Autor Wątek: [NGD + DIY] Martch M-SA7  (Przeczytany 4361 razy)

Offline birthmark

  • Gaduła
  • Wiadomości: 445
[NGD + DIY] Martch M-SA7
« 05 Lut, 2014, 23:01:32 »
Ciężko się przebić przez te nowe Skerveseny, ale mimo to postanowiłem się z wami podzielić moim niedawnym zakupem i własnoręcznie poczynioną na nim przeróbką.

Gitara to siedmiostrunowy Martch M-SA7, którego zakupiłem od jednego z forumowiczów.
Specyfikacja:
- menzura - 25,5"
- korpus - olcha
- gryf - 3 x klon
- podstrunnica - palisander
- most stały typu vintage
- przetwornik - 1 x Martch
- klucze - Jin-Ho

Oryginalnie gitara była wykończona na czarny połysk (wyglądała tak), ale jeden z poprzednich właścicieli zdjął z topu korpusu i główki lakier zostawiając gołe, niezabezpieczone drewno. Gitara pozbawiona była też przełącznika do rozłączania cewek w przetworniku i zaślepki od prętu gryfowego. W takim też stanie gitara trafiła do mnie:

Detale
Detale

Poza wyglądem zewnętrznym cavity też nie przedstawiało się zachęcająco, wszystkie możliwe luty (których zbyt wiele nie było) były zimne, mostek nie był dobrze uziemiony, co objawiało się irytującymi hałasami podczas grania. Zdecydowałem się więc na remont generalny.

Postanowiłem spróbować wykończyć top bejcą i olejem, żeby uzyskać ciekawy efekt połączenia lakierowanych na błysk boków i pleców z olejowanym, matowym topem.

Po zdemontowaniu osprzętu oraz przeszlifowaniu i oczyszczeniu malowanych powierzchni pokryłem je bejcą w kolorze wenge. Potem dodałem do niej nieco jasno-zielonej. Po nałożeniu kilku warstw i wyschnięciu wtarłem olej tungowy (2 warstwy). Następnie zdecydowałem się na odświeżenie podstrunnicy, którą potraktowałem podobnie jak top, z użyciem samej bejcy wenge, a potem oleju. Na koniec, kiedy wszystko się wchłonęło i wyschło, położyłem wosk zarówno na top jak i podstrunnicę.
Kilka fotek "warsztatowych":


W międzyczasie wymieniłem potencjometr, wyczyściłem mostek, zamówiłem przełącznik i nowe struny oraz dorobiłem zaślepkę na główkę. Kiedy dostałem potrzebne części, wszystko zamontowałem, wyregulowałem i oto efekt końcowy: (niestety fotki pozostawiają wiele do życzenia, postaram się zrobić lepsze)


Jestem dosyć zadowolony z efektu, nie jest to oczywiście lutnicza robota, ale jak na całkowicie amatorskie działanie myślę że wyszło przyzwoicie. Całość zajęła mi około 12h nie licząc czasu czekania na wchłonięcie oleju.
Suto wędlin kładź na chleb

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: [NGD + DIY] Martch M-SA7
« Odpowiedź #1 05 Lut, 2014, 23:04:36 »
Gratki, sam się paliłem na to wiosło, ale w końcu zrezygnowałem... Oby służyła!

Offline lerielu

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 61
  • go the distance
Odp: [NGD + DIY] Martch M-SA7
« Odpowiedź #2 05 Lut, 2014, 23:48:55 »
Nie mogę się doczekać, aż zobaczę efekt przemiany na żywo. W każdym razie wygląda pięknie.
"something more" Sinch

Offline crosswah

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 11
Odp: [NGD + DIY] Martch M-SA7
« Odpowiedź #3 06 Lut, 2014, 16:00:25 »
Wyszło świetnie, sam bym się bał podjąć takiego wyzwania na swojej gitarze

Offline Drozd

  • Pr0
  • Wiadomości: 542
  • Serius big fella
Odp: [NGD + DIY] Martch M-SA7
« Odpowiedź #4 06 Lut, 2014, 18:20:06 »
Bardzo smakowita. Jak się spisuje pickup handmade od Martcha? ;)
weimar guitar gently weeps

Offline birthmark

  • Gaduła
  • Wiadomości: 445
Odp: [NGD + DIY] Martch M-SA7
« Odpowiedź #5 06 Lut, 2014, 19:04:31 »
Dzięki.
@crosswah:  gitara i tak miała zdjęty lakier, więc nie było nic do stracenia. Poza tym nie jest to proces nieodwracalny.
@drozd:  nie mam za bardzo porównania, musiałbym wsadzić coś „znanego" na próbę. Ma srednio mocny i raczej ciepły sygnał, coś w typie evo dimarziona. 
Suto wędlin kładź na chleb

Offline frost07

  • Gaduła
  • Wiadomości: 318
Odp: [NGD + DIY] Martch M-SA7
« Odpowiedź #6 06 Lut, 2014, 19:30:21 »
Fajnie Ci to wiosło wyszło. Jeden pipak, jeden potek, prostota po całości i trochę pracy też włożone. Czaiłem się na nią jakiś czas, ale odpuściłem. Grats!  :))
'-'

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
13 Odpowiedzi
13707 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2008, 15:06:21
wysłana przez Kali
13 Odpowiedzi
6205 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Kwi, 2009, 23:38:16
wysłana przez nikt
11 Odpowiedzi
5388 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sty, 2013, 22:52:49
wysłana przez Gveir
15 Odpowiedzi
6097 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Mar, 2016, 11:25:56
wysłana przez Amal_68
[NGD] MARTCH M-SA7

Zaczęty przez Orange Gitary 7-strunowe

3 Odpowiedzi
2045 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Cze, 2015, 14:11:05
wysłana przez birthmark