Autor Wątek: Podłączenie kolumny pod wzmacniacz  (Przeczytany 15745 razy)

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 613
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Podłączenie kolumny pod wzmacniacz
« 21 Lut, 2011, 17:32:47 »
szybki szpil.
2 zdjecia - kolumna, wzmacniacz
1 pytanie - ja do (%&$^&%$ to podłączyć? :S
teraz żałuje, że w szkole nie uważałem, ale coś mi to po prostu się nie kalkuluje :/
na początek może zdjęcia:
Spoiler
tu opis specki kolumny:
Cytuj
2 x Eminence (głośniki LEGEND GB12 50/8 , LEGEND LE12-50 50/8 - szereg 16 ohm) . Wymiary - 660x375x265 . Terminal 2 x Jack 6,3
osobiscie połączył bym to w ten sposób
Spoiler
ale przez spaleniem swojego 2 miesiecznego wyżywienia wole sie zapytac fachowców ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Lut, 2011, 17:34:27 wysłana przez sify11 »
i always go full retard

Offline Harvest

  • Szatan Osobiście
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 239
    • Sevenstring.pl
Może warto zacząć od jednej sprawy - co chcesz osiągnąć ? :>

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 613
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Może warto zacząć od jednej sprawy - co chcesz osiągnąć ? :>
1. nie spalic wzmacniacza :D
2. mam greco lpc, wiec dosc ciezko gra, przydalby sie lepszy atak ;)
i always go full retard

Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
na 4 będzie dopasowana do impedancji.
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Czekaj kurna :P Zasadniczo MUSISZ wiedzieć czy jak podłączysz oba wejścia w kolumnie to masz stereo czy to jest tylko "Thru" do podpięcia następnej kolumny! Bo jeżeli to jest 'przesył' (thru) to spalisz wzmach :P

Jeżeli na jednym wejściu jest 16 Ohm to podłącz jedno ze wzmacha do JEDNEJ z kolumny - i tyle :) Jeżeli jest rozbicie stereo to każde wejście powinno mieć 8Ohm i wtedy na 8Ohm ustawiasz wzmach i łaczysz 2:2.

Offline Wilk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 68
Z podanej specyfikacji wynika, że kolumna jest mono, ponieważ ma 2 głośniki po 8ohm połączone szeregowo, co daje 16ohm impedancję paczki. Wtedy jeden jack w kolumnie to wejście, a drugi to wyjście i tylko do jednego z nich można podłączyć wzmacniacz, ustawiony na 16ohm. Tu masz narysowane: http://www.colomar.com/Shavano/2x12wiring.html

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 613
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
@vertigo nie wiem co do mnie monologujesz, ale te wyjscia we wzmaku sa podobno rownolegle :D

//Edyta: chwila chwila cos mi swita ;)
wychodzi na to ze kolumna ma jak to vert napisal 'thru' do podpiecia kolejnej paki
w takim przypadku jesly bym rozdzielil glosniki na stereo ( czyli 2x8 ohm ) to skoro wyjscia sa rownolegle to musialbym je ustawic na 4ohm? w dobra strone deptam?
« Ostatnia zmiana: 21 Lut, 2011, 19:55:02 wysłana przez sify11 »
i always go full retard

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
W dobrą ;)
Sprawdź co i jak jest w środku kolumny, wyjścia z końcówek robi się w 99% równoległe. Liczysz więc dobrze.

Równie dobrze możesz połączyć głośniki równolegle wewnątrz kolumny (zaoszczędzisz jeden przewód).

