysz.Prosimy o radę,ale ani w moim ani w kolegi wątku nic konstruktywnego nie wniosłeś.

Wniosłem, ale najwyraźniej przerasta Cię umiejętność czytania między wierszami i rozumieniem pewnego rodzaju sarkazmu.

Jeśli chcecie bawić się w "zmianę" brzmienia to DLA MNIE logiczniejszym rozwiązaniem wydaje się babranie się z preampem, który to kreuje brzmienie. Rozumiem z Waszych postów, że chcecie jakoś DRASTYCZNIE/do góry nogami/całkowicie/bardzo (wybierz sobie określenie, które najłatwiej przyswoisz) zmieniać brzmienie, to chyba nie na sekcji lamp mocy. One mogą co najwyżej dać pewnego rodzaju wykończenie. Jaki szlif. Whatever. No i żeby być fair: RFT.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Może lepiej po prostu piec zmienić? Bo jak widzę teorię w postaci "drastyczna zmiana brzmienia po wymianie lamp MOCY" mi się nóż w kieszeni otwiera.

Preampy se przeróbcie lepiej. Albo kupcie se po Marszalu.
Chodzi o niuanse,których ty widocznie nie słyszysz.Prosimy o radę,ale ani w moim ani w kolegi wątku nic konstruktywnego nie wniosłeś.

Wniosłem, ale najwyraźniej przerasta Cię umiejętność czytania między wierszami i rozumieniem pewnego rodzaju sarkazmu.

Jeśli chcecie bawić się w "zmianę" brzmienia to DLA MNIE logiczniejszym rozwiązaniem wydaje się babranie się z preampem, który to kreuje brzmienie. Rozumiem z Waszych postów, że chcecie jakoś DRASTYCZNIE/do góry nogami/całkowicie/bardzo (wybierz sobie określenie, które najłatwiej przyswoisz) zmieniać brzmienie, to chyba nie na sekcji lamp mocy. One mogą co najwyżej dać pewnego rodzaju wykończenie. Jaki szlif. Whatever. No i żeby być fair: RFT.

Nie jestem sarkastyczny a o zabawie preampem napisałem dwa posty wcześniej,więc doczytuj a nie atakuj.Sarkazmem to ty operujesz w dodatku nie twórczym.Nikt tu nie mówi o drastycznej zmianie brzmienia.Niuanse chłopie.Nie przegadujmy się jak podstawówka tylko dojdźmy wspólnie to jakiś konkretnych wniosków.Luzik i porozumienie o to w tym chodzi.O.K

Posty połączone: 15 Paź, 2015, 17:10:20
Jak macie Sovteki to zmieńcie na JJ. Tu słychać różnicę dość sporą wg. mnie.

Tylko ma plus czy na minus ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Paź, 2015, 17:10:20 wysłana przez Człekozębny »

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Tia...jak będę chciał zmienić drastycznie brzmienie...to zmienię wzmaka. Chodziło mi o wymodelowanie cieplejszego aczkolwiek nadal bardzo agresywnego brzmienia.
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Zomballo

  • Gość
Wcale nie lepiej/gorzej tylko np. 6L6GC JJ mają więcej dołu i muła niż Sovtek 6L6WXT+. Preampowe 12AX7 odwrotnie. JJ są ostre i siarzą ale razem z JJ 6L6GC idealnie się uzupełniają. Chociaż reguły tu nie ma. Co kto lubi. ;)

Offline blendamed

  • Gaduła
  • Wiadomości: 399
Dopiero co się przesiadłem z JJ 6L6GC na Sovteki WXT+ i śmiało aprobuję co powyżej.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 996
Ja mam trochę inne doznania niż kolega Zomballo odnośnie JJ na preampie. Rzucę parę moich spostrzeżeń na temat paru lamp końcówki mocy i preampu.

JJ6L6GC (mam w domu) - wycofany środek, mają więcej dołu i gryzącej górki, dół nie jest tak czytelny i zwarty jak w moich  EHX 6L6GC (mam w ENGL'u) / Sovtek 6L6WXT+ (mam w domu) . JJ6L6GC raczej nie pomogą Tobie w osiągnięciu celu.

