Autor Wątek: Przesiadka z 6ciu strun na 8  (Przeczytany 16212 razy)

Offline SaschaK

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 64
    • Portfolio
Przesiadka z 6ciu strun na 8
« 05 Gru, 2011, 21:52:08 »
Witam, mój pierwszy post tutaj :)

W ramach poszukiwań nowych środków wyrazu i experymentów muzycznych zacząłem zastanawiać się na kupnem wiosła z większą ilością strun niż ustawowo przewidziano ;) Zastanawiałem się nad siódemką i raczej na początku nie brałem ósemek pod uwagę, do czasu jak ktoś (pozdro Zorro ;)) mnie uświadomił, że tak czy inaczej będe musiał nieco przestawić aparat, a skoro tak - mógłbym od razu się przestawić na 8 - możliwości w sumie więcej.

Ktoś z was ma tego typu doświadczenia czy raczej podążaliście drogą 6 -> 7 -> 8?

W sumie pod tym względem mam praktycznie zerowe doświadczenie - ósemek nie sposób ograć, a jedyna siódemka na jakiej grałem to był Schecter Omen 7, ale było to dość dawno i w jakimś dziwnym setupie i stroju D co mi średnio odpowiadało.

Za 7 przemawia większy wybór gitar i to że 8 mogę nie ogarnąć manualnie albo także głową :) Bo fajnie by było coś robić więcej djent-djent na najgrubszym drucie ;) No i chciałbym uniknąć kupowania gitary w celu jej ogrania, tak jak może być z ósemką.

A jeśli chodzi o samą muzę jaką myślę na tym grać - klimaty typu Animals as Leaders, Spastic Ink, wstawki ala Guthrie Govan - co prawda jeszcze nic z tego nie umiem, ale sprawa jest przyszłościowa ;)

pozdrawiam

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #1 05 Gru, 2011, 22:05:03 »
Ktoś z was ma tego typu doświadczenia czy raczej podążaliście drogą 6 -> 7 -> 8?

Zorro również ma doświadczenie z 6->8 i zdaje się preferować osiem strun nad siedmioma. Aktualnie masz dwie świetne 8mki na giełdzie. Na twoim miejscu wziąłbym jedną z nich (naturalnie tą która Ci się bardziej podoba) i sprawdził jak się z tym czujesz samemu, a nie pytał innych. W razie czego spylisz je bez straty.
« Ostatnia zmiana: 18 Gru, 2011, 20:21:21 wysłana przez Musza »
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #2 05 Gru, 2011, 22:08:14 »
Ja miałem takie doświadczenie. Z początku ciężkawo, ale idzie się przyzwyczaić. Tylko zdecydowanie zalecam jakiś wygodny korpus, żeby to było w miarę kompaktowe - chyba, że duży chłop jesteś.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #3 05 Gru, 2011, 22:09:19 »
Ósemka, to specyficzny instrument. I nie patrz na tych, co zaraz się tu odezwą, a którzy pozostałe 6 strun mają dla bajeru. Problem z ósemką, polega bardziej na tłumieniu, niż graniu, więc radzę szczerze - obadaj najpierw jakąś. Jeśli Cię jara "brzdąąąoouuuk", to może pomyśl o szóstce 27-28 cali? Bo potem Twoja wymarzona ósemka będzie wisiała miesiącami na giełdzie.

Offline maniek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 70
    • www.spiral.pl
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #4 05 Gru, 2011, 22:10:44 »
zawsze możesz kupić 7mkę i stroić ją niżej niż standardowo. większy wybór gitar, łatwiej się przestawić, łatwiej sprzedać jak Ci nie przypasi. Ja gram na 7mce w drop G# czyli tylko ton wyżej niż 8mka i 1,5 tonu niżej niż 7mka w standardzie - taki kompromis :D

Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #5 05 Gru, 2011, 22:13:17 »
Ósemka, to specyficzny instrument. I nie patrz na tych, co zaraz się tu odezwą, a którzy pozostałe 6 strun mają dla bajeru. Problem z ósemką, polega bardziej na tłumieniu, niż graniu, więc radzę szczerze - obadaj najpierw jakąś. Jeśli Cię jara "brzdąąąoouuuk", to może pomyśl o szóstce 27-28 cali? Bo potem Twoja wymarzona ósemka będzie wisiała miesiącami na giełdzie.