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 613
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
git, jutro sie tym pobawie i opowiem jak bylo :D
i always go full retard

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Zrób lepiej zdjęcia tego wewnątrz i będzie wszystko jasne :D

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
ja z kolei nie wiem jak połączyć piec engl gigmaster z paczką harley benton G212 V30,
mam redukcję mocy w headzie, a wraz z nią zmianę impedancji z 16 na 8 Ohm,
a z drugiej strony w paczce też 16 i 8, mono i stereo.
czy można grać mocą 1W z wykorzystaniem 2 głośników, w dodatku stereo?
o odbieraniu radia maryja łącząc masę z kaloryferem nie pytam bo pewnie pewnik.
jak ktoś mi pomoże to mu zafunduję:  http://holdsmolenski.pl/o-autorze.html
(landszaft dla genetyczych patriotów do nabycia już w kioskach)
a zdjęcia sprzętu poniżej, dzięki  :headbang:

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Nie podłaczysz stereo bo w stereo masz pakę 2 x 16 Ohm, a głowa nie ma 2ch wyjść po 16Ohm - więc łącz normalnie - mono 8Ohm paka do wyjścia 8Ohm na headzie - czyli tego 3ciego z prawej (patrząc na tą fotkę head co dałeś)

Po za tym nawet jakbyś połączył to huj ci to da bo nic nie zmieni dopóki nie masz nic co ci gra przestrzennie jak chociażby jakaś kostka stereo delay czy multi ;)

Edit:
Tam pisze na hedzie, że jak masz redukcję mocy to działa TYLKO wyjście 8Ohm więc i tak jesteś u murzyna w dwunastnicy - tylko 8Ohm Mono

ps. mógłbyś napisać skąd jesteś - jak z bliska to chętnie bym ograł tego malucha :)
« Ostatnia zmiana: 22 Lut, 2011, 20:08:51 wysłana przez Vertigo »

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
dziękuję!
SeRock na północ od Wwy, nie po drodze nawet do Lichenia:)
czekam dopiero na paczkę HB G212 V30 od thomman'a, jutro, pojutrze będzie.
sam jestem ciekawy jak to pójdzie i czy trzeba będzie mi dopalać kominkiem.
nie nadaję się do napisania testu, bo porównanie będę miał tylko
do combo valvestate 8040, który kiedyś wydawał mi się całkiem ok
(był właśnie stereo). tu mam jakąś próbkę gigmastera:
http://www.energiestudios.com/Files/Engl%20Jam.mp3
zaczerpniętą stąd:
http://www.rig-talk.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=76889&start=0
czyli źle dobrałem paczkę do grania na 1W i 5W :/
a jak puszczę to na mono na 2 głośniki na 2kablach to spalę?
pochwa ...znaczy... pozdro

aaa! w sprawie tego stereło pomoże coś POD 2.0 ? (albo chrześci...tfu!...jańskie takty P.O.D. :))
« Ostatnia zmiana: 22 Lut, 2011, 20:55:50 wysłana przez guzie »

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
jak będzie full power to możesz spróbować - pytanie ino - po co :P? jak poda masz stereło to może coś by się dało. Ale od stereo to jest raczej rackowy sprzęt niż heady, niestety :P Nawet jak zapniesz to co Ci to niby ma dać w tym wypadku :D?

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
po co? a czy nie uzyskam więcej przesteru (przy ew. niedomaganiu wzmaka) jeśli puszczę przez 2x12 głośniki?
cholera nie wiem :) ostatnie pytanie lamera brzmi: mam możliwość grania na tym sprzęcie poprzez oba głośniki paczki? przy jakim podłączeniu? dzięki
« Ostatnia zmiana: 23 Lut, 2011, 01:14:59 wysłana przez guzie »

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Jakby to powiedział decard cain z diablo : "Zostań na chwilę i posłuchaj" ...

Rozbicie stereło ma konkretny cel swojego istnienia oprócz połechtania ego, że się go ma - może wtedy koncertowo zażyczyć sobie podstawienia 2 mikrofonów pod paczkę dla prawej i lewej strony, szczególnie jeżeli jesteś jedyny gitarzystą w składzie (tak jak np. ja) - ale dźwięk z tych głośników też powinien lecieć różny a nie taki sam. Więc potrzebujesz czegoś co ten dźwięk 'zmieni' - może to być np. multiefekt - np. gmajor - który przy delayach będzie odbijał z jednej kolumny na drugą, phaser czy flanger dzięki któremu dzwięk będzie 'gonił' pomiędzy prawą a lewą stroną paczki (a więc także na przodach na koncercie). Ale puszczanie TEGO SAMEGO dzwięku w stereo jest imo bezsensowne bo NIC nie wnosi do twojego brzmienia - i NIE - i będziesz brzmiał potężniej, po prostu wyjdziesz na idiotę. Podłącz więc wać pan ten wzmach normalnie - czyli 8Ohm z tyłu głowy i do 8Ohm do wejścia input (mono) w paczce. Dwa głośniki przecież i tak będą Ci grać bo one są połączone ze sobą :P