EHX 6L6GC / Sovtek 6L6WXT+ to w zasadzie identyczne lampy. Prawdopodobnie wypuszczane są pod tymi właśnie dwiema markami. Nie ma znaczenia, które kupisz choć gdzieś wyczytałem, że EHX, których używam obecnie dają trochę więcej środka w porównaniu do Sovteka. Może to była akurat taka partia. Jak wiadomo lampy nie mają idealnej powtarzalności barwy.
W każdym razie to są lampy z mocnym środkiem. Kompletnie nie gryząca góra, mój Fireball je kocha, dół jest twardy i zwarty, nic nie dudni jak w przypadku JJ. O ile JJ świetnie się słuchało na małych głośnościach w domu to EHX morduje je przy rozkręconym wzmaku.

Tung-Sol 5881 reissue (miałem w Powerball'u) te lampy mają chyba najmniejsze bańki. Po włożeniu do wzmaka zrobiło się tak jakby bardziej vintage. Poprawiła się dynamika przy spadku kompresji. Zredukowała się ostrość w porównaniu do JJ6L6GC i dół był jakby w innym miejscu. Te lampy nie robią DUM DUM. Dla Powerball'a było na plus. Zrobiło się bardziej kremowo.

Co do preampu to poza Sovtek 12AX7LPS wszystkie inne lampy zawsze mam w wersji ze złotymi pinami więc nie wypowiadam się na temat standardowych wersji tych lamp.

JJ ECC83 i ECC81 są mdłe,matowe, kremowe, określać jak kto woli tzn. korygują górkę najlepiej ze wszystkich jakie testowałem. Mają bardzo niskie szumy własne.

JJECC803S uwypuklała środek kosztem cofnięcia dołu i góry jeszcze bardziej niż w przypadku JJECC83

JJ ECC82 to już totalnie za słaba lampa i ma najniższe wzmocnienie przez co nawet gain rozkręcony do połowy nie zadowala, a szumy wzrastają masakrycznie. W każdym razie z lampami JJ rozstałem się jak zmieniłem Powerball'a na Fireball'a.

Sovtek 12AX7LPS - totalny monster, najsilniejsza lampka z jakimi miałem do czynienia, wszystkiego w niej pełno,ostra i mocna. Świetna lampa by wmontować ją gdzieś po drodze. Jako pierwsza wprowadza chaos i zniszczenie we wzmakach HI GAIN. Jak kto lubi. Dla mnie w pozycji V3 zamiata każdą inną

Tung Sol ECC803S - jasna,ale za razem szeroka, jej barwa nie skupia się w jakimś określonym rejestrze np. jak dolny środek, górny środek czy chuj wie gdzie, dźwięczna z najmniejszymi szumami, nic nie dudni, nic nie muli, nie siarzy. Dla mnie ideał na wejście i wyjście

EHX 12AX7 - nie podskoczyła w/w Tung Sol'om i po 5 minutach testów polciała na spyłkę.

EHX 12AT7 - zmiotła JJ ECC82 przez to, że swoją barwą jakby usuneła koc z mojej paki. Do tego dodała świetnego ziarna i wzmak zaczął jakby bardziej warczeć :)

Testowałem jeszcze standardowe wersje lamp  JJ 5751, 12AX7WA Sovtek, 12AX7WB Sovtek i stwierdzam, że to nic specjalnego. Odrzucałem je po paru minutach...

...ale nie sprawdzałem jeszcze drogich lamp ECC83 i 81 spod szyldu GOLD LION


INTERSTELLAR

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Dzięki za treściwy opis. Jesteś w stanie porównać obecnie posiadane przeze mnie Sovtek 5881 WXT z EH 6L6 WXT+ ?
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Ja mam trochę inne doznania niż kolega Zomballo odnośnie JJ na preampie. Rzucę parę moich spostrzeżeń na temat paru lamp końcówki mocy i preampu.

JJ6L6GC (mam w domu) - wycofany środek, mają więcej dołu i gryzącej górki, dół nie jest tak czytelny i zwarty jak w moich  EHX 6L6GC (mam w ENGL'u) / Sovtek 6L6WXT+ (mam w domu) . JJ6L6GC raczej nie pomogą Tobie w osiągnięciu celu.

EHX 6L6GC / Sovtek 6L6WXT+ to w zasadzie identyczne lampy. Prawdopodobnie wypuszczane są pod tymi właśnie dwiema markami. Nie ma znaczenia, które kupisz choć gdzieś wyczytałem, że EHX, których używam obecnie dają trochę więcej środka w porównaniu do Sovteka. Może to była akurat taka partia. Jak wiadomo lampy nie mają idealnej powtarzalności barwy.
W każdym razie to są lampy z mocnym środkiem. Kompletnie nie gryząca góra, mój Fireball je kocha, dół jest twardy i zwarty, nic nie dudni jak w przypadku JJ. O ile JJ świetnie się słuchało na małych głośnościach w domu to EHX morduje je przy rozkręconym wzmaku.

