Autor Wątek: Elektronika - co tu jest nie tak?  (Przeczytany 8214 razy)

Offline pele

  • Gaduła
  • Wiadomości: 420
Elektronika - co tu jest nie tak?
« 10 Lis, 2011, 23:37:22 »
Na początek: proszę się nie śmiać, jestem zielony w temacie. :D

Kupiłem części, zabrałem się za lutowanie elektroniki w gitarze (niedługo pewnie ngd), polutowałem, podpiąłem stroik żeby sprawdzić i kupa - nie działa. Układ jest prosty (potencjometr volume (500K), killswitch i 3-pozycyjny switch), ale i tak nie wiem co zrobiłem nie tak. Pomocy! :)

W załączniku rysunek jak polutowałem.

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Nie podoba mi się uziemienie przełącznika. Ze schematu wynika, że masa zwiera się z sygnałem w tym miejscu. Musisz dokładnie sprawdzić jak taki przełącznik łączy się z masą, bo ja nigdy z takim styczności nie miałem.
Tak samo potencjometr- obudowa jest zwarta z sygnałem z przełącznika. Potencjometr łączymy tylko w jednym miejscu, dokładnie tam gdzie jest odgięta trzecia nóżka i tylko tam.
« Ostatnia zmiana: 10 Lis, 2011, 23:47:41 wysłana przez Niedziak »
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
Nie no tak nie będzie działać - wszystko masz zwarte do masy ;) Podaj nazwę (albo typ) tego przełącznika. Na pewno ma tylko 3 "piny"?

Offline pele

  • Gaduła
  • Wiadomości: 420
czyli łopatologicznie bo ciemny jestem: kabelek ze środkowej nóżki (krótkiej) przełącznika powinien być dolutowany do nóżki potencjometra i to wszystko? Kabelki te co są na rysunku zielone są niepotrzebne tak? A uziemienie przełącznika?

przełącznik jest taki: http://guitarproject.pl/p/14/1094/przelacznik-3-pozycyjny-lamany-ym-t70--przelaczniki-elektronika-czesci-do-gitary.html

« Ostatnia zmiana: 11 Lis, 2011, 00:01:06 wysłana przez pele »

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Wstrzymaj się, a ja Ci to jutro na spokojnie rozrysuję, ok? Wyszukaj i napisz mi jaki to jest konkretnie przełącznik i jakie przystawki montujesz, ok? ;)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
O ile ten przełącznik działa tak jak w chmurce (pewnie grzebałeś gdzieś, który pin jest który, wywnioskowałem z Twojego rysunku) i o ile dobrze podłączyłeć DPDT (można było zwykły 2 pinowy momentary switch) to zrób tak:

+sory za rysunek :P
« Ostatnia zmiana: 11 Lis, 2011, 00:04:46 wysłana przez Donnie »

Offline pele

  • Gaduła
  • Wiadomości: 420
o rany, jakby Ci się chciało to narysować to zajefajnie :D

przełącznik jest taki jak podałem w linku w poprzednim poście. Pickupy to stockowe pasywne humby Washburna, po 2 przewody każdy.

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
odlutuj tylko te dwie masy, które przekreśliłem i powinno działać. Jeżeli nie działa, wciśnij killswitch i sprawdź czy działa (może jest odwrotnie). Reszta wydaje się ok.

Offline pele

  • Gaduła
  • Wiadomości: 420
ok, ale co z uziemieniem przełącznika? Do mostu ciężko będzie poprowadzić kabelek.

Killswitcha nie chciałem montować momentowego, włożyłem 2-pozycyjny switch włącz-wyłącz, więc tutaj chyba nie będzie problemu.

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
Nie uziemiaj. Bez tego będzie działać. W razie gdyby Ci pstrykał przy przełączaniu to glutek na obudowę (nie dotykający żadnego z 3 pinów), kawałek izolowanego przewodu i do potka głośności na obudowe.

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Spoiler

Przemilczmy minutą ciszy moje zdolności artystyczne :D
Dla jasności, czerwone to sygnał, szare to masa. Mam mały problem z przełącznikiem, ze zdjęć za dużo nie widzę, ale generalnie powinno być tak- jedno uszko neck pup, drugie uszko bridge pup, trzecie uszko dwa pupsy na raz. Powinno być też uszko, gdzie lutuje się uziemienie, ale jak takiego nie ma, to gdzieś do obudowy przełącznika to uziemienie dolutuj ;)
Ważne jest też byś zwrócił uwagę na poprawne ustawienie przełącznika podczas lutowania, by nie dopuścić do sytuacji, że będzie działać odwrotnie, tj. przełącznik w górze, a masz bridge, w dole, a masz neck ;)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
Ze zdjęcia wynika, że środkowy pin jest wyjściowym z tego przełącznika. Dajesz w dół- blaszka zwiera pin górny ze środkowym, dajesz w górę - blaszka zwiera dolny ze środkowym. Na środku oba.