W ogóle, żeby uzyskać dźwięk stereo to musisz mieć wzmacniacz (lub końcówkę mocy) która pracuje w stereo, musisz mieć tym samym pętle efektów która chodzi w STEREO. Czyli np. mesę 50/50, 2:50, 20/20, Engle840/50 lub /100 lub no. jak ja e930/60 - mają one 2 (DWA) kanały - prawy i lewy i KAŻDY z nich ma wyjście na kolumnę / kolumny i są niezależne. U mnie wygląda to tak (a jest to najprostsze stereo które można uzyskać i działa) :

Preamp FX Send (mono)-> TC GMajor (In Mono) -> TC FX Output L/R (Stereo!) -> Preamp FX Return L/R (Stereo) -> Preamp LineOut L/R (Stereo) -> Poweramp L/R (Stereo - 2 strony) -> Power Amp Out L/R (S) -> Kolumna podzielona Stereo (u mnie 2x8Ohm chyba).

Więc żeby to zrobić muszę mieć bagatela 7 kabli ;) Mogę rozrysować XD Powodzenia :)

p.s. a przy niedomaganiu wzmacha i tak masz przesrane ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Lut, 2011, 09:55:13 wysłana przez Vertigo »

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
o! o! o! i tego chciał się dowiedzieć, nie mogąc już się doczekać na paczkę :)
zapraszam Cię jak będziesz w okolicy na macanko(ss zbokom niech brzmi dwuznacznie)

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
a proszę Cie bardzo :)

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
Vertigo! :) po pierwszych 20min mam wypierdki na twarzy i jestem(wstępnie) zadowolniony. jest srajton/brown noise!
gain powyżej godziny 3 przechodzi w Mouth For War.
chyba dobrze, że nie było dieciezji na SH20 (chociaż bŻmienia RZal), bo przy 5W (15/5/1W) żona wpada:
- nie uważasz, że muzyka jest za głośna?!
- nic nie słyszę, bo muzyka jest za głośna!
 :headbang:

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
1W to tak akurat do domu :P Znam ból bo mieszkam w kamienicy :D Moja akurat jest klawiszowcem więc czasami to ją trzeba ściszać ;)

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
klawiszowcem w sensie stomatologiem ? :)  swoją musiałem oszukać, że Turnaua będę jej grać, hehe!
ja się akurat poza dom z moimi wypocinami nigdy nie wybierałem, więc zgoda co do 1W.
nie mam kabla, bo ciekawy jestem jeszcze czy coś da się stworzyć w parze head + POD,
słyszałem, że lubi lampy.

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Klawiszowcem w sensie pianistką z 15 letnim stażem i obecnie studentką na wokalistyce rozrywkowej :P Nawet nie wiesz jak wrzeszczy jak fałszuję :facepalm:

Offline guzie

  • Gaduła
  • Wiadomości: 254
  • aj- Vai
Vertigo --> PW

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
20 Odpowiedzi
14744 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Lis, 2010, 09:39:40
wysłana przez Gohes
11 Odpowiedzi
5405 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Kwi, 2012, 22:29:20
wysłana przez Sulphur
4 Odpowiedzi
3027 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2012, 19:30:22
wysłana przez glowa-glowa
0 Odpowiedzi
1102 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Mar, 2014, 12:15:16
wysłana przez lukasb
3 Odpowiedzi
1808 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Wrz, 2020, 19:43:42
wysłana przez Majk