Tung-Sol 5881 reissue (miałem w Powerball'u) te lampy mają chyba najmniejsze bańki. Po włożeniu do wzmaka zrobiło się tak jakby bardziej vintage. Poprawiła się dynamika przy spadku kompresji. Zredukowała się ostrość w porównaniu do JJ6L6GC i dół był jakby w innym miejscu. Te lampy nie robią DUM DUM. Dla Powerball'a było na plus. Zrobiło się bardziej kremowo.

Co do preampu to poza Sovtek 12AX7LPS wszystkie inne lampy zawsze mam w wersji ze złotymi pinami więc nie wypowiadam się na temat standardowych wersji tych lamp.

JJ ECC83 i ECC81 są mdłe,matowe, kremowe, określać jak kto woli tzn. korygują górkę najlepiej ze wszystkich jakie testowałem. Mają bardzo niskie szumy własne.

JJECC803S uwypuklała środek kosztem cofnięcia dołu i góry jeszcze bardziej niż w przypadku JJECC83

JJ ECC82 to już totalnie za słaba lampa i ma najniższe wzmocnienie przez co nawet gain rozkręcony do połowy nie zadowala, a szumy wzrastają masakrycznie. W każdym razie z lampami JJ rozstałem się jak zmieniłem Powerball'a na Fireball'a.

Sovtek 12AX7LPS - totalny monster, najsilniejsza lampka z jakimi miałem do czynienia, wszystkiego w niej pełno,ostra i mocna. Świetna lampa by wmontować ją gdzieś po drodze. Jako pierwsza wprowadza chaos i zniszczenie we wzmakach HI GAIN. Jak kto lubi. Dla mnie w pozycji V3 zamiata każdą inną

Tung Sol ECC803S - jasna,ale za razem szeroka, jej barwa nie skupia się w jakimś określonym rejestrze np. jak dolny środek, górny środek czy chuj wie gdzie, dźwięczna z najmniejszymi szumami, nic nie dudni, nic nie muli, nie siarzy. Dla mnie ideał na wejście i wyjście

EHX 12AX7 - nie podskoczyła w/w Tung Sol'om i po 5 minutach testów polciała na spyłkę.

EHX 12AT7 - zmiotła JJ ECC82 przez to, że swoją barwą jakby usuneła koc z mojej paki. Do tego dodała świetnego ziarna i wzmak zaczął jakby bardziej warczeć :)

Testowałem jeszcze standardowe wersje lamp  JJ 5751, 12AX7WA Sovtek, 12AX7WB Sovtek i stwierdzam, że to nic specjalnego. Odrzucałem je po paru minutach...

...ale nie sprawdzałem jeszcze drogich lamp ECC83 i 81 spod szyldu GOLD LION

Świetna rzeczowa odpowiedź.Dzięki

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 996
Powiem krótko bo nie testowałem Sovtek 5881 WXT. 5881 nie są dla mnie i mojego Fireballa :) Kompletnie inna lampa niż Sovtek 6L6GC WXT+

Jedynymi bańkami, które chciałbym jeszcze przetestować to oryginalne  Svetlany 6L6GC Winged C z St. Petersburga.

Jak narazie  w moim odczuciu nie znalazłem lepszych lamp niż Sovtek 6L6GC WXT+ / EHX 6L6EH

Rzuć sobie okiem na to. Może podsunie to Tobie jakieś pomysły - https://www.amplifiedparts.com/tech_corner/6l6gc-comparison-current-made-tubes
INTERSTELLAR

Offline Człekozębny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Powiem krótko bo nie testowałem Sovtek 5881 WXT. 5881 nie są dla mnie i mojego Fireballa :) Kompletnie inna lampa niż Sovtek 6L6GC WXT+

Jedynymi bańkami, które chciałbym jeszcze przetestować to oryginalne  Svetlany 6L6GC Winged C z St. Petersburga.

Jak narazie  w moim odczuciu nie znalazłem lepszych lamp niż Sovtek 6L6GC WXT+ / EHX 6L6EH

Rzuć sobie okiem na to. Może podsunie to Tobie jakieś pomysły - https://www.amplifiedparts.com/tech_corner/6l6gc-comparison-current-made-tubes
Ciekawe porównanie 6l6.

