Autor Wątek: Fuzz do 150 USD  (Przeczytany 10856 razy)

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Odp: Fuzz do 150 USD
« 13 Lis, 2009, 20:28:48 »
Fuzz germanowy to primadonna,
Sądzę, że to wynika raczej z projektu niż z faktu, że stosowane są tam tranzystory germanowe.
nie toleruje buforowanych sygnalow,
Nie dziwię się, wejście obciążone jest li tylko diodą baza-emiter pierwszego stopnia. W takim wypadku pierwszy stopień nasyca się momentalnie i sygnał szlag trafia.

Co więcej, jeżeli podać silniejszy sygnał (rzędu kilku V) może dojść do przebicia tej diody i w efekcie zniszczenia tranzystora.

innych efektow przed nim (lubi oscylowac),
To bym zwalał na fakt, że rezystor 100k doprowadza ujemne sprzężenie zwrotne które, biorąc pod uwagę że po drodze mamy układ RC i dwa tranzystory o słabym paśmie przenoszenia, może być dostatecznie przesunięte w fazie żeby układ był mocno niestabilny.
nie lubi silnych PUP'ow (gra ciszej), wzmacniaczy tranzystorowych...
Tutaj występują pewnie te same zjawiska co przy buforowaniu.
Ale dobrze zaprojektowany zabrzmi fantastycznie.
Sądzę, że raczej dobrze wykonany. :)
Co to jest ta upływowość? Nie spotkałem się z tym określeniem względem tranzystorów.

Ang. Leakage http://en.wikipedia.org/wiki/Leakage_(electronics) termin Leakage przetłumaczl mi na Uplywowosc Piotrek Stanisz (ktory nawiasem mowiac zarazil mnie mania turretow, eyeletow i stripboardow). Uplywowosc raczej (zdecydowanie) nie wystepuje we wspolczesnie produkowanych tranzystorach silikonowych
Aaaa o to chodziło.
Prąd zerowy kolektora. 8)

Nie spytales tez jaki rezystor biasu byl potrzebny do wykalibrowania kolektora q2 na 4,5v
Bo to jest element projektu i ma się nijak do samego tranzystora. :)
Albo może tak: Od zawsze układy elektroniczne projektowało się tak, żeby to nie miało znaczenia. :)

Poprawka: Zajrzałem na schemat tego fuzz face'a i powiem jedno - nie wiem co ten facet który to projektował palił. :o

Troche bzdura :)
No dobra, wzmacniacz klasy C jest wyjątkiem, ale tam też mało kto przejmuje się zniekształceniami oraz wzmocnieniem(byle było duże).

Facet od tranzystorów nam mówił: Nie projektować układów, w których nie można pominąć Bety tranzystora, bo jest to parametr niestabilny pod wieloma względami(czas, temperatura, rozrzut produkcyjny).

Będziesz musiał co parę lat pewnie wymieniać te tranzystory a że już ich nie robią to któregoś dnia fuzz-face pozostanie jedynie (dosłownie) melodią przeszłości.


Na koniec, jako ciekawostke tyczaca sie Twojego pytania...

Cytuj
nie wiem co ten facet który to projektował palił

...nie wiem co palil, ale wiem ze nie koniecznie musial byc muzykiem, ba, uklad nie byl nawet projektowany do wspolpracy z gitara, to byl dosc popularny uklad wzmacniajacy znajdujacy swoje zastosowanie w wielu dziedzinach w latach 60 ubieglego wieku, w tamtym czasie muzycy mieli w dupie czy brzmi "organicznie", ma "headroom", czy whatever, wystardzalo ze przesterowuje i targa moszna

Pozdro
Pewnie byłby z tego niezły nadajnik AM, ale to jedyne zastosowanie, jakie mi na razie przychodzi do głowy.

Nie znaczy od razu, że takie urządzenie ma sens dla audio.

Znaczy w tym wypadku ma, ale 1 egzemplarz na 100. :)

Powiem tak: Szlag by mnie trafiał, gdybym musiał tyle się z tym babrać żeby otrzymać pożądany efekt. Zdecydowanie wolę zaprojektować układ tak, żeby robił właściwie to samo, tylko umożliwiał powtarzalność i kontrolę parametrów. Może mało to romantyczne :), ale wolę zrobić coś, co się zachowuje w przewidywalny sposób.

A zresztą, jedno jest pewne: W życiu cię nie przekonam, że fuzz face to shit dlatego że łamie właściwie wszystkie zasady projektowania urządzeń audio. :D

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
29 Odpowiedzi
21217 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Lip, 2009, 08:43:48
wysłana przez Tomek Martyniak
7 Odpowiedzi
7035 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Mar, 2010, 21:39:14
wysłana przez Rock
7 Odpowiedzi
4496 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2012, 20:08:09
wysłana przez Zomballo
7 Odpowiedzi
2626 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Lip, 2012, 00:58:08
wysłana przez Orange
fuzz do stonera

Zaczęty przez IndependenT « 1 2 » Efekty

47 Odpowiedzi
12094 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Paź, 2019, 21:08:36
wysłana przez laoddesign