Autor Wątek: polskie kakepe po polsku czy po angielsku...  (Przeczytany 9024 razy)

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
To ja się może nieśmiało wtrącę: czasy Perfectu i Budki Suflera, mam wrażenie, że minęły. Trochę dobrze, trochę źle :D

Chcesz sobie pojeździć po Europie, a daj Boże po Świecie i poznać miłych ludzi - pisz po angielsku. Być może, oprócz powyższego, będzie z tego chleb z boczkiem.

Chcesz z tego wygodnie żyć, robiąc wciąż  to co uwielbiasz - rozważ opcję rodzimą, ale pożegnaj się z młodzieńczymi ideałami. Mówię to ja, popowa stara suka ;)

Edit:
Zapomniałem dopisać, że w obydwu przypadkach musisz być przynajmniej bardzo dobry.
« Ostatnia zmiana: 27 Lis, 2014, 19:58:48 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
Semantik Punk. wyjątek potwierdza regułę - grają w grudniu trasę z Meszugami. Z  teatrem i przedstawieniem do którego grają swoją muzę byli w Ameryce Południowej - przedstawienie po polsku, tekst do muzy po polsku. Tłumaczenia leciały wyświetlane na ekranie. Szczerze mówiąc - w ostrzejszej muzie to w jakim języku jest tekst... bez znaczenia.

Offline majkelk

  • Pr0
  • Wiadomości: 807
  • Teksty są osobiste
Śpiewajcie po angielsku. Ale tylko i wyłącznie growl i inne tego typu świńskie ryki. Wtedy i tak nie słychać, czy to po polsku, czy po angielsku :P
"Raz na wozie, raz chuj ci w dupę..."

https://www.facebook.com/elinband/

Offline 13

  • Gaduła
  • Wiadomości: 481
  • אלהים
Dwa przykłady z pierwszej lepszej mańki, jakie mi przyszły do głowy:



Muza na moje ucho znakomita, ale tam jest też treść, i to bardzo ambitna. Czy jest sens żeby grali dla ludzi, którzy nie będą rozumieli o czym jest ten utwór?



Mariusz Duda to mega wrażliwy, introwertyczny artysta pełnym pyskiem, ambitny tekst, ambitna muza, nie wyobrażam sobie, słuchać takiej muzy z polskim tekstem.

No nie ma siły, albo kapela ma to coś, albo tego nie ma, a jeśli nie ma, to żaden język nie pomoże. Można sobie i po chińsku śpiewać.
Zdrowy rozum jest rzeczą ze wszystkich na świecie najlepiej podzieloną, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej niźli posiadają. Kartezjusz.

Offline saurus

  • Gaduła
  • Wiadomości: 123
wszystko co piszecie potwierdza teorie ze wybór zalezy glownie od czynników: estetycznych i muzykalnych...pomij ajac temat barwy, czy czystego spiewania - bo to to jest koniecznosc.
Swoja droga niedlugo powstana pewnie wtyczki VST z synteza spiewu i bedzie mozna swiniaki i growle robic "iwoną" :D:D:D:D

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 587
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
@13 No akurat koles z Riverside spiewa bardzo dobrze, ponglisha w zasadzie nie slychac w ogole. Jest na tyle dobrze, ze anglicy przychodza na ich koncerty i spiewaja ich teksty.

Offline saurus

  • Gaduła
  • Wiadomości: 123
zgadza sie Mat..ale u nich..wszystko sie zgadza :)

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 870
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline saurus

