Autor Wątek: TC Electronic PolyTune  (Przeczytany 24821 razy)

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
TC Electronic PolyTune
« 30 Kwi, 2011, 16:27:37 »
Smacznego ;)

Stroić, stroić, stroić. Ale czym? Namnożyło się nam tunerów, stroików, kamertonów z delayem i przesterem. Co wybrać w natłoku chińskiego dziadostwa? Oczywiście mój wybór jest prosty – Turbo Tuner i wszystko jasne. Co jednak w przypadku gdy nie mamy możliwości ściągnięcia tego urządzenia zza oceanu?



TC Electronic z dnia na dzień próbuje nas zaskakiwać różnymi rozwiązaniami, co raz bardziej zaawansowanymi i wymyślnymi. Kolejnym przełomowym dzieckiem duńskiej firmy miał być polifoniczny tuner o wdzięcznej nazwie PolyTune. Czy tak jest w istocie?

Pierwsze wrażenia
Tuner dociera do nas w kartonowym pudełeczku. W środku znajdziemy krótką instrukcję w kilku językach, dwa małe paski velcro do zamocowania kostki w pedalboardzie oraz naklejkę z logiem TC. Całkiem przyjemny początek. Oczywiście tuner fabrycznie wyposażony jest w baterię, co dzisiaj jest już standardem.



Wygląd
Kostka sprawia wrażenie bardzo masywnej i taka jest w istocie. Eleganckie białe pudełko wyposażone jest w spory wyświetlacz, wejście, wyjście i przełącznik true bypass. To widać z góry. Patrząc „od przodu” znajdziemy dwa przyciski do obsługi tunera – display, tuning, wejście na zasilacz oraz wyjście dzięki któremu możemy zasilić resztę efektów oraz wejście serwisowe USB.



Jak to działa?
Zasadniczym stumilowym krokiem miało być strojenie polifoniczne, czyli wszystkich strun na raz. I co z tym zrobić, skoro producent już w instrukcji napisał, że zdropowane stroje nie są obsługiwane? Że tak powiem – kiszka. No ale idźmy dalej. Możliwe jest z kolei obniżenie stroju o 5 póltonów, czyli jakby nie licząc std B najniżej. Ale wrócę jeszcze do samego początku, po włączeniu tuner pokazuje nam w jakim trybie się znajduje, czyli Gitara, 440 Hz.
Obydwie te rzeczy możemy zmienić za pomocą tuning i display.
Do dyspozycji są 4 opcje, guitar needle, guitar stream, bass needle, bass stream.
Czyli po polskiemu, needle – suwaczek który pokazuje za wysoko albo za nisko, stream – przesuwające się diodki. To wszystko w opcji chromatic, która włącza się gdy uderzymy jedną strunę. Gdy uderzymy wszystkie 6 (4, 5 albo 6 przy trybie basowym) włącza się tryb poly, pokazujący odchylenia od wybranego stroju. A co jeśli mamy 7 strun albo nie daj bosze 8? Znowu kiszka. Polifonia idzie spać.
Możemy oczywiście skalibrować częstotliwość dźwięku A w granicach 435 do 445 Hz. Jest jeszcze wejście USB, którego używa wyłącznie serwis.
Aj, prawie zapomniałem o jeszcze jednym, czujnik dopasowuje jasność wyświetlacza do panujących warunków. Bajera! ;)

Podpinamy
Strojenie za pomocą PolyTune, jest bardzo przyjemne, reaguje on bardzo szybko na dźwięki jak i zmianę trybu strojenia. Dokładność na poziomie 0,5 centa gwarantuje nam bardzo dobrze nastrojony instrument. Na dzień dzisiejszy stroję w drop B i tuner w trybie chromatic radzi sobie z nim bardzo dobrze. Po zmianie strojenia w tunerze na Db, spróbowałem opcji Poly. Jakie wnioski. Oczywiście struna B jest całkowicie omijana. Po nastrojeniu gitary chromatycznie, a później po przejściu na Poly, wskazania były złe. Dlaczego? Bo uderzenie wszystkich strun różni się od uderzenia w strunę pojedynczo. Przynajmniej w moim przypadku, może u innych ten problem nie występuje.



Podsumowanie
Ton recenzji jest dość negatywny. Moje podejście do strojenia poly, które ma tyle ograniczeń, że właściwie nie widzę możliwości jego zastosowania zrobiła swoje. Szczególnie po ogromnej kampanii reklamowej TC, która wychwala swój produkt pod niebiosa.
Obiektywnie rzecz biorąc, podpinając opcję poly pod bajer, tak samo jak automatyczne dopasowanie jasności wyświetlacza jest to bardzo dobry tuner. Posiada on wszystkie niezbędne opcje do przetrwania na scenie. Duży wyświetlacz, true bypass i bardzo szybką reakcję (w porównaniu do produktów Korga i Bossa.)
Kolejnym za jest też cena, która kształtuje się na poziomie 300 zł.
Jeżeli dzisiaj miałbym kupić tuner i nie miałbym możliwości ściągnięcia TT, byłby to właśnie TC Polytune.