No prawda, tam jest już dużo do tłumienia

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #6 05 Gru, 2011, 22:16:56 »
Ósemka, to specyficzny instrument. I nie patrz na tych, co zaraz się tu odezwą, a którzy pozostałe 6 strun mają dla bajeru. Problem z ósemką, polega bardziej na tłumieniu, niż graniu, więc radzę szczerze - obadaj najpierw jakąś. Jeśli Cię jara "brzdąąąoouuuk", to może pomyśl o szóstce 27-28 cali? Bo potem Twoja wymarzona ósemka będzie wisiała miesiącami na giełdzie.


To "brzdąąąoouuuk" ma swoją profesjonalną nazwę, która swoją drogą jest sloganem nowych koszulek SS, a jest nią:
Spoiler

;)
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline SaschaK

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 64
    • Portfolio
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #7 05 Gru, 2011, 22:20:52 »
Tylko zdecydowanie zalecam jakiś wygodny korpus, żeby to było w miarę kompaktowe - chyba, że duży chłop jesteś.

Chudy pajęczak jestem

Jeśli Cię jara "brzdąąąoouuuk", to może pomyśl o szóstce 27-28 cali?

Jara mnie "brzdąąąoouuuk" i jednoczesna możliwość grania w wyższych rejestrach. Jakby nie to, to od razu bym celował w baryton, bo wtedy to tylko się trzeba przyzwyczaić do większych odległości między progami i ew. innego naciągu strun?

Domyślam się, że granie na 8 nie jest wcale łatwe :) Ale sprawa jest i tak przyszłościowa, na za rok-dwa, myślę, bo w chwili obecnej na pewno nie będę potrafił na niej zagrać tego co bym chciał.

Ale jestem z gatunku tych, co dużo myślą i tak chciałem zawczasu posłuchać opinii i uwag ;)

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #8 05 Gru, 2011, 22:25:07 »
Jak masz trochę kasy - kup sobie rg2228. Niebywale przyjazny gryf, dobra marka, fajne pikapy, można łatwo odsprzedać. Jeśli masz mniej kasy - poluj na jakiegoś lutnika, najlepiej PAS-a. A ponieważ jesteś młody i dlatego głupi - kup se Szektera :D

Posty połączone: 05 Gru, 2011, 22:30:04
Cytuj
To "brzdąąąoouuuk" ma swoją profesjonalną nazwę, która swoją drogą jest sloganem nowych koszulek SS, a jest nią:
Spoiler
"BŹDZIĄĄĄG!"

Zwracam honor. Mówiąc "brzdąąąoouuuk", miałem na myśli hajałtputy :D
« Ostatnia zmiana: 05 Gru, 2011, 22:30:04 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline SaschaK

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 64
    • Portfolio
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #9 05 Gru, 2011, 22:36:14 »
Szekter ma w swojej ofercie coś co uważam za najładniejszą 8 ze wszystkich:



W sumie jeśli chodzi o Szektery to dwie obawy:
1. Ludzie mówio i narzekajo że Szektery grube gryfy majo. Jak dla mnie - w wersjach szóstkowych - bardzo wygodne. Tylko że 8 to inna bajka zupełnie
2. 26.5 - chyba jednak lepsza byłaby skala 27-28? Ale w sumie tylko dlatego że interesuje mnie eksperyment w postaci stroju Drop-E

Ktoś grał na budżetowym rg2228 - RGA8? Bo słyszałem wygodne, tylko że pickupy do śmietnika z miejsca. I Marian-EQ switch :D

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #10 05 Gru, 2011, 22:56:11 »
Jara mnie "brzdąąąoouuuk" i jednoczesna możliwość grania w wyższych rejestrach.
Co złośliwsi twierdzą, że np Mehsuggah tak naprawdę mogłaby grać na 4-strunowcach, gdzie dwie struny do rytmicznych riffów są zestrojone absurdalnie nisko, a dwie kolejne do solówek wysoko, z przepaścią pomiędzy - i tak jej rejony nie są wykorzystywane. Tylko bez tego grubaśnego gryfu i ewentualnie wzbudzonych pustych strun brzmienie nie to samo ;)
Ot, taka bezsensowna, lamerska dygresja.
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #11 05 Gru, 2011, 22:59:01 »
Jak rzadko - masz rację.