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Czy jakiś kozak może mi wyklarować gdzie tu jest V1,V2,V3,V4 i za czo każda odpowiada ?
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Na moje oko od prawej z tyłu: pierwsza to clean, druga w ekranie to 1 i 2 stopień hi gainu, 3 to dalsza część tego preampu. Z przodu od prawej to inwerter. Pewności jednak nie mam. Projektujący odstęp pomiędzy lampami mocy miał niezły pomysł ;)

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Toś mi Pan wywrócił świat do góry nogami...myślałem że inwerter jest tam w tyle.
Siedzę i próbuję skonfigurować lampy preampu. Największa zmiana w brzmieniu jest przy podmiankach tej z lewej strony.
Przy wymianie reszty jakoś niebałdzo no chyba ,że już mi się pierdoli w uszach.
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Dobrze myślisz ;) Źle popatrzałem na zdjęcie. Myślałem, że jest zrobione z tyłu obudowy :facepalm:

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 996
Właśnie przyszły wypasy z U.S. - http://www.ebay.co.uk/itm/381173029714?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Dzisiaj sprawdzę różnicę pomiędzy nimi a niby tymi samymi lampami z logiem EHX, które siedzą obecnie w moim piecu.
INTERSTELLAR

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Spox, dawaj znaki.

Posty połączone: 31 Paź, 2015, 08:12:24
A tak BTW to 5881 WXT mają większe bańki od 5881 WGC i ledwo mi się zmieściły na wysokość przy zamianie.Swoją drogą, powinny mieć chyba więcej miejsca do oddawania ciepła...więc to też świadczy za 6L6 WXT +
« Ostatnia zmiana: 31 Paź, 2015, 08:12:24 wysłana przez Saint2013 »
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 875
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Taaa... Miałem okazję poznać sporo takich złotouchych, co to słyszą różnice między lampami, w tym "niuanse, których ty najwyraźniej nie słyszysz", a nie słyszą że im gitara nie stroi...
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 996
No cóż współczuję niedosłuchu. W każdym razie mam nadzieję, że słuchający dosłyszą tutaj różnicę. Jeżeli nie, no to "współczuję niedosłuchu"
Żeby mi tu kolejny ziom z pizdy nie strzelił to dodam, że Sovteki są zbliżone parametrami do byłych już EHX. Także oba sety miały prawie identyczne warunki pracy.

EHX miały trochę większy rozrzut :
V1 456V przy 42.2mV
V2 458V przy 39.5mV

Natomiast Sovteki :
V1 460V przy 42.1mV
V2 459V przy 41.9mV

Mikrofony rozstawione identycznie jak i wzmak wysterowany identycznie.
Nie usłyszycie kolosalnych różnic tym bardziej, że ja nagrywam wzmak na niższych głośnościach. U mnie membrana głośnika zaczyna pracować kiedy gała master rozkręcona jest na 1,5 i tak właśnie nagrałem te próbki.
Dużą różnicę w barwie odczułem na próbie kiedy wzmak został rozkręcony na 50% no ale wracam do próbek.

Ja słyszę, że Sovtek daje lepszą jak dla mnie barwę w dole. Rozmytego dołu jest mniej i wydaje się jakby było inne ziarno w górce tylko dlatego, że wzmak idzie bardziej środkiem, jest twardszy. EHX idzie trochę innym pasmem. Te różnice nie są jakieś wielkie w nagrywkach, ale to nazywa się własnie niuansem, który na rozkręconym wzmaku słychać jeszcze bardziej. Sovtek przebija mi się lepiej przez żywe bębny. Jest bardziej czytelny bo idzie wyższym pasmem i bardziej jebie w klatę. Jest mniej dum dum.

https://soundcloud.com/gehinnom-1/ehx-6l6-eh

https://soundcloud.com/gehinnom-1/sovtek-6l6-wxt
« Ostatnia zmiana: 31 Paź, 2015, 21:46:43 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
5310 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lip, 2012, 23:58:15
wysłana przez freakguitar
6 Odpowiedzi
2642 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Cze, 2012, 07:45:38
wysłana przez Badyl
1 Odpowiedzi
1569 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Cze, 2012, 13:51:45
wysłana przez g-zs
6 Odpowiedzi
5192 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Wrz, 2014, 07:48:44
wysłana przez drzevoo
8 Odpowiedzi
3117 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Lip, 2016, 00:35:29
wysłana przez Radek M