Autor Wątek: Volume w lampiaku  (Przeczytany 1171 razy)

Offline Zenon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 198
Volume w lampiaku
« 09 Wrz, 2015, 20:52:35 »
Witajcie. Mam piec który posiada gałki Volume (Level) dla poszczególnych kanałów oraz Master Volume. Teraz pytanie. Co jest optymalnym ustawieniem - Level na 90% i kręcenie Masterem żeby nie rozjebało domu, czy odwrotnie? Mały level na kanale a master na 50% ?

Ewentualnie jakich wartości nie powinienem przekraczać na głośnościach? Taka wartość 80% będzie odpowiednia i nie spalę przy okazji niczego itp? Wzmacniacz nie będzie zbyt obciązony?

Ps. Mam EL34 na preampie i jak zauważyłem, w bańce po właczeniu standby pojawia się jakby niebieska gęsta poświata? W netach raz piszą że lampa się kończy a raz że to tak ma być. U mnie dzieje się to tylko po właczeniu pieca tak aby wydawał dźwięk, jeśli piec jest właczony tylko offem do rozżarzenia lamp to taka przypadłośc nie wystepuje,

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Odp: Volume w lampiaku
« Odpowiedź #1 09 Wrz, 2015, 21:14:21 »
Wszystko jedno jak to ustawisz. Jak to nie jest wzmak samoróbka z patologicznym układem to nic się nie stanie ;D

EL34 to chyba w końcówce. Niebieska poświata czasami występuję, ale tylko na powierzchni szkła jest to normalne. Jak świeci wewnątrz anody lampy, to lampa się kończy.



Tak świeci normalnie ;)

Offline Zenon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 198
Odp: Volume w lampiaku
« Odpowiedź #2 10 Wrz, 2015, 16:17:31 »
Ok to zamieszczę foto jak to wygląda. A jak jest z ustawieniem biasu? Ciężkie to do wykonania?


Ps
Ps.Wiele ludzi mówi ze lampa brzmi jak jest rozkręcona. Alw którym volume?  level czy master?

Offline Razor89

  • Gaduła
  • Wiadomości: 383
Odp: Volume w lampiaku
« Odpowiedź #3 10 Wrz, 2015, 23:32:35 »
Stopień trudności z poprawnym ustawieniem biasu zależy od konkretnego modelu. Czasem robi się to szybko i prosto, a czasem się tego zrobić wcale nie da bez przeróbek (Mesa DR, 5150 itp) W większości wzmaków jest potencjometr do jego regulacji, ale nie ma punktów pomiarowych. Jeżeli się nie ma przejściówek pod lampy do pomiaru to tez trzeba się trochę namęczyć, żeby to dobrze zrobić. Czasami w instrukcji wzmacniacza podane jest tylko napięcie biasu, ale to jest nic nie warte, bo lampy się sporo różnią. Można się zdziwić jakie są różnice prądu płynącego przez różne lampy mocy dla tego samego napięcia biasu. Żeby to zrobić poprawnie trzeba zmierzyć prąd.

Co do drugiego pytania to w zasadzie wszystko jedno którym potencjometrem regulujesz. Ja u siebie często ustawiam vol kanału w okolicach połowy, a resztę reguluję masterem. Ostateczna głośność zależy od ustawienia tych dwóch potków. Potek volume kanału jest w większości wzmaków przed pętlą efektów , a master za. Czyli regulując głośnością kanału zmieniamy poziom sygnału w pętli, co nie jest za dobre. Lepiej ustawić to tak żeby dobrze działały efekty w pętli. Nie znam jednak wszystkich wzmacniaczy, a różnice są czasami spore między nimi. Musisz testować, nie pytać na forum :)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
volume gej

Zaczęty przez Budzan Efekty

7 Odpowiedzi
3873 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Maj, 2009, 13:58:14
wysłana przez purpleman
3 Odpowiedzi
4090 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Gru, 2009, 04:16:59
wysłana przez waleczny_gladiator
2 Odpowiedzi
1212 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Maj, 2014, 23:23:35
wysłana przez Paweł.O
5 Odpowiedzi
2064 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Wrz, 2015, 08:05:54
wysłana przez Ghost_of_Cain
3 Odpowiedzi
2082 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Lut, 2016, 17:10:55
wysłana przez Razor89