Autor Wątek: Naprawa nakrętki pręta regulującego gryf  (Przeczytany 6341 razy)

Offline Styku

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 1
Naprawa nakrętki pręta regulującego gryf
« 01 Wrz, 2012, 18:09:00 »
Hej ! Czy ktoś orientuje się ile może kosztować wymiana tej nakrętki u lutnika? Moja wyrobiła się i kręcenie nią jest niemożliwe. Gitarę odkupiłem od kolegi który długo na niej nie grał i zebrała się tam rdza.

Pozdrawiam!

Zdjęcia poniżej przedstawia tą nakrętkę (nie jest to moja gitara)

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Dychę na allegro, dasz radę sam?
Jazz, Lounge, Downtempo

Orange

  • Gość
chyba, że gwint się ujebał. Wymiana nakrętki niewiele da w takim układzie.

Jest jeszcze inna opcja, z którą miałem styczność - nakrętka jest odkręcona i spadła z pręta. Musisz docisnać ją i próbować nakręcić. Proponowałbym jakiś smarunek, ale nie wiem jak się drewno zachowa jak najebiesz tam jakiegoś WD40.

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
wd40 chyba nie jest najlepszym środkiem do drewna
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline Budyniozaur

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 19
Witam!

Mam podobny problem, dziurka w nakrętce z heksagonalnej zrobiła się okrągła. Znalazłem na jakimś forum sugestię żeby użyć poxipolu do odkręcenia jej przykleiwszy doń klucz, jednak właśnie się okazało że mogę nią kręcić- jakimś cudem pasuje do niej inny klucz tego samego rozmiaru. Dziurka nadal jest jednak wyrobiona i pewnie niedługo także ten klucz zacznie się w niej kręcić. Stąd nie rezygnuję z planu wymiany nakrętki, ale napotkałem na dość prozaiczny problem. Kręcę w lewo, tak jak normalnie odkręcamy normalne śrubki, czyniąc z gryfu łódkę, zwiększając odległość strun od progów w centralnych rejonach długości gryfu. Napotykam jednak coraz większy opór i nawiedzają mnie obawy o mój instrument. Pytanie moje brzmi: czy może nie czynię tego w odwrotną stronę? Czy nie zaszkodzi to gryfowi gitary? Jakie wygięcie gryfu zaczyna być niebezpieczne?
Przy okazji pytanie drugie, czy to częsty problem, czy też zakupiona nakrętka będzie lepszej jakości niż montowana seryjnie?
Dziękuję z góry za odpowiedź.

Orange

  • Gość
Co to za gitara?

Offline Budyniozaur

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 19
ESP LTD H-401FM

Zomballo

  • Gość
Obawiam się, że nakrętkę da sie zmienić tylko w truss rodzie typu vintage. W podwójnym zazwyczaj jest przyspawana do jednego z prętów.

Offline Budyniozaur

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 19
Oj niedobrze. Teraz już rozumiem, szkoda że nie ogarnąłem wcześniej tematu Podwójności. Ostatecznie skończyłem z akcją strun 5mm nad dwunastym progiem i zupełnie okrągłym otworem, bez możliwości powrotu do wcześniejszego stanu. Mam nadzieję że w serwisie coś poradzą. Cały pręt trzeba będzie wymienić czy jak?

Zomballo

  • Gość
Jeżeli nakrętka urobiła sie na całej długości wpustu klucza to czeka Cię odklejanie podstrunnicy i wymiana pręta. Czasem jednak wyrobienie to 2-3 mm, wtedy niczym się nie przejmować tylko uważac i wsadzać klucz do pełnej głębokości przy regulacji.
Edit.
Jeśli nie masz pewności to nie dłub sam w gitarze tylko daj ją do lutnika. Unikniesz stresu i wbrew pozorom zaoszczędzisz pieniądze. ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Wrz, 2012, 12:26:30 wysłana przez Zomballo »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
6494 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Lis, 2010, 17:27:07
wysłana przez Tadeo
2 Odpowiedzi
2392 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Kwi, 2011, 12:25:51
wysłana przez p0ison
2 Odpowiedzi
3081 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2011, 22:57:13
wysłana przez Chomick
2 Odpowiedzi
1259 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Sie, 2013, 17:16:53
wysłana przez Michuu93
2 Odpowiedzi
2427 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Sty, 2015, 17:05:26
wysłana przez deely