Offline pele

  • Gaduła
  • Wiadomości: 420
Dzięki za rysunki i ogólnie za porady :).
Dokładnie, środkowy pin przełącznika jest wyjściowy.
Donnie: odlutowałem masy które wykreśliłeś i jest ok do momentu aż switch nie zetknie się z ekranowaniem komory (folia miedziana) :). Jak to rozwiązać?

Wcześniej nie napisałem że ekranowałem folią miedzianą komory humbackerów i komory z elektroniką (razem z pokrywką od komory), dlatego zapewne masa łączy się z sygnalem. jak sobie z tym poradzić? odizolować to jakoś?
« Ostatnia zmiana: 11 Lis, 2011, 21:56:54 wysłana przez pele »

Offline .rogaty

  • Gaduła
  • Wiadomości: 287
  • Dolina Magicznego Jednorożca Nińdzia!
Może przyklej kawałek taśmy izolacyjnej na ekranie w miejscu, w którym switch styka się z ekranem? Niby prostackie rozwiąznie, ale skoro miałoby zadziałać, to czemu by nie?
It's always nice to have a penis.

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Może przyklej kawałek taśmy izolacyjnej na ekranie w miejscu, w którym switch styka się z ekranem? Niby prostackie rozwiąznie, ale skoro miałoby zadziałać, to czemu by nie?

Rozwiązanie jak najbardziej sensowne :)
Pele, pamiętaj tylko, że jak masz zrobione ekranowanie, to ekran musi być kabelkiem połączony z obudową potencjometru :)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Może przyklej kawałek taśmy izolacyjnej na ekranie w miejscu, w którym switch styka się z ekranem? Niby prostackie rozwiąznie, ale skoro miałoby zadziałać, to czemu by nie?

prostackie, nie prostackie, ale działa
sam tak mam 'zabezpieczone' potki
i always go full retard

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
Do taśmy miedzianej powinna przylegać obudowa potencjometrów/przełączników i nic więcej. Jeżeli jakaś nóżka/lut dotyka, to popraw.
Nie może być tak, że obudowa przełącznika łączy się z torem sygnału! Coś jest dalej nie tak jeśli po zwarciu obudowy do masy tracisz sygnał...zobacz czy nie połączyłeś któregoś pina z obudową. Nie izoluj potków od miedzi.

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Chyba tak to powinno być jeśli przełącznik z 6 pinami ma tylko odcinać ogólny sygnał.


Uploaded with ImageShack.us

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
Zwróć uwagę, że oba przypadki to to samo.

Offline So99

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
  • I am that I am
dupa jasiu... ten od Clopa jest dobry - chociaz 2ga sekcje mozna w ogole zostawic wolna. na poprzednim jest troche bezsensu :)

jebac master volume.

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Nie to samo. Rożnica jest w kabelkach na killswitchu. Będzie tak jak w pierwszym, albo tym poniżej.


Uploaded with ImageShack.us

Offline So99

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
  • I am that I am
i bedzie trzask w momencie przelaczania... ten poprzedni, ktory zapodales jest OK.

zalezy jeszcze co za switch dokladnie jest, bo jak ten z guitarproject robi za KS to srednio bedzie.
jebac master volume.

Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
DPDT piny:
1               2                  3
4               5                  6
Poz.1: 5-6,2-3.
Poz.2: 1-2,4-5.

Schemat od pelego:
Poz.1. sygnał wchodzi 5, 5-6, 6-3 zwarte,3-2, 2-jack.
Poz.2. 5-4, 4-masa.
Jest OK

Schemat od Niedziaka:
To samo.
Jest ok

Pierwszy schemat od Chłopa:
Sygnał cały czas leci, aż poz.2., gdzie 1-2->masa.
Jest ok

Drugi schemat od chłopa:
Poz.1. rozwarcie. nic nie wychodzi
Poz.2 sygnał 4-5.Tu ginie. Nic nie ma.


Od siebie dodam, że najsensowniejsze rozwiązanie wg mnie to Chopa nr1. Nie ma chwili rozwarcia. Sygnał nie idzie przez przełącznik.
« Ostatnia zmiana: 12 Lis, 2011, 10:56:24 wysłana przez Donnie »

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Ten drugi to tak trochę pochopnie wrzuciłem i niepotrzebnie.

Offline pele

  • Gaduła
  • Wiadomości: 420
niedokładnie polutowałem, dlatego nie działało, poprawiłem i jest git. Dzięki serdeczne za pomoc, jutro pewnie będzie ngd :D

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
41 Odpowiedzi
9873 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Cze, 2010, 18:52:54
wysłana przez Guziel
Elektronika

Zaczęty przez october « 1 2 3 » Muzyka

68 Odpowiedzi
22426 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Gru, 2014, 07:25:52
wysłana przez Nightmarishreaper
33 Odpowiedzi
7954 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Lut, 2013, 21:23:36
wysłana przez zerotolerance
10 Odpowiedzi
3052 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Lip, 2013, 08:07:09
wysłana przez Piotrucci
26 Odpowiedzi
8000 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Sty, 2015, 16:24:42
wysłana przez OMSON