Autor Wątek: O drewnie w mojej 7 strunówce  (Przeczytany 7036 razy)

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
O drewnie w mojej 7 strunówce
« 04 Gru, 2011, 22:13:10 »
Mam pytanie odnośnie mahoniowego drewna i jego zabezpieczenia. Zanim będę się kontaktował z lutnikiem ( o ile będę musiał bo może ktoś mi odpowie ) to najpierw pytam Was.
Pobawiłem się trochę ze swoim mahoniowym Viperem 407. Chciałem uzyskać ciekawy efekt coś a'la VINTAGE i w paru miejscach przejechałem korpus papierem ściernym aż do dechy. Mahoń przeleciałem olejem lnianym aż wsiąknął.
Pytanie tylko jak samemu to drewno zabezpieczyć ? Kiedyś miałem mahoniową gitarę Witkowskiego w wykończeniu OIL WAX. Czy jest jakiś specyfik na rynku który pomoże mi zabezpieczyć mahoń przed wilgocią itp. Jakieś specjalne oleje, woski? Nakładać na ciepło, zimno? W płynie czy kremowej konsystencji ?

Czy ktoś zna temat z autopsji ?

Jak dokończę to foty trzepnę w moim poprzednim temacie

http://forum.sevenstring.pl/gitary-7-strunowe/gitara-ktora-zaspokaja-oczekiwania-przynajmniej-w-80/

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #1 04 Gru, 2011, 22:53:14 »
olej lniany to o tyle kiepski pomysł ze długo krystalizuje i moze lapac brud. osobiscie polecam wosk. W tej chwili jest tego pełno, sa twardsze maja ładniejsza powłoke i wysteouja równiez z utwardzaczem. Zwykle sa woski do parkietów i te sa najmocniejsze.  Tylko co z miejscami polakierowanymi  ? darłeś miejscowo ?

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #2 04 Gru, 2011, 23:17:13 »
Tak miejscami - ja potrzebuję tylko pokryć parę centymetrów mahoniu - mahoń wychodzi jakby z farby. Miejsca polakierowane zostają. Nie mam zamiaru nic z tym robić tylko zabezpieczyć żywy mahoń

Woski z utwardzaczem ??   Kładzie się pędzlem ??

Potrzebuję coś matowego - możesz mi...   ...lub ktoś inny podać konkretny dobry produkt ?

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #3 05 Gru, 2011, 00:06:06 »
Mozesz nakladac równiez szmatką. Sa woski matowe połyskowe i półpołyskowe. Ja polecam firme ICA to włoski producent i nie znajdziesz tego w marketach bo to dla hm ten tego ...profesjonalistów ;)
Przedstawiciel w Polsce to AMICUS. Skąd jestes moze bede mógł pomóc.

Offline Owczar

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 57
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #4 05 Gru, 2011, 09:28:52 »
Czy to nie przesada tak zabezpieczac obdarcia? ;) Moj Gibson jest juz naturalnie w paru miejscach powycierany i nigdy mi cos takiego do glowy nie przyszlo ;)

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #5 05 Gru, 2011, 11:55:11 »
Harry zabezpiecza opśrumpaną gitarę, żeby ładnie wyglądała :D

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #6 05 Gru, 2011, 17:09:14 »
HEH właśnie o to chodzi, że nie jest obśrupana na śmierć :) tylko ściągnięte dość poważne fragmenty lakieru.
Ma wyglądać inaczej bo pomimo, że uwielbiam tą gitarę to od szatańskiego koloru już mi się srać chce. Mam dość tylko czerni.
A to co jej zrobiłem nie może wyglądać ładnie.

Dzięki commelina.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #7 05 Gru, 2011, 19:18:05 »
Zią, jeśli nie będziesz się z nią tarzał po bagnach Biebrzy, to chyba nie ma sensu jej zabezpieczać. Chyba, że zdarłeś poważną część lakieru, wtedy zrób, jak radzi Commelina.