Offline SaschaK

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 64
    • Portfolio
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #12 05 Gru, 2011, 23:06:09 »
Mając na myśli wyższe rejestry miałem na myśli nie tylko te najwyższe ale i pośrednie - po co się ograniczać? ;)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #13 06 Gru, 2011, 09:10:28 »
Men - należy zmacać. Cokolwiek 8. Sam chodziłem z rok za tematem 6 -> 8semka (7 było w tzw. międzyczasie) i można się nieźle zrazić. Grałem trochę z kapelą po kraju i chociaż jestem leworęczny, to zawsze macam każde nowe wiosełko w zasięgu wzroku (-3 dioptrie). Wspomniany tu 2228 mnie z leksza przeraził, pierwsze skojarzenie: lotniskowiec - choć jest opinia, że to jedna z najwygodniejszych 8semek. Najwygodniejsza to rzekomo Regius 8 ;). Po macaniu Regiusa 7 - wierzę. Ale np. Ran Crusher 8 ma około 5mm węższy gryf, co może być kluczowe. Ale ma wkurwiające niektórych wypłaszczenie na środku gryfu, a nie lubię profili, które są zbliżone do ] zamiast do ). Taki znów Schecter C8 ma zdecydowanie najgrubszy gryf (byłem już praktycznie zdecydowany na ściąganie z USA, bo macałem ich 6 i 7, kiedy... ;)), ale o tak sprytnie zaokrąglonym profilu, że jak zobaczysz filmiki pana Joopa Woltersa - można szredować bez problemu. Nasz Panujący Yony ma/zaraz będzie miał - może powie jak się na tym gra.
Kręcą się czasem na giełdzie też 8semki od PASa. Jeśli wszystkie mają gryfy jak ten, który macałem - przesiadka bez problemu.
Najważniejsze, żeby leżało w łapie, czyli profil gryfu. Korpusy srusy, więcej jest czucia w dłoni, niż w połowie przedramienia.
Paczki z głów!

Offline deely

  • Gaduła
  • Wiadomości: 489
    • deely.bandcamp.com
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #14 06 Gru, 2011, 09:40:15 »
Je się przesiadłem z 6->8 i nie miałem z tym problemów. Wszystko kwesta czasu i ogrania, przyzwyczajenia paluchów. Ale wiadomo, nie każdemu spasuje.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #15 06 Gru, 2011, 09:44:04 »
Jak jesteś z okolic Poznania to zapraszam do pomacania dwóch 8ek. Rozwieje to wszelkie wątpliwości.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #16 06 Gru, 2011, 09:47:09 »
Niezły wabik :D.
Paczki z głów!

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #17 06 Gru, 2011, 09:52:13 »
No homo.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #18 06 Gru, 2011, 10:01:29 »
U mnie większym problemem była przesiadka 25" -> 28" w szóstce niż przesiadka z 28" szóstki na 30" ósemkę. Jak juz przyzwyczaisz sie do czegoś innego niż standard to nie będziesz miał problemu ani z gryfem ani z menzurą a już na pewno nie z ilością strun. Tłumienie tych 8 drutów to nie taka ciężka kwestia, trochę pracy nad koordynacja prawa-lewa ręka, trochę inny kąt ułożenia nadgarstka i po tygodniu jesteśmy w domu. Też polecam Ci chodliwe marki. Obecnie na tablicy wisi PAS 8 za ~2500, ale wisi już strasznie długo, wiec jesli masz sie potem bujac miesiącami ze sprzedażą to nie ma sensu, bo ciężko tu w kraju sprzedać ósemkę szektera/ibaneza/ltd za dobrą kasę a co dopiero lutnicze wynalazki. To są wiosła które uszcześliwiają tych, którzy wiedzą czego chcą. Jak nie jestes pewny to lepiej kup sobie lespola
B ( o ) ( o ) B S