  • Gaduła
  • Wiadomości: 123
i chuj...i jakie sa teraz procedury ? :D:D:D:DD

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Być może powtórzę po przedmówcach, ale też myślę, że muza, jeśli ma mieć jakiekolwiek czyste wokale, to raczej po angielsku. Jakiś czas temu, zaczynając z kumplami nowy projekt, też zastanawialiśmy się, no, przez jakieś 5 minut, nad tym, po jakiemu ma być wokal. A, że nie gramy grindcore'u, ani innych gatunków, w których wokalista nie śpiewa, tylko charczy/warczy/screamuje/kwiczy, zdecydowaliśmy się na angielskie teksty. Bo niestety, ale po polsku zagramanico, to można co najwyżej grać dla polonii tamtejszej. A i do tego trzeba w tym kraju odnieść najpierw spory sukces, żeby przyszło więcej, niż 15 osób. Wybór jest jak dla mnie dosyć prosty. Akcent da się wyćwiczyć mimo wszystko, chociaż pewnie trochę pracy będzie to wymagać, ale nauczenie się poprawnej wymowy słówek z kilkunastu krótkich tekstów raz na jakiś czas, to chyba nie jest specjalnie trudne dla dorosłej osoby?

Offline hollowintervals

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 23
Moim zdaniem polskie kapele w ogóle nie powinny śpiewać po polskiemu, bo to jest tak zajebiście niemelodyjny i szeleszczący język że głowa boli  :P I prośba do polskich zespołów - jeśli nie masz dobrego akcentu, nawet nie próbuj śpiewać po angielsku - przejdź na acapella albo jakiś instrumental :)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
A moim zdaniem to zależy od gatunku, jaki chcecie grać.

Np. kapela folkmetalowa śpiewająca po angielsku to żałość po prostu. W tym gatunku to w ogóle najlepiej brzmią wszelkie języki słowiańskie i celtyckie, właśnie przez ich specyfickę, charakter brzmienia. I chuj, mało kto się słuchając tych gatunków przejmuje, że czegoś nie rozumie. Jak się spodoba na tyle, aby się zainteresować, to znajdzie tłumaczenie (najlepiej od razu w książeczce, lub przynajmniej na stronce i/lub fejsbuku zespołu dla tych, co kupują na iTunes itd.). Choć niektórzy jarają się jeszcze germańskimi, które nie są angielskim, ale mnie to jakoś nie podchodzi w tym gatunku (a jak na ironię tego najwięcej jest).

Ogólnie to im bardziej typową (coś mainstreamowego i/lub już mocno utartego na zachodzie że brzmi tak, a nie inaczej) muzykę chcecie grać, tym bardziej angielski i to poprawny angielski. Najlepiej z amerykańskim akcentem (chyba, że to oldskulowy punk rock, to dajecie brytyjski :D ) i to takim porządnym, żeby nie było słychać, że coś jest nie tak.

Natomiast jesli chcecie grac jakąś specyficzną muzę... to już zależy. Wspomniany folk metal i podobne rzeczy (nawet tribal! gdzie poza angielskim najczęściej da znaleźć głównie hiszpański i portugalski ze względu na kapele z Mezoameryki i Ameryki Południowej) - dajecie po polsku, będzie egzotyka dla zachodniego ucha.

Wszelkie udziwnienia i alternatywy, nawet jeśli to miał by być pop, który gładko przejdzie przez radio - polski akcent w angielskim zaboli tylko i wyłącznie Polaków i ewentualnie innych słowian ale to już niekoniecznie. Serio. Wszyscy w Polsce będą się wami brzydzić, napierdalać się z waszego chujowego angielskiego i w ogóle. A na zachodzie? Byle było dla nich zrozumiale, byle wiedzieli o czym śpiewasz bez wysilania się. Słyszałeś kiedyś np. akcent Bjork, albo Karin Dreijer Andersson? I ludzie się jarają ich akcentami na całym kurwa świecie. I tak samo w takim USA jarają się polskim, albo rosyjskim akcentem, serio - to nadaje charakteru, jeśli tylko jest zrozumiałe bez problemu, to ludzie lubią smaczki. Ale to tylko i wyłącznie wtedy, gdy muza jest specyficzna i dobrze się to zgrywa. Tak jak ktoś wcześniej wspomniał Rammsteina - charakter ich muzy i brzmienie niemieckiego się kurewsko dobrze zgrywają. Na tej samej zasadzie obcokrajowy akcent angielskiego musi się zgrywac odpowiednio z muzyką. Jak np. reggae i jamajski akcent i idąc tym tropem na grunt ciężkiej muzy -> Skindred!