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #8 05 Gru, 2011, 19:59:19 »
ja tam bym od razu wywalił cały lakier, czarny mat w każdym porównaniu przegrywa z olejem i naturalnym drewnem :)

Orange

  • Gość
Odp: O drewnie w mojej 7 strunówce
« Odpowiedź #9 05 Gru, 2011, 20:58:02 »
Co ty powiesz :D

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
a jakbyś jeszcze starł do drewna ten fragment na główce z tyłu gryfu, to już w ogóle zajebioza by była ;D

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
nie no bez przesady :)

Dzięki chopy dostosuję się. Już szukam specyfików

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 463
Zwykły olej lniany nadaje się jedynie do deski do krojenia chleba . Do gitary są specjalne oleje które prawie natychmiast polimeryzują i zamykają pory w drewnie , zwykły olej twoja gitara będzie piła i piła aż  zrobi się czymś w rodzaju podkładu kolejowego który jest konserwowany właśnie w podobny sposób . Osobiście polecam ci wosk do pokrywania kolb karabinowych ,cena ok 30 pln w każdym sklepie myśliwskim . Są bezbarwne albo z pigmentem .

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
mam już wosk, utwardzacz, specjalny olej do tego typu zabiegów, mam nawet bezbarwny lakier matowy (akrylowy)

na coś się teraz muszę zdecydować :)

co do oleju lnianego zastosowałem to tylko raz i coś za szybko korpus to wpił tak więc zacząłem się zastanawiać co dokładnie powinienem użyć żeby :

-nie rozmiękczyć drewna, a raczej utrzymać w dobrej kondycji (warstwa zaraz pod czarną farbą była utwardzana czymś w rodzaju lakieru bezbarwnego poliestrowego)
-nie spierdzielić naturalnego rezonansu dechy
-zabezpieczyć przed wilgocią i brudem

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Nie nasaczaj olejem lnianym bo zrobisz sobie podkład kolejowy. Przetrzyj to jeszcze raz jakimś drobnym papierkiem albo włókniną, albo gabka ścierną i nałóż wosk. Akrylom daj spokój bo bedziesz miał zbyt dyzy slad pomiędzy starym lakierem a nowym. Matowy ( jesli taki masz) wosk nanieś na miejsca przetarte, a to co zapewne upaprasz do okoła na lakierze, zdejmij paluchem albo czym kolwiek co nie rozmaże wosku, lub lepiej, oklej taśmą może byc malarską, do okoła przetarcia i spokojnie szmatka, pędzelkiem, pomaluj przetarte miejsca. Poczekaj az przeschnie zdejmij taśme i moze byc i paluchem przetrzyj po pomalowanym. troche sie wybłyszczy i nie bedzie az takiej różnicy w warstwach lakieru. A najlepiej podeślij, pokaż, zdjęcia tegoż.
« Ostatnia zmiana: 08 Gru, 2011, 15:23:50 wysłana przez commelina »

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
co do oleju lnianego zastosowałem to tylko raz


co do wosku to zrobiłem to 3 godziny temu - dostałem także cenne uwagi od Pana Przemka (PAS)

Posty połączone: 09 Gru, 2011, 19:45:45
Wosk zadziałał znakomicie. Pięknie uwydatnił ten mój piwniczny CUSTOM SHOP. Głębsze szlify są jaśniejsze i dopiero teraz wygląda to naprawdę z jajem.
Mega zabezpieczenie także. Co jakiś czas przelecę to tym woskiem i będzie extra. Jutro może strzelę foty i wlepię je do tego działu  http://forum.sevenstring.pl/gitary-7-strunowe/gitara-ktora-zaspokaja-oczekiwania-przynajmniej-w-80/
« Ostatnia zmiana: 09 Gru, 2011, 19:45:45 wysłana przez harry_manback »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
9 Odpowiedzi
7606 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Sie, 2008, 21:48:23
wysłana przez D_Rivv
15 Odpowiedzi
6619 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Wrz, 2011, 05:28:33
wysłana przez Line6-Fanatic
8 Odpowiedzi
28063 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2016, 18:39:52
wysłana przez Andres
8 Odpowiedzi
3128 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2017, 07:26:04
wysłana przez Page_Hamilton
4 Odpowiedzi
3038 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Maj, 2022, 21:33:45
wysłana przez myheaven