Na koniec krótkie porównanie, na którym widać szybkość jak i dokładność strojenia w porównaniu do TT:
« Ostatnia zmiana: 30 Kwi, 2011, 16:57:21 wysłana przez Dale Cooper »
mniut i piah

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #1 30 Kwi, 2011, 16:51:50 »
Jeżeli dzisiaj miałbym kupić tuner i nie miałbym możliwości ściągnięcia SonicStompa, byłby to właśnie TC Polytune.

aha ;)
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #2 30 Kwi, 2011, 16:57:43 »
Coś mi się ten BBE kręci po głowie, jakieś niespełnione zboczenie ;D
mniut i piah

Offline Wybielacz666

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 287
  • mam paliwo razy sto, suki
    • growl'n'roll, baby!
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #3 30 Kwi, 2011, 17:06:11 »
nie do końca chyba zrozumiałem ;) gdy stroiłeś gitkę do standard Cis w trybie poly stroik nie łapał najgrubszej i ogólnie niedokładnie pokazywał strój reszty strun (np pokazuje odchyły, a gitara faktycznie stroi)? jeśli tak to mogę tylko potwierdzić, bo miałem tak samo gdy "ogrywałem" go w sklepie, gdzie porównywałem go z Pitchblackiem. i wybrałem tego drugiego ;)
do widzenia.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #4 30 Kwi, 2011, 17:58:48 »
Nie łapał mi najgrubszej struny bo stroję w drop B.
mniut i piah

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #5 01 Maj, 2011, 14:11:05 »
Dzięki za reckę. ;) Jeszcze jedno pytanie - czy ten stroik poradzi sobie ze strojeniem gitary basowej na scenie? Nie daj Boże 5strunowej grającej w drop A? :D
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #6 02 Maj, 2011, 07:48:45 »
Wejście USB jest serwisowo-upgrade'owe. TC wypuściło (albo wypuści niebawem) soft, który pozwala na używanie trybu Poly dla strojenia z dropem - zatem ta wada odpada :]

Offline fzero

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #7 09 Sie, 2011, 10:21:46 »
Jakis czas temu wyszla wersja dla posiadaczy jabłek - http://itunes.apple.com/us/app/polytune/id364009203?mt=8 ,nie mam porownania do oryginalu, ale przetestowane i zarowno gita jak i bas stroi do C bez problemu. Do pedalboarda sie nie wsadzi ale jako backup fajna sprawa:)

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #8 09 Sie, 2011, 17:25:17 »
@fzero - wsadzie się, wsadzi...

Offline fzero

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #9 10 Sie, 2011, 08:14:18 »
@fzero - wsadzie się, wsadzi...
:D rewelacja

Offline Matt-Carnage

  • Pr0
  • Wiadomości: 960
  • Peace. Love. Death Metal
    • Peace. Love. Death Metal
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #10 16 Sie, 2011, 20:59:53 »
kurde, szkoda ze na seny ericssona k750i nie ma :(

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #11 18 Sie, 2012, 22:33:43 »
Necrobump. Chciałem powiedzieć, że używam Polytune'a do strojenia i ustawiania menzur w kotach, również 8-strunowych. Jest szybki, czytelny, dokładny, mały i działa. Oczywiście nie korzystam z trybu poly. Wcześniej miałem dwa razy droższego rackowego korga dtr1000. Polytune>Korg.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #12 12 Maj, 2014, 18:49:59 »
Dropy łapie w Poly? I coś tam jeszcze pewnie. Ja bym brał używaną jedynkę i chyba tak zrobię niedługo, bo potrzebuję drugi tuner do chaty ;)
mniut i piah

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #13 12 Maj, 2014, 19:46:41 »
Poly 2.0 jest dokładny do 0.1 centa i ma jaśniejszy wyświetlacz.

Offline Lubder

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 79
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #14 14 Maj, 2014, 08:04:40 »
Dale - oba łapią dropy w Poly :)

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #15 14 Maj, 2014, 15:43:37 »
Nie jestem na bieżąco z aktualizacjami.
mniut i piah

Offline Lubder

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 79
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #16 14 Maj, 2014, 15:52:56 »
Wprowadzili to pod koniec 2011r :)

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Odp: TC Electronic PolyTune
« Odpowiedź #17 14 Maj, 2014, 18:12:16 »
Jak widzisz, recenzja jest z kwietnia, od tamtej pory nie miałem tego tunera w rękach.
mniut i piah

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
10549 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lip, 2013, 11:02:46
wysłana przez ciezarek
2 Odpowiedzi
2516 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Sty, 2011, 11:08:01
wysłana przez lord_awesomeguy
Polytune 2

Zaczęty przez gizmi7 Efekty

14 Odpowiedzi
5402 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Sie, 2013, 14:03:08
wysłana przez zerotolerance
0 Odpowiedzi
1539 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Lip, 2014, 14:53:11
wysłana przez Aerosmith
5 Odpowiedzi
3011 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Wrz, 2015, 09:44:42
wysłana przez Gnostyk