Jak growlujecie dużo to i tak jeden chuj, bylebyście tłumaczenie po eng zamieścili obok polskiego tekstu w książeczce albumowej (a polski będzie wręcz brzmiał bardziej mindfuckowo i mrocznie dla zachodniego ucha, jak opętany "mówiący językami") :D I tak bez czytania mało co kto zrozumie, zwykle tylko pojedyncze słowa.

tl;dr - wszystko sprowadza się do tego, że wokal to kolejny instrument w zespole i po prostu musi pasować do reszty zespołu i do muzyki ;) i tylko wasza kreatywność jest jedynym ograniczeniem aby to zadziałało w przypadku eksperymentalnej muzy, natomiast jeśli chcecie grac coś "normalnego", no to zazwyczaj poprawny angielski się kłania.
« Ostatnia zmiana: 31 Gru, 2014, 15:20:41 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline GhostAT69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 105
Jaki jezyk?Wokal? A co to takiego?
W sumie nigdy w zyciu nie zwracalem uwagi na teksty, wokal raczej traktuje jako kolejny instrument w kapeli, jak jest dobry to moze kurwic i po rusku, jak jest z dupy to zaden jezyk nie pomoze

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Jaki jezyk?Wokal? A co to takiego?
W sumie nigdy w zyciu nie zwracalem uwagi na teksty, wokal raczej traktuje jako kolejny instrument w kapeli, jak jest dobry to moze kurwic i po rusku, jak jest z dupy to zaden jezyk nie pomoze

Jeżeli robisz muzykę dla szerszego grona odbiorców, niż inni muzycy, a i to nie wszyscy, to wokal ma spore, a w wielu gatunkach kluczowe znaczenie.

Offline GhostAT69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 105
Jaki jezyk?Wokal? A co to takiego?
W sumie nigdy w zyciu nie zwracalem uwagi na teksty, wokal raczej traktuje jako kolejny instrument w kapeli, jak jest dobry to moze kurwic i po rusku, jak jest z dupy to zaden jezyk nie pomoze

Jeżeli robisz muzykę dla szerszego grona odbiorców, niż inni muzycy, a i to nie wszyscy, to wokal ma spore, a w wielu gatunkach kluczowe znaczenie.

nie da sie ukryc ze masz racje, ale tak jak napisalem " ja nigdy nie zwracalem uwagi na teksty ", a nie ze nie sa "potrzebne" czy "nieznaczace" :)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Z drugiej strony, nie porywałbym się na okreslenie siebie muzykiem (co najwyżej wannabe) a jak sięgam pamięcią, to miałem to samo podejście, co @GhostAT69 ;) tak naprawdę dopiero niedawno zacząłem w ogóle doceniać wokal, kiedyś mocno preferowałem instrumentalną muzę. Wciąż jednak, ktoś ostatnio mi się dziwił "jak możesz lubić sludge metal i być przeciwnym ćpaniu!?" co? To tam w tekstach jest coś o ćpaniu? :D Nawet nie wiedziałem, nie skupiam się na poezji :D I sądzę, że w nieanglojęzycznych krajach to jest norma. Ludzie słuchają bardzo chętnie muzyki, której słów nie rozumieją, niezależnie od gatunku.
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 870
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Ludzie słuchają bardzo chętnie muzyki, której słów nie rozumieją, niezależnie od gatunku.

BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
13 Odpowiedzi
1985 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sty, 2013, 12:19:12
wysłana przez matisq
46 Odpowiedzi
16967 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Kwi, 2013, 11:33:51
wysłana przez xaperfly
Polskie marki :)

Zaczęty przez vinz893 « 1 2 » Custom shop

30 Odpowiedzi
10959 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Wrz, 2013, 06:16:57
wysłana przez Yony
5 Odpowiedzi
3963 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Maj, 2016, 16:02:02
wysłana przez Pneumonia2
0 Odpowiedzi
1508 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Mar, 2018, 10:41:13
wysłana przez MikeD