Autor Wątek: A gdybym sam chciał wydać epkę...  (Przeczytany 1470 razy)

Offline Zapek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 70
A gdybym sam chciał wydać epkę...
« 10 Lip, 2012, 12:56:34 »
Załóżmy, że mam wszystko nagrane, bo mam. Załóżmy, że mam wszystko graficznie zrobione, wytłoczone itd., bo zamierzam... Co muszę jeszcze zrobić, aby nie okradać państwa sprzedając takie coś (:/)? Jakieś zaiksy, podatki? Ma ktoś wiedzę na ten temat?

Offline dawson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
Cóż żyjemy w Polsce, jeśli chcesz żeby wszystko było legalne musisz założyć działalność gospodarczą :facepalm:, odprowadzać podatek od sprzedaży :facepalm: i prowadzić księgi rachunkowe :facepalm:. Z tego co wiem Zaiks nie jest obowiązkowy. Wątpię jednak żeby kapele sprzedające swoje płyty na koncertach bawiły się w coś takiego bo to jest dla mnie po prostu śmieszne.

Z drugiej strony jeśli sprzedawałbyś płyty na allegro czy innych portalach aukcyjnych to z tego co wiem, jeśli wartość sprzedaży jest mniejsza niż 2000zł nie musisz nigdzie tego zgłaszać, nie wiem tylko czy te 2000zł w jakiej skali tzn czy w ciągu miesiąca czy jak. Najlepiej jeśli chcesz to robić totalnie true legalnie zadzwonić do US i się dowiedzieć. Chyba że ktoś już takie coś robił i chciałby się podzielić informacjami ? :)
« Ostatnia zmiana: 10 Lip, 2012, 14:19:50 wysłana przez dawson »

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 815
Zaiks zgłaszasz tylko po to by Twój materiał , gdy będzie prezentowany , puszczany w :

- radiu  (ogólnopolski, internetowym itd)
- telewizji (wszelakiej)
- imprezach, knajpach i wszędzie gdzie organizator jest zobowiązany do uiszczania opłat do Zaiksu.

...możesz mieć z tego jakiś grosz.  Z moją kapelą po 5 latach od wydania pierwszej (zgłoszonej) płyty zebrało się coś po ok 90 zł na łeb. Niby nic a zawsze coś.

Kwestia "nie okradania państwa" -

Musisz założyć działalność gospodarczą , znaleźć odpowiednie PKD związane z handlem materiałem muzycznym.


Kasa fiskalna  dla paragonów - musisz dodawać do każdej sprzedaży (nie wiem jakie są progi, do sprawdzenia u księgowej :) )

Progam do fakturowania - jeśli chcesz sprzedać większą ilość dla potencjalnego dystrybutora.

Nie wiem tylko jak z wprowadzeniem takiego towaru na stan ale to już dobry/a księgowy sobie z tym poradzi.
Zarobek? -  Kwota sprzedaży - (minus) Vat 23 % - (minus)  podatek dochodowy (średnio 19% kwoty pozostałej)
Koszty? (aby zmniejszyć dochodowy i Vat) - no to już kwestia indywidualna = dobry/a księgowy
Kapele tak działają a jak na tym wychodzą mówi raczej fakt że dochód , jeśli jakiś się pojawia to raczej z grania sztuk.
Prędzej znajdzie się dobry wydawca z którym podpisujesz umowę i umawiasz się na daną kwotę za sprzedany egzemplarz.
Sprawa podstawowa , na jaką sprzedaż liczysz? I jak długo uważasz że będziesz miał np stała sprzedaż. Proste pytanie bo ZUS`y trza płacić co miesiąc (chyba że jesteś gdzieś zatrudniony , to wtedy zdaję się płacisz tylko za siebie zdrowotne (?) - poprawta mnie jeśli się mylę).
Generalnie własna działalność gospodarcza , są plusy , są minusy. Trzeba sobie przeliczyć wszystko. Moim zdaniem nie warto - oficjalnie sprzedawać płyt we własnym zakresie - ergo - "nie okradając państwa" :) Warto postarać się o wydawce, tym bardziej że materiał masz w ręku , nie musisz prosić wytwórni/wydawcy o kasę na cały stuff , który już masz. CHYBA ŻE , wiesz że CD ma szanse na złotą płytę , wtedy wchodź w ciemno sam :)
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline Zapek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 70
Po tym co przeczytałem wybiorę opcję "na czarno" albo rzeczywiście poszukam wydawcy. Byłą opcja przez chwile, że klawiszowiec będzie miał działalność, ale jakoś się z tym opierdala. Z resztą wszystko jedno, bo nawet już z założoną średnio mi się to widzi... Dzięki bardzo za informacje Panowie.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
11 Odpowiedzi
5857 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Lip, 2010, 20:07:28
wysłana przez Radek M
8 Odpowiedzi
2057 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2013, 20:39:54
wysłana przez majkelk
2 Odpowiedzi
2921 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Mar, 2013, 15:46:39
wysłana przez Gnat
1 Odpowiedzi
11745 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Lip, 2013, 05:48:03
wysłana przez gizmi7
13 Odpowiedzi
1534 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Gru, 2013, 12:47:16
wysłana przez vinz893