Offline Jakub0765

  • Gaduła
  • Wiadomości: 248
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #19 06 Gru, 2011, 10:14:55 »
co do pickupów w 2228 to nie sądzę by były do śmietnika, kwestia gustu, do grania rzeczy a'la animals as leaders bardzo spoko, do guthriego govana, no cóż - mniej (na pewno nie wcale, można spokojnie grać jazzowy stuff) to aktywy w końcu. Tak czy owak 2228 to high end, ma swoje wady ale to pierwsza seryjna ośmiostrunówka więc trzeba to brać na poprawkę. Skrobnąłem Ci PW w sprawie 2228 którego obecnie sprzedaję. Pozbywam się by nabyć dwa wiosła i NA BANK za jakiś czas a może i niedługo kupię drugiego 2228 bo C8 mimo moich przeczuć za chuj mi nie podszedł, oporowo niewygodna w stosunku do 2228 ale to kwestia przyzwyczajenia, dla mnie w gryfach między nimi przepaść. Poza tym jednak jest sporo ładniejsza (ofc. też subiektywna opinia) przez chwilę miałem g.a.s. na c8 ale już mi przeszło.


Offline Jakub0765

  • Gaduła
  • Wiadomości: 248
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #21 06 Gru, 2011, 11:31:14 »
kurwa, jak zwykle, czytanie ze zrozumieniem :S zamykam ryj. anyway opcja ogrania 2228 jest, na priv Ci wysłałem info mate.

Offline waldemar

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 1
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #22 16 Gru, 2011, 19:15:07 »
Charfa?
Dzieci coś wam się pomyliło w tych chorych.....
W polsce nie było nigdy i nie będzie sławnych gitarzystów,teraz już wiem dlaczego tak jest.
 Lepiej ćpać niż pić lub chlać.
W takich nieuleczalnych przypadkach nawet najdroższy sprzęt wam nie pomoże ten pomysł z tymi strunami to ślepy zaułek,tak samo jak tym którym się wydaje że zawojują swiat.

Powiem wam wszystkim że nie wiecie co to jest kalectwo umysłowe i fizyczne,w moim przypadku fizyczne a w 90% uczestników forum zauważyłem odwrotną faze.
Co nie którym proponuje wybrać się do lekarza,a ci którzy jeszcze nie byli to wkrótce się wybiorą.

Pozdrawiam wszystkich i moderatorów i życzę wesołych świąt.




Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #23 16 Gru, 2011, 19:23:17 »

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Odp: Przesiadka z 6ciu strun na 8
« Odpowiedź #24 16 Gru, 2011, 19:24:09 »
Charfa?
Dzieci coś wam się pomyliło w tych chorych.....
W polsce nie było nigdy i nie będzie sławnych gitarzystów,teraz już wiem dlaczego tak jest.
 Lepiej ćpać niż pić lub chlać.
W takich nieuleczalnych przypadkach nawet najdroższy sprzęt wam nie pomoże ten pomysł z tymi strunami to ślepy zaułek,tak samo jak tym którym się wydaje że zawojują swiat.

Powiem wam wszystkim że nie wiecie co to jest kalectwo umysłowe i fizyczne,w moim przypadku fizyczne a w 90% uczestników forum zauważyłem odwrotną faze.
Co nie którym proponuje wybrać się do lekarza,a ci którzy jeszcze nie byli to wkrótce się wybiorą.

Pozdrawiam wszystkich i moderatorów i życzę wesołych świąt.







To grypa jelitowa się nazywa.



Przy okazji - HARFA a CHarfa.
Mandat!
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Przesiadka na linuksa na stałe - jaki DAW?

Zaczęty przez bandit112 « 1 2 » Software

44 Odpowiedzi
11786 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Lut, 2012, 21:34:39
wysłana przez lord_awesomeguy
8 Odpowiedzi
2803 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Mar, 2012, 13:31:47
wysłana przez ralphe7
20 Odpowiedzi
6318 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2012, 16:55:09
wysłana przez Smysław Żegota
1 Odpowiedzi
1816 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2014, 14:18:39
wysłana przez benkai
4 Odpowiedzi
7297 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Gru, 2014, 07:08:30
wysłana przez uchal